Vyberte stranu

Trenčiansky kraj

pamiatky

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

05 Júl 2018

[Total: 8   Average: 5/5]

sharing-caring-hearts

Máte radi turistiku, pamiatky a históriu (tak ako my) ?
Náš trenčiansky región máme s deťmi prechodený naozaj krížom krážom.
Bola by asi hanba, ak by sme nemali.

Pred pár dňami sme sa opäť vydali na cestovanie po hradoch v okolí Trenčína a tentokrát sme zvolili náš domáci Trenčiansky hrad, aj neďaleký Čachtický hrad, Čachtické podzemie a navštívili sme prvý krát zaujímavý Haluzický kostolík.

V našom regióne vyzdvihujeme každej rodinke možnosť rozplánovania výletu, kde si na webe www.trencinregion.sk zvolíte trasu, zaujímavé miesta a pamiatky.
Stačí kliknúť na ružové plusko a potom si to môžete popreraďovať/podopĺňať v plánovači výletov v pravom hornom rohu. Aplikácia je samozrejme zadarmo a nájde tiež blízke miesta o ktorých ste možno netušili. Tiež si ľahko vyhľadáte reštaurácie, či iné gastro možnosti, v blízkosti vytýčenej trasy. Okrem rozplánovania výletu môžete svoj program vyzdieľať s priateľmi na Facebooku a nájsť tak kamarátov, ktorí na daný deň možno ešte program nemajú a radi by sa k vašej rodine pridali.
Za tento svetový nápad sme neskutočne šťastní, sami sme tu natrafili na možnosti, ktoré v blízkej dobe využijeme, tiež sme vďaka plánovaču našli Čachtické podzemie, o ktorom sme dodnes netušili, že je sprístupnené verejnosti.

Okrem naplánovania svojich výletov si tu tiež pohodlne z domu môžete zakúpiť vstupy cez eticket systém.

Trenčiansky hrad

Náš deň plný výletov sme začali už skoro ráno na Trenčianskom hrade, kde sme chlapcov prekvapili aj prehliadkou a výstupom na hlavnú hradnú vežu. Tento hrad určite neprehliadnete počas cesty po D1. Jednoznačne odporúčame zastaviť sa v Trenčíne a pozrieť si túto dominantu mesta i celého stredného Považia. Okrem Studne lásky a hradnej veže je tu veľa zaujímavých miestností a palácov. Nás s deťmi napríklad zaujali podzemné chodby vrátane “čiernej” kuchyne. Po návšteve hradu odporúčame pozrieť si vynovené Mierové námestie s novou fontánou. Päť minút chôdze od Mierového námestia nájdete ďalšiu fontánu – Vodníka.

Čachtický hrad

Po prehliadke Trenčianskeho hradu sme sa presunuli na Čachtický hrad. Auto môžete zaparkovať na parkovisku nad obcou Čachtice, z ktorého sa na hrad dostanete pešo za 15 minút. Ak máte radi ľahšiu turistiku, môžete si vybrať trasu z obce Višňové – cez lesík a lúky sa k hradu dostanete za asi 45 minút. Tu je taktiež možná prehliadka aj s výkladom, prípadne si môžete hrad pozrieť sami podľa vlastného tempa. Malých aj veľkých určite zaujmú príbehy o Alžbete Báthoryovej, hradnej pani. Krvavá grófka sa podľa povesti kúpala v krvi mladých dievčat, ktorých nárek vraj dodnes počuť v noci medzi hradnými múrmi.

Na Čachtickom hrade odporúčame kúpiť červené víno Báthoryčkina krv 🙂 – odroda Dunaj.

Čachtické podzemie

Z hradu sme sa presunuli do Čachtíc na zmrzlinu. Z námestia ľahko napešo trafíte k Čachtickému podzemiu. Ak ste si rovnako ako my mysleli, že je toto podzemie sprístupnené pod Čachtickým hradom, tak vás vyvedieme z omylu. Z námestia sa presuniete na ulicu Na doline, kde sa nachádza vstup do podzemných chodieb, ktoré sa pod Čachticami rozprestierajú ako pavučina. Z historiek, ktoré sme si vypočuli od sprievodkyne až mrazilo. Chodby boli vraj vybudované na uskladnenie vína, ovocia, potravín či obilia. Neskôr však slúžili ako úkryt pred tureckými vojskami. Na prelome 16.-17. storočia tu vraj Čachtická pani mučila svoje obete.

Viaceré chodby boli postupom času zasypané kvôli stavebným prácam na povrchu. V sprístupnených chodbách nájdete množstvo vyrytých mien, erbov a iných kresieb z rôznych období. Skupina nadšencov sa stará o tieto chodby a snaží sa odhaľovať ich históriu a nové časti. Aj vďaka tomu tu objavíte vždy niečo nové.

Haluzický kostolík

Ako poslednú zastávku sme zvolili Haluzický kostolík. Obec Haluzice sa nachádza iba 10 km od Nového Mesta nad Váhom. Preslávená je hlavne zrúcaninou neskororománskeho kostolíka ktorá pochádza z 13. storočia. Kostolík je obohnaný obranným múrom a nemá strechu. Aj vďaka tomu má toto miesto svoje čaro. Od jari do jesene sa tu koná mnoho svadobných obradov. V prípade hmlistého a zamračeného počasia pôsobí priam mysticky.

Neďaleko od kostolíka sa nachádza chránené územie Haluzická tiesňava – jedná sa o asi kilometer dlhú a 200 m širokú tiesňavu, ktorá sa stále prehlbuje.

V týchto dňoch pracujeme na videu z miest, ktoré sme prešli. Budeme radi, ak nám pod článkom do diskusie napíšete vaše obľúbené miesta z regiónu Trenčín. Za zdieľanie článku sme veľmi vďační.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2018 cestujsdetmi.sk