Vyberte stranu

LIPTOV #TrebaZazit

Anda White Beach Resort

Marika, Slovakia

15 Sept 2022

[Total: 0   Average: 0/5]

sharing-caring-hearts

Kto už bol na Liptove, ruku hore! 🙂
Keď sa zamyslíme, zrejme ani nepoznáme rodinu, ktorá tu ešte nebola.

Keď však spomenieme miesta, ktoré na Liptove treba zažiť, je množstvo ľudí, ktorí si od nás pýtajú presnú lokalizáciu, pretože o našich tipoch nikdy nepočuli.
A presne toto zmení tento článok.

Liptov je oblasť s termálnymi prameňmi, vodopádmi, hradmi, nedotknutou prírodou, nájdete tu tiež aquaparky, rezorty, hotely, penzióny, chaty, … Určite si tu na svoje príde rodina s bábätkom, ale tiež s adolescentmi, či niekoľko generačné rodiny s babičkami.

Na jeseň, v zime, na jar, či v lete, LIPTOV #TrebaZažiť.

Na Liptov sa vraciame niekoľkokrát do roka, no po prvýkrát sme sa ubytovali v Bešeňovej.
Novootvorený hotel Akvamarin nájdete priamo v areáli aquaparku a má k dispozícii aj svoj vlastný relaxačný termálny bazén iba pre ubytovaných hostí. Môžete ho využívať až do 21:00 aj po uzatvorení hlavného aquaparku.
Luxusne vybavené izby sú priestranné, s balkónmi, klimatizáciou. V tomto hoteli je naozaj špičková kuchyňa, obrovský výber jedál a samoobsluha, takže využiť polpenziu určite odporúčame všetkým rodinám. Personál na svetovej úrovni je už iba čerešničkou na torte.

Obrovskou výhodou bývania v tomto hoteli, je vstup počas pobytu do Tatralandie a Bešeňovej neobmedzene k dispozícii. Ak vám počasie na turistiku nepraje, alebo sa chcete iba dookola tobogánovať, či plávať, môžete chodiť počas celého pobytu do oboch aquaparkov.
Nie každý vie, že máte v rámci ubytovania tiež niektoré lanovky vo Vysokých a Nízkych Tatrách už v cene. Potrebné je mať vlastné Go PASS kartičky so sebou, na ktoré vám na recepcii nahrajú vstupy na lanovky.
VYSOKÉ TATRY : Hrebienok, Solisko, Skalnaté pleso
NÍZKE TATRY : Chopok

To sa oplatí, však? ODPORÚČAME VŠETKÝM!

Iba pár minút od Aquaparku Bešeňová nájdete Bešeňovské travertíny. Čím viac prší, tým viac travertínov sa preberie po suchom lete k životu. V lete ich možno chvíľu budete hľadať, rovnako ako my :-).
Vyviera a žblnkoce tu zo zeme železitá voda a vytvára hneď niekoľko travertínov, z ktorých je úžasný výhľad na Bešeňovú. Bešeňovské travertíny sú typom vápenca, ktorý vznikol vyzrážaním minerálnych, či termálnych prameňov bohatých na uhličitan vápenatý. Pramene dodávajú lokalite krásny živý lesk.
V travertínoch sa síce neokúpete, no tipy na miesta, v ktorých si užijete prírodné kúpanie prezradíme v tomto článku nižšie.

Našim najobľúbenejším miestom Liptova sú Lúčky.
Lúčanský vodopád, termálny prameň Kalameny a Liptovský hrad. Tieto tri miesta spojte do jedného a máte itinerár pre deň plný zážitkov.

Lúčanský vodopád

12 metrový kaskádovitý vodopád priamo v centre obce? Lúčky sú unikátne.
A viete čo? V tomto vodopáde sa môžete smelo aj s deťmi okúpať.
Jeho veľkou výhodou je poloha, hlavne pre neturistov, alebo imobilné rodiny, či rodiny s kočíkmi. Zaparkujete totiž priamo pri ňom. Výhľad fantastický a zvuk z dopadu masy vody ešte výnimočnejší.

Termálny prameň Kalameny

My sme asi najväčšími fanúšikmi tohto termálneho prameňa. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že Kalameny sa každý rok menia pred očami. Nachádzajú sa asi 5 minút jazdy autom od Lúčanského vodopádu v obci Lúčky.
Vstup do termálu v obkolesení prírody je úplne zadarmo, platí sa tu parkovné 4€.
Celoročná teplota vody je v Kalamenoch v priemere 33°C. My ho máme najradšej práve v tomto jesennom období, kedy už nie sú horúčavy, no stále sa prezlečiete z mokrých plaviek bez omrzlín na palcoch na nohách. Nezabudnite si šľapky, župany, alebo uteráky.
V Kalamenoch sa kúpu aj rodiny s bábätkami, v zime sa vyšantíte v plavkách v snehu a následne skočíte do teplého prameňa.
Kalameny sú vhodné aj pre imobilných alebo pre rodiny s kočíkmi.

Liptovský hrad

Ak máte radi hrady a ľahkú turistiku, nevynechajte výstup na Liptovský hrad. Dostanete sa k nemu nenáročným, asi hodinovým výstupom priamo od termálneho prameňa Kalameny.
Putujete lúkami a lesom a kocháte sa prírodou a výhľadom na Liptovskú Maru. Jediným ťažšie zvládnuteľným úsekom je posledný výstup na hrad po rebríku.
Môžete tu tiež opekať, pretože sa tu nachádza altánok a aj ohnisko.

Kaďa v Liptovskom Jáne

Ak aktívne vyhľadávate kúpanie v prírode, navštívte prírodný wellness (prírodná jacuzzi) v Liptovskom Jáne. Toto miesto je unikátnym miestom na kúpanie. Obrovskou výhodou kade je okrem liečivých účinkov na kĺby tiež to, že si tu kúpanie užijete opäť úplne zadarmo. Kaďu nájdete na konci obce Liptovský Ján. Z dôvodu ochrany podzemných vôd sa priamo ku kadi autom nedostanete, avšak zaparkovať môžete pri termálnom kúpalisku, ktoré nájdete za dedinou. Odtiaľto prejdete približne 250 metrov po chodníku priamo ku Kadi. Voda v Jánskej kadi nie je horúca, ako by sa mohlo zdať. Užijete si tu teplotu približne 20°C. Príjemné kúpanie tu je na jeseň, alebo na jar.

Náš článok z voľne dostupných miest na kúpanie po Slovensku si prečítate TU.

Čo je nové v Tatralandii?

Ak ste tu neboli posledné sezóny, bude pre vás nový Karibik Kid´s Island. Je to obrovský celoročný pavilón s veľkou loďou, pirátskym svetom, barmi a reštauráciami. Na poschodí pribudlo nové detské mestečko Aquapolis – veselé dopravné ihrisko s interaktívnymi hrami, poliklinikou, hasičskou stanicou.Táto časť je určená prioritne pre deti do 6 rokov.

Nová je tiež zábavná aplikácia LIPTOV PLAY.
Je to aplikácia pre celý Visit Liptov pomocou ktorej si naplánujete celú dovolenku na Liptove. Ubytovanie, cyklovýlety, turistika, … Vyskúšajte sami a stiahnite si TIPY na výlety a zážitky. Je ich tu neúrekom.
Aplikáciu si stiahni tu : https://www.visitliptov.sk/liptov-play/

V Tatralandii si s touto aplikáciou užijete zábavu hlavne v lete. Pirátska interaktívna online hra – pátračka po poklade – zabaví celé rodiny. Postupovať budete po bodoch v aplikácii, s pomocou mapy sa dostanete na miesta, kde zodpoviete otázky a pátrate. My sme medzi sebou súťažili celá rodina a skvelo sme sa zabavili.

Tak čo poviete? Treba Liptov zažiť?

Za podporu ďakujeme Oblastnej organizácii cestovného ruchu Región Liptov a Ministerstvu dopravy a výstavby SR.
Viac o návšteve Slovenska nájdete: https://slovakia.travel/

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2022 cestujsdetmi.sk