Vyberte stranu

Mexiko s deťmi

ostrov Cozumel

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

04 Mar 2018

[Total: 23   Average: 4.4/5]

sharing-caring-hearts

Hola ! Gracias !
Zapisujte, pretože tieto dve slová budete v Mexiku denne využívať 🙂
Mexiko je krajinou neobmedzených možností a stoviek miest, ktoré budete chcieť prejsť, žiaľ za krátky čas sa vám všetky miesta s veľkou pravdepodobnosťou nepodarí navštíviť. Z tohto dôvodu si myslíme, že budú naše články z tejto krajiny pre vás veľkým prínosom. Navštívili sme totiž tie najväčšie turistické atrakcie ale tiež miesta, kam až toľko ľudí nechodí a máme pre vás kopec tipov.

Mexiko s deťmi

Rozhodli sme sa články rozdeliť. V tomto nájdete všetko o ostrove Cozumel, ktorý sa pýši vraj jednými z najkrajších pláží sveta. V ďalšom článku píšeme o mestách Tulum, Playa Del Carmen, Cancún a o atrakciách v ich okolí (jaskyne, mayské pyramídy, zábavné parky, …).
Rebríček TOP10 pláží je už dlhší čas k dispozícii, nakoľko sme ho napísali už pri cestovaní po Mexiku, tak ak ste naň ešte nenatrafili, prelúskajte si ho ako prvý článok z Mexika.

Priznávame, že Mexiko nebolo na našom zozname TOP5 krajín, ktoré sme plánovali cez jarné prázdniny navštíviť. Lacným letenkám spoločnosti Iberia (294€ do Mexico City) sme skrátka nevedeli odolať, hlavne z dôvodu, že sa týkali presne nášho vytýčeného termínu jarných prázdnin v trenčianskom kraji. Chlapci tak vymeškali zo školy celkovo iba dva dni počas 13 dňového cestovania. Okrem toho nás čakal komfortný odlet z Viedne a iba 2-hodinový prestup v Madride.

Často sa nás pýtate, ktoré parkoviská v okolí letísk vieme odporučiť. V minulých článkoch sme písali o parkovisku v Prahe, alebo v Budapešti, teraz sa podelíme o tip na parkovisko pri Schwechate. Už viackrát sme využili Panda Parken. Funguje rovnako ako bežné parkingy v Prahe, či Budapešti, kedy zaparkujete svoje auto v stráženom areáli v blízkosti letiska a minivanom vás presunú k vášmu terminálu. Po návrate zavoláte na parkovisko a opäť vás do pár minút prídu vyzdvihnúť priamo k východu z letiska.

Mexiko s deťmi

Ak je cesta po Mexiku vašim snom, prípadne už onedlho cestujete do tejto krajiny, alebo práve plánujete itinerár a potrebujete poradiť :

 • s hotelmi
 • s požičovňami áut
 • hľadáte tipy ako ušetriť
 • kedy navštíviť turistické pamiatky
 • ktoré miesta vynechať
 • ako sa nenechať obabrať domácimi
 • ako nenaletieť na turistické pasce
 • v akých cenách kupovať suveníry
 • kde sa stravovať
 • ako a kde kúpiť letenky
 • víza, očkovanie, peniaze
 • plus čakáte na cenné tipy, ktoré sa do článku nezmestili ….

Sprievodca po Mexiku bude pre vás ako stvorený.

Obchod

Cozumel

Tento článok z cesty po Mexiku venujeme ostrovu Cozumel, ktorý nám z našej cesty učaroval najviac.

Mexiko s deťmi

Prílet na Cozumel

Letisko na Cozumeli je malé a rozhodne sa tu nestratíte. Po obdržaní batožiny sa dostanete do príletovej haly, kde sa na vás vrhnú domáci, ktorí vám budú ponúkať prenájom áut, výlety a podobne. Výmenný kurz je na letisku relatívne nevýhodný (feb 2018 – 1 € = 21,50 pesos).
Keďže je väčšina hotelov sústredená v Downtown a aj náš hotel sa práve v tejto časti nachádzal, bolo potrebné presunúť sa cca iba 3 km. Hneď sme dostali info, že taxík z letiska nenájdeme a odporučili nám kúpiť si lístok pre minibus v cene 81 pesos na osobu (cca 3,7 €)!!! Štvorčlenná rodina teda zaplatí takmer 15 € za 3 km jazdu (cca 5 minút). Zaradili sme sa do polkilometrovej rady za iných turistov a lístky sme si zakúpili. Po východe z letiskovej haly nás obarilo, pretože sme si všimli veľké množstvo taxíkov, ktoré premávali na letisko a späť. Cena do Downtown taxíkom? Okolo 100 pesos za auto.
Prvý FAIL na ktorý nás miestni “biznismajstri” nachytali. Vy sa nenechajte 🙂

Cozumel je ostrovom výletných lodí. Často tu kotvia aj štyri obrovské kolosy naraz, z ktorých vystúpi na pevninu niekoľko tisíc ľudí. Preto sú z blízkosti prístavu ceny taxíkov premrštené a jedna krátka jazda vás vyjde aj 10 USD. Miestni profitujú z týchto, často amerických turistov a ceny všetkého sa v okolí prístavu vyšplhali do astronomických výšok. Z tohto dôvodu určite neváhajte a na ostrove si požičajte auto. Okrem šetrenia peňazí, budete pánmi svojho času a bezproblémovo si obídete ostrov a navštívite zákutia, kam sa dovolenkári z lodí nedostanú. Je tu naozaj čo navštíviť.

Pre auto sme boli rozhodnutí už z domu. Pôvodne sme mali v pláne požičať si americký džíp bez strechy, avšak na ulici na nás neskutočne zapôsobil modrý VW Beetle Cabrio, ktorému sme nevedeli odolať a museli sme ho mať. Poznáte tento pocit ? 🙂 🙂

Mexiko s deťmi

Už nás sleduješ na FB? Práve tam pridávame najviac zaujímavých informácií z našich ciest.

Mexiko s deťmi

Čo ak neprilietate na Cozumel ?

Ak prilietate do Cancúnu alebo do iného letoviska na Yucatánskom polostrove, na Cozumel sa môžete dostať loďou z mesta Playa del Carmen. Lode sem premávajú takmer každú pol hodinu a sú plne klimatizované v špičkovej kvalite s plazmovými obrazovkami. Plavba trvá cca 30-40 minút a pohybuje sa v cenách okolo 80 pesos / dospelá osoba. Deti do 6 rokov zadarmo.

Pripravujeme aj video z nášho mexického tripu – malá ochutnávka tu:

Doprava

Doprava na Cozumeli je plynulá a cesty mimo downtown sú prakticky prázdne. Po 16-tej sme mimo prístav často autá ani nestretli. Preto považujeme Cozumel za bezpečný ostrov na cestovanie s deťmi. Cena PHM v Mexiku je polovičná oproti Slovensku. Aj toto je dôvod, prečo sa tu prenájom auta naozaj oplatí. Na autosedačky sa tu nebazíruje, iba zopár požičovní ich má v ponuke, preto ak máte maličké deti, ktoré ich ešte potrebujú, vyberte si pre prenájom auta väčšie spoločnosti. Našim chlapcom už stačia iba bezpečnostné pásy. Všeobecne tu turisti policajtov nezaujímajú. Takže byrokracie a policajného výpalného sa tu nemusíte obávať. Imidžové chrobáky, akého sme mali aj my, sú na Cozumeli častokrát v katastrofálnom stave. Okrem bŕzd a plynu nám prakticky nič nefungovalo. Niekedy sme mali pocit, že sa nám auto pri rýchlosti 90km/hod na ceste rozpadne :-). Tieto autá nemajú kufor, vzadu je motor a pod prednou kapotou nádrž, takže s kočíkom by ste nepochodili. Rodinám s maličkými deťmi cabrio neodporúčame aj kvôli silnému vetru na cestách popri pobreží.

Na Cozumeli je iba jedna hlavná cesta vedúca ako okruh okolo celého ostrova. Tento okruh meria cca 63 km. My sami sme ho prešli asi štyrikrát pretože sme chceli vidieť čo najviac pekných pláží. Bývali sme v Downtown a pekné pláže sú hlavne na juhu a východe ostrova. Každé ráno sme vyrazili a celý okruh za deň zvládli – samozrejme so zástavkami na viacerých miestach.

Ubytovanie

Ubytovanie si na našich cestách vždy vyberáme v dobrej lokalite, najčastejšie v blízkosti pláží. Avšak na Cozumeli sú pri krásnych plážach buď veľké rezorty, o ktoré sme nemali záujem, alebo hotely neskutočne predražené. Mali sme v záujme veľa cestovať autom, preto sme všetky pre a proti zvážili a ubytovali sme sa v blízkosti prístavu, z ktorého sme ľahko neskôr vycestovali na Mexickú pevninu, do mestečka Playa Del Carmen.
Vybrali sme si rodinný hotel Vista del Mar, s malým bazénikom. S odstupom času považujeme toto rozhodnutie za správne, nakoľko v porovnaní s cenou a lokalitou sme si zrejme lepšie vybrať nemohli. Hotel sa nachádza v tesnej blízkosti autopožičovní, supermarketu a hlavnej pešej zóny s námestím, takže máte všetko potrebné priamo na dosah.

Mexiko s deťmi

Čo všetko si na Cozumeli užijete?

Eko Park, biele pláže, skvelé jedlo, bazény, máyske pamiatky, lodné výlety, šnorchľovanie s korytnačkami,leguány na každom kroku a nádherných pelikánov…

Pre nás bol TOP miestom Cozumelu práve spomínaný Eko park Punta Sur.
Je otvorený od 9:00-16:00 hod (okrem nedele, kedy je park zatvorený). Vstupné do tohto eko parku je 14 USD dospelá osoba a 8 USD deti (platia deti od 3-11 rokov, nad 11 rokov sa berú deti už ako dospelé osoby).
Z nášho pohľadu vstupné nie je premrštené, určite sa do návštevy tohto parku oplatí investovať. Nájdete tu nádhernú niekoľko kilometrov dlhú bielu pláž s krištáľovo čistou vodou. Kopec tieňa pre najmenšie deti, pokojné Karibské more s pozvoľným vstupom. Pláž je na 100% vhodná pre rodiny s deťmi. Reštaurácie, toalety aj sprchy, taktiež pokojné miesto so sieťami ako stvorené na obedný spánok.
Pre návštevu tohto parku je potrebné mať vlastné auto, nakoľko je veľmi rozsiahly. Okrem krásnych pláží tu nájdete aj jazero plné krokodílov, po ktorom sa môžete previezť loďou s kapitánom. Jazda trvá asi pol hodinku a je zahrnutá v cene vstupného. Cesty sú tu plné leguánov, preto je aj obmedzená rýchlosť v parku na max.30 km/hod. Môžete tiež vyliezť na vyhliadku priamo nad jazerom s krokodílmi, alebo navštíviť múzeum námornej navigácie, ktoré sa nachádza priamo pod obrovským majákom, z ktorého je úžasný výhľad na celý Punta Sur.
Niekoľkokrát ročne robia v Punta Sur aj nočné vypúšťania malých korytnačiek do mora. Sledujte web www.cozumelparks.com (v hornej lište info punta sur)
My veľmi odporúčame nezabudnúť na uteráky, opaľovacie krémy a do parku si pokojne môžete priniesť vlastné jedlo a nápoje.

Ďalším miestom, ktoré vám na Cozumeli odporúčame, je pláž Playa San Martín. Zbožňujeme divoké neobjavené pláže, na ktorých sme sami.
Toto je pláž, na ktorej nie sú postavené žiadne hotely a rezorty, je nekonečne dlhá s pozvoľným vstupom. Nachádza sa na východnom pobreží ostrova Cozumel, kam zavíta veľmi málo ľudí. Musíte mať auto, alebo motorku, aby ste sa sem dostali. Na večer prídu silnejšie vlny, preto je úžasne vhodná aj pre body boardy. V miestnom obchodnom dome MEGA, ktorý je iba pár desiatok metrov vzdialený od nášho hotela Vista del Mar, ich deťom môžete kúpiť za cca 5€ a neskôr posunúť inej rodine, ak by ste ich nechceli, alebo nemali ako vziať domov.

Mexiko s deťmi

Jednoznačne tiež nevynechajte pláž Chen Rio. Jedna z najkrajších zátok v akej sme kedy boli. Pláž CHEN RIO lemujú vysoké útesy a chránia tak celú zátoku pred vlnami, ktoré sa lámu priamo na skalách. Preto sem pokojne prídite aj s najmenšími deťmi. Voda je tu príjemne teplá a nádherne priezračná. Ak túto pláž navštívite v sobotu v poobedňajších hodinách, stretnete tu množstvo domácich, ktorí si robia pravidelné plážové pikniky. Môžete tak vidieť veľmi veľa miestnych rodín s deťmi a pláž nezažijete takú, akú vidíte na našich fotkách.
My sme túto pláž navštívili aj v nedeľu a užívali sme si ju úplne sami. Nachádza sa tu aj jedna tradičná reštaurácia a vstup na pláž aj s parkovaním je zadarmo.

Naše tipy pre ďalšie pláže nájdete v sprievodcovi a e-booku Mexiko.

Mexiko s deťmi

Na tomto ostrove nájdete množstvo súkromných pláží, ktoré patria k rezortom s bazénmi. Niektoré ponúkajú aj ubytovanie v hoteloch, alebo bungalovoch, niektoré sú vybudované čisto iba na relax a pobyt počas dňa, bez možnosti ubytovania. Do všetkých je však povinný poplatok a predplatený konzum (často 10 USD/dospelá osoba). Možno bude pre niekoho nevýhodou obmedzená otváracia doba od 8-17h (v nedeľu často až od 10:00).
Na otváracie doby si treba v Mexiku zvyknúť. Väčšinu súkromných pláží a pamiatok zatvárajú na náš vkus veľmi skoro.

Mexiko s deťmi

Mali sme veľké šťastie, keď sme objavili súkromnú pláž Paradise Beach s vysadeným palmovým hájom priamo pri mori s pozvoľným vstupom a s úžasným bazénom. Vstup do rezortu je pre všetky osoby (aj deti) 3 USD + 10 USD konzumné pre dospelých. Toto je presne ten druh rezortu, v ktorom neponúkajú ubytovanie. Sú tu bazény, bary, reštaurácie a vodné atrakcie priamo na mori (trampolíny, šmýkalky,..). Za tento vodný park s atrakciami zaplatíte ešte naviac 18 USD na osobu. Toľko peňazí by sme za pár hodín na pláži určite nevyhodili…

Avšak, od manažéra sme získali skvelý TIP ako si užiť vodný park na mori úplne zadarmo (ušetriť na 4 člennú rodinu 72 USD), za vstup do rezortu neplatiť, zaplatiť iba konzumné 10 USD / osoba (deti neplatia). Sľúbili sme, že túto informáciu nebudeme voľne šíriť, preto info nájdeš iba v našom e-booku, alebo v tlačenom sprievodcovi.

Na Paradise Beach nájdeš vo vode veľké množstvo rybičiek a z tohto dôvodu je táto pláž rajom pre pelikány, ktoré sa sem chodia kŕmiť. Vidieť toto občerstvovanie sa v priamom prenose je pre deti obrovským zážitkom. Na pláži je tiež veľké množstvo mušlí, čo ocenia deti každého veku.

Mexický štát Quintana Roo, pod ktorý patrí aj ostrov Cozumel je jedným z 31 mexických štátov a pýši sa vodami plnými korytnačiek. Nebude až tak náročné vidieť pri šnorchľovaní zopár z nich. Ak ste si pre svoje mexické dobrodružstvo vybrali iba ostrov Cozumel, tak vás na tie najkrajšie miesta na šnorchľovanie s korytnačkami vezme miestna agentúra Wild Tours.

Ak budete na Cozumeli v období jún – október, môžete sa v nočných hodinách zúčastniť pozorovania liahnutia korytnačiek na východných plážach ostrova. Viacerí domáci nám spomínali, že práve toto obdobie je ideálne pre návštevu tohto ostrova práve kvôli tomuto úžasne silnému zážitku na celý život.
Ďalšou veľkou výhodou tohto obdobia je, že pri ostrove kotví značne menšie množstvo (až o 40% menej) výletných lodí. Treba však tiež spomenúť, že práve toto obdobie je obdobím hurikánov.

Ak hľadáte nádherné karibské pláže, ostrov Cozumel môže byť smelo vašou voľbou. My ho jednoznačne odporúčame.

V ďalšom článku sa dočítate o cestovaní po oblasti Tulum, Playa Del Carmen, Cancún. Navštívili sme Mayské pamiatky, zopár jaskýň, v ktorých sme si tiež zaplávali, obrovský eko park a desiatky pláží.

Budeme radi, keď nás budete sledovať aj na Instagrame, kde taktiež pridávame zaujímavé fotografie a videá.

sharing-caring-hearts

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2018 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI