Vyberte stranu

Indonézia bez cestovky
Ostrovy Gili

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, cestovatelia

21 Nov 2017

[Total: 146   Average: 4.7/5]
sharing-caring-hearts

Indonézia bez cestovky
Gili Air a Gili Meno

Pri plánovaní našej cesty po Indonézii sme si rozvrhli zopár dní pre odpočinok na nádherných ostrovoch Gili.

Tri malinké ostrovy ležiace iba pár minút plavby od ostrova Lombok.
Úžasná tyrkysová voda s bohatým podmorským svetom, biele pláže plné mušlí a úžasný pokoj.

Všeobecne o ostrovoch Gili

Ostrovy Gili patria k Lomboku. K ostrovu Lombok je najbližšie ostrov Air a najďalej je najväčší z ostrovov Gili Trawangan. Medzi nimi sa nachádza z nášho pohľadu najkrajší z ostrovov, Meno.
Gili Air (relax, rodina)
Gili Meno (svadobná cesta, zaľúbené páry)
Gili Trawangan (nonstop párty, mladí ľudia)

indonézia bez cestovky gili air gili meno

Všetky tri ostrovy sú ecofriendly, čo znamená, že elektrina je na prídel, k dispozícii od cca 17:00 do 8:00. Tieto výpadky sa však presne nedajú predpovedať, viackrát sa nám stalo, kedy elektrinu nevypli vôbec. V lacnejších bungalovoch sa väčšinou osprchujete iba slanou vodou a na cestách neuvidíte žiaden motorový prostriedok.

Jediná možnosť rýchleho presunu po ostrovoch je vo voze, alebo na bicykloch.

Pre našu prvú zastávku na ostrovoch Gili, sme zvolili najmenší Gili Air, ostrov ako stvorený pre rodiny s deťmi.

indonézia bez cestovky gili air

Ako druhý sme navštívili ostrov Gili Meno vhodný hlavne na šnorchlovanie a relax na bielych plážach. Trawangan sme pre nedostatok času vynechali.

V tomto článku nájdete množstvo potrebných informácií pre pobyt na týchto ostrovoch.

indonézia bez cestovky gili meno

Ako sa prepraviť na ostrovy?

Z Lomboku
Na ostrove Lombok, o ktorom sme písali v poslednom článku sú dva prístavy, z ktorých sa dá rýchlo a pohodlne dostať na Gili ostrovy – Bangsal a Teluk Nare. Plavby trvajú iba zopár minút. Z tejto časti Lomboku na ostrovy priamo dovidíte.

Najlacnejšou možnosťou je využiť public boat z prístavu Bangsal, jednosmerne za približne 1€/os.

Sú tu však nevýhody :
Public boat vyrazí až vtedy, keď sa naplní – cca 30-38 ľudí. Je potrebné s deťmi čakať, niekedy aj hodinu, možno dve. Pri veľkom šťastí sa vám môže podariť prísť práve včas a doplniť loď, ktorá hneď vyrazí na plavbu, je to risk. Tieto lode väčšinou kotvia priamo na pláži a pri nástupe aj výstupe z lodí budete po členky vo vode.

indonézia bez cestovky gili air

Ak ste väčšia skupina (6-10 ľudí), jednoznačne odporúčame prístav Teluk Nare, odkiaľ premávajú na ostrovy rýchlolode (speed boats). Za cenu približne 350.000 Rp (cca 22 €) za loď sa pohodlne dostanete na vami zvolený ostrov. Plavba trvá iba 5 minút a na lode nastupujete väčšinou pohodlne z móla.

indonézia bez cestovky gili air

Dopraviť sa na Gili ostrovy môžete aj z Bali
Ceny cestovných lístkov z Bali na jeden z Gili ostrovov sa veľmi rôznia. Bežne od 300.000 – 600.000 Rp, niekedy aj viac. Plavba trvá okolo 1,5 hodiny.

Pozri si naše krátke video z ostrova Lombok.

Prečítaj si aj:

Preprava na ostrovoch

Vozy
Ako sme písali vyššie, žiadne autá na ostrove neuvidíte, iba vozy ťahané koňmi, alebo bicykle. Cena za vozy je relatívne vysoká. Jedna jazda stojí 100.000 – 150.000 Rp (7-10 €). Trawangan a Air sú mierne lacnejšie ostrovy ako Gili Meno, na Mene zaplatíte za voz o niečo viac.

Po príchode s deťmi s batožinou však inú možnosť rýchleho presunu na hotel mať nebudete.

Kone
Na ostrovoch si môžete prenajať aj vlastného koňa. Väčšinou sa jedná o krátke romantické jazdy pri západe slnka a najčastejšie sú kone ponúkané na ostrove Meno, nakoľko ide o ostrov zamilovaných.

Bicykle
Najjednoduchším spôsobom ako preskúmať počas pobytu tieto ostrovy je na dvoch kolesách. Požičovne bicyklov sú naozaj na každom kroku. Drahšie rezorty majú dokonca vlastné požičovne. Ceny od domácich sa dajú zjednať, závisí to hlavne od počtu požičaných bicyklov a doby, na ktorú bicykle potrebujete.

Ak si prenajmete viac bicyklov na niekoľko dní, cenu zjednáte aj na 30.000 Rp / bicykel / deň (cca 2 €). Na Gili Meno sú ceny vyššie (cca 40.000 Rp.) Jednoznačne sa požičanie bicyklov na Gili ostrovoch oplatí a takáto preprava je veľmi pohodlná. Každý bicykel má svoj košík, kde si ľahko uskladníte veci, ktoré potrebujete na plážovanie, ľahko sa presuniete na pláže, či do reštaurácií. Ani s deťmi sa nemusíte tejto prepravy obávať. Na každom ostrove bez problémov požičiate detské bicykle a pre najmenšie deti, alebo deti, ktorým ešte bicyklovanie až tak dobre nejde, si požičiate bicykle so zadnými sedačkami.
Nebuďte prekvapení pohľadom na často zhrdzavené bicykle. Zo slanej vody veľmi skoro korodujú, svoj účel však plnia.

Upozornenie: nie všetky cesty okolo ostrova sú vhodné pre jazdu na bicykloch – na niektorých miestach je piesok hlboký a jednoducho je potrebné bicykel tlačiť.
V našom e-booku už čoskoro nájdete mapku, ktorá vám presuny veľmi uľahčí.

Gili Air (relax, rodina)

Po pobyte na Gili Air už presne chápeme, prečo ho všetci domáci označujú za rodinný ostrov. Na ostrove je naozaj veľa rodín s deťmi, je tu veľmi veľa stánkov, kde si nakúpite čerstvé ovocné šťavy, na každom kroku nájdete požičovne detských bicyklov a bicyklov s detskými sedačkami.

Gili Air sa nachádza najbližšie k Lomboku a rozhodne nie je tichým a ľudoprázdnym ostrovom, avšak na bielych plážach, ktoré obklopujú celý ostrov budete často úplne sami. Voda je tu veľmi pokojná, vhodná pre najmenšie deti, často sa celé dni ani nepohne.

Centrum diania na tomto ostrove je jednoznačne v okolí prístavu. Nájdete tu množstvo reštaurácií a barov. Čím viac sa vzdialite od prístavu, tým kľudješie miesta nájdete. Na Air je veľké množstvo malých rezortov s bazénmi, ktoré sa tu vybudovali zrejme práve kvôli rodinám s deťmi, ktoré tento ostrov budú milovať. I my sme si jeden takýto s bazénom vvbrali. Na Gili ostrovoch nesiahnete veľmi hlboko do vrecka pri ubytovaní. My sme bývali v bungalovoch Lucy´s Garden, kde nás noc s raňajkami vyšla 12€/os.

Na ostrove Gili Air je množstvo vynikajúcich Indonézskych reštaurácií, tzv.warungy. Cesty vo vnútrozemí sú všetky vhodné pre bezpečnú jazdu na bicykloch. Po okraji ostrova sú cesty často zasypané pieskom a miestami až nevhodné pre jazdu na bicykli.

Na ostrove nie je počas dňa elektrina, zapína sa často až po 17tej a funguje do skorých ranných hodín, kedy sa opäť vypína. Vo väčšine rezortov sa tu osprchujete iba slanou vodou.

Na ostrove Air je minimálny výskyt hmyzu a more rovnako teplé ako vzduch.
Všade pozvoľný vstup do vody, čo ocenia hlavne rodiny s najmenšími deťmi.

Jednu pláž tu dokonca nájdete i so sopečným pieskom.

Tento ostrov jednoznačne odporúčame na akokoľvek dlhý pobyt.

Gili Meno (svadobná cesta)

Prostredný ostrov s jazerom.

Meno patrí jednoznačne všetkým zamilovaným párom. Je to ostrov, kde je neuveriteľný pokoj a jednoznačne najkrajšie pláže z Gili ostrovov.

Meno sa nachádza medzi ostrovmi Air a Trawangan a ako aj tieto ostrovy, aj Meno je moslimský a nájdete na ňom viacero mešít. Žiadnym spôsobom však toto vierovyznanie neobmedzuje turistov a nikomu z domácich nebude robiť problém, ak sa budete po ostrove preháňať v plavkách, napríklad i na bicykli vo vnútrozemí. Gili Meno sa líši od svojich bratov už pohľadom z lietadla. V srdci ostrova je totiž veľké jazero.

indonéhia bez cestovky gili meno

Bungalovy sú tu často krát veľmi luxusné s donáškou raňajok priamo na vlastnú terasu, avšak nie je problém nájsť aj menej luxusné, až tradičné bungalovy priamo na pláži a za veľmi výhodné ceny.

Na ostrovoch Gili sú tradičnými stavbami domčeky v slzičkovom tvare. Domčeky majú často veľmi tenké steny, ohnuté do oblúka. Sú malinké, v prednej časti majú spaciu časť, v zadnej časti kúpeľňu.

Tiež sme bývali v takýchto tradičných domčekoch priamo pri pláži v malom rezorte Sunset Beach Bungalows s vlastnou reštauráciou a za noc sme tu aj s raňajkami platili symbolických 7€ na osobu.

Jednoznačne však nebudete mať problém nájsť si ubytovanie na Gili Meno, ak sa sem vyberiete naslepo bez pripravenej rezervácie. Ak však uprednostňujete rezerváciu dopredu, na Booking.com nájdete veľké množstvo zaujímavých rezortov.

indonézia s deťmi gili ostrovy

Preprava je tu rovnako riešená ako na Gili Air, avšak na Mene o niečo drahšia. Za vozy aj bicykle si jemne priplatíte, stále to však budú primerané ceny. Pláže sú tu nádherné kdekoľvek na ostrove. V noci tu určite neočakávajte žiadne bujaré párty, i keď niekedy započujete hlasnú hudbu z vedľajšieho Trawanganu.

Reštaurácie na Mene nájdete aj v naozaj vysokej kvalite s menej tradičnými, skôr európskymi jedlami, ale aj veľmi lacné lokálne warungy, takže určite si prídu na svoje všetci. Alkoholu miestni vôbec neholdujú a pivo je na ázijské pomery naozaj pridrahé (okolo 45-55tisíc Rp.).

Na Gili Meno chodí denne viacero výletných lodí z okolia. Často turisti, ktorí sa sem chodia potápať, alebo šnorchlovať, nakoľko je tu prekrásny a bohatý podmorský život, hlavne veľké množstvo korytnačiek. Na pobreží tiež uvidíte niekoľko lodí s preskleným dnom, s ktorými sa môžete vybrať na okružnú plavbu okolo ostrova a na výlet za potápaním. Bežná cena takéhoto výletu je 150tisíc Rp., avšak čím vás bude viac, viete cenu zjednať pokojne aj o tretinu.

Jedinou nevýhodou tohto ostrova z nášho pohľadu sú komáre. Možno bude ich zvýšený výskyt súvisieť s jazerom, ktoré tu je. Nemyslíme si, že by predstavovali akékoľvek riziko pre deti, avšak určite nikomu nebude príjemné, ak sa zobudí celý doštípaný. Preto si repelent rozhodne prineste so sebou. V každom bungalove sú našťastie siete proti hmyzu / tzv. moskytiery nad posteľami.

indonézia s deťmi gili ostrovy

Ostrovy Gili sú jednoznačne pýchou Indonézie a ich návštevu jednoznačne všetkým rodinám odporúčame. Pokojné a tyrkysové more, biele pláže a pozvoľný vstup do mora, ktorý ocenia hlavne rodiny s najmenšími deťmi a ľudia, ktorí si chcú odpočinúť.

Navštívte tieto ostrovy čo najskôr, kým nevymizne pokoj a atmosféra, ktorá tu panuje.
Oveľa viac tipov a rád z celej našej cesty po Indonézii nájdete už o pár dní v e-booku, alebo v tlačenom sprievodcovi TU.

Už čoskoro vyjde článok o našej dobrodružnej plavbe, výstupoch k vodopádom, či túrou po stepiach v národnom parku Komodo, kde sme z blízka pozorovali najväčších jašterov na svete varanov komodských.

Ak ste náš článok dočítali až sem, budeme radi, ak ho ohodnotíte hviezdičkami (5* = najlepšie hodnotenie) a naozaj veľkú radosť nám spravíte, ak článok posuniete akoukoľvek formou ďalej, napríklad aj svojim priateľom.

[Total: 146   Average: 4.7/5]

sharing-caring-hearts

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2017 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI