Vyberte stranu

Srí Lanka s deťmi

pobrežie, surfovanie a korytnačky

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

15 Feb 2017

[Total: 95   Average: 4.6/5]

sharing-caring-hearts

Srí Lanka s deťmi – časť prvá

Náš cestovateľský rok 2016 sme ukončili 3 týždňovým spoznávaním Srí Lanky. Všetky miesta, ktoré sme prešli, koho sme stretli, kam by sme sa určite opäť vrátili, ale i miesta, ktorým sa s kľudom môžete vyhnúť, nájdete v tomto článku.

Plánuješ v blízkej dobe navštíviť Srí Lanku a vidieť :

 • úžasné pláže
 • zaplávať si s 300 kg korytnačkami vo voľnej prírode
 • navštíviť safari
 • vystúpiť na leviu skalu
 • vykúpať slony na mieste, kam turisti nechodia
 • navštíviť čajovú plantáž
 • či vidieť Budhov zub v Kandy ?

Neboj sa cestovať na vlastnú päsť, klikni nižšie a my ti dáme stručný návod na cestu do tejto úžasnej krajiny – info o tom, kde hľadáme lacné letenky, kde bookujeme ubytovanie, ako sme po Srí Lanke cestovali a hlavne, podrobne Ti popíšeme náš itinerár vrátane kontaktov na serióznych ľudí, ktorí ti pomôžu a zavedú ťa na miesta, kam sa s cestovkou nedostaneš.

Srí Lanka – ebook

Avšak všetko poporiadku…

Presnú destináciu si vopred nikdy nevyberáme. Máme vytipovaných 5, 6 krajín, ktoré by sme radi navštívili. Pri cestovaní s celou rodinou sú letenky najväčšou položkou celej cesty a akciové ceny leteniek určujú smer našich ciest. Dať iba za letenky pre našu rodinu 2000 € nepripadá do úvahy. Veď predsa za túto cenu sme cez 2 týždne cestovali celá rodina naprieč Kambodžou.

Ak chcete, aby váš dovolenkový rozpočet klesol na minimum, nájsť výborné ceny leteniek musí byť pre vás prvý a najdôležitejší krok.

Koncom mája 2016 sme cez Ukrajinské aerolinky objavili letenku na Srí Lanku za 290,00 €. Keď vidíme cenu spiatočnej letenky pod 300 €, zbystríme. Zaujíma nás samozrejme počet prestupov, celkový čas letu a podobné parametre. Chceme lacný let, ale nie za každú cenu. Komfort je druhý krok pri našom cestovaní. Kto by chcel s deťmi 3x prestupovať ?

Čakal nás let Praha – Colombo s jedným krátkym prestupom v Kyjeve. O našej ďalšej destinácii bolo rozhodnuté.
Termín cesty : 3 týždne na prelome novembra – decembra 2016.

Doteraz sme nemali skúsenosť s Ukrajinskými aerolinkami a na internete sme našli nie veľmi lichotivé recenzie… avšak, nepociťovali sme obavy.

Srí Lanka s deťmi pláže

Trvalo nám asi mesiac, kedy sme si z domu pracne vytipovali miesta, ktoré sme chceli navštíviť, prečítali desiatky bedekrov a zahraničných blogov, preštudovali tripadvisor a pozreli pár cestopisov. Náš itinerár sa napokon na Srí Lanke na základe nových priateľstiev mierne zmenil. Celý si ho môžete pozrieť na obrázku nižšie:

Náš srílanský itinerár

Z Prahy sme odlietali skoro ráno, v noci sme vyrazili z Trenčína a chlapci prespali celú cestu v aute. Keď idete na dlhší čas preč, váš rozpočet sa môže navýšiť aj parkovným na letiskách. Predsa len 3 týždne nie sú 3 dni… Ak ideme vlastným autom, vždy využívame súkromné parkovacie spoločnosti pri letiskách a neparkujeme priamo na letiskovom parkovisku. Za cenu 20 € sme dostali parking na 18 dní, odvoz k terminálu + následné vyzdvihnutie po prílete z cesty. Ak poletíte niekedy z Prahy, odporúčame využiť http://www.rh-parkovaniuletiste.cz/cenik.

Takto už roky využívame parkovacie spoločnosti aj v Budapešti, či vo Viedni.

Obidva lety (Praha – Kyjev, Kyjev – Colombo) boli úplne bez problémov rovnako ako 2-hodinový prestup v hlavnom meste Ukrajiny. Letisko Boryspil nás naozaj milo prekvapilo.

Negombo

Keďže plánovaný prílet do Colomba, resp. do Negomba (tu sa nachádza hlavné srílanské letisko) sme mali okolo polnoci, rozhodli sme sa prvú noc stráviť blízko letiska a netrápiť sa ďalšími presunmi po krajine. Za výbornú cenu 20 € / izba / noc / raňajky pre 4 osoby sme dostali výborné, aj keď jednoduchšie ubytovanie. V cene sme mali dokonca aj transfer z letiska. Ak prilietate neskoro večer, odporúčame si s deťmi odpočinúť za lacný peniaz v tomto ubytovaní, nenavýši váš rozpočet a odpočinutí sa môžete od rána veselo presúvať po krajine.

Po raňajkách nám majiteľka zavolala tuk-tuk, ktorý nás odviezol na vlakovú stanicu v Negombe. Pôvodne sme plánovali ísť taxíkom z Negomba do Colomba (na stanicu Colombo Fort). Ale rozhodli sme sa pozrieť si krajinu z vlaku. Za 1,5 hodiny vo vlaku sme sa ocitli na hlavnej vlakovej stanici Colombo Fort.

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Colombo

Stanica Colombo Fort je pre cudzinca mierne neprehľadná, avšak domáci vám veľmi radi pomôžu. V Colombe sme nezostávali, tešili sme sa na pláže a naša cesta smerovala vlakom na pobrežie do mesta Galle, kde nás čakala prvá dlhšia zastávka.

Za 2 hodiny vo vlaku sme vystúpili na stanici v Galle a tuk-tukom sme sa za pár drobných nechali dopraviť priamo do hotela, na Unawatuna pláž, kde sme mali v pláne stráviť nasledujúcich pár dní. Cestu Z Colombo Fort do Galle jednoznačne odporúčame prechádzať vlakom. Celú dobu sa cestuje popri pobreží a výhľad je to naozaj rozprávkový. Bola by veľká škoda ísť túto trasu taxíkom.

Srí Lanka s deťmi pláže

Unawatuna

Unawatuna je jedno z najznámejších letovísk na Srí Lanke. Pláže sú tu naozaj nádherné, ale neočakávajte, že tu budete úplne sami, no preplnených pláží sa tiež neobávajte. Prekrásny hotel sme mali priamo na hlavnej pláži, iba tri kroky od oceánu.

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Oblasť Unawatuna sme prešli tuktukmi, či napešo krížom krážom, dokonca sme sa v jedno doobedie dostali aj do škôlky, kam nás zavolala sama pani riaditeľka, keď na dvore preberala nové matrace.

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Okrem tejto “našej” pláže sme však navštívili aj iné pláže, ktoré sú v blízkosti – napr. Jungle Beach alebo Wijaya Beach.
Boli sme ubytovaní v hoteli – Thaproban Beach house

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Cena izby na noc pre 4osoby 65 € aj s vynikajúcimi raňajkami. Musíme vyzdvihnúť reštauráciu v tomto hoteli, pripravovali naozaj výborné jedlá. Majú špičkových kuchárov.

V oblasti Unawatuna sme podnikli tieto výlety:

 • Sea Turtle Hatchery Habaraduwa (www.seaturtlefarm.org) – korytnačia liaheň, no hlavne korytnačia nemocnica
 • Kogalla stilt fishing – tradiční rybári na tyčiach
 • Wijaya Beach /čítaj Vidžaja/
 • Jungle Beach

Sea Turtle Hatchery

Vstupné iba pre dospelých, deti zadarmo = 500 rupií / osoba (cca 3,20 €).

Odporúčame hlavne kvôli deťom. Krásny výklad od tamojších pánov, korí sa starajú o korytnačky, ktoré boli v oceáne zranené. Často s amputovanými plutvami. Dávajú im tu druhú šancu na život, aj keď sa už nikdy nebudú môcť s jednou plutvou vrátiť do voľnej prírody. Je to viac nemocnica ako liaheň. Dozviete sa veľa informácií o korytnačkách, ktoré na Srí Lanke žijú. Taktiež je tu maličká liaheň korytnačiek.

Informácia pre rodičov s deťmi : Ak máte záujem vyslovene o maličké korytnačky, ktoré si môžete aj pohladkať, prípadne ich vypustiť do oceána, odporúčame skôr hatchery v Hikkaduwa – spomíname ju nižšie.

Srí Lanka s deťmi pláže

Kogalla stilt fishing

Priznáme, že nás na Srí Lanke prekvapilo, že tu tradičný rybolov už dávno nie je tradičný. Nefalšovaných starých pánov rybárov, ktorí lovia ryby z kolíkov zapichnutých priamo v oceáne tu už asi ťažko uvidíte, maximálne na pohľadniciach… Mladých komparzistov je však práve v tejto oblasti veľmi veľa. Na každom kilometri hneď niekoľko stanovíšť. Hon na turistov sa začal a vy si pripravte peňaženku, ak chcete fotku “tradičného rybolovu”. Herci si za svoje rybárčenie nechávajú zaplatiť aj viac ako 1000 rupií. Jednoznačne treba zjednávať. Cena záleží aj od počtu “rybárov” a krásy lokality. My sme v jednej z najkrajších lokalít zaplatili 400 rs (cca 2,5 €) Môžete si odfotiť pánov počas celého dňa, dokonca aj s východom slnka, či pri západe. Komparzisti sú k dispozícii celé dni 🙂

Srí Lanka s deťmi pláže

Wijaya Beach

S návštevou tradičných rybárov môžete spojiť aj návštevu krásnej pláže Wijaya Beach. Táto pláž je vhodná hlavne na šnorchlovanie, nakoľko je tu kľudná hladina. Krajšie koralové útesy sme my na Srí Lanke nevideli… a toľko rôznych rýb, fantázia. Viackrát sme sa pristihli, že plávame medzi tisíckami drobných rybičiek. Chlapci sa nám tu veru aj naľakali.

Informácia pre rodičov s deťmi : Poobede je tu veľmi silný prúd, ktorý zanáša na koraly, a nakoľko oceán mierne klesne, môžu si deti oškrieť brušká, alebo nôžky. Aj s naozaj dobrými plavcami stále plávajte v ich bezprostrednej blízkosti.

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Jungle Beach

Nádherná pláž pod útesom, kúsok od Unawatuna beach. Nie je tu žiadny hotel, iba 2 bufety, čiže veľmi málo ľudí, prevažne domácich. Pláž je naozaj krásna, príjemné vlnky, jemný piesok, avšak medzi stromami je množstvo odpadkov od domácich. Nám sa však táto pláž naozaj páčila a odporúčame ju navštíviť.

Informácia pre rodičov s deťmi : Po 13tej tu nenájdete skoro žiadny tieň. Príďte buď ráno, kedy je ho tu veľa, alebo poobede, keď príliš nepraží slnko. Taktiež je tu relatívne ťažší prístup s malými deťmi. Musíte zísť strmou cestičkou z útesu k pláži.

Dopravíte sa sem z Unawatuna tradičným tuk-tukom a za minimálnu cenu. Naše prvé video zo Srí Lanky sme natočili práve na tejto pláži.

Tangalle

S oblasťou Unawatuna sme sa po piatich dňoch rozlúčili a našim ďalším bodom v itinerári bola dedinka Goyambokka. Jednoznačne najkrajšia pobrežná časť Srí Lanky ktorú sme videli.

Zvažovali sme 2 možnosti cestovania – vlakom do Matara a odtiaľ autobusom do Tangalle, prípadne taxíkom (bez prestupov a rýchlo). Toto cestovanie vlak + autobus by vyšlo našu 4 člennú rodinu asi 3 €.

Nakoniec sme sa však spoznali so sympatickým Prassanom a dohodli si výbornú cenu za cestu taxíkom so zastávkami na zaujímavých miestach (zastávky môžete samozrejme vynechať). Chceli sme byť čo najskôr na pláži, preto sme tentokrát verejnú dopravu vynechali.

Kontakt na Prassana a ďalšie užitočné rady a triky k ceste po Srí Lanke nájdeš tu:

Zistiť viac

Goyambokka

Najviac na cestovaní milujeme práve takéto masívnym turizmom neobjavené časti krajín. Sami na pláži, obkolesení iba domácimi. Sem tam jeden, dvaja turisti.

Goyambokka je malá dedinka, vzdialená iba pár minút jazdy od Tangalle.

Mali sme tu vopred cez booking zabookovaný bungalov za 50€ / noc s raňajkami, kúsok od pláže, avšak zo 4 dní sme sa v tomto ubytovaní zdržali iba jednu noc. Domáci boli naozaj úžasní, veľmi milí a pohostinní. Avšak problém bol v tom, že kvôli výdatným nočným dažďom v predchádzajúcich dňoch, ktoré v tejto oblasti boli, im v kúpeľni vyrážala spodná voda a nedalo sa tam pre zápach vydržať. Pobyt sme teda stornovali.

Nasledujúce ráno nám ihneď po raňajkách pomohli nájsť nové bývanie – TOP ubytovanie – 8 bungalovov na útese rovno nad plážou, ktorá, ako sa ukázalo neskôr, bola najlepším zážitkom celej našej srílanskej pobrežnej expedície. To však nebolo všetko. Ubytovanie za rozprávkovú cenu 28 € / noc pre 4 osoby (7€ na osobu) v cene kráľovské tradičné srílanské raňajky, pri ktorých sa prehýbal stôl, výhľad na oceán, naozaj neuveriteľné bývanie, ktoré nie je na bookingu !

Chceš vedieť ako ho nájdeš?

Zisti viac

Najzaujímavejšie bolo to, že sme tu boli jediní turisti. Okrem nás sme sa spoznali so starším pánom z USA (ako sa ukázalo neskôr, bol to bývalý/súčasný majiteľ rezortu, ktorý už roky vedie súdny spor s domácimi, ktorí momentálne bungalovy prevádzkujú a jemne povedané ho trošku okabátili). Pán tu stále býva v jednom z domčekov. Nakoľko domáci nevedia, ako správne ponúkať ubytovanie turistom, o tomto zabudnutom rezorte vie veľmi málo ľudí a vy môžete byť jednými z nich.

Prečítaj si aj

Goyambokka beach

Nádherná pláž ešte nepoškvrnená výrazným turizmom. Iba 2 lokálne bufety (resp.mini altánky), rybári, šum mora, úplné ticho…

Srí Lanka s deťmi pláže

Toto je miesto, kde by vám domáci zniesli aj modré z neba, resp. vytiahli aj chobotnicu z mora, ak si ju želáte. A tak aj bolo. Nie sme zvyknutí iba tak ležať, kontakt s domácimi je pre nás pri cestovaní najdôležitejší. V jedno popoludnie som sa iba “zo špásu” spýtala domácich – mladých chlapcov, prečo nemajú vo svojom menu chobotnicu. V menu nájdete čerstvé kraby, kalamáre, ryby a mušle od výmyslu sveta, skrátka ideálny obed… No toto všetko sme už na Srí Lanke postupne ochutnali. Mali sme takú neuveriteľnú chuť na chobotnicu…

Zaskočení sme zostali však my, keď sa nás spýtali, o koľkej by sme chceli obedovať.
O hodinu na to už Pawan ťahal z oceána asi 3kg chobotnicu, ktorú chytil pri útese holými rukami !!!

A že to bol poriadny macko svedčia aj fotografie nášho úžasného kuchára, ktorého s ňou museli kamaráti vyfotiť. Chobotnicu usmrtili až priamo na pláži. Ako Pawan vraví, na harpúnu tu chytajú 7 ročné deti… Bol to pre nás a našich chlapcov fantastický zážitok.

Chalani majú aj požičovňu surfov a školu surfovania. Ak si u nich kúpite akékoľvek jedlo, surfovať môžete zadarmo celý deň a ak sa spriatelíte, zašantia si vo vlnách s vami určite rovnako radi ako s našimi chlapcami a možno tiež zabudnú, že majú aj reštauráciu 🙂

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Na ďalší deň ráno nás všetci čakali nastúpení na pláži s otázkou, čo si budeme opäť želať za špecialitu na obed. Naše menu sme tentokrát nechali na nich a jedinou úlohou bolo prekvapiť nás s niečím, čo sme ešte nejedli. O dvanástej už na našich chlapcov vypiskovali, aby sa prišli za nimi pozrieť. Kým sme my na lehátkach čítali, oni mali v rukách gigantických morských ježkov a od strachu kričali. Držali náš obed 🙂

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

O chvíľu sme mali na stole 6 morských ježkov s hranolkami. Pochutil si však iba náš tatino, ktorý má rád nové výzvy, hlavne čo sa jedál týka a zje naozaj všetko čo mu domáci naservírujú. Tak to bolo aj s pavúkmi v Kambodži, či kačacím embryom na Filipínach…(aké iné netradičné jedlá sme pojedli sa dočítate v tomto článku). Ježkov sme nakoniec na okraj jazyka ochutnali všetci, no či sme jedli mäso, alebo piesok sa nedalo dobre identifikovať a tak sme si radšej doobjednali veľkú rybu. Nemusíte sa však obávať, že by ste na ježka v oceáne stúpili. Je tu iba čistý piesok, bez skál, či rias.

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Dedinka Goyambokka, podľa nás najideálnejšie miesto pre pobrežnú návštevu Srí Lanky. Táto časť dovolenky zostane navždy hlboko vrytá v našich srdciach. Neuveriteľná príroda, perfektný teplý oceán, skvelé jedlo, žiadni turisti a úžasní ľudia – naši noví priatelia, s ktorými sme stále v kontakte.

Čo by ste mali vedieť ? V tejto oblasti žije neuveriteľne veľa divých pávov, a veveričiek. Každé ráno (okolo 7h) nás pávy prebúdzali svojim krikom 🙂 Taktiež tu je naokolo veľa leguánov (veľkých ako varany) a vrán.

Pláž Goyambokka je ideálna pre deti – surferov začiatočníkov. Naši chalani tu presurfovali 8 hodín denne. Nevedeli sme ich vyhnať z vody.

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Posúďte sami v našom krátkom videu, či by sa vám v Goyambokka páčilo :

Pokračovanie článku nižšie

Naše ďalšie články

Hikkaduwa

Po úžasných dňoch strávených v Goyambokka sme sa vydali po pobreží smerom Colombo – do mestečka Hikkaduwa. Cestovali sme tuk-tukom a vlakom.

V Hikkaduwa sme boli ubytovaní v hoteli Coral Seas Beach – cca 65 € / noc.

Hikkaduwa je najznámejšia korytnačia oblasť Srí Lanky. Nemusíte sa ani snažiť, aby ste ich zopár v oceáne uvideli. Či už malé, alebo veľké. Na pobreží je veľmi veľa rias a to ich sem láka. Taktiež tu majú korytnačky svoje obľúbené miesta, kam pravidelne kladú vajíčka. Nakoľko sú korytnačie vajcia najväčšou delikatesou pre domácich, ktorí žijú v prímorských oblastiach, ochranári tu postupne založili tzv. hatchery = liahne, kam skrývajú vyliahnuté vajcia pred miestnymi gurmánmi. Sledujú pláže a vajíčka, ktoré korytnačky nakladú a zakopú, oni opäť vykopú a presunú k sebe do liahní. Po vyliahnutí korytnačky nechajú v liahni ešte pár týždňov dospieť, aby mali väčšiu šancu na prežitie v oceáne.

Odporúčame navštíviť Turtle Sanctuary (liaheň rovno pri pamätníku obetiam Tsunami)
V tejto liahni si korytnačky môžete po dezinfekcii rúk aj pohladkať.

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Pár dňové, či pár týždňové. Samé sa vyplazia na vaše ruky, alebo ruky vašich detí. Čaká ich tu veľký zážitok.

Po návšteve Sanctuary nevynechajte pamätník obetiam tsunami v roku 2004 (na Srí Lanke zahynulo okolo 40.000 ľudí). K pamätníku patrí megalománska socha Budhu. Je to prekrásne miesto.

Srí Lanka s deťmi pláže

Náš Matej tu zanechal aj odtlačok svojej sandále… to by nebol on 🙂 Práve v ten deň zalievali betón pri pamätníku, urobili šalung. Upozornili sme ho však iba 2x, aby tam nestúpil 😀

Určite najlepší zážitok zažijete v Hikkaduwa priamo na pláži. Je tu miesto, kam každý deň ráno (po 8-9 hodine) a večer (po 16-17) k pobrežiu pripláva 8 kariet obrovských, najstaršia má 66 rokov a 300 kíl !!! …a vy sa môžete s nimi ponárať, kŕmiť ich a hladkať.

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Sú to voľne žijúce korytnačky. Hneď ako sa poriadne zasýtia, opäť odplávajú späť na svoj malý koralový ostrovček. Je to veľká atrakcia pre deti i dospelých.

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Musíme povedať, že keby sme navštívili Hikkaduwa pred Goyambokka, možno by sme neboli tak znechutení toľkými turistami… predsa len, prísť z pláže, kde ste iba s domácimi na pláž, kde sú stovky rusov, či iných turistov… Táto pláž nám akosi neprirástla k srdcu. Odporúčame navštíviť toto miesto maximálne na pár hodín kvôli karetám na pláži, sanctuary a pamätníku. Hikkaduwa je na ubytovanie sa pridrahá a za veľa peňazí dostanete málo muziky.

Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže
Srí Lanka s deťmi pláže

Práve tu sa skončila naša plážová časť cestovania a my sme sa už nevedeli dočkať srílanského vnútrozemia. Čakali nás historické pamiatky, safari, čajové plantáže a iné zaujímavosti o ktorých sa dočítate v druhom dieli :

Časť druhá – Srílanské vnútrozemie, hora Sigiriya, safari, slony, čajové plantáže a mnoho ďalšieho.

Malá ochutnávka k druhej časti:

Hovorí sa, že jedna fotka je viac ako 1000 slov a jedno video je viac ako 1000 fotiek. Pozrite si teda naše krátke 3-minútové video z celej našej cesty naprieč Srí Lankou:

Ďakujeme naozaj veľmi pekne za váš záujem o naše články.
Ak vás naše písanie teší, budeme radi ak ho zazdieľate aj vašim kamarátom.

NOVINKA ! Pod článok sme pripojili facebookové komentáre. Za každý budeme vďační 🙂

sharing-caring-hearts

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2017 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI