Vyberte stranu

Albánsko s deťmi

Bez cestovky

tieto miesta musime vidiet

Marika & Michal, Slovakia

25 Jul 2017

[Total: 188   Average: 4.2/5]

sharing-caring-hearts

Do Albánska s deťmi

Leto je pre nás obdobím, kedy exotické krajiny nevyhľadávame a cestujeme po Slovensku, alebo po jeho okolí. Maximálne na týždeň vybehneme do Grécka, Talianska, Francúzska, alebo na náš milovaný Balkán.

V Albánsku sme nikdy s deťmi neboli a už asi dva roky sme po ňom intenzívne poškuľovali. Fámy o tejto krajine, ktoré stále nevypŕchajú a nepravdivé informácie, ktoré u nás na Slovensku kolujú nás presvedčili, že práve teraz je ten správny čas ísť sa do “mafiánskej” krajiny pozrieť.

Albánsko, chudobná krajina, kde neexistujú cesty a nestrážené auto vám aj s deťmi ukradnú do minúty? Nič z toho naozaj nie je pravda, práve naopak…

Turizmus stále v začiatkoch, krásne dlhé pláže, alebo maličké zátoky, tyrkysové, priezračné more, výborná kuchyňa a úžasne milí domáci.

Pre inšpiráciu si pozrite naše krátke video:

Premýšľali sme nad tromi variantami pre vycestovanie : vlastné auto, požičaný karavan, alebo letieť a požičať si auto v Albánsku. Pre lepšie využitie času (nakoľko sme mali vyčlenený pre cestovanie iba týždeň) sme si vybrali poslednú možnosť, hodinový let priamo do Tirany a požičanie auta.

Pripraviť správne itinerár je pre nás vždy najväčšia výzva. O to viac, ak s nami ide aj iná rodina… Na pláne bol presun cez Albánsko z Tirany až na juh ku gréckemu ostrovu Korfu.

Auto sme si rezervovali ešte z domu a na letisku doň rovno nasadli. Spoločností je tu viac a ceny majú viacmenej podobné. Od autopožičovne sme dostali pármesačné auto, ktoré malo najazdených 1200 kilometrov. My sami sme neskôr na ňom najazdili ďalších asi 700. Pred odjazdom si v požičovni poriadne spíšte zmluvu, do ktorej zaznačíte nedostatky požičaného auta (škrabance, preliačiny, fľaky,…). Vyhnete sa starostiam pri odovzdávaní vozidla. Všetky informácie k požičovniam pre rodiny s deťmi, aj s cenami, autosedačkami, poistením a pod. nájdete v e-booku.

Chceš ZADARMO náš e-book o Albánsku?

Je to jednoduché – vlož svoju emailovú adresu do formulára a pošleme ti link na stiahnutie!

Durres

Respektíve, dedinka hneď vedľa, Golem. Táto oblasť sa nachádza iba 45 minút od letiska. Nebolo ani tak našim plánom vyhnúť sa Durresu, skôr sme mali problém vybrať si hotel na pláži týždeň pred odletom. Viacmenej všetko, čo stálo za zabookovanie už nebolo voľné pre dve rodiny, nakoľko nás cestovalo až 9 ľudí.
A dobre sme urobili, keď sme sa Durresu vyhli. Toto mesto je najväčším ťahákom pre turistov. Pláže sú tu celkom pekné, so zlatým pieskom, ale plné ako tie severné talianske a o také nám vôbec nešlo.

Golem je taktiež turistický ťahák a tiež sme tu neboli na pláži sami, avšak je to kľudnejšie miesto s malinkými hotelmi a z nášho pohľadu s úžasnou rodinnou atmosférou.

albansko s detmi

Vybrali sme si hotel Marika veľmi blízko pláže v cene s raňajkami. Tento hotel je v ponukách českých cestoviek a tak tu natrafíte na viac českých párov, alebo rodín. K hotelu patrí veľké strážené podzemné parkovisko, čo je veľkou výhodou, ak prichádzate autom. V Goleme sú reštaurácie hlavne s lokálnym burekom, šalátmi a špecialitami z mletého mäsa na tisíc spôsobov. Zelenina /hlavne paradajky a baklažány/ sa tu predáva popri cestách na každom kroku, tiež aj broskyne, či hrozno. Všetko “z ulice” je tu naozaj lacné, hlavne melóny. V júli tu figy ešte nedozreli, ale ak prídete v auguste, pochutíte si. Určite vyhľadajte miestne pekárne a ochutnajte čo najviac druhov burekov.

V tomto meste boli úplne najlacnejšie magnetky z celého nášho roadtripu = 130 lek/kus.

Na pláži sú spoplatnené lehátka a slnečníky, ale nie je podmienkou vstupu na pláž ich zakúpenie. Je tu hnedý piesok a Jadranské more, sem tam mušle.

albansko s detmi

V tejto oblasti sme zakotvili iba na jednu noc a hneď ráno po raňajkách sme nabrali smer juh.

Písať o albánskych cestách by bolo na jeden samostatný článok. Komplexne však platí, že sú kvalitou porovnateľné s tými našimi, ak nie lepšie… takže obávať sa o auto veľmi nemusíte. Problém je skôr s rýchlosťami. Bežne tu natrafíte na obmedzenie 10km/hod, kedy vás obiehajú aj cyklisti. Na diaľnici je väčšinou 90-tka. Keď sme videli ceduľu so 110km/hod, až nám od radosti poskočilo srdce. Bolo to však zriedka 🙂 Počítajte s tým, že 100 kilometrov prejdete najskôr za 2 hodiny. Taktiež nie je žiadnou výnimkou stretnúť na diaľnici voz so somárom, či cyklistu v protismere. Na to buďte pripravení.

albansko s detmi
albansko s detmi

Kruhové objazdy sú na diaľnici tiež bežným javom. Premávka mimo miest je plynulá a cesty sú viacmenej prázdne, v mestách, asi ako všade vo svete, sa zápcham nevyhnete. Pri presunoch po pobreží zo severu na juh po tzv. searoad sa pripravte na prudké serpentíny a strmé stúpanie. Aj silnejšie žalúdky môžu poľaviť, preto deťom nasaďte tabletky Cocculine. Na tejto serpentínovej ceste z Golemu do Sarande si určite spravte zastávku na vrchole kopca vo výške 1034 mnm, kde zažijete nezabudnuteľný výhľad na pobrežie Albánska.

albansko s detmi
albansko s detmi

Apollónia

Našou ďalšou zastávkou bolo mesto Sarande. Cestou z Golemu sme sa zastavili v Apollónii, kde sa nachádzajú zostatky antického mesta. Určite toto miesto odporúčame navštíviť. Z Golemu cez Apollóniu až do Sarande je to 250 kilometrov a pre túto cestu si radšej vyčleňte 4 hodiny. Vstupné v tejto historickej pamiatke vyjde 400 lek/dospelá osoba, deti sú zadarmo.

albansko s detmi
albansko s detmi

Sarande

Sarande je pobrežné mesto vybudované na skale. Pre pobyt sme si tentokrát vybrali apartmán White residence priamo na pláži a úžasným výhľadom na more.

albansko s detmi
albansko s detmi
albansko s detmi
albansko s detmi

V Sarande je kamenistá pláž s väčšími kameňmi. Nie sú veľmi príjemné na chôdzu, preto odporúčame do tejto oblasti topánky do vody. More je tu úplne priezračné, s pozvoľným vstupom, k večeru búrlivejšie a plné rybičiek a studenšie ako v oblasti Durres. Pláž sme mali často sami pre seba. Za 1 slnečník + 2 lehátka zaplatíte na deň 1000 lekov, (1€ = 130lek) avšak ich kúpa nie je podmienkou vstupu na pláž. Slnečníky sú tu typické pre Albánsko, slamené a pevné a more naozaj nádherne tyrkysové.

albansko s detmi

V Albánsku všeobecne je veľmi prudké slnko. Počas prvých dní vždy na cestách naháňame deti s 50tkou, neskôr prechádzame na 30tku. Práve u detí je dôležité dbať na ochranu kože.

albansko s detmi

V Sarande je veľa rôznych reštaurácií a v tomto meste je už cítiť vplyv Grékov. Apartmánov tu majú pokúpených práve oni najviac. Toto mesto sa stále buduje, preto natrafíte aj na bagre, či žeriavy. I tak tu nie je veľký ruch a dovolenku si tu vieme predstaviť aj na celý týždeň.

V tomto meste sme navštívili aj nemocnicu, nakoľko náš skokan Matej spadol do prázdneho bazéna a rozrazil si bradu. Na chirurgii 5 štichov, príjemní lekári, aj ostatní pracovníci, ktorým nevadilo ani zaparkované auto pri sanitkách a celá starostlivosť bez akýchkoľvek finančných nákladov (i keď sme poistku samozrejme mali). Na Slovensku sa naozaj máme ešte čo učiť.

Ksamil

Zo Sarande sme sa presúvali do blízkeho Ksamilu, ktorý je vzdialený iba 12 kilometrov.

Ksamil je polostrov na juhu Albánska, ktorý je preslávený jednoznačne najkrajšími albánskymi plážami s bielym pieskom a až karibsky tyrkysovým morom. Hneď oproti máte na dosah grécky ostrov Korfu, z ktorého tu budete s najväčšou pravdepodobnosťou chytať aj gréckych operátorov, a tak môžete domov na Slovensko volať zadarmo vrámci EÚ, prípadne tiež využívať mobilný internet.

albansko s detmi

Ďalšou výhodou tejto oblasti je, že i keď mesto navštívi viac turistov, na pláž sa dostane iba ten, kto si zaplatí slnečník s lehátkami. Na deň je to 1000 lekov (asi 7€). Nemusíte sa však báť, nie je potrebné bežať na pláž už o siedmej ráno. My sme si lehátka kupovali väčšinou o desiatej. Odporúčame si večer pred odchodom z pláže dohodnúť s predajcom rezerváciu lehátok rovno pri mori na ďalší deň. Niektorí turisti, ktorí tu boli na dlhší čas to takto robili. Chlapcov, ktorí predávajú slnečníky spoznáte podľa ľadvinky plnej peňazí. 🙂

Bez zaplatených ležadiel vás sem nepustia, čo zaručuje dostatok miesta na pláži, aj v mori.

albansko s detmi

Pláží je tu nádherných viac a všetky sú oddelené mólami. Jednoznačne najkrajšia pláž je pri reštaurácii Restaurant-3 Ishujt. Keď tu budete, pýtajte sa domácich práve na ňu. Wi-fi je na plážach zadarmo.

Na juhu Albánska je práve v Ksamile najviac rozvinutý turizmus. Okolo vás behajú rôzni predavači. Od úžasných cukrových, či čokoládových šišiek, burekov s kozím syrom a ovocia, tu kúpite aj fejkové parfémy a ajfóny 🙂 Predajcovia však nie sú odporní, práve naopak. Všetci by vám zniesli aj posledné. Toto platí všeobecne pre Albáncov. Sú to úslužní a veľmi milí ľudia.

albansko s detmi

Na plážach v Ksamile si tiež môžete požičať vodný bicykel, zakúpiť jazdu na kolese, či banáne za člnom. Službami hotové Chorvátsko.

Odtiaľto tiež máte možnosť zakúpiť si výlet na 3 ostrovy v blízkosti Ksamilu. Nám sa však pláže až tak páčili, že sme na výlet ani nepomysleli. Ak tu budete dlhšie ako my, nezabudnite ísť na loď.

Pokračovanie článku nižšie.

Nezmeškaj naše najčítanejšie články

Butrint

Zo Ksamilu sme sa presúvali naspäť hore do mestečka Dhermi. Cestou sme si nenechali ujsť historické mesto na juhu Albánska pri hraniciach s Gréckom, Butrint. Toto mesto je zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

albansko s detmi
albansko s detmi
albansko s detmi
albansko s detmi

V okolí Butrintu sa nachádza dôležitá prírodná rezervácia, ktorá uchováva veľa ohrozených druhov fauny a flóry. Jej základom je tektonická preliačina známa ako Butrintské jazero. Nájdete tu zvyšky bazilík, či rímskych budov. Zaujímať budú skôr väčšie deti. Nás veľmi milo prekvapili buletíny s mapou mesta v češtine, ktoré vám odovzdajú po zaplatení vstupného. Dospelý 700 lekov a deti do 8 rokov zadarmo.

Dhermi

Zo Ksamilu sme nabrali smer späť, tentokrát do Dhermi. Dhermi je oblasť s nádhernými skrytými plážami v zátokách, ktoré máte možnosť vidieť zo serpentínovej cesty. Najkrajšou v okolí je podľa väčšiny rebríčkov pláž Jale.

albansko s detmi

Niektorí cestovatelia ju dokonca radia na prvé miesto celkovo medzi TOP plážami Albánska. Nemohli sme ju preto vynechať.

Priamo k pláži sa pohodlne dostanete autom, kde zadarmo zaparkujete a môžete si prenajať slnečník s dvomi lehátkami za 500 lekov na celý deň, čo je fajn cena. Na pláži sú malinké kamienky, príjemné na chôdzu a topánky do vody nie sú nutné. Z nášho pohľadu je pláž síce pekná, ale preplnená. Pred obedom sa na ňu nahrnulo kopec mladých Albáncov a iných turistov a pre nás automaticky stratila svoju povesť TOP pláže. Táto pláž je stále vo výstavbe. Okolo bagre a minimálna možnosť na stravovanie, preto si tu reštaurácie držia ceny celkom vysoko.

albansko s detmi

Loďkou sa z pláže Jale môžete presunúť na odrezanú pláž Gjipe, kam chodí turistov a domácich oveľa menej. Je to hlavne z toho dôvodu, že pri Gjipe svoje auto nezaparkujete, ale zastavíte 3 kilometre od pláže, čo je pre cestu s deťmi v horúčavách celkom nepohodlné. Z blízkych pláží vás sem kedykoľvek loďkou prepravia a počkajú kým sa vykúpete, prípadne vás vyzdvihnú v dohodnutý čas, ak by ste tu chceli stráviť celý deň.

Nám sa v tejto oblasti najviac páčila obrovská, siahodlhá pláž Drymades Beach.

albansko s detmi
albansko s detmi
albansko s detmi

Nachádzala sa aj veľmi blízko od nášho hotela s bazénom. Výhodou je, že s autom bez problémov zaparkujete priamo pri pláži. Nevieme sa vyjadriť, koľko tu stojí požičanie slnečníkov, pretože za celé dni k nám nikto po platbu neprišiel. Celú pláž sme mali prakticky sami pre seba. Najlepší úsek pláže je z nášho pohľadu časť Drymades beach.

Vyzdvihujeme hlavne možnosť nakúpiť si vodu, ovocie, či nanuky v supermarkete priamo pri pláži, ale aj dostatočný výber reštaurácií za výborné ceny.

Mesto Dhermi bolo poslednou zastávkou na našej ceste po Albánsku. Všetky potrebné info o letenkách, pobreží, naše zistenia o Albánsku, ceny, presný denný itinerár s hotelmi a výletmi, ale aj kompletnú kalkuláciu, koľko vás môže takáto rodinná cesta vyjsť, nájdete ZADARMO v našom e-booku.

Chceš ZADARMO náš e-book o Albánsku?

Je to jednoduché – vlož svoju emailovú adresu do formulára a pošleme ti link na stiahnutie!

ČO NÁJDETE V NAŠOM E-BOOKU?

  • ako hľadať letenky do Albánska
  • ubytovanie
  • rady s prenájmom auta
  • cestovanie po krajine
  • ceny v krajine
  • najkrajšie pláže
  • itinerár
  • …a mnoho ďalšieho.

Ak sa vám náš článok páčil a práve premýšľate nad dovolenkou v Albánsku, budeme veľmi vďační, ak ho zazdieľate aj medzi svojich priateľov napríklad na Facebooku.

Nezabúdajte, že krásne miesta sú všade okolo nás.
www.cestujsdetmi.sk

[Total: 188   Average: 4.2/5]

sharing-caring-hearts

Zopár ďalších fotiek

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2017 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI