Vyberte stranu

Ako skĺbiť školu a cestovanie

Naše tipy

tieto miesta musime vidiet

Marika & Michal, Slovakia

7 Jun 2017

[Total: 88   Average: 4.1/5]

sharing-caring-hearts

Škola vs. cestovanie

Najčastejšou otázkou, ktorá nám denne od vás prichádza je :
Ako skĺbiť školu našich detí s cestovaním ? Dá sa to vôbec ?
V článku napíšeme všetky tipy, ako to robíme my.

V tomto článku sa zameriavame na štátne školstvo Slovenskej republiky. Každá zahraničná krajina má iné pravidlá a zvyky, do ktorých vzhľadom k tomu, že žijeme práve na Slovensku nevidíme a preto žiaľ trefné tipy k zahraničnému školstvu nevieme z vlastných skúseností priniesť.

Boli by sme však veľmi vďační, ak by pod článkom vznikla diskusia pre rodiny, ktoré žijú v zahraničí. Týmto spôsobom by si cestovatelia s deťmi mohli vzájomne pomôcť s tipmi a radami, prípadne trikmi ako na to. Budeme taktiež vďační za tipy a rady pre všetky rodiny, ktoré sme ešte sami nenašli a v článku vynechali.

Pomaly sa končí školský rok a my máme doma prváčika a druháčika. Cestovanie s nimi počas školského roka a doháňanie učiva nie je ako sa hovorí “med lízať”. Deti majú počas roka veľmi veľa voľných dní = sviatkov a prázdnin. Niekedy sa nám zdá, že sú viac doma, ako v škole. A ak sú deti často choré, tak sa rodina pomaly viac venuje samovýučbe.

Cestujeme viackrát do roka do exotiky v období jeseň, zima, jar. Cez letné dvojmesačné prázdniny sme väčšinou v Európe a na letné výlety využívame skôr predĺžené víkendy, aby sme si ušetrili dovolenku.

Naše rady a tipy ako skĺbiť školu s cestovaním sme zhrnuli do týchto stručných bodov :

ako sklbit skolu a cestovanie

TIP číslo 1

Základ je mať zdravé dieťa.
Možno to bude znieť zvláštne, ale ak máme chorľavé dieťa, ktoré počas školského roka vymešká tri-štyri týždne z akýchkoľvek zdravotných dôvodov, ťažko môžeme chcieť pár krát v roku jeho uvoľnenie z vyučovania na ďalšie dva-tri týždne a zrejme veľmi nepochodíme.

Naši chlapci veľa športujú, majú prirodzene silnú imunitu aj vďaka športu, no hlavne vďaka tomu, že už 4 roky poctivo odšťavujeme a vyrábame si ovocné a zeleninové šťavy.

TIP číslo 2

Buďte v kontakte s triednym učiteľom vášho dieťaťa a hovorte otvorene o svojich plánoch.
Veľkou chybou rodičov je neinformovanosť učiteľa. Ak otvorene poviete, že plánujete na jeseň dlhšiu cestu, učiteľ sa môže ľahšie pripraviť na vaše dieťa a dať mu niektoré projekty vypracovať vopred. Bude mať dostatok známok a nulový stres po návrate z dovolenky.

TIP číslo 3

Naplánujte si plnohodnotne svoju cestu.
Najčastejšou chybou pri plánovaní cestovania so školopovinnými deťmi, je nesprávne plánovanie cesty. Letenky sú väčšinou dostupné pre viac termínov a môžete si ich rozplánovať – natiahnuť – naozaj efektívne.

a) My najčastejšie plánujeme odchod na koniec pracovného týždňa – ideálny odlet je vo štvrtok večer. Deti vymeškajú v škole za prvé 3 dni cestovania iba jeden deň a to piatok, a vy naplno využijete víkend. Najväčšou chybou je odlet v pondelok. Jednoznačne takto prídete o dva dni cestovania.

b) Druhou veľkou chybou je návrat v piatok. Rozplánovanie posledných dní je veľmi dôležitým krokom pri cestovaní. Ideál je prilietať na Slovensko v pondelok. Opäť využijete sobotu a nedeľu na cestovanie a deti sa do vyučovania vrátia na začiatku týždňa rovnako, ako keby ste prilietali už v piatok.

TIP číslo 4

Sledujte štátne sviatky, prípadne prázdniny a naplno ich využite.
Často krát sa zadarí a štátny sviatok vyjde na pondelok, utorok, prípadne štvrtok, piatok.
Toto je úplný ideál a veľká škoda nevyužiť tieto dni pre cestovanie.

Pripájame vám pre inšpiráciu kalendár našej najbližšej cesty po Indonézii.
Odchádzame 20.10. v piatok a vraciame sa 5.11. v nedeľu = 17 dní na cestách.
Pri cestovaní využijeme 3 víkendy (6 dní voľna v škole).

Okrem víkendov využijeme aj jesenné prázdniny, ktoré budú 30. a 31. októbra /pondelok a utorok/ a tiež aj štátny sviatok 1. novembra (Sviatok všetkých svätých), ktorý pripadá na stredu. Na cestách budeme 17 dní, z ktorých chlapci v škole vymeškajú iba 8.

ako sklbit skolu a cestovanie

TIP číslo 5

Zašlite písomnú žiadosť riaditeľovi školy.
Pre úspešné vycestovanie je dôležité oznámiť neprítomnosť dieťaťa riaditeľovi v škole. Žiadosť o uvoľnenie z vyučovania si môžete stiahnuť TU.

Pokračovanie článku nižšie.

Nezmeškaj naše najčítanejšie články

TIP číslo 6

Dobré výsledky v škole.
Vášmu odchodu veľmi pomôže, ak majú deti dobré študijné výsledky. Pri akejkoľvek pochybnosti zo strany riaditeľa môže triedny učiteľ “zabojovať” za vašu cestu vďaka bezproblémovým výsledkom vášho dieťaťa a doložiť tak známkami svoj kladný postoj za vycestovanie.

TIP číslo 7

Stretnite sa pred odchodom s učiteľmi dôležitých predmetov.
Deťom, ale i učiteľom veľmi pomôže, ak sa stretnete s vyučujúcimi a prejdete si vopred vymeškané obdobie. Vy budete vedieť čo sa bude postupne preberať a učivo hravo na cestách zvládnete.

TIP číslo 8

Zbaľte si so sebou iba potrebné učivo.
Nie je nič horšie, ako ťahať so sebou celú 20 kilovú tašku. V dnešnej dobe majú deti naozaj kvantum učebníc a zošitov. Ak máte školopovinných detí viac a v rôznych ročníkoch, je to akoby za trest 🙂 Nepotrebujete si brať celé knihy, často si stačí pár listov doma prefotiť a ťažké učebnice radšej nechať doma. Vezmite však určite pracovné zošity, do ktorých je potrebné písať.

TIP číslo 9

Nepodceňte učenie na dovolenke.
To, že my zažívame najkrajšie dni v roku na opačnom konci sveta neznamená, že na naše dieťa v škole čakajú. Za týždeň dokážu v škole prejsť z každého predmetu naozaj veľa učiva. Vyčleňte si preto na každý deň aspoň dve hodiny učenia. My sa učíme najčastejšie jednu hodinu ráno a hodinu na obed počas najväčšieho slnka. Stane sa, že máme na pláne celodenné presuny, či výlety a aktivity, kedy sa nám učiť nedá, preto v niektoré dni učenie natiahneme na dlhší čas.

Ideálne je učenie sa v lietadle. Využívame čas, kedy by deti pozerali iba filmy, prípadne mali potrebu od nudy vymýšľať. Deti tu majú relatívne potrebný priestor na písanie, i čítanie.

Naša vychytávka : Nám sa osvedčilo, keď sa každý deň učíme iba jeden predmet. Takéto učenie nám zaberie menej času, ako striedanie predmetov a pripravovanie učiva na 3 predmety naraz.

ako sklbit skolu a cestovanie

TIP číslo 10

Vďaka za túto dobu.
Zrejme väčšina rodičov školopovinných detí pozná aplikáciu EduPage, kam učitelia zapisujú denne prebraté učivo, úlohy, či známky (u nás za to veľká vďaka pani učiteľke Zuzke 🙂 ). Ak však túto aplikáciu vaša škola nevyužíva, bude dôležité, aby ste sa pred odchodom dohodli aspoň s dvomi spolužiakmi na emailovom zasielaní úloh a prebratého učiva. Prečo s dvomi a nie iba s jedným ? Vyhnete sa stresom, ak bude práve ten jeden chorý.

ako sklbit skolu a cestovanie
ako sklbit skolu a cestovanie

Pozdravujeme všetkých rodičov 🙂
Ak sa vám náš článok páčil, prípadne ste sa niečo nové dozvedeli, bude pre nás najväčšou odmenou, ak ho zazdieľate aj iným rodičom, pre ktorých je často najväčším problémom skĺbiť školu a cestovanie.

[Total: 88   Average: 4.1/5]

sharing-caring-hearts

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2017 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI