Vyberte stranu

Madagaskar – Nosy Be

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

06 Feb 2019

[Total: 15   Average: 4.8/5]

sharing-caring-hearts

Nosy Be je najväčší, najznámejší a najturistickejší z ostrovov Madagaskaru. Dokonca sem môžete priletieť z Európy. Najviac turistov na ostrov prichádza z Francúzska a Talianska. Podľa nás sú tu hlavne kvôli turizmu aj najvyššie ceny čo sa Madagaskaru týka. Za ubytovanie, stravu, výlety, či prepravu sme práve na Nosy Be minuli najviac peňazí.

Nosy Be je naozaj obrovský ostrov, nájdete tu všetko.
Pomyselným srdcom ostrova je Hell-Ville. Pomyselným preto, pretože sa nenachádza v strede, ale na juhu, no práve toto mestečko sa považuje za hlavné mesto ostrova. Žije tu väčšina obyvateľov. Nájdete tu nočné bary – pre malgašov je zábava veľmi dôležitá, najradšej spievajú v karaoke baroch, ale obľúbené sú tu tiež diskotéky.
Na ostrove nájdete národné parky, školy, kostoly, aj nemocnicu, a v okolí nádherné ostrovy s bielym pieskom. Na Nosy Be biely piesok a tyrkysový oceán nenájdete. Väčšina pláží je sopečného pôvodu.

Nosy Be je mladý ostrov. Obyvatelia tu majú v priemere 25-30 rokov. Starých ľudí žije na ostrove veľmi málo. Hlavne ulice v Hell-Ville sú plné mladých a všade na ostrove pobehujú deti. Ľudia od turistov nežobrú, ani deti nepýtajú peniaze. Vďační sú za oblečenie, či sladkosti.
Finančne sa tu najlepšie darí policajtom a taxikárom. Zarobia zo všetkých najviac. Korupcia je na ostrove na dennom poriadku, ale kriminalita a násilie tu veľmi svoje miesto nemajú. Každý sa vraj bojí, že by sa dostal do miestnej väznice, kde v jednej malej miestnosti žije spolu aj 50 väzňov. Ako turisti sme sa tu cítili bezpečne. No i napriek tomu sme boli upozornení, že nie je vhodné, aby sa ženy – turistky – v noci samé túľali po uliciach.
Všetko čo je zakázané (napríklad fajčenie marihuany a pod.) sa domácim po mesačných rentách toleruje. Stačí zaplatiť policajtom, ktorí majú na starosť lokalitu v ktorej žijete a ste v suchu. Na ostrov sa prakticky všetko dováža, v malom sa tu pestuje ryža, kukurica, cukrová trstina a všade rastú kvety ylang-ylang, na ktoré sú miestni veľmi pyšní.

My sme si tento ostrov vybrali ako konečnú zastávku nášho cestovania a strávili sme tu 7 dní. Rezort Le Grand Bleu, v ktorom sme bývali, patrí tiež Francúzom – starší manželský pár z Paríža. Má malé bungalovy s bazénom a nachádza sa na kopci nad sopečnou plážou. Pri výbere ubytovania na Nosy Be buďte opatrní. Je tu veľmi obľúbené používať fotografie pláží z iných ostrovov a lákať na biely piesok.

ČO ROBIŤ NA NOSY BE

Ostrov je veľký a aktivít je tu neúrekom.
Turistov s deťmi budú určite lákať hlavne pláže. Za najkrajšiu na ostrove je považovaná Andilana Beach.

Medzi domácimi sú veľmi obľúbené víkendové pouličné bitky – Moringue / Moraingy. Samozrejme, stávkovať na víťaza dovolia domáci aj turistom.
Nájdete tu veľmi dobre recenzovaný Národný park Lokobe (jednoznačne výlet na celý deň)
My sme navštívili rezerváciu s parfumériou Lemuria Land. Odporúčame ju hlavne rodinám s malými deťmi, … Žijú tu gigantické suchozemské korytnačky, desiatky druhov lemurov, stovky chameleónov, ..

Vďaka turizmu začína na Nosy Be aj pouličné stravovanie.
Našim chlapcom sa na ostrove najviac páčil čas strávený s miestnymi deťmi, samozrejme ako inak pri futbale :-).

Na Nosy Be je veľmi dôležité mať šťastie na šoféra (kontakt na nášho Didiera nájdete v sprievodcovi). Okrem toho, že vám vyjedná výborné ceny za výlety na ostrove, alebo mimo ostrova, poukazuje vám miesta na ktorých by ste sa sami nezastavili. U Didiera sme boli aj doma na návšteve, je akupresurista a tiež vyrába maste, či oleje na rôzne choroby. Nakoľko si domáci nemôžu dovoliť drahú liečbu, prekvitá tu homeopatia a Didiera pozná celý ostrov. Je jedným z najbohatších domácich ostrovanov a pritom veľmi skromný a nápomocný. Turizmus ho nezmenil.
Zoznámiť sa tu smelo môžete aj s miestnymi kaderníkmi. Strihá sa na každom kroku. Dokonca aj na plážach. Ako všade na cestách, i tu na Madagaskare sme vyskúšali služby miestnych kaderníkov.

VÝLETY MIMO NOSY BE

Veľkým lákadlom je v okolí ostrova jachting, potápanie, alebo šnorchlovanie s veľrybím žralokom.
Najznámejším miestom v tejto lokalite je jednoznačne ostrov Nosy Iranja. Vidieť piesočný most medzi dvoma ostrovmi je pre nás jeden z najkrajších zážitkov. Ak na ostrov prídete hneď ráno, určite vás na piesku prekvapia vyplavené obrovské plachetnice aj s kotvami. Po obede však uvidíte, ako do nich miestni námorníci skáču a odchádzajú. Oceán sa vráti okolo obeda a hladinou stúpne viac ako o meter. Na ostrove sa vo veľkom predávajú tradičné suveníry, hlavne pareá a náhrdelníky. Pre výlet na Nosy Iranja si vyčleňte celý deň. Iba jednosmerná plavba rýchloloďou sem trvá 1,5 hodiny.

Láka ťa Madagaskar a chceš získať potrebné informácie k ceste na tento ostrov? Stiahni si náš e-book, alebo objednaj tlačeného sprievodcu TU

Ďalšie turistami navštevované ostrovy, ktoré vám odporúčame sú Nosy Sakatia, Nosy Fanihy, Nosy Mitsio, Nosy Komba, Nosy Tanikely … (NOSY = OSTROV)
Ak ste štvorčlenná rodina, počítajte, že za každý výlet na ostrov v okolí Nosy Be zaplatíte približne 100€. V cene je často doprava, sprievodca, aj veľmi bohatý niekoľko chodový obed a čistá voda.

Ak ste sledovali naše cestovanie online na Facebooku, či Instagrame, viete, že cesta z ostrova do hlavného mesta Antananarivo bola pre nás viac ako zážitková. Na let so spoločnosťou Air Madagascar sme si museli kvôli pokazenému lietadlu dva dni počkať. No nakoniec sme si cestu užili v prázdnom Airbus A320, kde bol počet letušiek a pasažierov rovnaký.
Dajte si pozor, ak lietate menej známymi africkými aerolinkami. Majte vždy dostatočnú časovú rezervu medzi letmi. Môže sa vám ľahko stať, že nestihnete lietadlo domov do Európy.

Madagaskar bol našim snom niekoľko rokov. Ani zďaleka sme za 3 týždne neprešli toľko miest, čo by sme chceli. Vypľuli by sme tu dušu. Takže sa určite čoskoro vrátime… poponáhľame sa, chceme totiž vystihnúť toto obdobie, kým je turizmus na Madagaskare iba v plienkach. Zozbierali sme tu dostatočné množstvo informácií, ktoré sa nám pred odchodom nepodarilo vygoogliť.
Ako hľadať letenky vrámci ostrovov, ako cestovať autobusmi, ako sa nenachytať pri rezervácii ubytovania, ceny, poplatky, tipy a cenné kontakty.
Všetko dôležité čo nám pomohlo nájdete v našom sprievodcovi TU.

Už ste čítali aj naše ďalšie články z cesty po Madagaskare ?

Madagaskar – Putovanie ostrovom
Madagaskar – Ile Sainte Marie
Madagaskar – TOP 10 miest

P.S. – Pýtate sa nás na fotky. Všetky zábery v článku sú naše, z telefónu Huawei Mate 20 pro a zdôrazňujeme, že nie sú upravené dodatočne filtrami. Zrkadlovku nemáme.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2019 cestujsdetmi.sk