Vyberte stranu

Severovýchod s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika, Slovakia

3 Nov 2021

[Total: 0   Average: 0/5]

sharing-caring-hearts

Tak často sme v Tatrách, či na Liptove a na východné Slovensko nám akosi nezostával čas…
Pravdaže sme nikdy neuverili tvrdeniu pána Fica, že “na východe nič nie je” a po toľkých úžasných zážitkoch, ktoré sme si odtiaľto priniesli sa sem rozhodne musíme ešte vrátiť! Naša cesta zahŕňala hlavne lokality v okolí miest Stropkov a Svidník.

V článku nájdete informácie o historických pamiatkach, o Slovenskom poklade v Opálových baniach, o obci s najtmavšou oblohou v strednej Európe, kde sme navštívili tiež hvezdáreň, tipy na dve krásne vyhliadky, informácie o zveroparku, či fantastickom skanzene vo Svidníku, ale tiež miesta, kde zanechala silné stopy vojenská história.

Hrad Zborov

Našu cestu regiónom Severovýchod sme začínali pri Bardejove hradom Zborov.
Krajská organizácia cestovného ruchu tu tento rok priniesla krásne hradné putovanie po 17 hradoch.
Hradná cesta zahŕňa práve aj tento krásne zrekonštruovaný hrad, na ktorom stále prebiehajú zbierky a rozsiahle rekonštrukcie.
Prístup na hrad z obce Zborov je jednoduchý a nenáročný aj pre rodiny s najmenšími deťmi. Odporúčame ísť po červenej značke, alejou starých dubov, ktorá nie je tak strmá ako druhá cesta po žltej značke. Dostanete sa priamo k hradu približne za 30 minút.
Viac informácií nájdete tu : https://www.severovychod.sk/vylet/zborovsky-hradny-vrch

V Prešovskom kraji sa nachádza najviac drevených chrámov v rámci Slovenska.
Preto sme aspoň jeden museli navštíviť.

Drevený chrám Jedlinka

Chrám bol postavený v roku 1763. Jeho interiér je výnimočný vďaka ikonostasu, ktorý patrí k najvzácnejším na Slovensku. Okrem neho sa tu nachádzajú aj iné cenné historické sakrálne predmety, napríklad súbor drevených barokových svietnikov či liturgické knihy zo 17. storočia.
V rámci projektu Otvorené chrámy sa tento rok do tohto kostolíka nainštaloval audiosprievodca v štyroch jazykoch. V chráme sa stále konajú každú nedeľu bohoslužby, ak však príde kedykoľvek mimo nich, dvere kostolíka vám ochotne otvorí miestna starenka, 90 ročná pani Anka.
Viac informácií nájdete tu : https://www.severovychod.sk/vylet/dreveny-chram-jedlinka

Približne 17 kilometrov od Svidníka nájdete ďalší skvost nie len východu Slovenska, ale celej strednej Európy.

Hvezdáreň Roztoky

Počuli ste už niekedy o dedinke Roztoky? Nenápadná dedinka v blízkosti Svidníka sa nachádza v objatí nádhernej prírody, ktorej významnú časť tvoria husté, listnaté lesy a veľké množstvo lúk. Okrem krásnej panenskej prírody tu nájdete tiež zaujímavú maličkú hvezdáreň. Nie je to náhoda, že práve táto dedinka, o ktorej málokto tuší má hvezdáreň Roztoky majú vraj najtmavšiu oblohou v strednej Európe a preto je hvezdáreň v oblasti bez svetelného smogu. Priamo vo hvezdárni sa môžete tiež ubytovať.
Viac informácií nájdete tu : https://www.severovychod.sk/vylet/hvezdaren-roztoky-1

 

Ak už budete v tejto oblasti hľadať ubytovanie, my sme bývali v Hoteli Slavia.

Skanzen vo Svidníku

Počas našej cesty v okolí Svidníka sme najväčší zážitok prežili práve na tomto mieste.
Skanzen Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku je zážitkom pre všetky vekové kategórie. Na ploche 11 ha sa nachádza 50 objektov ľudovej architektúry. Nájdete tu chalúpky pokryté slamou, mlyn, krčmu, školu, či drevená cirkev.
Pokojne tu s deťmi strávite aj 2 hodiny.
Vstupné : deti 1,5€ a dospelí 3€
Viac informácií nájdete tu : https://www.severovychod.sk/vylet/skanzen-ukrajinsko-rusinskej-kultury

V okolí Svidníka zanechala silné stopy vojnová história, ktorej sa v regióne môžete doslova dotknúť. Nasledujúca časť článku bude hlavne o nej. Na svoje si prídu rodiny s väčšími deťmi, hlavne s chlapcami.

Vojenské historické múzeum Svidník

Vojenské historické múzeum vo Svidníku registruje v súčasnosti 10 114 zbierkových predmetov. Múzeum sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska pred a počas 1. svetovej vojny vo Východných Karpatoch, medzivojnového obdobia a obdobia 2. svetovej vojny.
Vstupné : deti do 15 rokov zadarmo a dospelí 1€
Viac informácií nájdete tu : https://www.severovychod.sk/vylet/vojenske-muzeum

Údolie smrti / Kapišová

Viete kde na Slovensku máme najväčší vertikálny nápis v exteriéri? Ktorý je dokonca zapísaný ako Slovenský rekord?
Získalo ho práve toto miesto – Údolie smrti.
Na kopci sa týči veľký biely nápis, ktorý určite neprehliadnete už z auta cestou po okolí. V okolí nápisu je hneď niekoľko tankov.

Duklianske bojisko a pamätník na Dukle

Už keď ste v Údolí smrti, určite vybehnite autom aj ku krásnemu pamätníku na Duklianskom bojisku. Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944.
Tento prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu.
Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu do Poľska – Vyšný Komárnik. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov.
Pamätník vysoký 28 m postavili v roku 1949. Je zakomponovaný do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami.

Vojenské bunkre Vyšný Komárnik

Silnú vojenskú históriu pocítite aj v lesoch nad obcou Vyšný Komárnik. Nevynechajte tu obhliadku zrekonštruovaných vojenských bunkrov.
Viac informácií nájdete tu : https://www.severovychod.sk/vylet/udolie-smrti-1

Ak už budete v tejto oblasti hľadať ubytovanie, my sme bývali v Stropkove v novozrekonštruovanom Hoteli Ondava.
Hotel má nádherne zrekonštruované izby, aj reštauráciu, nachádza sa pri krásnom romantickom rybníku. Počas zimy 2021 sa bude v hoteli rekonštruovať wellness, takže v budúcom roku si tu užijete tiež kúpanie a saunovanie 🙂

Stropkov
Veža Kostola Najsvätejšieho Tela Pána

V Stropkove určite nevynechajte návštevu tohto kostola a užite si výhľad na okolie mesta z jeho veže.
Uvidíte celé mesto, ale tiež obe krásne vyhliadkové veže.

Vyhliadková veža na vrchu Ščob

Aj s najmenšími deťmi, či športovými kočíkmi, si môžete užiť príjemnú prechádzku lúkou na novú vyhiadkovú vežu na vrchu Ščob. Trojpodlažná vyhliadková veža bola vybudovaná v rámci projektu poľsko-slovenskej spolupráce Karpatské výhľady. Pri vyhliadkovej veži sa nachádza aj altánok, kde si môžete oddýchnuť.

Vyhliadková veža na vrchu Ščerbovka

Druhá dvojposchodová vyhliadková veža sa nachádza na opačnom vrchu Ščerbovka. Dovidieť z nej na mesto i jeho široké okolie. Táto atrakcia je súčasťou cyklotrasy Po stopách Rakúsko-Uhorska. Dostanete sa na ňu na bicykli, ale aj peši a vychutnáte si tu tiež úžasné pohľady na okolitú prírodu.

ZOO Stropkov

Ak ste v tomto regióne s malinkými deťmi, určite nevynechajte ZOO v Stropkove. Do väčšiny zveroparkov nie je povolený vstup so psíkom, výnimkou je však tento Zoopark, ktorý zriadil útulok pre štvornohých návštevníkov, v ktorom sa o psíkov postarajú počas vašej návštevy.
Pre zvieratá si tu môžete zakúpiť krmivo a povolené je tu kŕmiť všetky zvieratá (okrem opíc a šeliem)

Slovenské opálové bane

TO NAJLEPŠIE NA KONIEC!
Koľko máte vysnívaných miest na Slovensku, kam ste sa zatiaľ nedokázali vybrať, pretože skrátka na ne nevyšiel čas? Pre nás to boli práve OPÁLOVÉ BANE, ktoré nájdete medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa. Konečne sme sa sem vybrali 🙂
Premýšľali ste niekedy nad tým, že ak by boli Opálové bane kdekoľvek inde, vedel by o nich celý svet? My máme najstaršie opálové bane na svete!
Svetový unikát Slovenska, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb. V podzemí je približne 30 km banských chodieb a 17 horizontov, z ktorých je päť zaplavených. Opál vyťažený práve u nás zdobí tiež niekoľko kráľovských korún sveta.

Možností pre vstup je viac:
Základný okruh (deti 3-15r. 5,5€ a dospelí 10€)
Opálové hľadanie (vhodné pre všetky deti, uskutočňuje sa počas letných prázdnin)
Dobrodružné putovanie (59€ / osoba)

Základný banský okruh trvá približne 60 min. a prejdete ním 1.280 metrov.. Jednoznačne sa do baní dobre obute a teplo oblečte, pretože stála teplota počas roka tu je iba 6 °C. Základný okruh má nenáročný terén, bez prevýšení, ktorý bez problémov zvládnu aj najmenšie deti. Pred vstupom dostanete všetci vlastnú prilbu a kľudne si z domu prineste aj svoje baterky.

Máte radi netradičné dobrodružstvá?
V opálových baniach si môžete zajednať aj 5 hodinové dobrodružstvo!
Počas 5 hodín v banskom podzemí preskúmate tie najzaujímavejšie zákutia, až 35 kilometrov dlhých chodieb a vyskúšate si ťažbu vzácneho drahokamu s použitím rovnakého náradia, aké sa tu používalo pred 150-timi rokmi.
Viac informácií nájdete tu : https://www.slovenskeopalovebane.sk/

Naša infocesta po regióne Severovýchod vznikla vďaka podpore
Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska

Slovakia.travel

Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2021 cestujsdetmi.sk