Vyberte stranu

Dovolenka alebo cestovanie

[Total: 68   Average: 4.3/5]

sharing-caring-hearts

Prečo sme vymenili dovolenkovanie za cestovanie?

Často sa nás pýtate, čo nás nakoplo vzdať sa rezortov a komfortu v nich, aby sme začali s deťmi naozaj cestovať.

Pobyt v rezorte nemusí byť zlým výberom dovolenky. Práve naopak. Čo sa dovolenkovania týka, je to najlepší spôsob ako si oddýchnuť. Ak majú rodičia náročnú prácu a potrebujú týždeň iba ležať bez akýchkoľvek starostí a premýšľania, rezort je pre nich ako stvorený. Častokrát tobogány, bazény, kopy jedla a drinkov.

dovolenka vs cestovanie

Pozor však, v rezortoch na vás číha množstvo klamstiev a ďalších výdajov, o ktorých vám v cestovnej agentúre nepovedia.
A pravdupovediac, spojiť túto dovolenku s cestovaním a spoznávaním krajiny sa dá iba veľmi ťažko.

Boli sme viackrát na allinclusive dovolenke v Európe aj mimo nej. Kedysi sme si netrúfli na cestovanie na vlastnú päsť. Nemal nás kto nakopnúť, nakoľko všetci okolo nás cestovali tiež iba za pomoci agentúr. Ešte keď boli chlapci malí, cestovali sme najskôr za pomoci slovenských cestovných kancelárií, neskôr nemeckých, ktoré mali nižšie ceny, lepšie aerolinky a vyšší štandard pre svojich klientov.
Jednoznačne najväčšou výhodou takejto dovolenky je ODDYCH.
Rodičia vypustia deti na tobogány, či do detského klubu a nakoľko je v rezorte kopec slovákov a čechov, deti si nájdu veľa nových kamarátov a rodičia môžu s drinkom oddychovať na slnku. Celý deň sú k dispozícii tony jedla a hektolitre alko, či nealko nápojov.
Čo viac si priať ?

Pri našich pobytoch sme si však začali všímať aj negatíva tohto spôsobu rezortového dovolenkovania. Ktoré dôvody nás nakopli, a prečo sme vymenili dovolenkovanie za cestovanie ?

 • PLYTVANIE

Obzeráme sa okolo seba na raňajkách, obedoch, …a ľudia si naberajú viac ako dokážu skonzumovať – ako také prasiatka. Deti napodobňujú rodičov a zákuskov už majú na stole pre celé svadobné osadenstvo. Akurát asi zabudli, že na svadbe nie sú. Na stoloch zostávajú hory neskonzumovaného a oprplaného jedla. Čašníci sa snažia udržiavať úsmev na perách, no vidíme, že to ide akosi ťažko pri pohľade na takéto plytvanie. Od hanby sa prepadáme.

 • DOVOLENKA PRI MORI, ČI PRI BAZÉNE ?

Zamyslenie prichádza, keď si častokrát všimneme rodiny, ktoré počas celého pobytu vyjdú 3x na pláž a 90% času trávia v bazénoch. Je samozrejmosťou, že hotelový aquapark bude deti lákať viac ako more. Pritom častokrát tak pracne vyberáme drahší hotel priamo na pláži. Zaplatená dovolenka pri mori, či pri bazénoch ?

 • SĽÚBENÉ MIESTO NA PLÁŽI ?

Miesto pri bazéne, či lehátko pod slnečníkom v prvom rade na pláži je možno už v cene dovolenky, no musíte si ho rezervovať uterákmi už skoro ráno. Najlepšie ešte pred raňajkami. /o šiestej budíček/ Ak tak neurobíte, môžete s deťmi sedieť na zemi na slnku, pretože v rezorte je ľudí viac, ako slnečníkov na pláži. Išli sme na dovolenku, aby sme sa hneď ráno stresovali ?

 • NÁSTRAHY NA PLÁŽI

Rezervovali sme si slnečník o šiestej ráno, rovno v prvom rade. Priamo pri mori, aby deti nechodili k lehátkam po horúcom piesku. Za deň sa pri nás zastavilo 20 predavačov. Suveníry, jedlo, sme otrávení od toľkých ponúk. Ceny vodných atrakcií sú neuveriteľne premrštené. Podnikatelia veľmi dobre vedia, že kde sú stovky turistov, tam je aj dopyt po ich službách.

 • SÚKROMIE

V rezorte si ho užívame maximálne na izbe. Prázdne pláže nájdeme iba v katalógu, ktorý sme si prelistovali v agentúre. Súkromie na pláži, pri obede, či na prechádzkach, je veľkou neznámou, nakoľko spolu s nami tu dovolenkuje ešte kopec podobne hovoriacich dovolenkárov. Nakoniec nemáme z oddychu nič.

 • ALL INCLUSIVE ? PREČO MUSÍM PRIPLÁCAŤ ZA KVALITU ?

NAJVIAC nás vždy šokovalo ! Prečo, ak máme zaplatený allinclusive, alebo ultra allinclusive, teda drinky už predplatené a zadarmo, dovolenkári si naučili barmanov “podplácať” dolármi za viac alkoholu na dne pohára. Ak chceme večer poriadne drinky, pokojne tu za pobyt necháme ďalších 100 dolárov. Pravdaže, nikto si od nás ten dolár nevypýta, no sami zisťujeme, či už z pohľadu barmana, alebo chuti nápoja, že niečo nie je v poriadku, ak sme ten dolár nedali. Tiež sa pripravte na vražedný pohľad, ak si pre drink prídete dva krát za hodinu a barman si vás zapamätá, že pijete akosi “často”. Cítim sa trápne za to, že mám chuť na druhú piňakoládu.

 • PRIATEĽSKÍ DOMÁCI ?

Predavači vo svojich stánkoch na uliciach sa na nás usmejú iba za účelom zisku. Ak okolo nich prejdete a nič si nekúpite, úsmev z ich pier rýchlo zmizne. Chcú predať za každú cenu a vy ste pre nich iba plná peňaženka. Sú títo domáci naozaj priateľskí ? A to, že pohľadia vaše dieťa je naozaj úprimné ?

 • NÁPOMOCNÍ NA RECEPCII ?

Ani omylom ! Na recepcii sú často najväčší zdierači, ktorých môžete stretnúť v rezorte. Okrem toho, že pri check-ine chcú mať doláre v pase za už vopred zaplatenú izbu s výhľadom na more… ich hotelové výlety sú zdieračstvo na druhú. Za zaručene najlacnejší výlet si berie províziu rezort, agentúra s ktorou spolupracujú, šofér a nakoniec drobné zostanú aj na vstupy do “atrakcií”, ktoré sme si z bohatej ponuky vybrali. Dovolenka sa predražuje každým pohybom mimo rezort.

 • NAJLACNEJŠÍ TAXÍK ?

Chceme sa ísť pozrieť niekam ďalej ? Hotelový personál nám nájde “zaručene najlacnejší” taxík. Často je až nemožné nájsť nejaký na ulici, nakoľko vám nanútia vozidlá, ktoré sú pripravené pre dovolenkárov v hotelovom rezorte. Naozaj nápomocní personál. Biznis je biznis.

 • SPOZNÁM KRAJINU V KTOREJ DOVOLENKUJEM ?

Narovinu ? Asi veľmi ťažko. Sme “zavretí” v rezorte s večerným výbehom do ulíc. Sem tam si užijeme predražený výlet mimo rezortu, kam nás prepraví autobus naplnený ďalšou desiatkou dovolenkárov. A ak sa počet výletníkov nevyšplhá na nimi požadovaný, tak sa na vysnívaný drahý výlet ani nedostaneme. Z krajiny vidíme pláž, bazény, trhy a štyri rezortové reštaurácie. V Turecku si pochutíme v talianskej A la Carte Restaurant a medzi obedom a večerou jeme hotdogy a pizzu. Deti majú hotový miš-maš z toho, čo je turecké.

 • CELKOVÁ CENA

Za dovolenku sme zaplatili stovky eur na osobu s ponukou allinclusive a s rôznymi dodatkami, že na nej naviac neminieme ani cent. Kvalitné drinky, upratovanie, výlety,… a minuli sme ešte neplánovane 500 € pre našu rodinu. Nehovoriac o tom, že častokrát trhové turecké ceny nie sú až také vynikajúce, ako sa traduje ešte z 90-tych rokov. Avšak pri davovej psychóze, kde večer húfne nakupuje každý dovolenkár, s ktorým sme sa spoznali, “musíme” nakúpiť aj my… Necháme tu na oblečenie, ktoré ani nepotrebujeme ďalšie stovky eur, pretože Turci sú najlepší obchodníci sveta a predajú čokoľvek.

dovolenka vs cestovanie

Na jednu stranu rozumieme rodičom, ktorí majú hektický pracovný život a aspoň ten jeden týždeň z roka potrebujú vypnúť s drinkom v ruke, so službou allinclusive, nestarať sa o nič a neriešiť krajinu, v ktorej sú, skrátka iba ležať. Vypustia deti na tobogány a oddychujú. Na takejto dovolenke nie je nič zlé, predsa máme každý odlišné predstavy dovolenkovania – cestovania.
Ak si vyberiete svoju prvú rodinnú dovolenku v rezorte, veríme, že budete pripravení na vyššie spomenuté negatíva z našich skúseností. Nič sme nezveličovali.

ODKAZ od Mariky a Michala z “Cestuj s deťmi” :
Radi by sme odkázali milovníkom rezortov, ku ktorým sa dostal tento článok, aby aspoň na jednu cestu v živote vyskúšali vymeniť rezort za spoznávanie krajiny.
Aby ste si vedeli porovnať dovolenku s cestovaním, musíte zažiť oboje.
A možno nakoniec zistíte rovnako ako my, že v rezorte svoje peniaze splachujete, no pri ozajstnom cestovaní z vás vaše vlastné financie robia bohatších ľudí.
Budete bohatší o skúsenosti a zážitky, ktoré vám nikto nevezme !

(…a v neposlednom rade vám zostane viac ušetrených prostriedkov pre vašu ďalšiu cestu na vlastnú päsť)

dovolenka vs cestovanie
dovolenka vs cestovanie

Ak máte z pobytu v rezortoch podobné skúsenosti, pomôžte nám článok zazdieľať.

sharing-caring-hearts

[Total: 68   Average: 4.3/5]

Chceli by ste čítať naše články medzi prvými ?

Vložte svoj email do tabuľky a my vám ich budeme automaticky posielať.

CESTUJsDEŤMI

Sme obyčajná rodina s dvomi deťmi, ktorá miluje cestovanie po svete. Vyhľadávame exotické destinácie hlavne v Ázii a Afrike. Cestujeme na vlastnú päsť a snažíme sa inšpirovať aj ďalšie rodiny k tomu, aby cestovali po svete 🙂

Ďalšiečlánky

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI