Vyberte stranu

Jordánsko – TOP 10 miest

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

04 Jun 2019

[Total: 12   Average: 4.5/5]

sharing-caring-hearts

10 úžasných miest, pre ktoré sa oplatí vycestovať práve do Jordánska !

1. Kamenný most Um Frouth Rock Bridge v púšti Wadi Rum

Kamenných mostov v púšti Wadi Rum je hneď niekoľko. Ešte z domu sme si vyhliadli práve Um Frouth Rock Bridge. Je najvyšší a práve preto počítajte s tým, že aj najturistickejší. Výstup nie je fyzicky náročný, ak však prídete v 40°C teplotách ako my, dá vám mierne zabrať. Vystúpiť až na most potrvá približne 10 minút a zvládnu ho aj deti, nemusíte sa obávať. Odporúčame sem prísť v rámci balíka ponúkaných výletov od beduínov. My sme sa tu na džípe vybláznili 4 hodiny a navštívili 8 miest. Všetko máme popísané v sprievodcovi.
Náš tip : Nepodceňujte výbavu. Potrebujete pevnú obuv, alebo aspoň tenisky, pretože na most leziete po hladkých skalách. Celkovo na púšť nechoďte v šľapkách.

2. Divadlo v Jerash

Rímske mesto Jerash leží na severe Jordánska a jeho návšteva je sama o sebe obrovským zážitkom. Určite ho na svojej ceste po Jordánsku nevynechajte. Ak by totiž Jordánsko nemalo svoju Petru, práve mesto Jerash by praskalo vo švíkoch. Pre nás tu bolo najkrajším miestom práve divadlo, ktoré leží nad ruinami Diovho chrámu a je odtiaľto výhľad na celé staroveké mesto. Vyjsť na vrchné poschodia nie je náročné ani pre neturistov. Toto miesto nesmiete obísť !

3. Spánok priamo v púšti v beduínskych stanoch

Cestovanie s deťmi po Jordánsku sme si spestrili spánkom v púšti. Práve pre deti je toto nezabudnuteľný, celoživotný zážitok, ktorý si určite doprajte. Okrem tradičných stanov môžete v jordánskej púšti tiež spať v bublinách, ktoré vyzerajú ako bývanie na inej planéte. Je to naozaj skvelý zážitok. Počas dňa popíjate bylinkové čaje a večer vám beduíni pripravia tradičné jedlá. Môžete si tu vychutnať napríklad kozie mäso, ktoré sa v pahrebe, zakopané v piesku, pečie až 24 hodín.
Tip práve na náš beduínsky kemp sme vložili do sprievodcu.

4. Kamenné mesto Petra / Pokladnica = The Treasury/Al-Khazneh

Kamenné mesto Petra je jednoznačne TOP historické miesto Jordánska, ktoré je najviac navštevované turistami. Ikonické, 2 000 rokov staré mesto so 45 metrov vysokým chrámom Al‑Khazneh / Pokladnica, ktorý je vytesaný do červenej kamennej hory. Práve táto stavba je zobrazená na všetkých magnetkách, či pohľadniciach. Pokladnica je čarovná cez deň aj v noci, preto ju určite odporúčame navštíviť niekoľkokrát.
Práve Pokladnica je v Petre najnavštevovanejším chrámom. Je totiž prvá na rane po vstupe do kamenného mesta. Dostanete sa sem asi za 35 minút chôdze od hlavného vstupu. Množstvo turistov sa už tu otáča a vracajú sa naspäť k vstupu. Určite však pokračujte a kamenné mesto si prejdite krížom krážom.
Ak sa túžite odfotiť nad Pokladnicou zvrchu tak ako my, všetky tipy na toto miesto, ale tiež kontakt na najlepšieho sprievodcu v Petre, nájdete v našom sprievodcovi TU.

5. Kúpanie v Mŕtvom mori

Byť v Jordánsku a nekúpať sa v Mŕtvom mori si nevieme predstaviť.
Nie len pre deti je obrovským zážitkom sedieť vo vode bez pohnutia. Mŕtve more je morom, v ktorom sa nedá utopiť. Deti si však musia dávať veľký pozor na oči. Táto silno minerálna a slaná voda môže poškodiť zrak. Okrem liečivých účinkov vody, má blahodárne účinky aj bahno, ktoré sa na dne mora nachádza.
Najlepšie bude, keď si priamo pri mori nájdete hotel. Na súkromnej pláži sú okrem lehátok aj sprchy a každé ráno nachystané vedrá plné liečivého bahna. Ak by ste sa chceli v Mŕtvom mori kúpať nadivoko, bez sprchy vám tento zážitok neodporúčame.
Ak túžite vidieť miesta so soľnými naplaveninami na brehoch, všetko opisujeme v sprievodcovi.

6. Mojžišova hora Nebo

Hora, ktorá je nasiaknutá históriou a biblickými príbehmi. Priťahuje množstvo ľudí, ktorí chcú vidieť to, čo zazrel Mojžiš pred svojou smrťou. Nádherné a silné miesto Jordánska, ktoré nesmie v našom zozname TOP 10 MIEST chýbať.
Pohodlne sa až sem dostanete autom.

7. Kamenná Petra / Kláštor = The Monastery/Ad Deir

Petra, to nie je iba Pokladnica, kam chodia všetci turisti. Ak prejdete až na koniec kamenného mesta, dostanete sa k neuveriteľnému kláštoru The Monastery. Z nášho pohľadu je toto miesto ešte zaujímavejšie ako The Treasury. Vraj sa sem dostane iba 19% turistov, ktorí kamenné mesto navštívia. Nájsť správneho miestneho človeka je pri cestovaní vykúpením, pretože pozná rôzne finty, ako nešľapať 3,5 hodiny na druhý koniec mesta. O všetky rady sa delíme v sprievodcovi.

8. Herkulov chrám v Ammáne

Keď budete v hlavnom meste Jordánska, neobíďte areál Amman Citadel.
Okrem pozostatkov chrámu samotného HERKULA, tu nájdete dokonca dlaň z jeho 13 metrovej sochy. V Ammáne už veľa zaujímavostí nenájdete, no určite odporúčame prejsť si zaujímavé trhoviská a nasať Jordánsku atmosféru hlavného mesta v uliciach medzi domácimi. Na uliciach sú kúzelníci, predávajú sa tu lisované ovocné šťavy, ale aj cukrová trstina, a na každom kroku je stánok s jedlom.

9. Križiacke hrady

V Jordánsku je niekoľko križiackych hradov. My sme navštívili dva. Prvý pri meste Wadi Musa, teda blízko kamenného mesta Petra, križiacky hrad Shobak Castle, alebo tiež Mont Real. Druhý sme navštívili pri Mŕtvom mori, križiacky hrad Karak, alebo tiež Kerak. Oba hrady pochádzajú z rovnakého turbulentného obdobia. Z Karaku krásne vidíte na Mŕtve more. Ak máte s deťmi radi hrady, navštívte aspoň jeden z nich.

10. Údolie v púšti Wadi Rum, kde sa natáčal film Marťan

V púšti máte možnosť využiť niekoľko organizovaných výletov s beduínmi na súkromných džípoch. My sme si vybrali okrem množstva miest aj jazdu cez údolie, kde sa natáčal film The Martian / Marťan s hercom Mattom Damonom. Beduíni o tomto natáčaní u nich v púšti veľmi radi rozprávajú. Je zaujímavé pozerať sa na krajinu okolo a predstaviť si, že to takto vyzerá aj na Marse.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2019 cestujsdetmi.sk