Vyberte stranu

Kúpanie v prírode

na Slovensku

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

17 Aug 2020

[Total: 3   Average: 5/5]

sharing-caring-hearts

Ak už máte po krk chlórovej vody v bazénoch a hľadáte unikátne miesta na kúpanie sa s deťmi, tento článok si nenechajte ujsť…
Predstavujeme TOP 10 miest podľa nášho blogu Cestujsdetmi.sk

1. Travertínové bazéniky v Santovke

Tieto unikátne sedavé travertínové bazéniky v tureckom štýle PAMUKKALE nájdete neďaleko Levíc. Celodenná cirkulácia vody tu zaručuje kúpanie v najčerstvejšej termálnej vode. Okrem týchto travertínových bazénikov nájdete na kúpalisku Santovka ďalšie štyri bazény a dva masážne vodopády.
Informácie o vstupnom nájdete tu: http://www.santovkawellness.sk/

2. Kaďa Liptovský Ján

Prírodný wellness (prírodná jacuzzi) v Liptovskom Jáne je unikátnym miestom na kúpanie. Najväčšou výhodou kade je okrem liečivých účinkov na kĺby hlavne to, že si tu kúpanie užijete úplne zadarmo. Kaďu nájdete na konci obce Liptovský Ján. Z dôvodu ochrany podzemných vôd sa priamo ku kadi autom nedostanete, avšak zaparkovať môžete pri termálnom kúpalisku, ktoré nájdete za dedinou. Odtiaľto prejdete približne 250 metrov po chodníku priamo ku Kadi. Voda v jánskej kadi nie je horúca, ako by sa mohlo zdať. Užijete si tu vodu s teplotou približne 20°C.

3. Šútovské jazero (Kraľovanské jazero)

V tomto zatopenom lome v Kraľovanoch v Malej Fatre neďaleko Terchovej nájdete nádhernú tyrkysovú vodu. Kúpanie v lome je zadarmo, iba na vlastné riziko a vhodné skôr pre otužilých plavcov, nakoľko voda v ňom je relatívne studená (aspoň pre nás bola). Na brehu si však môžete príjemne poleňošiť a malé deti sa tu určite dosýta vyhrajú s kamienkami. S parkovaním pri Šútovskom jazere si hlavu lámať nemusíte. Zaparkujte pri motoreste a odtiaľto už stačí kráčať približne 100 metrov.
Neďaleko lomu nájdete tiež prekrásny Šútovský vodopád, o ktorom sme písali v tomto článku https://cestujsdetmi.sk/vodopady-na-slovensku/

4. Štiavnické tajchy

Ak ste v regióne Banskej Štiavnice, určite si vyčleňte čas na tieto umelo vytvorené jazerá. Tajchy sú pokladom tohto regiónu a najznámejšie sú Počúvadlianske, Richňavské, Kolpašské, Vindšachtské a Klinger. Našim naj je Počúvadlo.

5. Lom Beňatina (Beňatinský travertín)

Ďalšie tyrkysové jazierko, ktoré vzniklo zaplavením kameňolomu, nájdete v okrese Sobrance neďaleko Ukrajinských hraníc. Ťažba tu bola vraj zastavená po náleze skameneliny 5-metrovej pravekej veľryby. Množstvo ľudí však hovorí o náhodne vytvorenom obrazci z vápenca. Nič to však nemení na tom, že sa v lome môžete zadarmo, ale na vlastné riziko okúpať, i keď voda je tu naozaj studená.

6. Bio kúpalisko Sninské rybníky

Neďaleko lomu Beňatina (cca 40 minút jazdy autom) sa nachádza BIO kúpalisko Sninské rybníky. Areál využíva technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Nájdete ho na okraji mesta Snina. Celá oblasť rybníkov je rozdelená na tri hĺbkové pásma, takže si biokúpalisko užijú najmenšie deti, rovnako ako výborní plavci. Prírodný kúpací biotop je rozčlenený na tri časti – priestor pre malé deti (hĺbka do 0,4 m), časť pre neplavcov (hĺbka 1,1 – 1,5 m) a plavecká časť (hĺbka do 3,5 m). Plavecká časť je od neplaveckej oddelená mólom.
Informácie o vstupnom nájdete tu: http://biokupaliskosnina.sk/

7. Rekreačný areál Zelená voda

Jazero Zelená voda nájdete neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Vodná plocha s rozlohou 80 ha je využívaná nielen na kúpanie, ale i člnkovanie, windsurfing a iné vodné športy. Je taktiež vyhľadávaným rybárskym revírom. V zrekonštruovanom areáli je vybudovaných množstvo športovísk, kde si môžete zahrať tenis, plážový volejbal, futbal, minigolf,… Voda v jazere je napriek svojej charakteristickej farbe čistá a zdravotne nezávadná a v lete vyhľadávaná širokým okolím Trenčianskeho kraja. Odporúčame tiež pre stanovačku.

8. Prírodné BIO kúpalisko Krtko

BIO kúpalisko Krtko nájdete vo Veľkom Krtíši. Na kúpalisku sú vybudované jedinečné biotopové bazény vyzerajúce ako prírodné jazerá. Aj z tohto dôvodu sa BIO kúpalisko Krtko stalo vyhľadávaným turistickým miestom. Bazény sú určené pre plavcov, neplavcov a aj deti, ktoré sa tu potešia tobogánu. Zdrojom vody v bazénoch je studňa a na čistenie sa nepoužívajú chemické prípravky, ale unikátny rastlinný biosystém, ktorý tvoria mikroorganizmy, rastliny a vodné riasy (rovnako ako pri biokúpalisku Sninské rybníky).
Informácie o vstupnom nájdete tu: https://sportuj.velky-krtis.sk/otvaracie-hodiny-biokupaliska-krtko.html

9. Aquarea Čierna voda (areál športu a relaxu)

Toto 22 hektárové jazero nájdete v okrese Galanta. Štrkové pláže a tyrkysová farba vody vám navodí pocit chorvátskych pláží. Toto môže byť tiež výborným miestom pre vašu rodinnú stanovačku.
Informácie o vstupnom nájdete tu: https://www.aquarea.sk/

10. Termálny prameň pri Chorvátskom Grobe

Mnoho Bratislavčanov možno netuší, že medzi obcami Chorvátsky Grob a Čierna Voda sa nachádza termálny prameň. Pôvodne mal slúžiť na výskumné účely, no dnes je obľúbeným miestom oddychu. Hlavne domáci sem chodia celoročne – teplota vody je tu totiž až okolo 50 stupňov. Regulovať sa ale dá hadicou, ktorá vedie k neďalekému vrtu s teplotou len 24 stupňov.

3x PRÍRODNÝ BONUS

Prírodný kráter vo Vyšných Ružbachoch

Obec Vyšné Ružbachy je bohatá na výdatné minerálne pramene, ktoré majú blahodárne účinky na mnohé ochorenia. Jazierko s názvom Kráter sa nachádza na travertínovej kope a je chránené ako prírodný výtvor. Je tiež najväčším svojho druhu na Slovensku a má priemer 20 metrov a hĺbku 3 metre. Voda tu dosahuje teplotu do 24 stupňov a nezamŕza ani v zime. Najmä v lete je však obľúbeným cieľom pre rodiny.
(Za fotku ďakujeme Zuzke)

Travertínové jazierko Zlá voda

Neďaleko liptovskej obce Rojkov sa v až priam rozprávkovom prostredí nachádza jazierko Zlá voda, kde sa v letných mesiacoch s obľubou kúpu domáci. Nenechajte sa odradiť názvom Zlá voda. Jedná sa o vzácny travertínový útvar s kráterom na vrchu, ktorý bol v roku 1971 vyhlásený za prírodnú pamiatku. Minerálna voda v ňom pôsobí blahodárne a liečivo na kĺby a kožné choroby. V letných mesiacoch má voda v jazierku teplotu okolo 23°C.

Gejzír v Rajeckej Lesnej

Za obcou Rajecká Lesná nájdete celoročne vyhľadávanú atrakciu pre rodiny s deťmi. Nechceme vás pomýliť tým, že sme ho zaradili medzi prírodné miesta / atrakcie, pretože tento gejzír nie je prírodným výtvorom. Jeho voda vytryskuje z podzemného potrubia. Gejzír je vysoký približne 10 metrov a najzaujímavejší je jednoznačne v zime, kedy vytvára obrovský ľadový kužeľ, z ktorého stredu strieka studená voda. V lete sa pod ním však tiež môžete smelo ovlažiť a deti sa tu určite dosýta vyšantia.
(Za fotku ďakujeme Maťke)

Ďakujeme všetkým rodinám, že čítate naše články a zdieľate ich medzi sebou. V týchto mesiacoch je náš blog najnavštevovanejším v celej histórii nášho písania. ĎAKUJEME! ❤️

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2020 cestujsdetmi.sk