Vyberte stranu

Ako nájsť lacné letenky

naše tipy

tieto miesta musime vidiet

Marika & Michal, Slovakia

22 Aug 2017

[Total: 165   Average: 4.4/5]

sharing-caring-hearts

Ako nájsť lacné letenky?

Jednoznačne jedna z najčastejších otázok, ktorú od vás dostávame.
V každom článku z našich ciest spomíname sumár nášho cestovania a letenky v ňom spravidla tvoria najväčšiu časť. Je to najvyššia položka celého cestovateľského rozpočtu, takže od ceny leteniek sa nakoniec odvíja aj celkový budget pre danú krajinu.

V tomto článku detailne popíšeme spôsob ako hľadáme letenky pre našu rodinu. Na internete je veľa návodov ako hľadať a ty sa samozrejme môžeš riadiť ktorýmkoľvek.

Pre začiatok zopár našich tipov.

Lacné letenky hľadáme na viacerých miestach v závislosti od:

 • lokality (Európa alebo svet)
 • flexibility

Lacné letenky vrámci Európy

Ak hľadáme lacné letenky vrámci Európy, používame jednoznačne vyhľadávač leteniek Azair. Je to vynikajúci nástroj, pretože ponúka veľkú flexibilitu:

Napríklad je možné:

 • zadať viacero odletových letísk – my používame hlavne BTS (Bratislava), VIE (Viedeň), BUD (Budapest), PRG (Praha), KSC (Košice), prípadne aj Katovice (KTW).
 • zadať viacero príletových letísk (napr. celé Francúzsko, alebo “kamkoľvek”)
 • vyhľadávať letenky v rozsahu termínov – napríklad chceme letieť v septembri a je nám úplne jedno kedy
 • zadať dĺžku cesty v dňoch (napr. 4-7 dní)
 • zadať dni v týždni pre odlet i prílet (napríklad chceme letieť iba na víkend, zadáme piatok ako deň odletu a nedeľu ako deň príletu)
 • zadať počet prestupov

Príklad 1

Zadanie: v septembri 2017 by sme radi navštívili dánsky Legoland v Billunde. Je nám jedno z ktorých odletových letísk v okolí poletíme.

Naše vyhľadávanie by vyzeralo takto:

ako najst lacne letenky

Zadané údaje:

 • letenka spiatočná
 • odletové letiská – väčšinou volíme – BTS, VIE, BRQ, BUD, KSC, PRG, KTW
 • príletové letisko – Billund (Dánsko)
 • termín – je nám jedno kedy v septembri, takže volíme najskorší odlet 1.9.2017 a najneskorší prílet 30.9.2017
 • v Billunde chceme zostať 3-4 dni (1 deň prílet, 1 deň Legoland a 1 deň odlet + 1 deň extra podľa potreby)
 • cestujúci – 2x dospelý a 2x dieťa – náš team cestujsdetmi
 • max počet prestupov 1 (môžeme prípadne skúsiť aj “len priame lety”)

Výsledky vyhľadávania vyzerajú takto:
(pozn. ceny sú platné v deň písania článku = deň vyhľadávania t.j. 18.8.2017)

ako najst lacne letenky

Cena necelých 50 € spiatočne na osobu je zaujímavá.

Príklad 2

Naši chlapci milujú futbal a radi by sme ich zobrali na zápas do Španielska (napríklad Atletico Madrid vs Real Madrid) – najbližší zápas v Madride je na programe 19.11.2017 (nedeľa), najradšej by sme si pozreli i pamiatky v meste, takže by sme radi leteli v piatok a naspäť sa vracali v pondelok (od 17.11.-20.11.).
Hľadanie by vyzeralo takto – volíme pevný dátum odletu a príletu (vyznačené červenou):

ako najst lacne letenky

Výsledky vyhľadávania k 18.8.2017 vyzerali takto:

ako najst lacne letenky

Samozrejme by sme volili možnosť číslo 2 – let z Bratislavy bez prestupu. Mierne nevyhovujúci je prílet do Madridu okolo polnoci, ale ak by sme našli hotel pri letisku, nemusel by to byť problém.

Azair je naozaj super vyhľadávač lacných leteniek vrámci Európy, ale už dokáže hľadať i lety vrámci Ázie a myslíme si, že určite stojí za vyskúšanie.

Lety mimo Európu

Ak už viete vrámci Európy hľadať letenky cez Azair, mimo Európu vám rovnako pomôže vyhľadávač Kiwi (bývalý Skypicker). Nie je tak prepracovaný ako Azair, ale takisto ponúka zaujímavé funkcie.

Napríklad:

 • môžeme vyhľadávať letiská v okruhu (napríklad ak chceme letieť do Karibiku a je nám jedno na aký ostrov, alebo ak chceme letieť kamkoľvek do juhovýchodnej Ázie), túto možnosť používame i v prípade odletových letísk (používame letiská v okruhu Slovenska)
 • môžeme podobne ako v Azair vyhľadávať v rozmedzí dátumov (napríklad ak chceme kedykoľvek vo februári/marci 2018 letieť do latinskej Ameriky).
 • termín spiatočného letu je možné voliť pomocou dĺžky pobytu (volíme často napr. na 12-16 nocí).
 • ako dátum odletu a príletu môžeme zvoliť “Kedykoľvek” a Kiwi nám nájde najlacnejšiu letenku medzi zadanými letiskami/regiónmi

Príklad

V poslednej dobe je veľmi obľúbená Kuba. Sme flexibilní, takže radi by sme cestovali na cca 2 týždne v rozmedzí mesiacov január – marec 2018.

Vyhľadávanie by mohlo vyzerať takto:

ako najst lacne letenky

Najlacnejšia letenka podľa nášho zadania vychádzala v termíne 23.1.2018 – 6.2.2018.

Jedinou nevýhodou tohto vyhľadávača je to, že nie vždy nájde úplne najlacnejšiu dostupnú letenku pre daný termín. Takže všetky konkrétne výsledky ešte kontrolujeme vo vyhľadávači Momondo.com o ktorom si povieme nižšie.

Len pre zaujímavosť, Momondo nám ukázalo, že letenka na termín 23.1.2018 – 6.2.2018 na trase Viedeň – Havana a späť bola v cene 391 € / osoba – čo je veľmi zaujímavá cena.

ako najst lacne letenky

Týmto spôsobom sme si pred pár dňami našli letenky na jarné prázdniny 2018 z Viedne do Mexika za 366 € a hneď samozrejme zabookovali.

Lacné letenky mimo Európu na presný termín

Ak máme pevný termín, letenky hľadáme práve v spomínanom vyhľadávači Momondo. Tento vyhľadávač neponúka toľko flexibility ako Azair alebo Kiwi, ale na konkrétny termín vie nájsť najlacnejšiu možnosť medzi 2 letiskami.

Je možné vyhľadávať aj multi-city letenky (napr. Viedeň – Londýn – Los Angeles – Hawaii – San Francisco – Londýn – Viedeň).

Naše skúsenosti s vyhľadávačom Momondo:
Cez tento vyhľadávač sme bookovali letenky už viackrát. Dajte si pozor – vyhľadávač ponúka viacero predajcov, nie všetci sú spoľahliví. Náš tip cez koho bezpečne nakúpite – Mytrip, Tripsta a Flugladen.
Bezpečných predajcov môže byť viac, avšak pred zakúpením si leteniek si zadajte názov predajcu do Google a skontrolujte či nemá negatívne referencie. Niekedy najnižšia cena neznamená bezpečný nákup a letenky vo vrecku.

Mimochodom, na vyššie spomínaný termín na Kubu v dobe písania tohto článku bola cena letenky z Viedne do Varadero a späť v cene 385 € (tiež zaujímavá cena).

ako najst lacne letenky

Ďalším zaujímavým nástrojom pri flexibilite je Kayak Explore. Zadáte si svoje obľúbené odletové letisko a ukáže vám zaujímavé ceny leteniek prehľadne na mape po celom svete. Môže to vyzerať napríklad takto – odlet Viedeň, prílet Karibik.

ako najst lacne letenky

Pokračovanie článku nižšie.

Nezmeškaj naše najčítanejšie články

Price alerty a “Watchdogs”

Asi uznáš, že nemá zmysel kontrolovať letenky každý deň – je to dosť náročné na čas. Samozrejme niektoré weby a vyhľadávače ponúkajú možnosť sledovania ceny letenky a dostaneš notifikáciu vždy, keď cena poklesne pod stanovenú hranicu.

Veľmi zaujímavého “strážneho psa” má webstránka Flightor, ktorá agreguje akciové letenky z viacerých vyhľadávačov.

Zadáš požadované údaje:

 • svoju emailovú adresu
 • mesto, štát, kontinent odkiaľ by si chcel/a letieť
 • mesto, štát alebo kontinent kam by si chcel/a letieť
 • maximálnu cenu

Odošleš formulár, príde ti email, kde potvrdíš “strážneho psa” a môžeš ísť oddychovať, Flightor ti pošle email vždy, keď sa objaví akciová letenka s nižšou cenou aká bola zadaná vo formulári.

ako najst lacne letenky

Takýchto “strážnych psov” poskytuje viacero vyhľadávačov leteniek, napríklad aj Kayak. Je len na tebe, ktorého si zvolíš.

Bonus

A teraz zbystri pozornosť. Ak máš flexibilitu (v práci a pod.) a chceš na letenkách ušetriť čo najviac, je dobré kupovať letenky v akcii alebo keď sa vyskytne chybný tarif. Na webe je viacero “lovcov” takýchto leteniek a je dobré ich sledovať.

My jednoznačne odporúčame sledovať web fly4free.com. Majú i FB stránku, kde zdieľajú najnovšie úlovky v oblasti lacných leteniek.

Práve tu sme našli a zabookovali niekoľko naozaj skvelých leteniek.

Napríklad:

TIP:
Nainštaluj si do mobilu appku PushApp (mala by byť dostupná pre Android aj iPhone). Po inštalácii si v hornej lište vyhľadaj Fly4free.com – flight deals a po rozkliknutí si aktivuj notifikácie #europe a stlač tlačidlo “Subscribe”. Odteraz dostaneš notifikáciu vždy, keď web fly4free zverejní akciovú letenku s odletom z Európy.

Takýmto spôsobom určite neprídeš o zaujímavé letenky, ktoré sme spomenuli vyššie (Manila, Mexiko a iné).

Obrazovka vyzerá takto:

ako najst lacne letenky
ako najst lacne letenky

Ďalším zdrojom informácií o zaujímavých letenkách je cestovateľský web s najväčšou slovensko-českou komunitou = kadetade.com. Určite sledujte aj „kadetade“ Facebookovú stránku.

Ak vás problematika leteniek zaujíma hlbšie, odporúčame prečítať článok na webe Travel Hacker, kde sú zhrnuté rôzne odpovede na zaujímavé otázky.

Newslettre leteckých spoločností

Informácie o akciových letenkách často prinášajú aj samotné letecké spoločnosti, takže je dobré byť prihlásený do odoberania ich noviniek a vždy keď má spoločnosť akciu, oznamuje ju prostredníctvom emailu.

Takýmto spôsobom sme sa dostali k letenkám do Malajzie, kedy mala super akciu letecká spoločnosť Qatar Airways – akcia pre rodiny s deťmi, kedy boli 2 deti do 12 rokov k 2 rodičom zadarmo.

Zopár tipov na záver

Naše odporúčanie: ak máš flexibilitu, nekupuj drahé letenky, ale počkaj si na akciu, ktorá skôr či neskôr príde.

Často sa stáva aj to, že ak jedna letecká spoločnosť ponúkne akciu na letenky do určitej destinácie, o pár dní reaguje ďalšia letecká spoločnosť s podobnou akciou do tej istej destinácie (často medzi Qatar Airways a Emirates).

PS: akýkoľvek vyhľadávač používaš, vždy sa uisti, že používaš “súkromné okno”. Je dobré, aby predajca leteniek nevedel, že si tú istú letenku vyhľadával aj včera, prípadne minulý týždeň. Mohol by upraviť cenu v tvoj neprospech a to určite nechceš.

Upozornenie:
Všetky vyššie uvedené výsledky vyhľadávania boli platné v dobe písania článku (18.08.2017).

Ak sa vám náš článok páčil a bol pre vás prínosný, zdieľajte ho aj svojim kamarátom.
Ďakujeme

[Total: 165   Average: 4.4/5]

sharing-caring-hearts

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2017 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI