Vyberte stranu

FUTURA – veda očami detí

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

12 Jun 2019

[Total: 21   Average: 3.8/5]

sharing-caring-hearts

Najväčšie rodinné vedecko zábavné centrum Maďarska, sa nachádza v meste Mosonmagyaróvár a je ako stvorené pre rodiny s deťmi všetkých vekových kategórií.
Ako BONUS – iba 30 minút od Bratislavy !

Centrum FUTURA MOSON (http://www.futuramoson.hu/) sme objavili náhodou, po odporúčaní rodičov na našom blogu Cestuj s deťmi a musíme priznať, že ľutujeme, že sme o centre nevedeli skôr, pretože by sme sem už dávno zavítali.
Pripravte sa na to, že v tomto 4 poschodovom centre strávite minimálne 4 hodiny.
Zábava ako stvorená v letných horúčavách, alebo daždivých dňoch, prípadne len tak, keď neviete kam vyraziť.

Okrem štyroch poschodí plných experimentov, vedy, výskumu a rôznych hier, tu môžete tiež zažiť 5D kino, planetárium a dokonca tiež simulátor lietania.

Štyri úrovne budovy sú špeciálne navrhnuté pre deti všetkých vekových kategórií.
Prevažná väčšina zariadení je prístupná a hmatateľná a môže ju na vlastnej koži otestovať každý, kto sa odváži. FUTURA je bezbariérové centrum prístupné s kočíkmi, ale tiež výborne vhodné pre vozíčkarov, nakoľko má panoramatický výťah.

Čo najviac zaujalo našich chlapcov ?

  • Prechádzka po visutom moste
  • Závod formuliek poháňaných stacionárnymi bicyklami
  • Simulácia zásahu bleskom
  • Skúška zemetrasenia
  • Fakírska posteľ
  • Virtuálny let vesmírom v planetáriu
  • Hudobné triky
  • Optické ilúzie
  • Vodné hry
  • 5D kino

Na štyroch poschodiach postupne objavíte štyri úrovne života. Spoznáte tajomstvá a zázraky vody, Zeme, vzduchu a ohňa. Na každom poschodí vám s úlohami pomôže pracovník, ktorý to tu má na starosti.

Prvá úroveň : VODA
Na prvom poschodí sa s deťmi zabavíte hlavne s vodou.
Môžete strieľať do lopty s vodnou pištoľou, spoločne vytvoríte vodopády a vyrobíte elektrinu s vodnými kolesami. Tu sme si najviac užili pozorovanie, čo sa stane s ping-pongovou loptou, keď sa víri vo vodnom víre.

Druhá úroveň : ZEM
Na tomto poschodí sa s deťmi priučíte fyzikálnym zákonom.
Objavíte tiež typickú faunu a flóru maďarského regiónu. Je tu tiež náš obľúbený piesok, ktorý funguje na princípe zmeny farieb pri vzdialenosti piesku od senzora a tak si deti postavia ostrovy v mori, púšť, alebo rieky.
Uvidíte tu tiež živé mravce a kobylky, ktoré vám vyberú pracovníci na ruku. Zahráte sa na slepú babu, budete hmatom zisťovať, čo sa ukrýva v tmavých dierach steny, alebo si poležíte na fakírskej posteli. Môžete sa prejsť bludiskom labyrintu.
Najväčšou atrakciou tohto poschodia bol pre nás závod formuliek, ktoré sa pohybovali po dráhe tak rýchlo, ako rýchlo sme bicyklovali. Spotili sme sa tu veru poriadne 🙂

Tretia úroveň : VZDUCH
Na tomto poschodí budete študovať atmosférické, poveternostné javy, veterné elektrárne,… Môžete sa tu hrať hlavne so zvukom, preto je toto poschodie ako stvorené pre hudobníkov. Nájdete tu viacero netradičných hudobných nástrojov (klavír na zemi, na ktorom si zahráte nohami, užijete si hru na zvončekoch, alebo na fľašiach, ktoré sú rôzne naplnené vodou, preto vydávajú iné zvuky).
Budete tiež počúvať spev vtákov a práve tu sa môžete stať pilotom a vyskúšať si letecký simulátor.
Toto poschodie bolo určite najobľúbenejším pre našu rodinu, pretože sme tu zažili simuláciu zásahu bleskom, vysoké napätie, a prešli sme sa po visutom moste.
Ak sa túžite stať meteorológom, práve tu si vyskúšate, aké je to hlásiť v televízii počasie.

Štvrtá úroveň : OHEŇ
Na tomto poschodí nájdete hlavne optické ilúzie a svetelné efekty. Špeciálnym miestom tu je MiniSpaceWorld s terénom historického mesiaca a budúcimi mesačnými základňami. Hlavne chlapci si tu užijú zostreľovanie planét.
Môžete tu zanechať stopu na fosforeskujúcej stene v tmavej miestnosti! Otestujete si tu svoju rovnováhu a pamäť.

Okrem stanovíšť na poschodiach, ktoré prejdete sami so svojimi deťmi, sa môžete zúčastniť veľkolepých predstavení.
Nájdete tu totiž PLANETÁRIUM / taký okrúhly stan – kupola / kde zažijete virtuálnu vesmírnu cestu, astronomické predstavenie vám odhalí hviezdnu oblohu, súhvezdia, pohyb nebeských tiel. Možno malou nevýhodou je výklad v maďarčine a nemčine. Takže my sme nič nerozumeli, ale aj bez výkladu sme si planetárium veľmi užili.
Ležíte tu celú dobu na podložkách a sledujete nad sebou krásne vesmírne divadlo. Predstavenie trvá 30 minút a pred jeho začiatkom informujú v rozhlase.
V druhom predstavení môžete obdivovať veľkolepé a hlasné blesky generované transformátorom Tesla na prvom poschodí.

5D kino je za poplatok naviac a nachádza sa v suteréne. Na výber máte z niekoľkých rozprávok a ak ste ešte 5D kino nezažili, určite si priplaťte a doprajte deťom aj tento zážitok..

V centre je tiež bufet, takže ak vám vyhľadne, alebo vysmädne, neumriete.

Vstupné:
Dospelí – 2.800 HUF
Deti do 3 r. – zadarmo
Deti – 2.200 HUF
Rodinné vstupné (2+2) – 8.500 HUF

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2019 cestujsdetmi.sk