Vyberte stranu

Región Gron

s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

04 Sept 2020

[Total: 1   Average: 5/5]

sharing-caring-hearts

Pri výbere dovolenky na Slovensku uprednostňuje väčšina rodín Tatry, alebo Liptov. Tieto kúty Slovenska ponúkajú jednoznačne očarujúce a nezameniteľné výlety, turistiku, ale tiež miesta, kde s deťmi pokojne strávime aj nie príliš vydarené počasie.
Mrknite na naše tipy na výlety počas daždivých dní :
Uži si Vysoké Tatry s deťmi aj počas daždivých dní.
Slovenský raj a okolie.

Nakoľko sú však tieto oblasti veľmi obľúbené, môže sa stať, že sa o zážitky budete deliť aj s inými rodinami. Ceny ubytovania a služieb sú tu taktiež o niečo drahšie. Toto sú hlavné dôvody, prečo odporúčame spoznávať aj iné kúty Slovenska, ktoré sú menej turisticky vyhľadávané a ponúkajú rodinám fantastické zážitky, dokonca neobjavené kúty.
Už ste navštívili Región Gron? Naše letné prázdniny končili práve tu.

Splav Hrona – Zážitok na celý život.

Pre aktívnejšie rodiny, ktoré zbierajú zážitky, jednoznačne odporúčame splaviť rieku Hron. Podľa zvolenej náročnosti splavu si viete vybrať úseky rieky, ktoré nie sú divoké, rovnako však môžete zažiť adrenalín na perejách. Splav si preto viete užiť aj s menšími deťmi, ale tiež môžete vziať starých rodičov. My jednoznačne odporúčame!
Podmienky a rezervácia : pre splav nepotrebujete mať vlastný čln. Všetko budete mať zabezpečené, od dopravy celej posádky k začiatku splavu, dostanete tiež pádla a záchranné vesty. Na gumenom člne (rafte) budete mať uzatvárateľnú nádobu na mobily a foťáky.
Splav si môžete rezervovať na viacerých miestach : v Drevenici Revište, na Brehoch v Šport bare Brehy, prípadne v hlavnej letnej sezóne tiež v Šašovskom Podhradí vo Votuse.
Priemerná cena je 40€ za celý raft (max 6 osôb). Naviac zaplatíte ešte za cenu dopravy k miestu začiatku splavu. Jej výška záleží od toho, aký dlhý úsek si vyberiete.

Zážitkové spoznávanie? Zažite históriu štálov.

Vedeli ste, že kopaniciam na Strednom Pohroní hovoríme ŠTÁLE?
Ak hľadáte neobyčajné výlety plné zážitkov, spojené so spoznávaním histórie ale tiež s ochutnávkou tradičných výrobkov z regiónu, ktoré si môžete aj nakúpiť, jednoznačne si túto cestu po štáloch nenechajte ujsť! Zaujímavá bude aj pre deti rôznych vekových kategórií. Postupne sa totiž zastavíte pri zvieratkách a tí odvážnejší si môžu zalietať s perfektným šarkanom. Táto náučná turistika trvá 3-5 hodín. Nejedná sa o náročný výstup po skalách, alebo lesom, ale o pokojnú prechádzku lúkami a miestami, na ktorých kedysi stáli štále. Takéto zážitkové spoznávanie si rezervujete aj so sprievodcom na webe https://www.zahoramizadolami.sk/
Za horami, za dolami ponúka rôzne expedície v tejto oblasti. Zážitkovo spoznávať môžete okrem Regiónu Gron aj Banskú Štiavnicu, Podpoľanie, Novohrad, Horehronie, Dudince, Gemer. V Novohrade sa z vašich detí stanú včelári, ale môžete sa tiež priučiť rôznym remeslám… Na výber máte z množstva zážitkov.

Rozhľadňa Háj

Ste aktívna rodina, ktorá vyhľadáva turistiku? V Novej Bani nájdete Náučný chodník Zvonička, ktorý má 6,3 km a vedie na vrchol k nádhernej vysokej rozhľadni. Okruh trasy so štartom aj cieľom v Kohútove trvá približne 2,5 hodiny a je vhodný pre rodiny s deťmi ale aj pre seniorov. Rozhľadňa Háj stojí na mieste bývalého kameňolomu, kde sa v minulosti ťažil novobanský ružový ryolit. Preto priamo pri nej nájdete aj banícky vozík v ktorom sa deti môžu na pamiatku odfotiť. Je to nádherné miesto, s nádherným výhľadom na celé okolie.
Neďaleko nájdete aj Starohutský vodopád.

Lov pstruhov a zážitok na koňoch v nedotknutej prírode

Už ste niekedy videli ZLATÚ RYBKU? My prvýkrát v tomto regióne. Ak chcete tiež, tak pribehnite na Ostrý Grúň na Ranč Blanc. Okrem zlatej rybky, ktorá vraj plní priania, si tu určite ulovíte pstruhy, na ktorých si pochutíte. Na udicu skáču samé, preto lov si užijú aj najmenšie deti. Udicu, podberák a ani návnadu nepotrebujete. Všetko vám požičajú priamo na ranči. Ulovené pstruhy si môžete vziať domov, alebo nechať upiecť pokým sa s deťmi budete voziť na koňoch. Nad rančom sa celé dni pasú kravky.

Hrady, zámky, kláštory a kaštiele

V tomto regióne nájdete hneď niekoľko zrúcanín hradov. Na hradoch Revište a Šášov si môžete rezervovať zaujímavé komentované prehliadky cez web Za horami za dolami.
My sme navštívili obidva hrady, avšak ak máte čas navštíviť iba jeden, o niečo viac odporúčame práve Šášov práve pre jeho históriu, ktorá bude zaujímať všetky deti – ako sa Šašo stal majiteľom hradu…?

Zámok Marcus

V roku 2009 začali v obci Repište stavať tento nádherný zámok ako repliku stredovekého hradu s vežičkami a nádvorím. Pre syna Marcusa ho postavil pre verejnosť neznámy podnikateľ z Bratislavy. Toto honosné sídlo si môžete zatiaľ obzrieť iba spoza plotu a vyfotiť sa pri tomto zaujímavom “fotopointe”, no po dokončení by mal vraj slúžiť predovšetkým turizmu.

Benediktínsky kláštor

Počas cestovania po Regióne Gron sme navštívili aj najstarší existujúci kláštor na Slovensku, ktorý sa nachádza v Hronskom Beňadiku. Jednoznačne odporúčame navštíviť ho a prezrieť si aj jeho okolie. Vo vnútri nájdete kríž s Pánom Ježišom z limbového dreva z 12.storočia a krstiteľnicu z 10.storočia. Sprievodcu si môžete zajednať priamo na mieste v Infocentre a komentovaná prehliadka trvá približne 1 hodinu.

Kaštieľ v Žiari nad Hronom

Kaštieľ v Žiari nad Hronom alebo Biskupský kaštieľ je renesančno-barokový kaštieľ. Jeho exteriér vás zrejme príliš neohúri, avšak interiér je nádherný a naozaj stojí za návštevu. Raz do mesiaca si v tomto kaštieli môžete rezervovať aj komentovanú prehliadku na webe www.zahoramizadolami.sk a ideálne takto využijete možno nepriaznivé počasie na vašej ceste.

Zážitok pod nočnou oblohou

Máte deti, ktoré fascinuje vesmír, prípadne zaspávajú o niečo neskôr ako tie ostatné?
Ak budete brázdiť Stredné Pohronie JEDNOZNAČNE si nenechajte ujsť Hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella a večernú prehliadku spojenú s pozorovaním oblohy cez profesionálny ďalekohľad.
Samozrejme, planetárium môžete navštíviť aj počas dňa a vybrať si z rôznych programov, ktoré ponúkajú v Hviezdnej sále. Tá je najmodernejšou na Slovensku! Premietanie si užijú aj tie najmenšie deti. Mrknite na http://www.planetarium.sk/ Na takúto prehliadku s deťmi si vyčleňte minimálne 2 hodiny.
O pozorovaní nočnej oblohy v prírode sme napísali tiež článok TU.

Čo robiť v regióne, ak vám práve nevychádza počasie?

V Strednom Pohroní nájdete hneď niekoľko aktivít pre rodiny, ktorým nie je dopriate celodenné slniečko.

  1. Hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
  2. Kaštieľ v Žiari nad Hronom
  3. Ovčia farma Bukovina /marec-september/
  4. Mincovňa a Múzeum dejín lyžovania v Kremnici
  5. Dedinka Brehy / Tajomstvá hrnčiarskeho remesla od OZ Brežan
  6. Pohronské múzeum v Novej Bani so sezónnymi výstavami (Lego, …)
  7. Kino Hron v Žiari nad Hronom
  8. Detský kútik s kaviarňou Fantázia v Žiari
  9. Detský kútik Stefani v Žarnovici
  10. Kúpele Sklené Teplice

A čo naopak robiť s deťmi, ak sú prílišné horúčavy?

Skúste kúpanie v Tajchoch, ktorých je naokolí hneď niekoľko…
Región tiež ponúka počas letných prázdnin kúpaliská:
Žiarske plážové kúpalisko, bazén pri strednej odbornej škole v Žarnovici alebo menšie kúpalisko v Sklených Tepliciach.
Vnútorné kúpanie si celoročne užijete v Kúpeloch Sklené Teplice.

Táto marketingová aktivita bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2020 cestujsdetmi.sk