Vyberte stranu

Zanzibar s deťmi

za cenu Turecka (časť I)

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

13 Mar 2017

[Total: 132   Average: 4.1/5]

sharing-caring-hearts

Juh a východ ostrova + výlety pre rodiny s deťmi

Sme ÁZIOFILI, rozhodne to netajíme 🙂
Ale v kútiku srdca už dlho túžime aj po Afrike… po ozajstnej Afrike, akou je Mozambik, Gambia, či Namíbia. No kým sú naši chlapci ešte stále chlapcami, ktorí sa potrebujú šalieť s domácimi v oceáne, vybrali sme si pre našu prvú ochutnávku práve Zanzibar a vymenili milovanú ÁZIU za AFRIKU.

Čo myslíte, presedláme… ? Či nám Afrika učarovala a či už čoskoro zavítame aj do jej iných kútov, alebo sa opäť upneme na Áziu, sa dozviete na konci druhého článku… 🙂

Plánuješ v blízkej dobe navštíviť Zanzibar a vidieť:

  • úžasné pláže
  • zažiť horúci oceán
  • plávať s delfínmi vo voľnej prírode
  • šnorchlovať na nádherných koralových bariérach
  • kŕmiť 500 kilové suchozemské korytnačky
  • či zažiť plavbu na africkej plachetnici?

Neboj sa cestovať na vlastnú päsť, klikni nižšie a my ti dáme stručný návod na cestu do tejto úžasnej krajiny – info o tom, kde hľadáme lacné letenky, kde bookujeme ubytovanie, ako sme po Zanzibare cestovali a hlavne, podrobne ti popíšeme náš itinerár vrátane kontaktov na serióznych ľudí, ktorí ti pomôžu a zavedú ťa na miesta, kam sa s cestovkou nedostaneš.

Zanzibar – ebook

K dispozícii okrem e-booku (PDF) aj tlačený sprievodca (formát A6).

zanzibar s detmi
zanzibar s detmi

…Zanzibar…
Náš cestovateľský rok 2017 sme odštartovali dvojtýždňovým spoznávaním Zanzibaru.
Keď sa raz vrátite zo Zanzibaru, v ušiach vám rozhodne bude znieť ich pieseň Jambo Bwana (Hakuna Matata), ktorú si tu spievajú všetci domáci. Túto pesničku mi spievali dokonca aj na narodeninovej oslave na pláži 🙂 Je pre nich snáď viac ako hymna.
Je to presne tá pieseň, ktorú z uší neviete dostať a pohmkávate si ju celý deň.

Čo ste o Zanzibare možno nevedeli ?

  • Spoznávaním Zanzibaru zažije vaša rodina množstvo dobrodružstiev
  • Na Zanzibare môžete na pláži spozorovať v jeden deň východ, aj západ slnka.
    Ako je to možné ? Na severe ostrova /napríklad Nungwi a Kendwa/ zapadá slnko do oceánu a na východe ostrova /napríklad Paje, Jambiani, Kiwengwa, Pongwe,…/ slnko z oceánu vychádza. Stačí sa ráno zobudiť v domčeku na pláži v Kiwengwa a v ten istý deň, vo večerných hodinách sedieť na pláži v Nungwi a východ aj západ slnka budete mať spojený s oceánom.
zanzibar s detmi
  • Voda v oceáne veľmi neosvieži. Na niektorých miestach ostrova je oceán rovnako horúci ako vzduch. Takže aj maličké deti doň hupsnú ako do vane. Na postupné ovlažovanie tela ako pri kúpaní sa na Jadrane zabudnite 🙂
    Taktiež biely plážový piesok tu na chodidlá vôbec nepáli.
zanzibar s detmi
  • Zanzibar sa nachádza rovno pod rovníkom. Takže ak tu budete, postavte sa na pláž okolo dvanástej hodiny. Môžete si všimnúť, že nevrhnete ani milimetrový tieň.
    Slnko je totiž priamo nad vašou hlavou.
  • Myslíte si, že tradičným nápojom je na Zanzibare pivo Safari, alebo mladý kokos ?
    Ste na omyle… 🙂
    Alkohol tu domáci väčšinou vôbec nepijú a i keď tu kokosy na palmách vidíte na každom kroku, domáci ich pijú iba zriedkakedy. Miesto nich sa osviežujú lisovanou cukrovou trstinou podávanou s odšťavenými limetami, zázvorom a ľadom. My s deťmi len potvrdzujeme, že je to hotová lahôdka a neskutočne osviežujúci nápoj, mňam !
    Neodíďte zo Zanzibaru bez toho, aby ste ho ochutnali.
zanzibar s detmi
zanzibar s detmi
  • Čo nás najviac šokovalo na Zanzibare, bolo zistenie, že je tu homosexualita trestným činom. Do väzenia sa miestni homosexuáli môžu dostať až na 25 rokov …
  • Možno tiež bude pre vás novinkou, že taký malý ostrov, akým je Zanzibar, patril v minulosti medzi svetové veľmoci v pestovaní a vývoze korenín – muškátového orieška, klinčeka, či čierneho korenia. Odísť odtiaľto bez korenín vám skrátka svedomie nedovolí. My sme si tu nakúpili muškátové oriešky, ale aj čili.

O ďalších zisteniach z tejto krajiny budú obidva naše články. Tak hor sa čítať 🙂

Očkovanie

Naše deti sú očkované povinnými vakcínami. Z nepovinných sme im už ako malým deťom práve kvôli cestovaniu pridali Hepatitídu A, k už povinne zaočkovanej Hepatitíde B.

Z nášho pohľadu je práve táto vakcína naozaj dôležitá, ak s deťmi cestujete. Ako pre vás, tak aj pre deti. Ak na Zanzibar prilietate z Európy (napríklad aj s prestupom v Dubaji), nemáte povinnosť byť zaočkovaní na žltú zimnicu. Ak prilietate na Zanzibar napr.z Kene, Etiópie, či inej africkej krajiny, v ktorej je výskyt žltej zimnice, túto povinnosť by ste mali spĺňať.

Môže sa vám stať, že budete vyzvaní preukázaním medzinárodného očkovacieho preukazu. Taktiež by sme odporučili zaočkovať sa, ak plánujete výlet na safari.

Žltá zimnica je infekčné vírusové ochorenie, často so smrteľnými následkami. Prenášané je komármi. Čo sa Zanzibaru týka, z nášho pohľadu to nie je vyslovene riziková-malarická oblasť. Dokonca my osobne sme prekvapení, ako celkovo málo hmyzu sme tu videli. Komára asi jedného za celé dva týždne.

Na žiadne ochorenie (brušný týfus, žltá zimnica, …) sme sa neočkovali, ani sme nemali túto povinnosť. Tiež sme nejedli antimalariká.
Možnosť zaočkovania seba a svojich detí je na každom z vás. Musíte si zvážiť veľmi veľa faktorov.

Najlepšie informácie o očkovaní jednoznačne ponúka Maťo z Travelistanu, ktorý precestoval už skoro celý svet.
Dočítate sa tu. http://travelistan.sk/ockovanie-do-zahranicia/

Peniaze

So sebou sme si brali eurá aj doma zmenené doláre.

Dolármi a kartou odporúčame platiť ubytovanie.
Dolármi ďalej plaťte za výlety a za vstupy na výletoch.
Presuny taxíkmi je tiež najlepšie platiť v dolároch.

Eurá si zmeňte za miestnu menu – šilingy.

Šilingami najvýhodnejšie zaplatíte za jedlo a suveníry. Oveľa výhodnejšie, ako keby ste platili dolármi.

Možno budete prekvapení, ale v niektorých reštauráciách na Zanzibare pokojne zaplatíte aj eurami, dokonca aj mincami. Prekvapenie číslo dva – v našej mene vám donesú aj výdavok. Avšak po prerátaní kurzu sa vám jednoznačne najviac oplatí platiť šilingami.

Cesta na Zanzibar

Veľkou výhodou našej cesty bol odlet z Bratislavy v popoludňajších hodinách. I keď sme leteli nízkonákladovkou FlyDubai, veľmi sme to nepocítili. A to náš posledný let bol v decembri zo Srí Lanky spoločnosťou Emirates. V cene každého letu sme mali i teplé jedlo a rôzne boxy snackov.

Do Dubaja sme prileteli okolo 22:15 večer a o 3:40 v noci sme odlietali smer Zanzibar. Na tento africký ostrov sme prileteli ráno o 8:30. 5 hodín v Dubaji bolo únavných, ale na ceste späť sme mali prestup iba 1,5 hodiny, čo bolo veľmi komfortné.

Informácie k FlyDubai

V lietadle sa na sedadlách nachádzajú aj monitory, no bez platby si budete môcť prezerať iba ponuku dutyfree produktov, jedál a nápojov, alebo smer letu. Za filmy, či hudbu si priplatíte. Preto si pre menšie deti nezabudnite nabiť tablety, notebooky, či vziať hry. Naši chlapci sú už veľkáči, vyplnili sme si čas učením, či čítaním.

Oba lety sú však komfortne dlhé. Maximálne 6 hodín, čo sa dá veľmi dobre zvládnuť aj s maličkými deťmi. Vodu, či džús dostanete počas letu iba raz, s jedlom. Preto si po kontrolách na letisku naplňte fľaše, alebo zakúpte nápoje v dutyfree zóne. V lietadle stojí 0,5l voda 1,3€ (5 AED).

V lietadle tiež nie sú zadarmo deky, vankúše a ani klapky na oči, ako býva zvykom u iných let.spol. Deka, či vankúšik sa vám určite zíde. Hlavne ak poletíte v noci.

Všeobecne sa o FlyDubai nemôžeme vyjadriť v zlom. Za nízke ceny leteniek boli služby fajn a aj piloti a personál je veľmi priateľský. Do kokpitu sa s deťmi dostanete bez problémov, stačí sa iba spýtať letušiek. Taktiež je veľa slovenských pilotov, ktorí práve tieto trasy lietajú. My sme mali slovenskú kapitánku 🙂
Náš Miško bude mať tento rok už 9 rokov a od svojich štyroch túži byť pilotom veľkých Airbusov. Preto byť v kokpite je pre neho vždy najväčší zážitok.

zanzibar s detmi

V druhom lete smer Zanzibar sme obdržali imigračné tlačívá, ktoré je potrebné vypísať. Pri cestovaní nikdy nezabudnite na pero.

Šťastlivý prílet

Ihneď po prílete odporúčame opustiť lietadlo čo najskôr, pretože v príletovej hale je potrebné vypísať ďalší formulár, ktorý vám v lietadle nedajú. Nájdete ho pripravený na kôpkach na vysokých stoloch.

Po jeho vyplnení je nutné uhradiť víza 50 USD / osoba (platí každá osoba s vlastným pasom, takže i deti).

Víza je možné uhradiť buď v hotovosti v dolároch (50 USD) alebo kartou. Odporúčame úhradu kartou, pretože banka vám platbu prepočíta lepším kurzom ako keď nakupujete doláre v zmenárni (v našom prípade to bolo 1,044 oproti 1,034).

Víza sa uhrádzajú v okienkach na ľavo od vstupu do haly. Väčšina ľudí zmätkuje a stavia sa do rady ku samostatným okienkam na pasovú kontrolu, kam sa musíte postaviť až po uhradení víz. Preto radšej nenasledujte ľudí pred vami… 🙂

Po uhradení víz teda pokračujete do ďalšej rady na pasovú kontrolu, kde si vás odfotia a zoberú odtlačky prstov. Afričania majú na všetko čas, takže na víza si počkáte kľudne aj hodinu. Po vybavení formalít môžete pokračovať po batožinu a von z haly.

Teplo je tu neznesiteľné…

V prvých minútach afrického dobrodružstva zistíte, čo naozaj znamená africké Hakuna Matata = teda NO PROBLEM. Ich ležérny krok a hodinový čas na všetko vám pár krát vyženie paru z uší. Treba byť na to pripravený…

Vedzte, že tradičná ohľaduplnosť voči rodinám s deťmi, na ktorú môžete byť zvyknutí z Ázie, sa v Afrike nenosí. A ak vám príde rozrezaný kufor rovnako ako nám, spomeňte si na nás. Budeme vám držať palce pri riešení reklamácie 😀

Peniaze

Ešte raz zhrnieme peniaze…

Na Zanzibare fungujú 2 meny – tanzánsky šiling (TZS) a dolár. Šilingy za eurá nakúpite aj ihneď po prílete na letisku, kde odporúčame zjednávať. Miestne černošky idú vyskočiť z okienka, aby ste si zamenili práve u nich. Čím väčší obnos budete zamieňať, tým lepší kurz zjednáte. Odporúčame šilingy zamieňať za eurá.

Nemá zmysel robiť dvojnásobnú konverziu – na Slovensku meniť eurá na doláre a na Zanzibare doláre na šilingy. Zamieňajte priamo eurá.

Kurz 1 € = 2300 TZS priamo v príletovej hale.

Cesta z letiska

Po vyzdvihnutí batožiny – nečakajte žiadny pás (belt), batožina na vás bude pekne čakať naukladaná v príletovej hale. (Aj naša rozrezaná pekne čakala.)

Afričania sú rodení biznismeni a budú vám ponúkať okrem zmenárne i napríklad SIMkarty s dátami.
V Afrike nie je na škodu mať zakúpenú SIMkartu. Wifi signál je tu totiž často viac ako zlý 🙂 Avšak, nekupujte ju na letisku – sú tu predražené aj po zjednávaní.

Po východe z letiskovej haly na vás bude čakať veľké množstvo taxíkov.
Ste v Afrike…či vám je to proti srsti, alebo nie, zjednávajte, zjednávajte, zjednávajte.
Nemáme radi takéto šuflikárčenie, no tu vám naozaj nič iné nezostáva.

Prvá ponuka každého taxikára je SUPER vysoká.

Našou výhodou bolo, že sme cestovali 2 rodiny – spolu 7 ľudí (4 dospelí a 3 deti). Je tu veľké množstvo 8 miestnych vanov, kde sa vojde i všetka batožina. Snáď by sme povedali, že týchto vanov je viac ako klasických 5 miestnych automobilov. Ak máte možnosť vycestovať s priateľmi ako väčšia partia, na Zanzibare pri preprave veľmi ušetríte.

My sme sa žiaľ nechali obabrať hneď pri prvej ceste z letiska…. ale bolo to prvý a posledný krát… 🙂 Smerovali sme na úplný juh Zanzibaru, a taxikár nás odviezol za 70 USD (cena pre 2 rodiny spolu). Čo sme nakoniec zistili, že sme mierne preplatili. Ale kto nerobí chyby?

Cestou si nakúpte ovocie.
Popri cestách mimo dedín a miest, sú vždy najlepšie ceny.

zanzibar s detmi

Každý šofér vám rád zastaví. Niekde sme pred našim odchodom čítali ceny ovocia… vraj sa pri zjednávaní viete dostať na sumu 1500 šilingov za jedno väčšie mango… 🙂 My sme pravidelne kupovali 6 veľkých kusov spolu za 2000.

Za banány je to väčšinou 100-200 šilingov / 1ks – záleží od veľkosti a prezretia. Pri cestách ani nemusíte zjednávať, tieto ceny vám dajú hneď.

Naša prvá zastávka, juh Zanzibaru

zanzibar s detmi

Pláže Zanzibaru sú naozaj nádherné. Ale pozor. Juh a východ ostrova má jeden “problém” – ODLIV, kedy vám oceán utečie niekedy i na 2 kilometre od pláže. Preto si treba lokalitu vybrať naozaj precízne.

O plážach, ktoré sme na Zanzibare navštívili, sme stihli napísať krátky článok.

KLIKNI NA : Zoznam NAJKRAJŠÍCH TOP pláží Zanzibaru.

Keď je odliv, nedá sa kúpať a ak nemáte hotel s bazénom, pol dňa ste “bez mora”.

Avšak aj na juhu a východe Zanzibaru natrafíte na pláže, kde až takýto masívny odliv nie je a nehľadáte oceán 2kilometre od seba. Keď sa oceán začne vracať, väčšinou je to rýchly proces, kedy je voda behom hodiny späť. Naozaj sme boli prekvapení 🙂

S odlivom na Zanzibare máme aj jednu vychytávku, ale tú sme odložili do ebooku iba pre tých, ktorí sa sem naozaj chystajú.

Makunduchi

Plánovaním Zanzibaru sme strávili naozaj dlhé týždne. Nechceli sme skončiť na pláži plnej kameňov, či koralov. Keď cestujete s deťmi, v prvom rade myslíte na komfort celej rodiny. Odhliadnúc od našich detí, brali sme sem aj druhú rodinku, ktorá mimo Európy ešte nikdy nebola a chceli sme vyhovieť predovšetkým im.

zanzibar s detmi

Preto hotel s bazénom na kľudnom mieste bez turistov bol fantastickou voľbou pre našu prvú zastávku na Zanzibare.

Jediný, ktorý sa v tejto oblasti nachádza je La Madrugada Beach Resort.

zanzibar s detmi

MEGA TIP pre teba: Spoznali sme sa s majiteľom rezortu a iba v našom e-booku nájdeš kód na 15% ZĽAVU na ubytovanie v tomto plážovom rezorte.

V čase, kedy nám oceán mierne utiekol (nie na kilometre, ale na stovky metrov), užívali sme si s deťmi komfort v bazénoch. Okrem toho smelo vyhlásime, že taký dobrý odliv nikdy nie je zlý… 🙂

zanzibar s detmi
zanzibar s detmi

Každé ráno sa na odkrytých koraloch zíde celá dedina. Ženy o ostré koraly treli kokosové orechy a získavali tak vlákna, muži chytali malé chobotničky spod skál.

Ak ste už pár článkov od nás prečítali, určite ste postrehli, že život medzi domácimi je pre nás to pravé cestovanie. Na pláže plné turistov nie sme veľmi zvedaví.

Malí černoškovia pomáhali maminám a sem tam pribehli pozrieť, čo za bledé decká pobehujú pri ich domoch.
Makunduchi je dedina. Nečakajte masajov, či beachboys na každom kroku a ani viac ako 10 turistov.
Jediní, koho budete stretávať sú domáci, ktorí zatiaľ nie sú skazení turizmom. Kravy na každom kroku ? Toto je podľa nás pravý Zanzibar.

A pláže ? Naozaj ľudoprázdne.

zanzibar s detmi
zanzibar s detmi

Nebudeme tvrdiť, že pláž v Makunduchi patrí medzi najkrajšíe na ostrove. Ani to rozhodne nečakajte. Pre nás je však La Madrugada Beach Resort na 100% vhodný pre rodičov, ktorí sa s deťmi radi doobeda vybláznia v bazéne, poobede v oceáne. Ak relaxovať v kľude a naberať kopec energie, tak tu. Okrem toho tu v hoteli každý druhý večer pripravujú úžasné tematické večery z Afriky. Vystúpenia masajov – pytačky, predaj ich výrobkov, spevy a tance, i úžasné švédske stoly z lokálnej kuchyne.

Výhodou je tiež lokalita. Blízko Makunduchi sú naozaj nádherné pláže Jambiani a Paje.

Jedinou a pravdupovediac veľkou nevýhodou rezortu La Madrugada je to, že dedinka je vzdialená cca 2,5 km. Takže ak plánujete zájsť na nákup ovocia, či miestneho jedla, nebude to na jeden skok. Nie je tu však problém zapožičať si bicykle / 5 dolárov na celý deň priamo v hoteli.

Tanzánska SIM-karta s dátami

V dedine si zakúpite SIM kartu s dátami. Je to vynikajúca možnosť, ako zostať v kontakte so svojou rodinou, či kamarátmi po celý čas. Ak vás cestuje viac, ideálnym riešením je zobrať ďalší smartfón a tanzánsku SIM-ku s dátami vložiť sem a zdieľať internet pre ostatných. Takto sme mohli internet používať všetci štyria dospelí – pokrytie 3G sieťou je takmer po celom ostrove a dáta fungovali bez problémov. O cenách a tipoch píšeme v ebooku.

Strava

Ceny jedla v hoteli súvisia s tým, že ste v jedinom turistickom mieste v tejto lokalite. Raňajky – švédske stoly – sme mali v cene. Boli pomerne bohaté a striedali sa. Raz boli cestoviny, inokedy teplé šaláty. Každé ráno kopy ovocia. Palacinky, či omelety, lokálne sladké pečivo,…

Bežné jedlá v hotelovej ponuke sú tu od 3 – 15 USD. Ak chcete ochutnať niečo lokálne (za oveľa nižšiu cenu), odporúčame vyraziť do dediny. Objavili sme tam stánky s lokálnym jedlom. Napríklad mishkaki – pečené kuracie mäso napichnuté na špajdli. Podáva sa s pečenými zemiakmi, či plackami. Jeden mäsový špíz kúpite za 500 šilingov a veľkú kopu zemiakov dostanete za 2000 šilingov. Taktiež strúhaná zelenina, cibuľa, …
Takáto večera nás pre celú rodinu vyšla cca 3,5 € (4 osoby).

zanzibar s detmi

Paje

Z Makunduchi máte ideálnu možnosť navštíviť jednoznačne najkrajšie pláže východného pobrežia Paje a Jambiani.

zanzibar s detmi

My sme si vybrali Paje.

Cesta trvá 20 minút a pohodlne taxíkom sa sem prepravíte za pár drobných. Nás sedem osôb vyšla cesta sem a naspäť 30 dolárov. Čiže 2 doláre jedna osoba/jedna cesta.

zanzibar s detmi
zanzibar s detmi

Paje je nádherná pláž s tyrkysovou vodou a bielym pieskom. Je tu menšie množstvo hotelov ako na severe ostrova, preto aj menej turistov a vyvíjaný menší tlak od miestnych.

Masajovia sú všeobecne na celom Zanzibare celkom milí. Hlavne tu v Paje neočakávajú, aby ste si vyslovene od nich nakúpili výrobky, ktorých predajom sa živia. Chcú sa rozprávať a sú veľmi zvedaví. Zaujímajú sa hlavne o dlhovlasé blondínky.

NÁŠ TIP : Z našich skúseností práve tu v Paje nakúpite suveníry za najlepšie ceny. Tiež bez toho, aby ste behali od stánku k stánku a dlhé minúty otravne zjednávali. Pareá sme kúpili za 12000 šilingov, náhrdelníky pre deti do 5000.

zanzibar s detmi

Paje je pláž, kde to žije kitesurfingom, pretože je tu silnejší vietor.

Pozor však na medúzy. Ak sa v noci touto oblasťou preženie búrka, na druhý deň sú vlny silnejšie a môžete sa v mori stretnúť s medúzami.

Na nášho Mateja hodila vlna jednu väčšiu medúzu a popŕhlený bol naozaj poriadne. Hneď ako začal v oceáne plakať a bežať na breh, pribehli domáci a okamžite ho brali na ruky k sebe domov. Popŕhlené miesta mu domáci potieral vinným octom a limetami, ktoré odtrhol priamo zo stromu. Natieral ho, kým bolesť úplne neprešla.

zanzibar s detmi
zanzibar s detmi

O pár minút už spokojne debatoval s domácimi na pláži.

zanzibar s detmi
zanzibar s detmi

V Afrike však neočakávajte nezištnú pomoc, na ktorú môžete byť zvyknutí z Ázie…

My sme sa domácemu chceli finančne odvďačiť za záchranu nášho Mateja a podávali mu 2 USD. Keď si vezmete, že tu v Afrike má záhradník mesačný plat 40 USD, nebolo to z nášho pohľadu málo… na naše prekvapenie sa s úsmevom spýtal, či je to 5.

Taktiež v Nungwi, za vyberanie pichliačov z morských ježkov, pýtajú miestni 30.tisíc šilingov (2300 je 1€) Samozrejme, že za pomoc a záchranu by dal človek aj to posledné. Avšak radi by sme upozornili na to, že na Zanzibare, kde už turizmus nie je neznámou, sa pomoc za objatie a vďaku akosi nenosí.

Sťahovanie

Prišiel čas posunúť sa z Makunduchi ďalej.

zanzibar s detmi

Po východnom pobreží sme smerovali do Kiwengwa. Z Makunduchi do Kiwengwa máte úžasnú možnosť vidieť, ako sa pestuje cukrová trstina. Taktiež prechádzate cez veľmi známu oblasť práve pre rodiny s deťmi – Národný park Jozani.

zanzibar s detmi

Jozani forest

Národný park Jozani je zaujímavý tým, že v ňom nájdete celkovo tri biotopy. Jednoznačne pre deti najlákavejšími zvieratkami na ostrove budú opice, ktorých je tu neúrekom. Dominantnou Jozani forest je guaréza červená, ktorá tu žije v početných skupinkách.

zanzibar s detmi

Mimo guaréz sa v parku Jozani nachádzajú aj čierne makaky, ktoré žijú v miery s guarézami červenými a ktoré ak si pamätáte, sme mali skoro na obed vo vnútrozemí Srí Lanky… Našťastie len skoro.

Žijú tu aj vtáky rôznych druhov. Cesty v blízkosti parku lemujú značky, ktoré nikde inde na Zanzibare nenájdete. Upozorňujú na spomalenie a časté prechádzania opíc cez cestu.

Pozor však na počasie. Ak v deň, kedy máte v pláne návštevu tohto parku zaprší, opice nemáte šancu vidieť…

zanzibar s detmi

Súkromná vilka na Zanzibare za drobné ?

Cez národný park Jozani sme sa presunuli do oblasti Kiwengwa.

zanzibar s detmi

Mali sme tu vopred zajednanú súkromnú vilku s tromi izbami a kuchyňou.

zanzibar s detmi

Pôvodný zámer lacnejšej verzie ubytovania bol taký, že by sme odtiaľto riešili všetky výlety, ktoré sme mali v pláne absolvovať na Zanzibare. Neočakávali sme, že vilka bude postavená v palmovom háji, iba 200 metrov od oceánu a rovno medzi domácimi, čo najviac milujeme.

Klimatizácia, možnosť príplatku za wi-fi (my sme mali vlastnú) a v každej izbe kúpeľňa s toaletou.

zanzibar s detmi
zanzibar s detmi
zanzibar s detmi

Skontaktuj sa s majiteľom vilky a bývaj na Zanzibare lacnejšie.
Kontakt na majiteľa nájdeš v e-booku.

Ráno vidíte deti, ako odchádzajú do školy, naobed pozorujete maminy, ktoré sa starajú o svoj dobytok, perú a varia priamo na dvoroch. Do toho pasúce sa kravy, kozy, kačice, všade mláďatká a pláž plná mušlí. Toto je pravý Zanzibar, ktorý v lokalitách plných hotelov nezažijete.

Tu v Kiwengwa majú výborné ceny v miestnych supermarketoch a dokonca aj obchod s alkoholom.
Nakoľko sme v cene ubytovania raňajky nemali, tu sme sa stravovali výlučne vo vlastnej réžii. Výhodou vilky je vlastný správca, ktorý vám kúpi čokoľvek budete potrebovať. Taktiež máte možnosť zaplatiť si vlastnú kuchárku.

Lokálny čerstvý chlieb (svahilsky MIKATE), ktorý sme jedli iba v tejto oblasti /žiadny suchý sendvič/ nemal konkurenciu !!! Lepšie pečivo sme v živote nejedli.

Správca – Muča nám nosil chleby každý večer, ešte horúce priamo z pece svojej švagrinej a bochník nás vyšiel 1000 šilingov, ani nie 50 centov. Väčšinou sme si nechali priniesť rovno 3 kruhy a na ráno nám ledva zostal jeden k raňajkám 😀

zanzibar s detmi

Taktiež si tu s pomocou domácich výhodne nakúpite lokálne pivo Safari. Nás 0,5l fľaša vyšla na 2300 šilingov (1€). Pri vrátení fliaš vám ešte vrátia 500 šilingov za každú fľašu, takže vás v konečnom výsledku jedno pivo vyjde na 1700 šilingov, čo je na Zanzibar úžasná cena.

zanzibar s detmi

V tejto vilke nikdy nieste sami na pospas osudu. Majiteľovi z Ruska sa o vilu starajú domáci Freddy a Simai + správca Muča.

Každý večer prídu na kus reči a porozprávajú vám čokoľvek vás zaujíma. Dokonca sme dostali pozvanie na svadbu medzi 600 domácich, avšak časovo nám to žiaľ nevyšlo, čo dodnes ľutujeme.

Taktiež, už tento rok je na pozemku vily v pláne výstavba bazénu 🙂

Určite odporúčame vybrať sa sem, do Kiwengwa – do Zanzibarskej divočiny, ako sme to tu nazvali 🙂 Okrem všetkých úžasných zážitkov, ktoré tu bezpochyby zažijete, sa môžete každý deň po 16tej zapojiť do dedinského futbalu. Naši chlapci tu tiež s domácimi hrávali.

zanzibar s detmi

Okrem všetkých už spomínaných výhod, táto oblasť susedí s ďalšími z najkrajších pláží Zanzibaru = s Pongwe, či Pwani Mchangani. (o Pongwe sa dočítaš aj v druhom dieli)

Prípadne klikni sem, na náš článok TOP pláže Zanzibaru.

O výlety tu v Kiwengwa núdzu mať nebudete. Výbornú cenu si s domácimi dohodnete aj za výlet na najväčší ťahák pre rodiny s deťmi, ostrov gigantických suchozemských korytnačiek Prison Island.

Ak si plánuješ cestu po Zanzibare pohodlne zo svojej obývačky, v e-booku sú kontakty na našich priateľov – domácich, ktorí ti pomôžu s plánovaním výletov, či prepravy.

Prison Island – Changuu Island a Nakupenda Island.
Prison Island

Čo jednoznačne s deťmi nesmiete minúť je tento ostrov. Ostrov obrovských suchozemských korytnačiek.

zanzibar s detmi
zanzibar s detmi
zanzibar s detmi
zanzibar s detmi
zanzibar s detmi

Prison Island je vzdialený asi 30 minútovou plavbou od hlavného mesta Stone Town. Bol pôvodne postavený za účelom väznenia “neposlušných” obyvateľov Zanzibaru. Využíval sa však ako karanténna oblasť pre chorých ľudí.
Kedysi tu miestny kráľ dostal do daru dve suchozemské seychelské korytnačky a zapáčilo sa im tu natoľko, že sa rozmnožili a dodnes je ich tu viac ako 70. Najstaršia samica má 192 rokov a najťažší samec až 500 kíl.

zanzibar s detmi

Tieto korytnačky sa dožívajú aj viac ako 300 rokov a ak nám domáci neklamali, zatiaľ tu vraj ani jedna neuhynula.

Pre deti hotový raj.

Zozbierali sme naozaj cenné rady, kedy navštíviť tento ostrov aby ste tu s deťmi boli úplne sami.

E-BOOK

K dispozícii okrem e-booku (PDF) aj tlačený sprievodca (formát A6).

Okrem korytnačiek sú na ostrove pávy a digdigovia.

zanzibar s detmi

Po návšteve korytnačiek si môžete prezrieť celý ostrov. Sú tu veľmi zaujímavé miesta.

Nakupenda Island

Návštevu ostrova Prison Island odporúčame spojiť s návštevou Nakupenda Island. Vzdialené sú od seba asi 30 minútovou plavbou.

Nakupenda Island je piesočnatá duna – ostrov bez jediného domu, stromu, či palmy.

zanzibar s detmi

Nebojte sa však, neumriete tu hladom, smädom a ani nedostatkom tieňa. Domáci vám ihneď po ukotvení lode pripravia na ostrove prístrešok a začnú pripravovať váš obed priamo na pláži. My sme si vybrali taniere plné lobsterov, chobotníc, sépií, kreviet, tuniakov,… ale aj hranoliek. Počas grilovania morských plodov vám prinesú tácku plnú ovocia a miestnych sladkostí z orieškov a cukrovej trstiny (pýtajte si GAŠARTA).

zanzibar s detmi
zanzibar s detmi

V okolí tohto ostrova je naozaj prekrásna voda plná morských hviezdic a červených koralov. Nezabudnite si preto šnorchle a masky. No hlavne slnečné okuliare… 🙂

zanzibar s detmi

V druhom dieli vám opíšeme náš presun z oblasti Kiwengwa na úplný sever ostrova, taktiež pláž Pongwe.

Naše stretnutie s dobrodruhmi z Kene, plavbu na ich plachetnici a zážitok s delfínmi.
Tiež sa dozviete o koralovom útese, kde môžete s deťmi nakŕmiť tisíce rybičiek a o zanzibarskej pláži, kde zažijete neuveriteľný západ slnka…

…ale i mnoho ďalších tipov na cestovanie po Zanzibare s deťmi.

Úplným záverom nášho druhého článku bude kompletná suma, ktorú nás dvojtýždňové cestovanie po Zanzibare vyšlo…

Verte nám, že sme sa zmestili do sumy ALL INCLUSIVE pobytu v Turecku… 🙂

Ak sa vaša cesta na Zanzibar blíži, odporúčame náš E-book, kde nájdete všetky potrebné informácie, kontakty na miestnych, za ktorých pomoc pre vás sa zaručíme a tiež kompletné ceny ubytovania + zľavový kód na La Madrugada Resort, tiež tipy na cenu prepravy a výletov.

Ty si ešte nevidel naše VIDEO ?

S týmto článkom súvisia:

Budeme vám vďační za zdieľanie tohto článku medzi kamarátov.

Vezmite aj vy svoje deti na Zanzibar, vďaka našim tipom naozaj ušetríte.

sharing-caring-hearts

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2017 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI