Vyberte stranu

Thajsko bez cestovky

ako sme precestovali Krabi

tieto miesta musime vidiet

Marika & Michal, Travelers, Slovakia

15 Nov 2016

[Total: 28   Average: 3.8/5]

sharing-caring-hearts

Ďakujeme za vašu ďalšiu návštevu nášho blogu 🙂 O našej ceste po Juhovýchodnej Ázii sme začali písať v článku “Bali bez cestovky”. Druhú časť z tohto tripu sme venovali Thajsku.

Do thajského Bangkoku sa pohodlne dostanete jednou z viacerých leteckých spoločností. Z Bangkoku sa letecky (napr. AirAsia) alebo autobusom presuniete bez problémov do rôznych letovísk – my sme si vybrali oblasť Krabi. Ceny ubytovania sú nízke, ceny v reštauráciách sú viac ako prijateľné, jednoducho Thajsko je ideálna dovolenková destinácia pre rodiny s deťmi.

Tak prečo navštíviť túto krajinu cez cestovku, keď sem môžete prísť za oveľa menej peňazí na vlastnú päsť?

Určite sa nepasujeme za cestovateľov, ktorí pochodili všetko, hlavne nie, čo sa Thajska týka, nakoľko sme tu boli veľmi krátko. No za 7 nocí (z ktorých dve sme strávili v Bangkoku) sme stihli prejsť zopár naozaj krásnych ostrovov a čas strávený tu, aj keď bol krátky, bol využitý na 100%.

Radi by sme sa podelili o tieto miesta aj s vami, ak máte Thajsko práve v hľadáčiku svojej najbližšej cesty – či už s deťmi, alebo bez nich. Vždy sme najšťastnejši, ak vďaka našim tipom dopomôžeme niekomu k naplánovaniu dovolenky bez cestovky 🙂

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Na 5 nocí sme zakotvili v oblasti Krabi. Z Bangkoku sme prilietali do Phuketu, avšak rozhodli sme sa Phuket relatívne rýchlo opustiť a odísť do Krabi. S odstupom času to hodnotíme ako výborné rozhodnutie, avšak určite akékoľvek miesto na svete stojí za Váš čas a zastávku…

…ak budete mať času viac ako my, strávte v Phukete zopár dní, určite sa oplatí.

Z letiska v Phukete sme využili transfer minivanom na Krabi (60 € – pre 6 ľudí). Vopred sme si tento transfer zabookovali z pohodlia domova a na letisku nás ako v Hollywoodskom filme čakal šofér s tabuľkou s našim menom. Klimatizovaný van nie je ničím výnimočný. Auto s vlastnou wi-fi však určite nebolo na zahodenie….

…hlavne ak potrebujete dať vedieť domov, že Vám prvé lietadlo vôbec neodletelo a v druhom, v ktorom ste hodinu sedeli, bola porucha klimatizácie, preto ste prileteli tretím a meškáte pár hodín 🙂 …aj toto patrí k cestovaniu.

Thajsko bez cestovky

Celý náš pobyt na Krabi sme strávili v Green View Village Resort – dobrá kvalita za vynikajúcu cenu (cca 16 € / osoba / noc aj s výbornými raňajkami). Toto miesto sa stalo našou základňou, odkiaľ sme vyrážali na tripy po Krabi.

Po náročnom turistikovaní, či celodenných plavbách po ostrovoch, výborne padne vhod bazén, ktorý tu je k dispozícii. Okrem toho hotel ponúka free shuttle bus, teda minivan, ktorý vás kedykoľvek odvezie priamo na pláž, ktorá je vzdialená asi 2 kilometre. Jednoznačne toto ubytovanie odporúčame !

Thajsko bez cestovky

Ao Nang

Ao Nang je hlavná, celkom hlučná časť Krabi s množstvom rezortov, hotelov a nekonečnými možnosťami stravovania, či nákupov. Určite to nie je miesto, kde turistov nestretnete, práve naopak. No ako odrazový mostík je táto oblasť výhodná vďaka nízkym cenám jedál, ubytovania a hlavne čo sa prenájmu lodí týka. Odtiaľto sa doplavíte na fantastické a veľmi zaujímavé miesta a ostrovy. Každá miestna rodina tu totiž vlastní typické plavidlo pre Thajsko, tzv. longtail boat. Aj pláž v Ao Nang nie je na zahodenie, ak zrovna nemáte náladu na dlhé plavby, či turistiku.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Najznámejšími miestami tejto oblasti sú Phra Nang Beach, Phi Phi Islands, a jednoznačne naznámejšou z najznámejších pláží Thajska, ktorá sa nachádza práve tu, je zátoka Maya Bay. Tú zviditeľnilo natáčanie filmu Pláž a Leonardo DiCaprio.

Ak natrafíte na majiteľa lode, ktorý má v malíčku aspoň základy angličtiny, vyhrali ste.
Možno budete mať šťastie a dostanete sa na miesta, ktoré zatiaľ masy turistov nenavštívili.
Toto šťastie sme mali aj my – dočítate sa nižšie.

Phra Nang Beach

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Vo všetkých brožúrkach sa píše, že je jednou z najkrajších pláží v tejto oblasti. Buletínom dávame čiastočne za pravdu, nakoľko krásna a hlavne zaujímavá naozaj je, no navštevujú ju masy turistov (aj keď rozhodne v menšom počte ako tú DiCaprio-vu), čo nám vcelku prekáža.

Dostanete sa sem z Ao Nang loďou (jednosmerný lístok cca 100 THB = asi 2,5€).

Na tejto pláži je iba zopár hotelov a možnosti stravovania sú obmedzené. Preto sú tu ceny vyššie ako v Ao Nang.
Najesť sa môžete aj na pristavených lodiach priamo v mori, kde si viete zakúpiť základné občerstvenie – restovanú ryžu so zeleninou, či mäsom, nudle, typické thajské spring rolls, čerstvé kokosy, pivo, nealko a podobne.

Thajsko bez cestovky

Výhľad z pláže určite stojí za to, aj keď šikovnejší si nájdu na iných ostrovoch aj o niečo krajšie výhľady…

Tak či onak, odporúčame pochodiť si túto časť Krabi. Možností tu máte naozaj dosť. Na Phra Nang Beach sú k dispozícii napríklad rôzne vyhliadky. Záleži, ktorú vyhliadku si vyberiete a podľa toho je výstup náročný. Avšak, ak je z predošlých dní popršané, skaly budú klzké a okolie plné blata, teda nebezpečné budú aj výstupy na bežne nenáročné vyhliadky. Jednoznačne nepodceňte pevnú obuv, hlavne pre svoje deti. Vo flip-flopoch si tu už zopár ľudí dooškieralo nohy. Taktiež môžete navštíviť lesy a poobzerať sa po miestnych varanoch. Určite budete mať šťastie ako my, nakoľko ich tu žije celkom dosť.

Thajsko bez cestovky

Zrejme najväčšou zaujímavosťou tejto pláže je, že počas odlivu sa ku skale v mori dostanete po vlastných. Súčasťou skaly je kúsok pevniny s malou plážou. Nestrávili sme tu však dlhé chvíle. Odradili nás štrkáče, ktorých tu bolo naozaj hojne.

Nebojte sa podporiť miestne cestovky

Môžeme odporučiť zakúpenie výletov rýchloloďami od miestnych cestovných kancelárií.
Poobzerajte si ponuku viacerých a vyskúšajte zjednať cenu. Ak idete na budget, tak to za tú pol hodinku stojí.
Na longtail lodiach, ktoré vlastnia domáci, by sme sa na miesta, ktoré ponúkajú cestovky plavili aj dva dni, preto sme si jeden takýto výlet zakúpili.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Vrámci nášho výletu bola k dispozícii návšteva ostrova Bamboo Island, plavba medzi Phi Phi Islands so zastávkou spojenou na šnorchlovanie, obed na ostrove Phi Phi Don a dlhší stop v zátoke Maya Bay.

Phi Phi Islands

Phi Phi Islands je súostrovie niekde na polceste medzi Phuketom a Krabi. Sú tu určite najlepšie miesta na šnorchlovanie s neuveriteľne priezračnou vodou plnou rôznych živočíchov.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Hlavným ostrovom tohto súostrovia je Phi Phi Don, kde sa nachádza viacero hotelov, rezortov a bungalovov, ako aj veľa reštaurácií. Je to taktiež jediný trvalo obývaný ostrov v tomto súostroví. Na tomto ostrove sú vybudované veľké jedálne na podporu masívneho turizmu.
Čo už.

Druhým najväčším ostrovom je Phi Phi Leh, ktorý je preslávený hlavne filmom s Leonardom Di Capriom – Pláž (The Beach) z roku 2000. Mnoho ľudí dodnes kritizuje štáb a natáčanie, pretože výrazným spôsobom zasiahli do miestnej prírody a tá sa veľmi dlho z tohto zásahu spamätávala. Ktovie, čo bolo pre prírodu horšie… či natáčanie, alebo masívny turizmus, ktorý tam je dnes… ?

Bol by v tom čert, aby sme boli v tejto oblasti a nevideli už toľkokrát spomenutú zátoku Maya Bay. Povedalo si 20tisíc turistov spolu s nami a vybrali sa sem… 🙂
Ale nie, kupodivu sme mali naozaj šťastie a zrovna sme vystihli deň, kedy tu kotvilo veľmi málo rýchlolodí. Toto však nemusí byť váš prípad a tak sa radšej vopred pripravte na masovku.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Bamboo Island

Bamboo Island je malý, no prekrásny ostrov, ktorý bol v roku 2004 výrazne zasiahnutý tsunami. Aj 10 rokov po ničivých vlnách, kedy sme ostrov navštívili (r.2014) bolo na ostrove stále vidieť zničené budovy a popadané palmy. Na každom kroku nachádzame tabule, ktoré nás upozorňujú na miesta v prípade evakuácie.

Žije tu veľké množstvo plazov, hlavne varanov a pláže na ostrove sú naozaj nádherné. Bamboo určite odporúčame. Nevieme sa vyjadriť, či tu v dnešnej dobe natrafíte na davy turistov, my sme pred dvomi rokmi boli prekvapení, že na tak nádhernom ostrove, na ktorý nás doviezla miestna cestovka, sme boli prakticky sami.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

3 ostrovy, ktoré nesmiete minúť

Samozrejme, kde inde ako v lokálnom podniku pri miestnom pive Chang sa najlepšie zoznámite s domácimi ? To, že v každej rodine je minimálne jedna loď sme sa už zmienili a tak sme natrafili na staršieho pána – Kapitána, ktorý nás sprevádzal počas nášho pobytu.
V priebehu pár dní sme s Kapitánom navštívili množstvo rôznych malých a ešte menších ostrovov. Niektoré z nich dokonca nemali ani názov a kapitán nám oznámil, že kotvíme načierno.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Na turistami navštevovaných ostrovoch sa pri kotvení platí tzv. National park entrance fee – poplatok za vstup. Pri cestovaní cez miestne cestovky sa informujte, či máte už tieto poplatky v cene. My sme sa stretli s tým, že boli vopred započítané v konečnej cene výletu.
Pri cestovaní s domácim sú tieto poplatky vo vašej réžii.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Chicken Island, Tup Island, Poda Island

Chicken Island má názov podľa skaly v podobe kuracej hlavy a je zaujímavý tým, že počas odlivu sa tu vytvorí prírodný most k ďalšiemu ostrovu Tup Island.
Človek môže peši prejsť na tento druhý ostrov. Počas našej návštevy však už bola hladina relatívne vysoko (po pás a stále sa zvyšovala), Kapitán nám už neodporučil brodiť sa týmto miestom a tak nás na Tup Island odviezol.

Thajsko bez cestovky

Tup Island. Ako už bolo spomenuté vyššie, s ostrovom Chicken Island je spojený prírodným mostom. Ostrov Tup určite stojí za návštevu, či šnorchlovanie. V okolitých vodách sa nachádza veľmi veľa tropických rýb a taktiež nádherných mušlí.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Poda Island je z nášho pohľadu jednoznačne najkrajším miestom v tejto oblasti.
Neskutočné palmové háje, ktoré sme videli iba tu, nás veľmi očarili.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Voda je priezračná ako v celom okolí Krabi, no naviac sa tu plytčina hemží rôznymi rybkami, ktoré vás doslova v mori obkľúčia. Čo to sme už zažili, no toto nás naozaj prekvapilo. Výhľad je tu na vlas podobný ako z Phra Nang Beach. Z mora sa aj tu vynára obrovská skala – typická pre Thajsko.

Na tomto ostrove sú aj opice. Áno, otravné makaky. Na bezstarostné kúpanie v mori, keď si necháte svoje veci na pláži, zabudnite. Opice číhajú zo stromov a čakajú kým vám budú môcť čokoľvek ukradnúť. Uspokoja sa aj s topánkou, ku ktorej sa už nikdy nedostanete. Zmizne v lesoch aj s opicami.

Thajsko bez cestovky

V období, keď sme navštívili tento ostrov sa tu črtalo pár nových bufetov. Z dôvodu neskutočne rýchleho nárastu turizmu do tejto oblasti, nevieme žiaľ zaručiť panenskú krásu ostrova, ktorú sme tu stihli zažiť my. Na krásny Poda Island určite nezabudneme.

Thajsko bez cestovky

Chrám Tiger Caves

Krabi, to nie sú iba ostrovy, ale aj zaujímavé vnútrozemie. Najväčšou dominantou je jednoznačne chrám Tiger Caves – ktorého návštevu si musíte zaslúžiť.

Thajsko bez cestovky

Pri výstupe na vrchol sa trošku zapotíte. Trošku viac, ak vám vyjde typické thajské počasie. Pre výstup až na vrchol musíte zdolať 1237 schodov.

Thajsko bez cestovky

(na fotke je prvých 30 schodov… už iba 1207 a sme hore)

Niektoré z nich sú vysoké aj 40 cm (pri stavbe určite neboli použité žiadne STN normy). Musíme priznať, v tých horúčavách to nie je žiadna slasť a schody nemajú konca kraja. Výstup si určite sami prehodnoťte podľa veku vašich detí.
Okrem náročného výstupu očakávajte ďalšiu nástrahu – množstvo opíc.

Sú to rovnako dotieravé makaky ako tie, ktoré sme na Bali museli odháňať pomocou gumipušiek. Vôbec sa neboja a nemajú problém zaútočiť na vás, a na váš batoh. Po našich skúsenostiach sme si dávali veľký pozor na osobné veci. No i tak nemáme núdzu o úsmevnú príhodu, kedy nám opica vzala fľašu, vyliezla s ňou na strom, vyliala nám vodu na hlavu a s hurónskym škrekom odskákala niekam do lesa.

Výstup až na samý vrchol jednoznačne stojí za to. Hore, skoro v oblakoch, vás očarí veľká pozlátená socha Budhu a pozdraví zopár mníchov. Bezpochýb, takýto výhľad na Krabi zažijete iba tu.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Emerald Pool

Sú miesta, kam sme sa dostali vďaka obetavým domácim. Máme nos/alebo štastie?/ na vynikajúcich šoférov. Podobne, ako sme si na Bali našli Jeffa, ktorý nás sprevádzal celým pobytom, taktiež náhodne sme natrafili na Kapitána, ktorý nám ukázal aj turisticky neznáme ostrovy. Na Krabi sa nám cesty spojili s miestnym šoférom Todom. Ten nás cestou z Tiger Caves priviezol osviežiť sa do Emerald Pool.

Thajsko bez cestovky
Thajsko bez cestovky

Po turistike nám osvieženie padlo naozaj veľmi vhod. Emerald pool je prírodné jazierko s kryštálovo čistou tyrkysovo zelenou vodou. Pozor: okolité chodníky a skaly sú veľmi šmykľavé. Úrazy sú tu na dennom poriadku, na deti si treba dávať extra pozor.

Hot Spring Waterfall

Kúsok od Emerald Pool sa nachádza horúci vodopád Hot Spring Waterfall. Dostupné zdroje tvrdia, že by teplota vyvierajúcej vody mala byť 35 – 40 stupňov. Podľa nás, ktorí sme sa vo vodopádoch rochnili to bude určite o niečo viac, nakoľko vojsť do vodopádu dá trošku zabrať. Na prvý pocit je voda veľmi horúca na čo si treba zvyknúť. Kúpanie v tomto vodopáde naozaj stojí za to a všetkým ho odporúčame.

Thajsko bez cestovky

Plní zážitkov sme z Thajského Krabi nabrali smer Malajzia. Tento let bol konečne bezproblémový a odleteli sme na prvý pokus…

Páčil sa vám náš článok? Budeme vďační za každý LIKE alebo SHARE. V blízkej budúcnosti pripravujeme článok o Bangkoku a Kuala Lumpur.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2016 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI