Vyberte stranu

TOP atrakcie na zimné dobrodružstvo s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

28 Jan 2020

[Total: 4   Average: 5/5]

sharing-caring-hearts

Ako zaujímavo stráviť s deťmi zimné víkendy ? Okrem lyžovačky a sánkovania môžete spoločne prežiť nádherné dobrodružstvá plné zážitkov a z našich tipov nebudete mať ani prievan v peňaženkách.

1. Hrebienok / Ľadový dóm

Už tradične vzniká v zime vo Vysokých Tatrách Ľadový dóm (ľadová katedrála). Na Hrebienok sa môžete pohodlne vyviesť zo Starého Smokovca pozemnou lanovkou (lanovka, ktorá stúpa do kopca po koľajniciach), prípadne si nenáročný výstup môžete užiť prechádzkou v prírode.
Priamo na Hrebienku sú postavené dve kupoly. V jednej sú vystavené ľadové sochy a v druhej je Ľadový dóm. Nedele častokrát patria na Hrebienku koncertom. Program si ľahko nájdete na internete.
Otvorený je v zime každý deň od 9-16h a vstupné je zdarma. Počítajte s dlhším čakaním a radami, pretože o túto atrakciu je veľký záujem. Na Hrebienku si môžete spestriť čakanie sánkovaním :-). Sánky, alebo boby si požičiate v miestnej požičovni, prípadne si prineste vlastné.
Ľadový dóm je v prevádzke každý rok približne do marca (veľmi záleží od počasia).

2. Prírodné termálne pramene / Geotermálne vrty

A čo tak sa v zime s deťmi okúpať v horúcich prameňoch s výhľadom na zasneženú prírodu? Na Slovensku ich máme hneď niekoľko. Väčšina z týchto prírodných prameňov vznikla umelými vrtmi a kúpanie v nich je možné po celý rok – a zadarmo.
Kalameny 33°C (prameň v liptovskej obci Kalameny, neďaleko kúpeľov Lúčky).
Ide o umelý vrt z roku 2000 s hĺbkou 500 m. Vynikajúca dostupnosť autom, čo rodiny s deťmi veľmi ocenia.
Lukavica 35°C (termálny prameň pri Žarnovici).
Bol navŕtaný v hĺbke 792 – 851 metrov počas hydrogeologického prieskumu. Nie je sen veľmi dobrý prístup. Musíte ísť aj polhodinu peši.
Chorvátsky Grob až do 50°C (nachádza sa medzi Chorvátskym Grobom a Čiernou Vodou). Na tomto mieste je prameňov viac, v rôznych teplotách.
Liptovská Kokava až do 45°C. Voda má výborné účinky na kĺby a kosti.

3. Najväčší snežný labyrint na svete – v Zakopanom

Už piaty krát vznikol v Zakopanom areál snowlandia, ktorý ponúka hneď niekoľko atrakcií pre rodiny s deťmi. Zábavu si tu užijete po celý deň. Do Zakopaného v zime samozrejme môžete prísť aj na lyžovačku a užiť si tu predĺžený víkend.
V snowlandii nájdete Mini ZOO, sánkarsku dráhu, iglu so sochami, snežný labyrint a novinka roku 2020 je snežná pyramída !!!
Snežný labyrint je hneď niekoľko-krát zapísaný do Guinessovej knihy rekordov.
Snowlandia je otvorená 7 dní v týždni od 10-21 hodín.
Viac informácií nájdete na www.snowlandia.pl

4. Neskutočné prírodné ľadopády

Na Slovensku ich máme hneď niekoľko. Najkrajším je jednoznačne Chrastianska šikľavá skala pri Matejovciach nad Hornádom. Vzhľad ľadopádov samozrejme súvisí s teplotou vzduchu, preto sa k nim vyberte vtedy, ak sú vonku dlhšie obdobie mínusové teploty.
Ľadopád Šikľavá skala je ľahko dostupný aj pre rodiny s menšími deťmi. Najbližšia cesta k ľadopádu vedie z Matejoviec nad Hornádom. Zo železničnej zastávky je vzdialený necelé dva kilometre, vychádzkovým tempom sa sem dostanete za 20 minút. Samozrejme, návšteva tohto zamrznutého vodopádu vás nevyjde ani Euro.

5. Chodník korunami stromov v Bachledovej doline

Toto síce nie je výlet zadarmo, no do nášho rebríčka zaujímavých zimných výletov ho musíme zaradiť. Chodník v korunách stromov je naše obľúbené miesto hlavne v zimných mesiacoch.
Od roku 2019 sa sem pohodlne dostanete uzatvorenou lanovkou, do ktorej sa zmestí aj kočík. Chodník je vhodný aj pre najmenšie deti a pri jeho prechádzaní si s deťmi môžete vylúštiť aj niekoľko rébusov. Jeho návštevu môžete spojiť s lyžovačkou v Bachledovej doline.

6. Výstup na Kľak

Asi najkrajšia zimná turistika pre rodiny s deťmi. Kľak sa nachádza v Malej Fatre a výstup naň je pomerne jednoduchý aj pre nešportovcov. Najľahšia cesta vedie z Fačkovského sedla a je dlhá asi 5 kilometrov. Priemerný turista ju zvládne za 2 hodiny. Kľak je jednoznačne najkrajší v zime, kedy je jeho vrcholový kríž úplne zamrznutý a zasypaný snehom. Určite si pred výstupom odsledujte počasie, pretože výhľad počas azúra je odtiaľto perfektný !

7. Prírodné kino – Zraková pyramída

Našim predposledným tipom na výlet a ľahkú turistiku aj s najmenšími deťmi je zraková pyramída v Súľovských skalách. Krásna počas celého roka a samozrejme zadarmo.
Zaparkujte v obci Súľov – Hradná a k pyramíde pokračujete peši asi polhodinovou pomalou prechádzkou. Výstup až k pyramíde zvládnu aj najmenšie deti.

8. Helena – rozhľadňa Považského Inovca

Našim veľmi obľúbeným miestom na ľahkú zimnú turistiku spojenú so sánkovačkou je Považský Inovec. Nájdete tu rozhľadňu Helena, ktorá bola postavená v roku 2015 ako meteorologicko-telekomunikačnú veža. Je verejne dostupná a vystúpite po nej až do 22-metrovej výšky. Na deti tu tiež čaká veľký kopec vhodný na sánkovačku, alebo bobovanie, ale tiež príjemné prostredie Inoveckej chaty, kde sa zahrejete pri tých najlepších parených buchtách s pudingom :-). Na Inovec môžete vystúpiť z viacerých miest približne 1-2 hodinovou prechádzkou, prípadne viete až ku chate prísť autom.

Hľadáte tipy na výlety v daždivom počasí ?
Mrknite na náš článok :
https://cestujsdetmi.sk/art-galerie/

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2020 cestujsdetmi.sk