Vyberte stranu

VÝLETNÉ LODE

otázky a odpovede

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

26 Feb 2020

[Total: 4   Average: 5/5]

sharing-caring-hearts

Pripravili sme si pre vás sumár odpovedí na otázky ohľadom plavby výletnými loďami.
Naša posledná plavba bola po Stredomorí so spoločnosťou Costa, na lodi Diadema a v tomto článku nájdete odpovede na otázky, ktoré ste nám počas plavby posielali.

Prečo si vybrať tento typ dovolenky?

Plavba výletnou loďou je vhodná naozaj pre každého. Pre rodiny s deťmi, mladé páry, partie kamarátov, ale tiež staršie páry, či dôchodcov. Loď je bezbariérová, je preto vhodná aj pre najmenšie deti, prípadne vozíčkarov. Na každé poschodie sa pohodlne dostanete priestrannými výťahmi. Bezbariérovo sú prispôsobené aj reštaurácie, kluby a divadlá, ….

  • za krátky čas uvidíte niekoľko krajín, pláží, miest, …
  • nepotrebujete riešiť ubytovanie, loď bude váš veľký hotel
  • presuny lode sú väčšinou počas noci. Večer zaspávate napríklad v Španielsku a ráno sa prebudíte v Taliansku.
  • nemusíte pracne plánovať svoju cestu, stačí si vybrať plavbu a itinerár, ktorý vás zaujíma.
  • každý večer na vás čaká iný program = divadlo, kino, alebo salóniky, či kluby so živou hudbou. Ak však potrebujete oddychovať, môžete sa vybrať do wellness na masáže a užívať si pohodu.
  • počas dňa prebieha na lodi animačný program pre najmenšie deti, pre väčšie deti sú tu športové súťaže.
  • na palube nájdete bazény, tobogány, vírivky …
  • každá loď má hneď niekoľko reštaurácií a občerstvenie je k dispozícii prakticky počas celého dňa (s výnimkou krátkeho času na upratovanie priestorov).

Je plavba výletnou loďou bezpečná?

Jednoznačne ÁNO. Lodná doprava je najbezpečnejšou prepravou na svete. Loď je plávajúci rezort so všetkými službami aj s doktormi, ktorí v prípade potreby pomôžu.

Musím byť skúsený cestovateľ?

NIE. Na tento typ dovolenky sa môže vybrať naozaj každý. Všetko je pre vás na lodi zabezpečené. Aj keby bola plavba vašou prvou dovolenkou, nemusíte sa ničoho obávať.

Je potrebné ovládať cudzí jazyk?

Určite bude výhodou, ak ovládate aspoň základy, no nie je to podmienkou. Zdravé ruky tiež pomôžu 🙂 a na lodi si určite nájdete priateľov, ktorí vám radi poradia. Lode Costa majú obrovskú výhodu vo viacjazyčnosti. Väčšina zamestnancov ovláda hneď niekoľko jazykov : Taliančina, Francúzština, Španielčina, Nemčina, Angličtina, Ruština. Stačí, ak máte základy jedného z nich. Dokonca aj divadelné predstavenia sú vo všetkých jazykoch.

Podľa čoho si vybrať trasu plavby?

Plavby výletnými loďami sú vhodné naozaj pre všetkých. Môžete sa plaviť po ostrovoch v Karibiku, po Škandinávii, na Blízkom východe, po Európskych letoviskách, … Záleží iba na vás, čo vás zaujíma a ktoré krajiny, alebo mestá túžite vidieť. Podľa toho si vyberiete.
Nájdete dokonca aj také plavby, kde si užijete iba more a loď, bez zastávky.

Kedy sú cenovo najvýhodnejšie plavby?

Samozrejme mimo sezóny. Počas letných mesiacov sú plavby po Európe väčšinou najvyhľadávanejšie a teda aj najdrahšie. Ak si však vyberiete mimosezónne termíny pre plavby po Európe (september-november alebo marec-máj), môžete nájsť veľmi výhodné ceny. Často dokážete natrafiť aj na lastminute akcie. Ide o posledné ponúkané kajuty, často sa však jedná o tie vnútorné – bez okna, prípadne iba dvojposteľové. Preto rodinám radíme, aby si plavby rezervovali čo najskôr.

Ako si vybrať správnu kajutu?

Pri výbere kajuty máte tri možnosti:
1. vnútorná kajuta – kajuta, ktorá nemá okná, nachádza sa v strednej časti lode a cenovo je najvýhodnejšia – najlacnejšia.
2. kajuta s oknom – kajuta, ktorá má okno (nedá sa však otvárať), počas plavby sa môžete pozerať na more, rovnako vidíte ráno po prebudení príchod do prístavu. Okná majú väčšinou veľký parapet, na ktorom si deti pohodlne posedia.
3. kajuta s balkónom – kajuta, v ktorej si počas plavby môžete posedieť na balkóne a izbu vyvetrať. Cenovo je najdrahšia.

Z nášho pohľadu – vyskúšali sme aj kajutu s oknom (plavba po Škandinávii) ale tiež kajutu s balkónom (plavba po Stredomorí). Pri ďalších plavbách v budúcnosti, budeme učite využívať kajuty s oknom, podľa nás postačia a cenovo sú veľmi výhodné. Balkón sme počas plavby využívali iba zriedka. Vnútornú kajutu bez okna by sme si na plavbe s deťmi nevybrali. Ak však cestujete vo dvojici a v kajute budete naozaj iba prespávať, kľudne zvoľte aj tento variant.

Na ktorom poschodí si mám kajutu rezervovať?

Na vyšších poschodiach lode sú do neskorých hodín otvorené bary aj diskotéky, preto pre rodiny s deťmi odporúčame izby na čo najnižších podlažiach. Ak sa obávate, že budete mať počas plavby morskú chorobu, taktiež si vyberte kajutu čo najnižšie, kde je najmenej cítiť kolísanie lode.

Čo všetko si môžem dokúpiť pri rezervácii plavby?

V základnej cene plavby je väčšinou allinclusive balíček s jedlom a čistá voda z automatu počas raňajok, obedov a večerí. Na raňajkách je naviac k dispozícii čaj, kakao a káva.
Ak budete mať záujem na plavbe počas dňa piť častejšie kávu, prípadne piť aj iné nápoje – cola, fanta, miešané nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje, … dokúpte si balíčky naviac.
Je potrebné, aby si balíček zakúpila celá kajuta. Teda, ak by si plánovali balíček naviac zakúpiť iba dospelí napr.kvôli alkoholu, je potrebné zakúpiť tento vyšší balíček aj deťom, ktoré s vami v kajute bývajú. Deti budú mať v tomto vyššom nápojovom balíčku napríklad colu, džús a pod.
Balíčky sú rôzne odstupňované podľa toho, čo všetko máte radi. Základný nápojový balík obsahuje väčšinou čapované pivo a rozlievané vína. Ak však máte chuť na miešané kokteily, balík bude ešte vyšší. Určite sa oplatí zakúpiť si aspoň základný nápojový balíček, pretože mimo neho sú ceny za nápoje naozaj vysoké.

Čo sa nachádza v kajute?

Každá kajuta má svoju kúpeľňu s WC, fén, chladničku s minibarom, skriňu s vešiakmi, stolík so stoličkou a televízor. V TV môžete sledovať plán plavby, online prednú aj zadnú kameru, ale tiež lodnú televíziu, kde si pozriete premietanie divadelných šou a podobne. K dispozícii sú samozrejme tiež uteráky, ktoré vám budú meniť podľa toho, ako si želáte. Špinavé je potrebné položiť na zem a tie, ktoré ešte môžete používať aj počas ďalších dní si nechajte zavesené.

Kedy sa upratuje?

Každá kajuta má svojho stewarda, ktorý vám bude upratovať každý deň, väčšinou doobeda. Navečer od neho dostanete plán plavby – výletov nasledujúceho dňa.

Ako riešiť na plavbe sprepitné – tringelty?

Väčšinou je v základnej cene plavby zahrnuté už aj sprepitné, teda tringelty, ktoré už počas plavby dávať nemusíte. Ak ste však spokojní so službou čašníka, barmana, alebo vášho stewarda, ktorý sa stará o čistotu vašej kajuty, určite ho na konci plavby poteší malý darček od vás.
Ak so službami spokojní nebudete, máte môžnosť ohlásiť svoju sťažnosť priamo na lodi a vopred zaplatené sprepitné vám niektoré lodné spoločnosti môžu aj vrátiť.

Ako zvládnem morskú chorobu?

Plavba výletnou loďou nie je nepríjemná a ak práve nezažijete pri presunoch silnejšiu búrku, ani nepocítite že sa plavíte na lodi. Loď je dostatočne stabilná. Ak trpíte morskou chorobou, alebo sa obávate, že by ste ňou mohli trpieť, vyberte si kratšie plavby s presunmi počas noci a kajutu na čo najnižšom podlaží. Pri výbere trasy plavby si tiež skontrolujte, či má vaša loď niekoľko dní iba na mori, kedy nie je možnosť vylodiť sa. Určite si však pribaľte lieky na nevoľnosť – Kinedryl, Aviomarine, …

Sú na lodi lekári?

V prípade potreby sú samozrejme na lodi lekári, ktorí ošetria zranenia, alebo pomôžu s akútnymi chorobami. V prípade vážnejšieho stavu sa dostanete do rúk lekárov v nemocniciach, ktoré budú na trase plavby. Určite však dbajte pri cestovaní s deťmi na dôkladne zbalenú lekárničku a lieky si vezmite už z domu. Nepodceňujte tiež cestovné poistenie.

Od akého veku môžem ísť s deťmi na plavbu výletnou loďóu ?

Z nášho pohľadu nie je ničím obmedzený vek detí, ktoré vezmete na plavbu. Pokojne sa na takýto typ dovolenky vyberte aj s bábätkom.

Je loď bezbariérová ?

ÁNO. Na loď môžete vziať aj malé deti v kočíku, ale na palube sa bez problémov zabavia aj vozíčkari. Všetko je prispôsobené bezbariérovo, dokonca sedenie v divadle, alebo v reštauráciách je prispôsobené ľuďom s hendikepmi, prípadne starším ľuďom, ktorí sa na plavbu vyberú.

Môže ísť dovolenkovať na loď aj rodina s tromi deťmi ?

ÁNO. Väčšina lodí ponúka aj kajuty s piatimi posteľami (5ky). Aj naša Costa Diadema má niekoľko päť posteľových izieb. Týchto kajút je však veľmi málo. Je preto dôležité, aby ste si svoju vyhliadnutú plavbu rezervovali čo najskôr a nečakali na lastminute. Ak máte detí viac, prípadne vaša loď neponúka kajuty s viac ako štyrmi lôžkami, bude potrebné rezervovať si dve kajuty.

Je pravda, že sú k dvom rodičom dve deti zadarmo?

Plavby výletnými loďami sú naozaj výhodné pre rodiny s deťmi do 18 rokov. Aj spoločnosť Costa má akciu ku dvom rodičom dve deti do 18 rokov zadarmo. Ak máte detí viac, bude pre vás výhodné vziať na plavbu aj starých rodičov a rezervovať si dve kajuty. POZOR ! Rodinné kajuty (3ky, 4ky, 5ky) sú na lodiach najžiadanejšie. Majte preto na pamäti, že je lepšie rezervovať si ich v predstihu a nečakať na lastminute. (Hlavne v prípadoch, ak potrebujete dve, či tri kajuty vedľa seba.)

Musím z lode po zakotvení vystúpiť?

NIE. Ak vaša loď stojí v mieste, ktoré vás neláka navštíviť, alebo vám práve nepraje počasie a do dažďa vystupovať neplánujete, pokojne si užívajte program na lodi. Počas dňa sú k dispozícii rôzne súťaže, animačný program, detské diskotéky, … môžete využívať vírivky, bazény, fitness centrá, sauny, … Strava a nápoje sú na lodi k dispozícii taktiež počas celého dňa.

Môžem si výlety naplánovať aj na vlastnú päsť ?

ÁNO. Po zakotvení v prístave nie je povinné využívať výlety, ktoré zabezpečuje vaša loď. Po danom mieste sa môžete presúvať aj na vlastnú päsť. V niektorých prístavoch je transfer z lode zabezpečený autobusmi až do centra mesta bezplatne. Inokedy si transfer buď zaplatíte, alebo trasu prejdete peši. Všetky informácie o transfere z prístavu, ale tiež o výletoch, dostanete do kajuty vždy deň vopred.

Môže ísť na loď aj osoba s intoleranciou na niektoré potraviny?

ÁNO. Na lodi je počas celého dňa obrovský výber jedál. Každý deň sa jedlá obmieňajú. Je tu množstvo čerstvého ovocia aj zeleniny, niekoľko druhov mias, rýb, šalátov, prílohy – kuskus, bulgur, ryža, zemiaky,… Taliansky kútik s cestovinami, … Výber je naozaj pestrý a prestravujú sa tu bez problémov aj celiatici, ale tiež ľudia s rôznymi intoleranciami. Ak máte špeciálnu diétu, tiež to môžete oznámiť pri rezervácii plavby a určite vám vyjdú v ústrety a poradia lodné reštaurácie, v ktorých sa môžete prestravovať.

Musím si na loď vziať večerné (slušné) oblečenie?

Večerné dámske róby, alebo smoking si na loď vyslovene vziať nemusíte. Určite však využijete slušné večerné oblečenie v divadle, alebo na večeri v ala carte reštauráciách. Pánom stačí jedna košeľa a dámy využijú šaty, či blúzku. Ak sa však plánujete stravovať iba v bufetových reštauráciách, kde si jedlá sami naberáte podľa toho na čo máte chuť, tu slušné večerné oblečenie potrebovať nebudete. Pri detskom oblečení si ťažkú hlavu určite robiť nemusíte.

Ako je to na lodi s internetom a telefonovaním?

DAJTE SI POZOR ! Pri plavbách po Európe, kde využívame rovnaké dáta, aj volania ako doma, si nemusíte všimnúť, že sa vám vaša mobilná sieť zmenila z európskej na námornú. Stane sa to automaticky, keď sa vzdialite od pevniny a vtedy platíte za prijatý hovor vysokú sumu (záleží od operátora – aj viac ako 4€/min.). Na mori, kde nechytíte mobilnú sieť, nevyužijete ani vlastné mobilné dáta. Preto budete mať dve možnosti : Zakúpiť si wi-fi na lodi, alebo počkať, kým loď dopláva bližšie k pevnine a svoje dáta chytíte.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2020 cestujsdetmi.sk