Vyberte stranu

Severné Taliansko s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

06 Sept 2019

[Total: 5   Average: 5/5]

sharing-caring-hearts

Severné Taliansko s deťmi – rodinná dovolenka autom.

Na sever Talianska sa s chlapcami vraciame pravidelne. Túto prímorskú oblasť paradoxne nevyhľadávame kvôli Stredozemnému moru a pieskovým plážam, ale kvôli malým kanálovým mestám, talianskemu vidieku, ktorý je plný viníc a aquaparku, ktorý sa pre nás stal TOP letným miestom. Bonusom tohtoročnej cesty boli talianske jazerá, ktoré sme predošlé roky obchádzali. Búchame si hlavy, pretože sme si ich úplne zamilovali.
Tá 7-8 hodinová cesta zo Slovenska za túto návštevu určite stojí a my napíšeme prečo si to myslíme.

Karibik v Európe? Aquapark CARIBE BAY.

https://www.caribebay.it/

Aqualandiu v meste Lido di Jesolo sme objavili keď boli naši chlapci malinkí, okolo roku 2010. Odvtedy sme tu boli už niekoľkokrát a vždy sa tešíme z noviniek, ktoré si v parku všimneme. Z Aqualandie sa park postupne premenoval na Caribe Bay a stal sa najväčším aquaparkom v Taliansku. S karibským názvom sme plne stotožnení, pretože za jeho najväčší ťahák považujeme práve vysoké palmy a biele pláže. Pri bazénoch s pozvoľným vstupom sa cítite naozaj ako na plážach v Karibiku.

Otvorený je od 1.júna do 15.septembra od 10:00 do 18:00. Vstupné zahŕňa všetky atrakcie, tobogány, predstavenia, pláže, skvelú atmosféru a pohodlie, ktoré v parku nájdete. Z nášho pohľadu nie je vstupné prehnané. V roku 2019 to bolo 34€ za dospelú osobu, deti do 1,40m boli za 30€ a najmenšie deti do 1 metra boli zadarmo. Do parku sú následne lacnejšie aj popoludňajšie vstupy, my však odporúčame prísť na otváračku a užiť si to tu, pretože aj tých 8 hodín budete mať stále čo obzerať a zažívať. Strážené parkovisko priamo pred parkom je za poplatok 5€/deň. Za tých 9 rokov, čo park registrujeme sa vstupné výrazne nezmenilo.

Ak máte záujem o lehátka, tak hneď po vstupe hľadajte po ľavej ruke domček, v ktorom si kúpite slnečník s dvomi lehátkami a skrinkou na cennosti. Stojí 8,5€ a je na celý deň. 4-člennej rodine z nášho pohľadu úplne postačí jeden slnečník. Naše najobľúbenejšie miesto v parku je zátoka Shark Bay (žraločia zátoka), kde si vždy hľadáme miesta so slnečníkmi pod palmami. Je tu dostatok tieňa z paliem aj mimo slnečníkov a piesok v ktorom sa malé deti zahrajú.
V bazéne v tejto zátoke sa konajú aj predstavenia a tiež sa tu každú hodinu spúšťajú umelé vlny. Blízko sú toalety aj bufety.
Pre návštevu parku nie je povinné zakúpiť si slnečník s lehátkami. Môžete si nájsť miesto aj na bočných stranách parku, takých kopčekoch a rozložiť si tu deky. Záleží, kde sa vám bude viac páčiť.

V parku peniaze nepotrebujete, všetko čo skonzumujete sa naráta na náramok a pri odchode vás vyúčtujú. Nehanbite sa doniesť si vlastnú stravu a nápoje. Taliani majú vo zvyku chodiť do tohto parku s prenosnými chladničkami. Jedlá a nápoje sú v parku naozaj predražené. (Wafla so zmrzlinou 6,5€, hamburger 15€, falafel guľôčky v placke 10€, …) Voda z vodovodu je pitná a na niektorých miestach nájdete aj fontánky, kde si naplníte fľaše. Dva kilometre od parku je Lidl s podobnými cenami ako na Slovensku.
Najväčší Taliansky aquapark Caribe Bay, je aquapark, ktorý odporúčame navštíviť rodinám s malými deťmi, s puberťákmi, ale aj bezdetným párom. Ak sa chcete vyhnúť úplnej tlačenici, návštevu si naplánujete počas týždňa. Počas víkendov je tu hlava na hlave. Ideálne je prísť v júni, alebo v septembri, kedy tu budete skoro sami.

Vymeňte Benátky za kanálové mestečko Chioggia.

Ak už ste na severe Talianska, určite vás budú lákať svojou návštevou Benátky. Sú vzdialené od Lido di Jesolo iba 40 minút. No ak už ste v Benátkach boli, vymeňte ich za blízke, malinké kanálové mestečko Chioggia.

Ceny v tomto meste sú tretinové a nájdete tu úžasné rodinné reštaurácie priamo pri vode (pravá domáca pizza 7€, cestoviny s morskými plodmi 6€, 0,5l vína 7€, pivo 3€, …). Turistov sme spočítali na dvoch rukách a atmosféra je tu naozaj fantastická.
Je pravdou, že v tomto meste nájdete aj autá a motorky, pretože tu je viacero mostov a tiež sa tu neplavia na každom kroku gondoly, ktoré sú symbolom kanálového mesta, no na druhú stranu sme neregistrovali ten povestný benátsky smrádok a ani holuby, či húfy turistov v skupinách, čo nás veľmi potešilo. Je tu tiež dostatok voľných izieb za normálne ceny s výhľadom na kanál, takže romantika zaručená. A hlavne kľud.

Chcete si užiť aj pobrežie? Sottomarina.

Sotva 2 kilometre od Chioggia sa nachádza plážové mestečko Sottomarina. Ubytovanie priamo na pláži asi nezoženiete, pretože také hotely sme tu nevideli, ale hotelov do dvoch minút na pešo je tu naozaj veľa. My sme boli ubytovaní v hoteli Sole. Vyzdvihujeme blízkosť pláže, bufetové raňajky a bazén. Hotel je priamo pri rušnej ceste a parkovanie si platíte extra 5€/deň.
Pláže sú tu klasické, ako na severe Talianska, zlatý piesok a pozvoľný vstup do mora. Nám vyhovujú, berieme čo je 🙂 …avšak rátajte s tým, že sú tieto pláže miestami naozaj preplnené nie len turistami ale aj domácimi.

Talianske jazerá

Ak vás pobrežie na severe Talianska až tak neoslovilo, sadnite do auta a jednoznačne sa poobzerajte po talianskych jazerách, ktoré nájdete naozaj na každom rohu. Z tejto oblasti (Benátky, Chioggia, Lido di Jesolo) je Lago di Garda vzdialené autom 2,5 hodiny.
V hornatej časti Talianska je vhodné dopredu sledovať počasie, pretože jazerá sú väčšinou medzi kopcami, ku ktorým sa mraky naženú behom chvíľky a hrozí tu nečakaná búrka.

Jazier, v ktorých sa môžete aj okúpať je tu viac. Určite neobíďte už spomínané najväčšie talianske jazero Lago di Garda, ktoré je vhodné hlavne na vodné športy.
Odporúčame zobrať alebo požičať si bicykle a trošku sa tu popreháňať. Je tu množstvo kempov, preto uvidíte niekoľko desiatok rodín s karavanmi.

Na hladine sa celý deň premávajú plachetnice, windsurfy a podobné vodné športy tu lákajú všetkých návštevníkov. Určite tu tiež platí, že čím väčšie a známejšie jazero, tým viac turistov. Zdalo sa nám to tu preplnené, preto sme vzali nohy na plecia a presunuli sme sa o 20 minút ďalej k menej známemu Lago di Tenno.

Už zo serpentín, ktoré k jazeru vedú uvidíte neuveriteľne tyrkysové horské jazero – pleso. Nie každý o ňom vie, veľa ľudí zláka práve to známejšie – Garda.

Tenno je plné rýb a zabavia sa tu aj rodiny s najmenšími deťmi. Pozvoľný vstup do mora a relatívne znesiteľná teplota vody (do 25°) je už iba čerešničkou na torte.

Taliansky vidiek a vinice

Vinice nemusíte nutne hľadať iba v Toskánsku. Nádherné miesta a kopce vinohradov nájdete aj na severe. My sme si obľúbili tradičné dedinky Miane a Follina, ktoré ležia na kopcoch priamo medzi vinicami. Vyrába sa tu hlavne Prosecco. Nachádzajú sa dve hodiny jazdy od jazera Lago di Tenno. Odporúčame tu ubytovanie riešiť cez Airbnb a užiť si pobyt v starých domoch s typickými talianskymi okenicami, kachlami a výhľadom na vinice, či pasúce sa kravy. My sme za celý dom s tromi poschodiami zaplatili 120€. K dispozícii sme mali dve kúpeľne, štyri spálne a kuchyňu s obývačkou. K tomu dvor s terasou, bylinkami a olivovníkom. Nádherné, romantické a pokojné miesto. Odporúčame cestovať s partiou priateľov a užiť si to tu v skupine.

Ďakujeme, že ste si článok prečítali až do konca. Ak sa vám páčil, pozdieľajte ho priateľom a užite si super dovolenku v Taliansku podľa našich tipov.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2019 cestujsdetmi.sk