Vyberte stranu

Poď s nami na Bali

bez cestovky

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Travelers, Slovakia

8 Dec 2016

[Total: 50   Average: 4.4/5]

Bali bez cestovky

V roku 2014 sme si mesiace september a október vyčlenili na menší ázijský okruh.
Do kompozície našich blogov tento článok veľmi nezapadne, nakoľko náš slogan “cestuj s deťmi” nemôžme použiť. Deti sme nechali doma, keďže boli ešte chlapci malí na takéto dlhé cestovanie hlavne po veľkých mestách a vzali sme so sebou partiu kamarátov.

Postupne sme precestovali Singapur, Bangkok, Phuket, Krabi, Phi Phi a iné Thajské ostrovy, taktiež Malajziu a Bali.

V tomto článku sa budeme venovať cestovaniu po Indonézskom ostrove Bali, tiež známom ako Ostrov Bohov alebo Ostrov démonov. To, či sme tých Bohov alebo démonov aj videli sa dočítate nižšie.
Použité fotografie sú všetky naše.

Bali bez cestovky

Bali z vtáčej perspektívy

Bali, Indonézia, Bali bez cestovky

Bali bez cestovky

Naša zostava

Zopár slov o našej zostave :
Nás rodičov M&M´s už poznáte z predošlých blogov, takže sa predstavovať nebudeme.

Ďalej s nami cestovala naša babka Katka, teda moja mamina, ktorú sme na tento výlet vzali vrámci darčeka k jej čerstvej 50-tke.

Ďalším členom výpravy bol náš dlhoročný kamarát Michal, výborný starosta malebnej obce v Trenčianskom kraji. Náš miestny priateľ Jeff ho familiárne nazval “ČAMAD” – výraz pre starostu v Indonézii.

Spoločnosť nám robila aj naša dlhoročná kamarátka, starostova priateľka Maťa /ktorá v čase nášho cestovania bola “čamadovou” iba kamarátkou, no Bali zbližuje ľudí ako sme si všimli/ Maťa je odborníčka na topánky. Na našu cestu si so sebou vzala 9 párov, takže sme jej to dávali pocítiť celú dobu cestovania, keďže sa nikdy nevedela zbaliť do svojho kufra 🙂

Poslednou časťou našej zostavy je kamarátka Katka, vďaka ktorej je Michal stále čamadom, nakoľko ho vylovila z mora, keď sa skoro utopil vo veľkých vlnách.

Dvaja chlapci a štyri dievky a ak nás matematika neklame, spolu nás bolo šesť, čiže ideálny počet na využitie 7-miestnej dodávky pre transfery z letísk, prípadne na vyhliadkové cesty po okolí. Na Bali, konkrétne na letisko v meste Denpasar sme prileteli z Kuala Lumpur.

V tejto dobe ešte platila vízová povinnosť – visa on arrival – cena víz 35 USD/osoba), od konca roka 2015 sú však turistické víza do Indonézie zrušené, čiže o dôvod viac cestovať na Bali… 🙂

Výborná správa. Na Bali budete všetci milionári !
Za jedno euro tu totiž dostanete 15.000 rupií.

Bali bez cestovky

Chcete sa stať milionárom? Utekajte na Bali

Bali bez cestovky

Cesta z letiska

Z letiska sme sa do našich bungalovov prepravili taxíkom – odporúčame Blue Bird Taxi
(svetlo modré taxíky), ktoré sú za výbornú cenu a veľmi spoľahlivé. Vždy však trvajte na použití taxametra.
Vodiči sú tu ako všade v Ázii úžasne priateľskí, zastavia Vám kde potrebujete, aj kde nepotrebujete, len aby Vám ukázali čo pokladajú za dôležité.

Matahari Bungalows

5 nocí sme strávili v Matahari Bungalows, ktoré ponúkajú vynikajúci pomer ponuka/kvalita/cena.

Bali bez cestovky

Matahari Bungallows

Legian, Bali, Indonézia; Bali bez cestovky

Bali bez cestovky

Bungalovy sú útulné a čisté. Po príchode na ubytovanie si poobzeráme čo a ako vyzerá a vybalíme čo potrebujeme. Po vstupe na toaletu (skromnejšiu) sme si v rohu hneď všimli relatívne veľkého švába (4-5cm), ktorý nechcel sám odísť a tak nám buchnutie po jeho hlave topánkou zabralo 10 minút. Stále behal zo strany na stranu beťár.

Je tu samozrejmosťou, že Vám každý deň poupratujú a izby boli naozaj čisté, ale po zážitku so švábom sme batožinu mali už iba na stole. Nie sme žiadni mäkkýši, ako to teraz možno vyznieva. Ten šváb nám naozaj nevadil a preto by sme neradi Matahari niekomu znepríjemnili. Na ostatných dvoch izbách žiadna neohlásená návšteva nebola.

Cena na osobu a noc vyjde 9 € /naozaj deväť eur – nemáme tu preklep/ (vrátane raňajok), ktoré sú neuveriteľne pestré na ovocie a zeleninu, ale aj na teplé hlavné jedlá a polievky.
Nudlí sme mali síce už plné zuby a o friedrice som nechcela počuť minimálne pol roka po našom návrate, no varia tu naozaj úžasne a za tú cenu aj s raňajkami je to určite najlepšie ubytovanie aké v tejto oblasti môžete mať.

Naviac, tento hotel ponúka i krásny bazén aj s nočným barom, takže keď prídete z celodennej turistiky, nie je nič lepšie ako skočiť do bazéna a dať si jeden vychladený Bintang.

Bali bez cestovky

Matahari Bungallows – bazén

Legian, Bali, Indonézia; Bali bez cestovky

Osobne musím potvrdiť, že NAJlepšie freshe som pila práve na Bali. V dobe nášho cestovania som bola po 10 mesačnej ozdravnej RAW kúre a práve tu som prechádzala na vegánsku varenú stravu. Pre všetkých vegánov je tento ostrov ako stvorený ! Môj obľúbený pollitrový fresh z čerstvo ošúpanej papáje, manga a melóna tu vyjde na 50 eurocentov. Všetci sme tu pili rôzne druhy čerstvých smoothie drinkov a vypili naozaj hektolitre. Samozrejme mäsožravci si na Bali prídu taktiež na svoje.

Bali bez cestovky

Výroba čerstvej ovocnej šťavy

Kuta, Bali, Indonézia; Bali bez cestovky

Ďalším NAJ je kokosová zmrzlina. Kvôli nej by som sa sem asi ešte vrátila. Bola totiž neskutočná !

Bali bez cestovky

Najlepšia kokosová zmrzlina

Kuta, Bali, Indonézia; Bali bez cestovky

Bali nie je veľmi veľký ostrov, a ak neplánujete vyslovené leňošenie na pláži, za pár dní ho prejdete krížom-krážom a navštívite tie najzaujímavejšie miesta ostrova. Preto návštevu Bali odporúčame spojiť s návštevou ďalších miest v Ázii.

Určite odporúčame, aby ste si doma vybavili medzinárodné vodičské preukazy a požičali si skútre. Nezabudnite však, že na Bali sa jazdí vľavo a trúbi sa vždy ak obiehate ! Pozor na policajtov. Vždy majte prilbu a potrebné doklady. Policajti čakajú na bielych, aby ich mohli skasírovať za čokoľvek.

Bali bez cestovky

Z našich skúseností by sme Bali zaradili do destinácie, ktorá NIE JE extra vhodná na kúpanie sa v mori. Surferi si prídu určite na svoje. More bolo pre nás zhýčkancov relatívne mokré a studené.

Ak chcete zažiť kľud a pohodu, oblúkom sa vyhnite oblasti Kuta. Prípadne, ak túto oblasť navštíviť predsa len plánujete, rozhodne si rýchlo zvyknite na neporiadok. Ale keď neporiadok je tak pekné slovo…

Na Bali je v tejto oblasti proste BORDEL !!! Všade. Pri cestách, pri reštauráciách, pri pláži… proste bordel.

V noci to tu žije a je tu naozaj mega hluk. Môžu zaň hlavne austrálski turisti, ktorých je tu neúrekom. Sú to mladí, nevybúrení chaloši a baby, ktorí sem chodia v prvom rade hýriť a v druhom rade surfovať.

Drogy tu zoženiete všade.

Teda nie že by sme zháňali. Oni si našli nás.

Bali bez cestovky

tento obrázok nie je náš

Na uliciach, v podnikoch. Všade na Vás šuškajú hašiš, grass, magic mushrooms, extáza a podobné tiché hlášky od nenápadne sediacich chalanov na chodníku. Po čase si už na to zvyknete a určite to budete ignorovať… no tie prvé dni sme len oči pučili.

Čo sme sa dozvedeli, tak na Bali sú povolené magic mushrooms. Ale napríklad za držanie marihuany tu aj turista dostane bez mihnutia oka 14 rokov natvrdo a za kokain či heroin guľku do čela – bez srandy.

Policajné razie sú tu na dennom poriadku v rôznych baroch a zameriavajú sa práve na bielych, teda turistov. Jediné miesto, ktoré z Kuta odporúčame, je pláž, o ktorej sa zmienime na konci blogu.

Jednoznačne však neodporúčame oblasť Kuta navštíviť s deťmi.

Na Bali určite využite služby privátnych šoférov. My sme na nášho natrafili úplnou náhodou vo warungu. WARUNG – je typická malá rodinná reštaurácia na Bali. Náš šofér Jeff je rodený Balijčan a je majiteľom jednej takejto reštaurácie spolu so svojou manželkou a popri reštaurácii sa venuje svojmu najväčšiemu koníčku – turistom.

Jeff nás sprevádzal celým pobytom a za 60 USD vrátane paliva nás vozil po ostrove hore-dolu cca 12-14 hodín denne. Keďže nás bolo šesť, celodenný výlet na osobu vyšiel 10 dolárov, čo je jednoducho vynikajúca cena.

Prešli sme si na Bali čo sme mali v pláne, aj čo sme v pláne nemali a k tomu za pár drobných. Zažili sme s ním veľa zážitkov a krásne chvíle. Prvý krát sme vďaka Jeffovi ochutnali tamarillo – druh ovocia podobné rajčinám a ešte iné zvláštne druhy, ktorých názvy sme si žiaľ nezapamätali.

Výborná informácia – Balijčania nemeškajú ! Keď sa tu dohodnete s miestnym, že má prísť o piatej ráno, príde 4:40 ! …teda aspoň my sme mali na takýchto ľudí šťastie. Rovnaké skúsenosti máme aj s Filipíncami. Thajci a Kambodžania z našich skúseností až tak dochvílni nie sú. Tu si dajte pozor.

Okrem výbornej ceny je jazda autom na dlhšie trasy príjemnejšia oproti jazde na skútroch z hľadiska komfortu. Nikto sa Vám z partie nestratí a keď sa v neskorých hodinách vraciate z celodennej výpravy, môžete si pospať.

Naše ďalšie články

Ubud Monkey Forest

Monkey Forest je prírodná rezervácia, ktorá zahŕňa i hinduistický chrámový komplex (pochádzajúci z obdobia okolo roku 1350).

Filipíny s deťmi

Ubud Monkey Forest

Ubud, Bali bez cestovky

Filipíny s deťmi

Rezervácia je naozaj prekrásna, chrámový komplex nádherný. Úplne to tu dýcha históriou. Dokonca aj opice sú tu pekné srandistky, len niektoré jedince sú viac dotieravé ako by sa patrilo. Pri vstupe si môžete nakúpiť banány či kukuricu – pre domácich makakov.

Filipíny s deťmi

Opice (makaky) sú naozaj extrémne dotieravé

Ubud, Bali bez cestovky

Skôr túto kúpu neodporúčame, nakoľko sme sami zažili, ako staršie makaky napadli turistov a niektorým dokonca tiekla aj krv.

Bali bez cestovky

Turista napadnutý opicami

Ubud Monkey Forest, Bali bez cestovky

Musíte však počítať aj s tým, že ak nič nekúpite, opice Vám budú chcieť niečo ukradnúť z vecí, ktoré nesiete so sebou. Obľúbené sú okuliare, flip-flopy, šiltovky, prípadne s radosťou vypijú vašu fľašu s vodou, čo sa stalo aj nám.

Filipíny s deťmi

Opičky bábätká boli veľmi milé

Ubud Monkey Forest, Bali bez cestovky

Filipíny s deťmi

Opičky maminy už boli milé o čosi menej

Ubud Monkey Forest, Bali bez cestovky

Bali bez cestovky

Typická opičia rodinka – mama spí a junior sa hrá s tatovým pinďúrom

Ubud Monkey Forest, Bali bez cestovky

A my sme sa čudovali, prečo všade popri cestách predávajú domáci okrem ovocia aj gumipušky… po návšteve Monkey Forest sa už nečudujeme a určite odporúčame zadovážiť si nejaké, pretože ich budete potrebovať.

Netvrdíme, že po nich máte strieľať… Ony sú už tak prefíkané, že sa vrhnú iba na bezbranných turistov. Gumipuškou im stačí iba pohroziť a dajú Vám pokoj.

Taktiež veľmi neodporúčam ísť do tejto rezervácie s malými deťmi. Nezdalo sa mi to bezpečné miesto a dospelé jedince makakov sú naozaj nevyspytateľné.

Bali bez cestovky

Tajomné Bali

Ubud Monkey Forest, Bali bez cestovky

Bali bez cestovky

Ubud

Oblasť Ubud sme jednoducho nemohli minúť. Keď sa povie Bali, azda každý si v prvom rade predstaví visuté záhrady a tie najkrajšie nájdete práve v Ubude. Očakávajte priam až gýčový pohľad na ryžové polia.

Bali bez cestovky

Visuté záhrady v Ubude

Ubud, Bali bez cestovky

Ak budete na tomto mieste, určite sa tu zastavte a pozdravte deduška, ktorý tu celý život tvrdo pracuje na ryžových poliach. Nezabudnite mu prosím dať pár drobných, aj keď si tento skromný pán za fotku nič pýtať nebude.

Ak plánujete Bali s deťmi, tak na toto miesto určite vybehnite 🙂

Filipíny s deťmi

Fotku s týmto deduškom jednoducho musíte mať

Ubud, Bali bez cestovky

Filipíny s deťmi

Kopi Luwak

Kto bol na Bali a neochutnal Coffee/Kopi Luwak… akoby tu ani nebol. Na toto miesto sme sa dostali vďaka Jeffovi cestou do chrámu Tirta Empul. Nie sme kávičkári. Narovinu povedané, kávu vôbec nepijeme /tú vypitú v nedeľu ráno s mliekom ku vianočke počítať nebudeme/ a preto rozdiel medzi Luwak a “Nescou” absolútne nerozoznáme… Avšak pozrieť si výrobu tejto „vykakanej“ kávy, to sa jednoducho nedá vynechať.

Bali bez cestovky

Príprava kávy Luwak

Bali bez cestovky

Káva je cenená pre veľmi malú produkciu. Zrná prechádzajú tráviacim traktom cibetiek a sú následne upravené lúpaním, sušením a pražením.

Cibetka je drobný mäsožravec, resp. kunovitá šelma, ktorá sa živí predovšetkým hmyzom, ale taktiež tropickým ovocím a plodmi kávovníka. Zrnká kávy z cibetky “vyjdú” nepoškodené a práve z týchto zŕn sa vyrába najkvalitnejšia, zároveň najdrahšia káva na svete.

Čiže áno, boli sme na Bali, takže sme museli ochutnať “vykakanú” kávu 🙂 Na tejto plantáži sme ochutnali i ďalšie odrody miestnej kávy a čaju, ktoré boli naozaj výborné.

Bali bez cestovky

Ochutnávka miestnych káv a čajov

Bali bez cestovky

Pred ochutnávkou Vás cez plantáž, kde sa pestuje káva a čaje, prevedie miestny sprievodca, ktorý Vám ukáže v ktorých miestach sa cibetky nachádzajú. Pri veľkom šťastí aj nejakú zbadáte. Je to však málo pravdepodobné, pretože cibetky sú veľmi plaché, aktívne hlavne v noci a aj zberači zbierajú po pralesoch iba ich trus a cibetky málokedy zbadajú.

Pre zberačov by bolo jednoduchšie chovať ich v zajatí a nevyhľadávať v pralesoch, ale cibetky sa v zajatí kávovými zrnami neživia.

Po prehliadke plantáží Vám miestni ukážu zdĺhavý proces, ako sa zrnká lúpu a pražia. Po ochutnávke si Kopi Luwak môžete zakúpiť v miestnom obchodíku.

Odporúčame toto miesto pre návštevu s deťmi.

Cestou z plantáží sme vzali Jeffa na obed a povedali mu, aby vybral nejakú miestnu peknú reštauráciu na zaujímavom mieste. Vždy sa mu zableskli oči, keď sme mu povedali, nech nás vezme niekam, kam poväčšine turisti nezájdu a to bol aj prípad tohto miesta. Dlho sme stúpali autom hore kopcom, až sme zastavili pri malebnej reštaurácii s výhľadom na sopku Batur (1 717 m). Batur je stále aktívny vulkanický komplex. Erupcie komplexu sú charakterizované stredne silnými explóziami sprevádzanými občasnými výlevmi bazaltových láv. Vulkánov je na tomto malom ostrove oveľa viac. Určite si nejaký vyberte.

Filipíny s deťmi

Cestou míňame mandarinkovníky a ananásovú plantáž

Bali bez cestovky

Filipíny s deťmi

Trikrát Pura

Návšteva tohto ostrova by nebola kompletná bez aspoň jednej návštevy chrámu. Chrámy na Bali miestni označujú výrazom “PURA” a možno neuveríte, ale je ich tu viac ako 20 tisíc !
Počas nášho pobytu na Bali, sme navštívili 3 chrámy + už spomínaný chrámový komplex Monkey Forest :
Tirta Empul Temple, Uluwatu Temple a Tanah Lot

Tirta Empul Temple

sa nachádza v srdci ostrova Bali a je považovaný za jedno z hlavných pútnych miest Balijcov. Jedná sa o hinduistický vodný chrám.

Bali bez cestovky

Celá naša výprava, v popredí náš priateľ Jeff

Tirta Empul Temple, Bali bez cestovky

V každom chráme si pred vstupom musíte obliecť dlhé šatky-tzv. SARONG (mužov nevynímajúc), aby ste zakryli svoje kolená. Sarong si stačí previazať na vlastné oblečenie. Tento chrám denne navštívi mnoho domácich, ktorí sa tu okúpu v “svätej vode”. Niektorí si namočia iba tvár, iní celé telá.

Legenda hovorí, že im tento blahodárny kúpeľ prinesie zdravie a šťastie, prípadne vylieči nevyliečiteľné choroby.

Filipíny s deťmi

Tirta Empul Temple

Bali bez cestovky

Bali bez cestovky

Oficiálne zdroje uvádzajú, že sa tu môžu okúpať iba domáci. My sme však videli aj zopár turistov, ktorí neodolali a namočili sa. Jednoznačne odporúčame pre návštevu s deťmi.

Filipíny s deťmi

Tirta Empul Temple

Bali bez cestovky

Bali bez cestovky

Pura Luhur Uluwatu

(pura – chrám, luhur – posvätný) je ďalším nami navštíveným chrámom na Bali. Je to hinduistický morský chrám, jeden z najposvätnejších chrámov v Indonézii a je tzv. strážcom celej juhozápadnej strany ostrova.

Postavený je priamo na vysokom útese vo výške 70 m nad oceánom a je jednoznačne jedným z najnezabudnuteľnejších miest na Bali.

Bali bez cestovky

Výhľad z Uluwatu Temple

Uluwatu, Bali bez cestovky

Aby ste sa ku chrámu dostali, je potrebné prejsť oblasť plnú makakov. Ako sme Vás naučili, gumipušky v ruke na výstrahu a majte sa na pozore. Opice opäť kradnú 🙂

Bali bez cestovky

Praky – bežná výbava turistov

Uluwatu Temple, Bali bez cestovky

Určite však tieto divé makaky nesmú ovplyvniť Vašu návštevu Uluwatu chrámu. Domáci tvrdia, že práve odtiaľto zažijete najkrajší západ slnka na Bali.

Bali bez cestovky

Opäť naša výprava

Uluwatu Temple, Bali bez cestovky

Filipíny s deťmi

Uluwatu Temple

Bali bez cestovky

Bali bez cestovky
Bali bez cestovky

Uluwatu má aj prekrásnu pláž, ktorú jednoznačne odporúčame vidieť. Je to opäť jedno z miest, ktoré je na Bali rajom surferov. Vlny sú tu veľké a burácajúce. Kúpanie musíte zvážiť podľa seba. Určite odporúčame na návštevu s deťmi ako chrám, tak aj pláž.

Bali bez cestovky

Tanah Lot

je naozaj neuveriteľne prekrásny chrám, ktorý leží na skale priamo v mori, postavený asi 20 metrov od pobrežia, preto sa vyznačuje aj názvom morský chrám. Je jedným z najstarších hinduistických chrámov na ostrove a jednoznačne patrí medzi najfotografovanejšie miesta celého Bali.

Bali bez cestovky

Tanah Lot

Bali bez cestovky

Jeho pýchou je bezpochyby nádherný výhľad na západ slnka. Bohužiaľ, toto však vedia všetci turisti, preto počas západov navštevujú Tanah Lot davy ľudí, o čom sme sa presvedčili aj my. Pura Tanah Lot leží 30 km západne od Denpasaru.

Nakoľko je chrám postavený na skalách, počas celého dňa sa tu veľmi šmýka, keďže tieto skaly obmývajú veľké vlny. Preto Tanah Lot síce s deťmi odporúčame navštíviť, buďte však veľmi opatrní a nespúšťajte ich z očí.

Filipíny s deťmi

Tanah Lot

Bali bez cestovky

Bali bez cestovky

Padang Padang beach

Pri návšteve Bali by sme Vám odporučili navštíviť pláž Padang Padang. Na viacerých svetových článkoch je práve táto pláž označená ako klenot Bali, s čím určite súhlasíme.

Filipíny s deťmi

Padang Padang Beach

Bali bez cestovky

Bali bez cestovky

Okolo sú útesy a kamene, vlny bývajú niekedy skutočne búrlivé. Je to pláž, ktorá je obľúbeným cieľom profesionálnych surferov. Viacero zahraničných blogerov sa vyjadrilo, že je pláž prekrásna na pohľad, no more v jej okolí nie je vhodné na pokojné kúpanie. My sme Padang Padang zažili s veľmi kľudným morom a pokojne sme sa aj okúpali. Na fotografiách sa môžete presvedčiť.

Kuta beach

Ďalšiu pláž, ktorú odporúčame hlavne pre jej atmosféru je pláž Kuta Beach.

Bali bez cestovky

Kuta Beach

Kuta, Bali bez cestovky

Aj keď, ako sme sa hneď v začiatkoch článku vyjadrili, oblasť Kuta nie je to pravé orechové, ktoré by sme na Bali odporúčali vidieť, hlavne pre ruch, špinu a drogy… na pláži sme však vďaka miestnym surferom zažili nezabudnuteľnú atmosféru pri západoch slnka a taktiež dvojfarebný piesok na pláži sme videli iba tu.

Bali bez cestovky
Filipíny s deťmi

Kuta Beach

Kuta, Bali bez cestovky

Bali bez cestovky

Terorizmus na Bali

V časti Legian stojí pamätník, postavený obetiam teroristických útokov na diskotéke, ku ktorým došlo v roku 2002. Pri teroristických útokoch tu zahynulo viac ako sto ľudí, väčšinou austrálskych turistov.

Bali bez cestovky

Pamätník teroristických utokov na Bali z roku 2002

Kuta, Bali bez cestovky

Ku koncu nášho článku Vám dáme ešte jednu menšiu radu. Z našich skúseností odporúčame letenky na Bali kupovať kamkoľvek vrámci Juhovýchodnej Ázie a až následne sa prepraviť do Denpasaru akoukoľvek ázijskou linkou. My sme sem z Kuala Lumpur prileteli za 50 €.

PÁR TIPOV OD JEFFA :

  • Nemusíte sa báť piť nápoje s ľadom. Miestnych by totiž nikdy nenapadlo piť vodu z vodovodu, takže aj ľad robia z balenej vody.
  • V obchodoch sa pri odchode nezdraví. Jednoducho poďakujete a idete preč.

Ďakujeme, že ste si nás opäť prečítali až do konca. Ďalšie články z našich ciest pripravujeme. Budeme vďační za každý Váš LIKE, SHARE a komentár na sociálnych sieťach a takisto komentár pod článkom 🙂

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2016 cestujsdetmi.sk

Súvisiace články

01_sidebar 03_sidebar 02_sidebar

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI