Vyberte stranu

Indonézia s deťmi
Lombok

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, cestovatelia

14 Nov 2017

[Total: 67   Average: 4.5/5]
sharing-caring-hearts

Indonézia s deťmi
Lombok

Keď sme sa v decembri 2016 vrátili zo Srí Lanky, všetci sme sa zhodli, že zrejme podobnú dobrodružnú krajinu už nezažijeme…
Teraz, po návrate z Indonézie vieme, že sme sa veľmi mýlili.

Plánuješ v blízkej dobe navštíviť Indonéziu a :

  • vidieť najkrajšie pláže Indonézie
  • naučiť sa základy surfovania
  • trekovať k vodopádom
  • plaviť sa na lodi po opustených ostrovoch
  • vidieť najväčšieho plaza – varana komodského
  • či získať itinerár na 15-dňový pobyt

Neboj sa cestovať na vlastnú päsť, klikni nižšie a my ti dáme stručný návod na cestu do tejto úžasnej krajiny – info o tom, kde hľadáme lacné letenky, kde bookujeme ubytovanie, ako sme po Indonézii cestovali a hlavne, podrobne ti popíšeme náš denný itinerár vrátane kontaktov na serióznych ľudí, ktorí ti pomôžu a zavedú ťa na miesta, kam sa s cestovkou nedostaneš.

Indonézia – sprievodca

Indonézia nám dala naozaj zabrať. Bola pre nás doteraz najzložitejšou krajinou na prípravu itineráru. Zložitá príprava bola spojená hlavne s tým, že sme so sebou vzali rodinu s osem a dvojročným chlapčekom, ktorá ešte spoločne nikdy neletela lietadlom a tak sme celý itinerár, presuny, hotely a hlavne lokality museli prispôsobiť práve im.

2 týždne pred našim odletom do Indonézie sa prebudila sopka Mount Agung na blízkom ostrove Bali, hrozil výbuch polstoročia, takže sme museli pripraviť aj náhradný itinerár. Vybrali sme si Thajsko a kúpili pre istotu letenky z Kuala Lumpur priamo na Krabi, ktoré sme si už prešli pred tromi rokmi a presne sme vedeli, ktoré ostrovy opäť navštíviť. Na naše šťastie, sopke sa vybuchnúť nechcelo a tak sme plány nemuseli meniť.

Pozrite si aj naše krátke video z Lomboku.

Ako začala cesta ?
V januári sme natrafili na úžasnú akciu, ktorú sme s vami zdieľali aj na našom Facebooku. Qatar Airways, jedna z TOP spoločností sveta, prišla von s akciou pre rodiny s deťmi do 12 rokov. Letenky do rôznych destinácií, napríklad Seychely, Bangkok, Kuala Lumpur, Srí Lanka, … sa dali zakúpiť v akcii 1 rodič + 1 dieťa zadarmo.

Šialené 🙂 My sme si vybrali Kuala Lumpur a priemerná cena jednej spiatočnej letenky bola 300 €.

V letoch s touto spoločnosťou máte viackrát na výber z troch jedál, alko aj nealko nápoje v cene letu v neobmedzenom množstve a ak poletíte cez deň, veľmi oceníte široký výber filmov, seriálov, či hier pre deti. Rodiny s deťmi tiež ocenia vankúše a deky a často nevybookované väčšie lietadlá, kedy môžete deti popresúvať na bočné sedadlá, na ktorých sa pohodlne vyspia.

Ak už máte vo vrecku letenky do ázijského veľkomesta, čaká vás ďalšie rozhodovanie, kam povedú vaše kroky. Nakoľko nám v tejto oblasti zostáva iba zopár krajín, ktoré sme nenavštívili, dlho sme nevyberali. Veľmi nám tiež pomohla akcia leteckej spoločnosti AirAsia (ázijský Ryanair), keď sa dalo za pár desiatok €€ letieť aj do vzdialenejších kútov tohto regiónu, napríklad aj do Indonézie.

K Indonézii sme už pričuchli koncom roka 2014, kedy sme prešli ostrov Bali, avšak tentokrát sme chceli prejsť oveľa viac a Bali vynechať. Rozhodli sme sa, že prebádame susedný ostrov Lombok, o ktorom sa píše veľmi málo a navštívime aj jeho ostrovy Gili. Rozhodne sme urobili výborné rozhodnutie !

O tom, prečo radíme rodinám uprednostniť Lombok pred Bali sa dočítate v tomto článku.

Celé cestovanie sme si rozdelili na dve etapy. Odpočinkovú časť na ostrovoch s ľahšími výletmi a dobrodružnú časť na lodi.

V tomto článku vám opíšeme našu odpočinkovú časť na ostrove Lombok. V ďalšom článku si môžete prečítať o ostrovoch Gili Air a Gili Meno.

Prečítaj si aj:

Prílet na Lombok

Letisko na Lomboku je relatívne nové (dokončené v roku 2011).

Občania SR od konca roka 2015 pre pobyty do 30 dní v Indonézii nepotrebujú víza, čo je veľkým pozitívom !
V Indonézii budete všetci milionári. Za 1 € tu dostanete cca 15.950 rupií (kurz november 2017). Svoj prvý milión získate už za 63 €.

Juh Lomboku = najkrajšie pláže.

Ihneď po prílete sme sa z letiska presunuli na juh ostrova do mestečka Kuta (cena pre klasické 5-miestne auto je 150.000 rp). My sme platili 200.000 rp za väčšie auto pre nás 8. Práve v tejto južnej oblasti sa nachádzajú najkrajšie pláže na Lomboku a to bol dôvod výberu tejto lokality.
Kvôli deťom sme zvolili ubytovanie s krásnym bazénom Kuta Baru Hotel. Ubytovanie s bazénom si vyberáme z jednoduchého dôvodu. Naši chlapci radi plávajú už o siedmej ráno, alebo ešte o ôsmej večer, kedy sa v mori pre tmu plávať nedá.

Kuta je menej rozvinutá a turizmus tu zatiaľ veľmi neprekvitá, je tu však dostatok hotelov a reštaurácií, kde za vynikajúce ceny dostanete veľmi chutné jedlá. Naše ubytovanie, Kuta Baru je joga a sushi hotel a ceny jedál sú v ňom vyššie. Raňajky sú bufetové, naozaj vynikajúce a v cene ubytovania. Býva sa tu v milých domčekoch priamo pri bazéne a 2x denne si môžete zacvičiť jógu. V blízkosti hotela je supermarket a veľké množstvo výborných reštaurácií. Tipy na naše TOP reštaurácie a ceny jedál nájdete v našom e-booku.
Pláž priamo v Kute nie je veľmi pekná, je skôr vhodná pre kotvenie lodí.
Odporúčame, urobiť si celodenné výlety na tieto okolité TOP pláže :

Tanjung Aan

Táto pláž sa nachádza asi 10 km východne od mestečka Kuta a je to jedna z najkrajších pláží široko ďaleko. Takmer žiadni turisti, iba zopár miestnych detí, ktoré sa bláznia v mori. Piesok je biely a jemný, na pláži kopce mušlí a koralov. Táto pláž je vhodná i pre maličké deti. Nájdete tu dostatok tieňa pod stromami po celý deň a na pláži niekoľko hojdačiek, ktoré sú typickými pre Lombok a ostrovy Gili. Je tu zopár stánkov s občerstvením a na pláži predávajú miestni ovocie, hlavne ananásy a banány. Jediným dňom, kedy sa miestne pláže naplnia je nedeľa, kedy majú školáci voľno a užívajú si ho naplno. Počítajte s tým.

Selong Belanak

Ďalšia neskutočná pláž na juhu Lomboku sa nachádza asi 12 km západne od Kuty. Táto pláž je vhodná i pre začínajúcich surferov a deti, ktoré sa chcú naučiť jazdiť na bodyboardoch. Vlny sa lámu ďalej od pobrežia, a tak sa v plytkej vode vyhrajú aj menšie deti. Za pár €€ si tu na celý deň požičiate surf aj bodyboard, a taktiež si môžete prenajať slnečník s lehátkami a byť s deťmi pokojne v tieni. Pláž je široká s bielym pieskom a okolité kopce ponúkajú skvelý výhľad. Možno vám na prvý pohľad budú prekážať diví psi, ktorých je na tejto pláži viac, avšak sú prítulní a jediné čo hľadajú je tieň pod lehátkami.
Popoludní sa tu nezľaknite stáda byvolov. Každý deň prechádzajú desiatky z nich na druhú stranu kopca práve cez pláž. 🙂

Mawun

Tretia nádherná pláž na juhu Lomboku, ktorú nesmiete vynechať. Nachádza sa v krásnom malom zálive západne od Kuty. Piesok je opäť biely a jemný, voda úžasne tyrkysová. Táto pláž však nie je vhodná pre najmenšie deti, pretože vstup do mora je strmší a popoludní sa vlny lámu bližšie pri pobreží. Príďte sem určite doobeda. Hornaté okolie opäť ponúka krásnu panorámu na skvelé dovolenkové foto zábery. Na pláži sú aj reštaurácie a opäť ani noha, okrem tej vašej 🙂

Pink Beach

Asi dve hodiny jazdy autom od Kuty sa nachádza veľmi zaujímavá pláž s ružovým pieskom – Pink Beach. Takýchto pláží je na svete viac – na Sardínii, na Bahamách, dokonca aj na ostrove Komodo. Je to síce trošku „odruky“ ale oplatí sa vidieť.

indonézia lombok s deťmi

Dosť bolo oddychu

Po dlhých dňoch strávených na južných plážach Lomboku sme sa presunuli do mesta Senggigi, ktoré je obklopené neskutočnou zelenou palmovou džungľou a desiatkami vodopádov, ktoré sú vzdialené iba 2 hodiny autom.

V tejto oblasti hory sťahujú každý oblak z okolia, preto tu častejšie spŕchne, avšak málokedy prší po celý deň. Pokazeného počasia sa nemusíte obávať.

V Sengigi je nádherná pláž so sopečným pieskom a taktiež more vhodné na kúpanie.

indonézia lombok s deťmi

Výhodou tejto oblasti je blízkosť k prístavom, z ktorých sa ľahko presuniete na rajské ostrovy Gili. Práve z tohto dôvodu sme zvolili pobyt v tejto oblasti.
V Senggigi sme sa ubytovali v TOP hoteli Svarga, ktorý je asi najluxusnejším hotelom, v ktorom sme doteraz bývali.

Nakoľko sme cestovali dve rodiny, vybrali sme si spoločný Prezidentský apartmán so súkromným rooftop bazénom a skvelým výhľadom na okolitý palmový les. Platili sme zaň dohromady 120 € / noc. V hoteli sú však k dispozícii aj apartmány pre 4-členné rodiny za výborné ceny.

Samozrejme, že sme pre pobyt v tomto hoteli dohodli s manažmentom aj zľavy. Všetko nájdete v našom e-booku, alebo tlačenom sprievodcovi už čoskoro.
Na knihách práve pracujeme.

V tejto oblasti môžete pokojne so svojimi deťmi navštíviť Monkey Forest. Opičky sú tu zvyknuté na starostlivých domácich, ktorí ich denne kŕmia, preto nie je z nášho pohľadu nebezpečný.

My však odporúčame ešte o niečo lepší zážitok.

Vodopády

Trek ku dvom nádherným vodopádom Sendang Gile a Tiu Kelep.

Cesta zo Senggigi je príjemná a potrvá autom 2 hodiny. Celou cestou sme míňali ryžové polia a palmové lesy. Náš šofér a priateľ Wayan nás vysadil pri nádhernej vyhliadke, z ktorej trvá trek k vodopádom asi hodinu. Bez miestneho sprievodcu k vodopádom s deťmi rozhodne nechoďte. Wayan tu má priateľov, a tak nám dohodol lepšiu cenu za celý trek pre obe rodiny. Cesta vôbec nie je fyzicky náročná, avšak v dvoch úsekoch sa prechádza cez rozbúrený potok a bude aj pre vás jednoduchšie, keď vám s deťmi miestny guide pomôže.

Prvá časť treku vedie k prvému, menšiemu, ale nádhernému vodopádu. Sendang Gile má 31 metrov a v jeho plytkých vodách dopadu sa neodporúča kúpať. V jeho okolí sa pohybuje veľmi veľa priateľských makakov, ktoré vám za šupu z banána neodkusnú prst. Milí domáci tu vyprážajú banány a predávajú chladené nápojde na cestu za druhým dobrodružstvom.

Druhá časť výstupu je ťažšia, ale stále z nášho pohľadu vhodná aj pre menšie deti. Jedinou prekážkou bude prechod cez rozbúrenú vodu, cez ktorú je lepšie deti preniesť. Ak si nebudete istí prenosom svojich detí, s radosťou vám pomôže váš guide. Už z ďaleka cítiť vlhkosť vzduchu a počuť šum vodopádu Tiu Kelep, ktorý má až 42 metrov. Je majestátny a okúpať sa môžete priamo pod ním. My sme s deťmi zostali v úzadí a okúpali sme sa v blízkom jazierku, vzdialenom iba zopár metrov od jeho dopadu.

Lombok je jednoznačne jedným z ostrovov, ktorý odporúčame a ktorý sa zaradil do nášho TOP zoznamu ostrovov, ktoré sme s našimi chlapcami prešli. Ak chcete zažiť miesto, kde sa vybláznite v mori a rovnako naplno si užijete i vnútrozemie, nebudete jeho návštevu ľutovať. Okrem všetkých zážitkov, ktoré tu nazbierate, obrovskou výhodou Lomboku sú jeho tri blízke ostrovy Gili, vzdialené iba 5-10 minútovou plavbou z prístavu.
Veľmi veľa ďalších informácií, ktoré vám pomôžu s cestovaním po ostrove Lombok a taktiež po ostrovoch Gili, ako aj ceny, kontakty a kompletné rady pre rodiny s deťmi, nájdete v našom e-booku UŽ ČOSKORO..

Už o pár dní sa môžete tešiť na článok o ostrovoch Gili Air a Gili Meno a tiež o našej plavbe plnej dobrodružstva.

[Total: 67   Average: 4.5/5]
sharing-caring-hearts

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2017 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI