Vyberte stranu

Tatry – Špiš – Pieniny – s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika, Slovakia

30 Aug 2021

[Total: 0   Average: 0/5]

sharing-caring-hearts

S deťmi v regióne Tatry – Spiš – Pieniny

Pri výbere dovolenky na Slovensku uprednostňuje väčšina rodín Vysoké Tatry. Iba na skok od nich sa však rozprestiera prekrásny historický región Tatry – Spiš – Pieniny, ktorý je zaujímavý úžasnými historickými mestami napríklad Levoča, Kežmarok, Spišská nová Ves, ale tiež miestami, kde zažijú rodiny nezabudnuteľné zážitky na celý život. My sme v týchto končinách boli a nie len tam. Dočítate sa v našom článku.

Ak ťa zaujímajú tiež ďalšie regióny Slovenska, nevynechaj naše články :

TATRY – SPIŠ – PIENINY

Prevedieme Vás tými NAJ zážitkami, ktoré sme tu počas našej Infocesty zažili a určite Vás inšpirujeme niekoľkými úžasnými miestami, ktoré rozhodne budete chcieť tiež navštíviť.
Veď predsa “ZBIERAME ZÁŽITKY A NIE VECI”

Levoča

Podľa nášho názoru, jedno z najkrajších Slovenských historických miest, ktoré je od roku 2009 zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Počas našej Infocesty sme mali v Levoči bohatý program, ktorým nás sprevádzal fantastický sprievodca a povedal nám nielen bežne dostupné informácie z histórie, ale tiež tieto zaujímavosti o meste :
* Už pri vstupe do mesta si všimnete, že je obkolesené hradbami, hradobný systém je tu takmer kompletne zachovaný
* Konala sa tu najväčšia púť na Slovensku v r. 1995 v Levoči na Mariánskej hore, počas návštevy Svätého otca pápeža Jána Pavla II. kde bolo až 400 tisíc veriacich
* Hlavný gotický oltár (18,62m) v Bazilike sv.Jakuba je najvyšším oltárom na svete a je vyrobený z lipového dreva v dielni Majstra Pavla v 16.storočí
* V Levoči máme tiež najväčšie námestie v Európe
* V klietke hanby (zo 16.st.) ktorú nájdete na námestí, boli na 24 hodín zamykané ženy, ktoré sa napríklad túlali samé mestom po zotmení, bolo na ne dovolené pľuť a všetkým za ich hriechy tiež ostrihali vlasy úplne dohola.
* Oltár Majstra Pavla v Levoči môžete vidieť na vlastné oči, avšak je ho zakázané turistami fotografovať.

Najkrajšie výhľady na mesto sú podľa nás z veže kostola sv.Jakuba, ktorý jednoznačne odporúčame navštíviť.
My sme tu tiež našli útulnú úzku kaviareň Leutschau cafe, ktoré pôsobí akoby ste boli niekde v Taliansku 🙂 Takže takže ak budete mať chuť na kávu a zmrzlinu, zastavte sa tu s deťmi.

Múzeum špeciálneho školstva

POCHOPME SPOLU SVET TICHA TMY
Výstižné krédo tohto špeciálneho miesta Múzea špeciálneho školstva v Levoči, ktoré veľmi odporúčame pre všetky rodiny s deťmi!
– spoločne sa tu naučíte napísať svoje mená v Braillovom písme
– zaujímavou formou zistíte ako pracuje mozog, oči či uši
– zistíte, či dokážete rozoznať hmatom rôzne predmety a čuchom rôzne vône a pachy

Resort Levočská Dolina

Ak sa túlate v okolí Levoče ako my, odporúčame ubytovať sa v Rezorte Levočská Dolina kde sme sami strávili pár nocí. V Rezorte je k dispozícii wellness ale tiež požičovňa e-bikov a e-kolobežiek, ktoré môžete využiť na cyklotrase smer Levoča… Čo ocenia všetky rodiny, majú tu tiež vlastný bowling :-). V zimnom období je vrámci rezortu k dispozícii lyžiarske stredisko so štyrmi zjazdovkami.
Hneď vedľa nájdete Biokúpalisko Levočská Dolina kde si okrem kúpania užijete tiež rybolov. Nám počasie žiaľ na kúpanie nevyšlo, avšak pstruha sme si na obed sami ulovili. Pre rodiny s deťmi veľmi zaujímavý zážitok a rezort, ktorý určite stojí za návštevu.

Spišská Kapitula

Výhodou tohto miesta je poloha a bezproblémové parkovanie priamo pri Sp.Kapitule. Nájdete tu vynovenú Biskupskú záhradu s krásnymi výhľadmi na Spišský hrad a tiež nádhernú Katedrálu sv.Martina.
Pri katedrále parkuje aj veľmi obľúbený vláčik Spišiačik. Týmto vláčikom sa pohodlne dostanete cez Spišské Podhradie až na nádvorie pod Spišským hradom. My sme už na Spišskom hrade boli niekoľkokrát a určite ho odporúčame navštíviť. Tentokrát sme sa okolo neho iba pohodlne previezli.

Muzik Múzeum Spišský Hrhov

Počuli ste, že máme na Slovensku Muzik Múzeum? Niektoré múzeá sú pre deti nudné… aj našim chlapcom sa niektoré páčili viac, iné nám mierne povedané ofrfľali… 🙂 Ale ZARUČUJEME vám, že v Muzikmúzeum sa ani deti s hudobným “hluchom” rozhodne nudiť nebudú!
V tomto interaktívnom múzeu si môžete zahrať na tradičných aj menej tradičných nástrojoch a vypočuť si môžete celú zbierku, ktorá tu je vystavená. Ako je to možné?
Priamo z tabletov vedľa vitrín, kde si navolíte nástroj ktorý vás zaujal, sa vám spustí hudobná ukážka aj so zvukom. Určite odporúčame!

Spišský Salaš

SALAŠE, TO JE NAŠE 🙂
A na Spiši tým dupľom. Ak si naši chlapci majú vybrať medzi pizzou a domácimi makovými rezancami, asi iba málokedy by siahli po prvej možnosti. V tomto salaši sa zastavíme vždy, keď máme cestu po Spiši. Majú tu najlepší baraní perkelt, aký sme kedy jedli. Príďte ochutnať… 🙂
Nájdete tu tiež minizoo a ihrisko na ktorom sa všetky deti vyjašia.

Kežmarok

Zo Spiša sme sa presunuli do Kežmarku 🙂

Drevený artikulárny kostol

Najkrajší a najzaujímavejší kostol na Slovensku?
Jednoznačne tento evanjelický Drevený artikulárny kostol v Kežmarku, ktorý je postavený bez jedného klinca či šróbu. A tie maľby… Nečudujeme sa, že bol v roku 2008 zaradený do kultúrneho dedičstva UNESCO. Už ste tu boli? Ak zatiaľ nie, mrknite aspoň naše fotografie.

Kežmarský Hrad

Viete, že množstvo turistov ani netuší, že je v Kežmarku hrad? Je to preto, pretože sa hrad nevypína na brale nad mestom, ale nájdete ho priamo v meste. My sme tu už boli niekoľkokrát a patrí medzi naše najobľúbenejšie hrady na Slovensku.
Vrámci Kežmarského hradu navštívite tiež múzeum, v ktorom nájdete stále expozície :
– Kežmarský strelecký spolok
– Spolok Spišských lekárov , MUDr Vojtecha Alexandra, zakladateľa rontgenológie v Uhorsku
– Dokonca tu môžete na vlastné oči vidieť najstarší uhorský rontgen
– Množstvo informácií o židovskej komunite v Kežmarku

Lyceálna knižnica

Najväčšia historická stredoškolská knižnica v Európe
Máte doma knihomoľov? Tak nevynechajte toto miesto!
Najväčšiu školskú historickú knižnicu v strednej Európe nájdete v budove Evanjelického lýcea v Kežmarku. Lyceálna knižnica sa pýši 150 000 zväzkami kníh, V Lýceu i knižnici, ktoré sú sprístupnené verejnosti, pôsobilo a študovalo mnoho známych slovenských osobností. Z najvýznamnejších osobností slovenských dejín možno vyzdvihnúť najmä mená ako Pavol Jozef Šafárik, Karol Kuzmány, Samo Chalupka, Janko Kráľ, Pavol Országh Hviezdoslav či Martin Kukučín.

Kežmarok Hotel Club

V Kežmarku sme boli ubytovaní priamo na námestí v hoteli Kežmarok Hotel Club, ktorý dýcha rodinnou atmosférou, prírodou a v ktorom si všetci nájdu to svoje. Okrem toho výborná domáca kuchyňa a ak budete mať šťastie ako my, stretnete sa tu tiež s pani majiteľkou, Janou Gantnerovou-Šoltýsovou, bývalou slovenskou zjazdárkou, ktorá štartovala na troch olympijských hrách.

Belianska Cyklotrasa

Ak máte svoje bicykle, prípadne si v Kežmarku bicykle požičiate. Belianska cyklotrasa je v súčasnosti vybudovaná a prevádzkovaná v úseku medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou v dĺžke 9 kilometrov. Zo Spišskej Belej sa táto cyklotrasa napája cez Kaštieľ Strážky na mesto Kežmarok. Tu sme sa tiež zastavili my a odporúčame to nie len ako cykloturistiku, ale taktiež pešiu turistiku. Krásne mosty, ihrisko, ale tiež park pri kláštore stojí určite za vašu návštevu.

Thermal park Vrbov

Ak ste v okolí Kežmarku a chcete sa s deťmi okúpať v termálnom kúpalisku, vybehnúť môžete do Thermal park Vrbov.
V areáli sa nachádza 10 bazénov, viaceré z nich s geotermálnou vodou s obsahom minerálnych látok. Je tu tiež tobogán a množstvo víriviek. Počas zimnej sezóny sa tu okúpete v piatich bazénoch , v ktorých sa pohybuje teplota vody do 38°C.

Červený kláštor SPLAV DUNAJCA NA PLTIACH

Najväčšou atrakciou regiónu Tatry-Spiš-Pieniny je splav po rieke Dunajec na drevených pltiach, cez najväčší prírodný kaňon v strednej Európe. Ak ste v tejto oblasti, je to už iba na skok k Poľským hraniciam a preto by bol hriech nevyužiť splav rieky Dunajec, či?
Možností máte hneď niekoľko. Buď si vyberiete rafty, kajaky, alebo plte ako my 🙂
My sme sa tu už na pltiach plavili pred niekoľkými rokmi, keď boli naši chlapci ešte čerství škôlkari.
Plavba na pltiach je kľudná, pomalá – ale vôbec nie nudná a je bezpečná aj pre rodiny s malinkými deťmi. Po plavbe máte možnosť odviezť sa do štartovacej stanice autobusom, na kočoch, ísť peši po cyklochodníku popri Dunajci, alebo si požičať bicykle, ako sme to urobili my 🙂

Penzión Pltník

Ak plánujete v tomto okolí zostať dlhšie ako my, odporúčame ubytovať sa priamo pri rieke v rodinnom rezorte s bazénom a wellness Penzión Pltník. V tomto stále rozrastajúcom sa areáli máte hneď niekoľko možností na ubytovanie. Buď si vyberiete priamo izby v penzióne, vlastné chatky, alebo prídete s karavanom a zaparkujete si ho v kempe. K Penziónu Pltník patrí tiež veľké ihrisko pre malé deti, ale tiež multifunkčné ihrisko pre malých športovcov a majú tu tiež bazén, takže v letnej sezóne sa vyšantíte spolu s deťmi naozaj dosýta. V zime si spoločne môžete oddýchnuť vo wellness s vírivkou, detským bazénom a saunami.

Bachledova Dolina

A čo je nové v Bachledovej doline ? To sa dozviete z fotiek, ale tiež v našom článku

Táto infocesta po regióne Tatry Spiš Pieniny bola realizovaná vďaka podpore regiónu Tatry Spiš Pieniny

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2021 cestujsdetmi.sk