Vyberte stranu

Tematín s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

15 Apr 2018

[Total: 19   Average: 4.7/5]

sharing-caring-hearts

S deťmi cestujeme po celý rok a pôvodne sme náš blog www.cestujsdetmi.sk nechceli uberať smerom cestovania po Európe a po Slovensku, no desiatky mailov na túto tému nás prinútili zmapovať aj tieto naše cesty a možno článkami inšpirovať rodiny na turistiku, či miesta o ktorých veľmi nepočuli.

Ak ste na našom Facebooku zachytili našu výzvu #cestujsnami, na vaše najobľúbenejšie miesta v regióne nás môžete zavolať a možno vycestujeme práve k vám 🙂
Slovensko ponúka toľko krásnych prírodných, historických a kultúrnych pamiatok, že sa nám ťažko vyberá, preto uvítame pomoc.
Budú to všetko inšpirácie hlavne na víkendové výlety, ktoré často nezaťažia rodinné peňaženky.

V každom článku sa budeme snažiť spísať informácie v skratke o danom mieste a samozrejme zopár fotografií a krátke video.

Naše prvé kroky výzvy #cestujsnami viedli na hrad Tematín, ktorý sa nachádza iba 50 km od nášho rodného Trenčína.

Prečo sme si vybrali práve toto miesto? Pretože milujeme hrady a zrúcaniny, pretože to máme blízko a aj preto, lebo sme mali chuť stráviť víkend krátkou turistikou, nakoľko máme doma malých športovcov. Na tento výlet sa s nami vybrala veľmi milá rodinka z Piešťan so svojimi tromi deťmi a spoločne sme si užili super výlet 🙂

Pozri si naše krátke video:

Hrad Tematín

Kde:

Zrúcanina hradu Tematín sa nachádza v juhozápadnej časti Považského Inovca v katastri obce Lúka, cca 20 km od Piešťan a Nového Mesta nad Váhom.

Kedy:

Hrad je prístupný celoročne

Za koľko:

Vstupné je dobrovoľné.

História v skratke:

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1270. Tematín však pravdepodobne postavili už v prvej polovici 13. storočia ako strážny hrad pohraničných priesmykov po Mongolskom vpáde v roku 1242. Hrad už od svojho vzniku plnil signalizačnú a strážnu funkciu a spolu s Trenčianskym, Beckovským a Čachtickým hradom bol súčasťou ochrany severozápadných priesmykov Uhorska. Chránil aj dôležitý brod cez Váh, spomínaný v listine z roku 1453. Počas Rákocziho povstania (1704 – 1708) bol hrad vážne poškodený a od tedy je v ruinách.

Viac info o hrade sa dočítate na oficiálnej stránke: www.tematin.eu.

Pre nás je Tematín jednoznačne najzaujímavejší práve vďaka unikátu, kedy z jeho vyhliadky uvidíte Bratislavský, aj Trenčiansky hrad.

Ako sa sem dostanete:

Na hrad sa dá dostať viacerými cestami.
Z obce Lúka, z obce Hrádok, my však jednoznačne odporúčame cestu z rekreačného strediska Bezovec. Tu zaparkujete svoje auto pri niektorej chate, alebo pri schátranom penzióne. Táto cesta je pre rodiny s deťmi najmenej náročná (trvanie cca 1-1,5 hodiny) a vedie po hrebeni, cez lúky a ľahký prechod horou, takže ponúka pekné výhľady na okolie. Celá trasa je veľmi dobre označená turistickými značkami.

Čo si na cestu nezabudnite pribaliť:

Priamo na zrúcanine sa nachádza veľké ohnisko s lavicami, aj pripravené palice. Viacero ohnísk je aj v okolí, preto nezabudnite pribaliť jedlo na opekačku a spestrite si takto svoj výlet.

Čo v okolí ešte uvidíte ?

S deťmi si po ceste k zrúcanine všimnete viacero tabúľ, na ktorých sú zaujímavé informácie nie len pre historikov, ale i deti. Zvieratká, ktoré v okolí zrúcaniny môžete vidieť, vtáctvo, alebo motýle, chránené rastliny,… spestríte si svoj odpočinok o nové informácie.

Kam sa vybrať ďalej ?

V blízkosti Tematínu, pri obci Modrová nájdete farmu Nový Zéland, zopár kilometrov ďalej sa nachádza obec Nová Lehota známa zo seriálu Horná Dolná. V období od začiatku apríla množstvo miest na ktorých si môžete nazbierať medvedí cesnak. Na západ od zrúcaniny hradu sa nachádza prírodná rezervácia Tematínska lesostep, kde sa na vápencovom a dolomitovom podloží s tenkou vrstvou pôdy chránia teplomilné druhy flóry a fauny.

Túra na Tematín je vhodná aj pre menšie deti, preto určite neváhajte a navštívte toto nepochybne zaujímavé miesto, ktoré dýcha históriou.

Kam pôjdeme ďalej? Sleduj náš FB a IG a dozvieš sa viac.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2018 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI