Vyberte stranu

Jordánsko s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

06 Jun 2019

[Total: 17   Average: 4.5/5]

sharing-caring-hearts

  • Ak vás od cestovania odrádzajú dlhé hodiny strávené v lietadle, do Jordánska sa môžete smelo vybrať. Do hlavného mesta Ammánu, trvá let iba 3,5 hodiny.
  • Ak máte problém s jetlagom a neviete si zvyknúť na niekoľkohodinový posun, tiež je Jordánsko pre vás ako stvorené.

Naše cestovanie po Jordánsku sme rozdelili do dvoch článkov :
V prvom píšeme o miestach, ktoré sme navštívili od hlavného mesta Ammán po kamenné mesto Petra.
V druhom článku bude niekoľko ďalších tipov z Petry, ale tiež tipy z púšte Wadi Rum a množstvo informácií o Mŕtvom mori a o hoteloch v okolí.

O (pre nás) TOP 10 miestach z Jordánska ste sa už určite dočítali TU.

Naše cestovanie prebiehalo počas ramadánu. Ramadán tento rok trval od 6.mája do 4.júna. Nie je ľahké cestovať v krajine v období, kedy sú všetky obchody a bistrá počas dňa zatvorené a reštaurácie sa otvárajú iba tie, ktoré nevlastnia moslimovia. Nájsť takú, však vôbec nie je med lízať… Je ich iba pár a ceny si môžete ľahko domyslieť… 🙂

Cestovanie počas ramadánu s deťmi nie je veľmi komfortné. Všetci sú akísi spomalení a skoro nič nefunguje tak, ako v bežný deň. I tak priznávame, že sme sa stretli iba s usmiatymi ľuďmi. Na ramadán sa dá celkom zvyknúť, museli sme si :-).
Na raňajkách nám bolo veľmi ľúto moslimov, ktorí nám pripravovali omelety a najhoršie sa asi cítil beduín Abdulah, ktorý s nami strávil 4 hodiny v 50°C horúčavách v púšti Wadi Rum, kde nevypil ani kvapku vody… a my sme mu ešte pri jeho šaškovaní ušli s autom 🙂 Ale o tom popíšeme neskôr.

AMMÁN

Do Ammánu sme leteli z Budapešti so spoločnosťou RyanAir. Prileteli sme okolo 20-tej, vzali auto priamo z letiska a naše cestovanie mohlo začať. Ubytovanie sme mali zabezpečené vopred z domu, v hoteli Arab Tower Hotel, v srdci Ammánu. Túto lokalitu sme si vybrali preto, aby sme po meste nemuseli cestovať autom a aby sme na pešo zvládli aj trhy a večerný Ammán, ale tiež výlety po pamiatkach, ktoré sú od hotela na skok. Bonusom tohto miesta je prekrásny výhľad na mesto z hotelovej reštaurácie.

V Ammáne nie je toho veľa, čo rodiny s deťmi zaujme, no i tak odporúčame ubytovať sa tu aspoň na pár dní a nasať tú pravú jordánsku atmosféru.
Ammán je kamenné mesto a počas dňa je na preplnených cestách obrovský chaos. V uliciach sú príjemní a pohostinní domáci, trhy s ovocím, aj dlhé ulice so suvenírmi.

Vonku to žije hlavne po zotmení. Všade sú bistrá plné tradičného jedla. Miestne pochúťky striedajú stánky s čerstvými ovocnými šťavami, alebo lisovanou cukrovou trstinou.
Nájdete tu tiež zopár krásnych pamiatok. Napríklad starobylé rímske divadlo (i keď oveľa zaujímavejšie je v neďalekom meste Jerash), ale tiež zaujímavý areál Amman Citadel. V centre je tiež niekoľko obrovských mešít, preto buďte pri výbere ubytovania obozretní, aby ste si nezabookovali hotel práve pri jednej z nich.

AMMAN CITADEL

Keď budete v hlavnom meste Jordánska, neobíďte areál Amman Citadel. Nachádza sa na najvyššom kopci Ammánu, Jebel Al Qala’a. Je odtiaľto naozaj nádherný výhľad na celé mesto. Na vrch vedú schody pomedzi domy miestnych a z nášho hotela je to až hore iba 15 minútová prechádzka. Všetko je veľmi dobre značené tabuľami, takže sa určite nestratíte.
Do citadely sme prišli približne o 18tej večer, na západ slnka a už tu s nami nikto nebol. Okrem pozostatkov chrámu samotného Herkula tu nájdete dokonca dlaň z jeho 13 metrovej sochy, ale tiež kamenné bludisko, byzantský kostol a Umajjovský palác. Citadela sa dodnes považuje za jedno z najstarších, nepretržite obývaných miest sveta a dodnes z citadely zostala veľká časť nevykopaná.
Iba pár dní pred nami tu bol so svojou rodinou Will Smith.

JERASH/JARASH

Ak by nemalo Jordánsko svoju Petru, toto miesto by zaručene praskalo vo švíkoch. Turisti ho však často obchádzajú, čo môžete rovnako využiť ako my. Ideálne počas pobytu v Ammáne, pretože je vzdialené iba 48 km.
Jerash je jedno z najlepšie zachovaných rímskych miest, ktoré bolo roky ukryté pod pieskom. Za jeho skazou je množstvo zemetrasení. Spolu so sýrskou Palmýrou a libanonským Baalbekom patrí medzi TOP miesta antického sveta.

Nachádzalo sa tu až 17 chrámov a už pri vstupe vás nadchne obrovské námestie so stĺporadím. Na návštevu Jerashu si pokojne vyčleňte aj 3-4 hodiny.

Toto staroveké mesto si určite prejdite s pomocou sprievodcu. Miestni poznajú miesta, ktoré by ste inak úplne prehliadli, ukážu vám finty ako tu pôvodní obyvatelia vyrábali olej z olív, kde uväzovali kone, kde bolo trhovisko, alebo mäsiarstvo, prečo po ničivých zemetraseniach zostali niektoré stĺpy bez problémov stáť a ukážu vám miesta, na ktorých si urobíte tie najlepšie fotky.

Najznámejšími miestami sú tu určite Artemisin a Diov chrám. Našim najobľúbenejším miestom v Jerashi je divadlo, ktoré leží nad ruinami Diovho chrámu a je odtiaľto výhľad na celé staroveké mesto.

Aj v tomto meste stále pracujú archeológovia a postupne odhaľujú nové vykopávky. Nie je raritou v Jordánsku natrafiť na množstvo archeológov z celého sveta.
Deti tu bude baviť pozorovať jašterice, ktoré sú na každom kroku, hľadať stopy v piesku po hadoch, dokonca sme videli škrečkov.

Ak plánujete v Jerash stráviť viac času, určite nevynechajte lesnú rezerváciu Dibbeen Forest Reserve.

MADABA/MEDABA

Z Ammánu sa môžete vybrať tiež do mesta Madaba, ktoré má v Jordánsku najvyššie zastúpenie kresťanov. Je to byzantské mesto mozaik, o ktorom sme nepísali ani v našich postoch na sociálnych sieťach počas cestovania Jordánskom. Nachádza sa iba 30 kilometrov od hlavného mesta.
Mesto preslávili hlavne byzantské mozaiky, najmä obrovská mozaika mapy Svätej zeme, ktorá sa nachádza v miestnej gréckokatolíckej bazilike sv.Juraja.
Počas bohoslužieb je mozaika ukrytá pod kobercom, avšak počas bežných hodín je odkrytá a môžete si ju zblízka prezrieť a nafotiť.
Na toto mesto vám bude stačiť hodina.

HORA NEBO/MOUNT NEBO

Z Madaby je to na skok k posvätnej hore Nebo, na ktorej je pochovaný prorok Mojžiš. Toto miesto určite stojí za ďalšiu zastávku na ceste po Jordánsku.
Hora sa nachádza približne 710 metrov nad morom ale pohodlne sa až sem dostanete autom.

Mount Nebo je v hebrejskej Biblii uvedená ako miesto, kde bol Mojžišovi dopriaty pohľad zasľúbenej krajiny po štyridsiatich rokoch putovania z Egypta.
Z vrchu uvidíte okrem panorámy Svätej zeme aj údolie rieky Jordán a za veľmi jasného dňa dovidíte dokonca až do Jeruzalemu.
Je tu dosť rušno a toto miesto je veľmi obľúbené turistami.

JEDEN Z DIVOV SVETA, KAMENNÉ MESTO PETRA

JEDNOZNAČNE najturistickejšie miesto v Jordánsku.

Kamenné mesto Petra bolo založené v 3. storočí pred Kristom, vytesané do červeného pieskovca a svetu ho ukázal švajčiarsky cestovateľ Burckhardt po tom, ako ho objavil v prestrojení za araba v roku 1812. Kedysi bolo obchodným centrom a ovládalo hlavne obchod s korením.

Láka ťa Jordánsko a chceš získať potrebné informácie k ceste do tejto zaujímavej krajiny? Objednaj si náš e-book nabitý informáciami TU:

Nádhernú scenériu kamenného mesta využili vo viacerých filmoch.
Napríklad Indiana Jones, Múmia, Transformers,

Ak plánujete Petru navštíviť viackrát, oplatí sa vám zakúpiť si Jordan Pass v ktorom je zahrnuté okrem vstupného tiež vízum. V cene vstupného je tiež jazda na koni, ktorú môžete využiť cestou tam, alebo naspäť.
Petra sa nachádza za vstupnou bránou / tiesňavou, nazývanou Siq. Tiesňavou sa celé dni preháňajú koče s koňmi, ktoré tu vozia hlavne starších turistov. Na konci tiesňavy, prechodom cez najužšiu uličku, na vás vykukne dominanta kamenného mesta, The Treasury – Pokladnica. Asi každému sa tu podlomia kolená z tej krásy.

Na Petru si vyčleňte aspoň dve návštevy. Za deň ju s deťmi nestihnete prejsť, uvideli by ste iba zlomok z toho, čo údolie ukrýva. My sme tu boli dokonca tri krát.
Ak vás lákajú fotky zo skaly, z ktorej sa pozeráme na Pokladnicu z výšky, určite sa sem vyberte so sprievodcom. Na tieto miesta sa sami nedostanete, pretože cesta sem nie je značená a je nebezpečné ísť cez hory na vlastnú päsť. Množstvo turistov sa tu stratilo. V našom sprievodcovi máme veľa tipov a rád, ako najlepšie využiť svoj čas v Petre. Rovnako tu tiež nájdete kontakt na perfektného sprievodcu Mohmmada, ktorý pozná všetky známe miesta instagramových lovcov fotiek na ktoré vás vezme a poradí vám tiež dni a časy, kedy je ideálne vyraziť.

PETRA BY NIGHT

Počuli ste o tom, že sa dá Petra navštíviť aj v noci?
POZOR má to však svoje háčiky !!!
Sviečková ceremónia Petra by Night sa koná iba 3x do týždňa v presne stanovené dni – PONDELKY, STREDY a ŠTVRTKY.
Vstup do areálu na nočnú ceremóniu otvárajú o 20:30h (končí približne o 22h). Čím skôr budete pri vstupe, tým lepšie miesta (viac vpredu) pri lampiónoch si chytíte.
Nočná prehliadka nie je náročná a pri Pokladnici končí. Šou, ktorá sa tu odohráva nie je tvorená žiadnymi hologramami, ani nie je plná laserových efektov. Všade svietia papierové lampióny, ľudia sedia na zemi a v úplnom tichu počúvajú hudobné vystúpenie na flaute. Miestni tiež spievajú, vy popíjate bylinkový čaj a popri tom vám vyrozprávajú príbeh o celej histórii mesta… Je to doslova NÁDHERA !

Možno si poviete, že takéto túlanie sa po pamiatkách deti nezaujme, že sa tu budú nudiť,… My sami nie sme nadšenými historikmi a kopec informácií sme získali až na tejto ceste. Je veľmi dôležité naplánovať svoj itinerár tak, aby ste mali množstvo času aj na zábavu. Púšť Wadi Rum, či Mŕtve more nie sú ani zďaleka jedinými atrakciami, ktoré deti budú v Jordánsku baviť.

Už o pár dní v našom poslednom článku z Jordánska nájdete viacero tipov na výlety v púšti Wadi Rum, množstvo informácií o Mŕtvom mori a hoteloch, ale tiež o ďalších zážitkoch, ktoré sme zatiaľ nikde nespomínali :
Prečo sme na džípe v púšti ušli nášmu sprievodcovi Abdulovi, ako to, že sme na poslednú chvíľu vymenili luxusný hotel s vodopádmi a koľko nás vyšla celá táto cesta ? Dozviete sa v ďalšom článku už o pár dní.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2019 cestujsdetmi.sk