Vyberte stranu

Mexiko bez cestovky
Yucatán

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

17 Mar 2018

[Total: 38   Average: 4.4/5]

sharing-caring-hearts

Mexiko

Bola by škoda prísť do Mexika a zostávať iba na ostrove Cozumel. I keď priznávame, že práve tento ostrov považujeme za highlight tejto cesty. Náš tretí článok z Mexika je o ďalších krásnych miestach v okolí Tulum, Playa del Carmen a Cancún.

Táto oblasť sa okrem krásnych pláží pýši tiež zaplavenými jaskyňami a je plná mayských nálezísk.

Mexiko bez cestovky

Z Cozumelu sme sa loďou preplavili na mexické pobrežie do Playa del Carmen. Vyzdvihli sme si v požičovni auto a presunuli sa do Tulumu. Akým spôsobom si prenajať auto na 6 dní za 90€ radíme v sprievodcovi.

Tulum

Tulum je veľmi známe plážové stredisko a od Playa del Carmen je vzdialené asi 65 kilometrov. Medzi mestami vedie veľmi dobrá štvorprúdovka a tak nám cesta trvala necelú hodinku. V Tulume sme si na bývanie zvolili hotel Axkan za 60 €/noc s raňajkami. V tomto meste je však veľké množstvo hotelov a ak budete mať rovnako prenajaté auto ako my, kľudne voľte hotel ďalej od pláží, pretože sa na všetky pohodlne prepravíte.

Tulum má najkrajšie pláže v oblasti tzv. Tulum Riviera. V prvý deň sme sa preto rozhodli navštíviť jednu z TOP pláží v Mexiku vôbec, Paradise Beach.

Táto pláž bola viackrát zaradená medzi najkrajšie pláže sveta a my môžeme iba súhlasiť. Úžasnú atmosféru tu okrem tyrkysového mora dotvárajú palmy, ktoré lemujú celú pláž pomaly až k vode. Bohužiaľ je však vstup na túto pláž spoplatnený. Hneď ako zaparkujete, otvoria závoru a za štyri osoby si vypýtajú za konzumné s lehátkami 80 USD. My sme však zistili, ako sa sem dostanete zadarmo.

Na riviére nájdete aj ďalšie nádherné miesto Tulum Ruins. Je to veľmi zaujímavé
mayské archeologické nálezisko vystavané na 12 metrov vysokom útese. Pod útesom je veľmi zaujímavá pláž, ktorá však býva niekedy uzatvorená z dôvodu veľkých vĺn, alebo preto, že sa blíži obdobie kladenia vajíčok, alebo liahnutia korytnačiek. Toto bol aj náš prípad a na pláž sme sa žiaľ nedostali. Pred vstupom stretnete desiatky stredoamerických medvedíkov, ktorých môžete nakŕmiť arašidmi. Odporúčame prísť autom hneď ráno na otváračku. Ráno je tu veľa miesta na parkovanie zadarmo.

TOP miestom Tulumu je z nášho pohľadu EcoPark Xcacel. Toto miesto nesmiete s deťmi vynechať. Je vzdialené 24 km od Tulumu a vstupné je iba 20 pesos / cca 1€ dospelá osoba, deti sú zadarmo. Za túto cenu dostanete vstup na neuveriteľne krásnu pláž a aj vstup do miestnej cenote. Pred slnkom sa tu môžete pohodlne ukryť pod palmami a spoločnosť vám budú robiť veľké leguány. Toto bola jednoznačne naša najobľúbenejšia pláž na pevnine.

Nezmeškaj naše ďalšie články

Mexické jaskyne – Cenotes

Cenotes sú zatopené prírodné jamy a závrty, ktoré sa nachádzajú vo veľmi hlbokých jaskyniach. Na poloostrove Yucatán sa ich nachádza až sedemtisíc. Najznámejšie cenotes slúžia hlavne ako otvorené bazény, ktoré majú hĺbku niekoľko desiatok metrov. V okolí Tulumu je naozaj veľké množstvo jaskýň. Ak plánujete navštíviť najznámejšie z nich, jednoznačne príďte už na otváračku. Väčšinu otvárajú o ôsmej ráno.

V tejto oblasti máte na výber z viacerých krásnych jaskýň. Napríklad Sac Actun, Gran Cenote, Dos ojos, LabnaHa, … My sme navštívili Gran Cenote a určite ju rodinám s deťmi odporúčame.

Gran Cenote je zatopená jaskyňa, kde sa môžete okúpať aj si zašnorchlovať. Nachádza sa tu bezpečné priestranné drevené mólo so zábradliami a veľa schodíkov priamo do vody. Mysleli sme si, že voda tu bude veľmi studená, avšak nakoľko sem celé dni preniká slnko, teplota vody je veľmi príjemná a šnorchlovanie tu zvládnu aj menšie deti. Voda je neuveriteľne čistá, až smaragdovo zelená a plná rybičiek a korytnačiek. Táto jaskyňa sa nachádza iba pár kilometrov od Tulumu, od nášho hotela to boli asi 3 minúty jazdy. Odporúčame vziať si do Mexika vlastné šnorchle, v prípade potreby sa však dajú za poplatok požičať aj v jaskyniach. Vesty nie sú podmienkou pre vstup, avšak ak deti nie sú dobrými plavcami, môžete im ich tiež zapožičať.

Suytun Cenote
Najkrajšia mexická cenote?
Jednoznačne Suytun!
Nachádza sa iba hodinu severo-západne od mesta Tulum.
Jednoznačne sem prídite už niekoľko minút pred otvorením, inak sa budete tlačiť s ďalšími turistami. O túto jaskyňu je veľký záujem, avšak väčšina turistov je príliš lenivých, aby ráno vstali skôr ?
Otvorená je od 8-18 a vstupné je 8USD pre dospelých a 6USD pre deti. Deti do 5 rokov majú vstup zadarmo.
A samozrejme, je vhodná tiež na kúpanie, takže vlastné šnorchle si nezabudnite.

Mayské archeologické náleziská – pyramídy

Cobá

Ak budete v Tulume a budete mať zálusk na menej turistické miesto s pyramídami, navštívte nálezisko Cobá. Je to veľmi zaujímavé mayské archeologické nálezisko, kde je možné na hlavnú pyramídu Nonoch Mul aj vyliezť. Naozaj fantastický zážitok pre celú rodinu s väčšími deťmi. Na pyramídu je náročné vyliezť, ešte náročnejšie z nej zostúpiť. Preto tenisky a pevná obuv musia byť pre deti základ. Dajte si veľký pozor ak v oblasti prší, alebo deň pred vašim výstupom pršalo, pretože schody sú veľmi hladké a klzké aj bez dažďa. Nakoľko sa však v areáli nachádza viacero pamiatok, odporúčame sem prísť rodinám s deťmi od štyroch rokov.

Pyramída Nonoch Mul je najvyššou pyramídou na severnom Yucatáne (42m) a vedie na ňu 120 schodov. Nachádza sa cca 40km od Tulumu, bez problémov tu s autom zaparkujete. Jednoznačne nechoďte na žiadne náleziská a do jaskýň cez miestne cestovky a hotely. Je to aj 10-násobne predražené a zbytočne vyhodíte svoje peniaze.

Chichen Itza

Tento skvost sa nachádza asi 150km od Tulumu a k nálezisku vedie vynikajúca cesta. Túto trasu viete urobiť autom za menej ako 2 hodiny. Najznámejšiu pamiatku v Mexiku, Chichén Itza, navštívi ročne až 1,6 milióna turistov. Cestu sem si jednoznačne dobre naplánujte, aby ste z tohto výletu mali zážitok na celý život. My sme tu boli skoro sami, pretože sme si zistili presný čas, kedy je sem ideálne prísť. Túto informáciu nájdete v našom sprievodcovi, rovnako ako aj iné tipy a rady z našej cesty, ktoré nám pomohli mať komfort pri cestovaní po Yucatáne 🙂

CHCEM SPRIEVODCU

Eko parky

V tejto oblasti sa nachádza niekoľko eko parkov. Najznámejšie a najlepšie hodnotené sú Xcaret a Xel-Ha. Vstupné určite navýši váš rozpočet, ale eko parky naozaj stoja za tieto peniaze.

Xcaret bol dokonca v roku 2016 vyhlásený ako TOP park sveta ! Xel-ha mu však šliape na päty a nás presvedčilo navštíviť práve Xel-ha viacero prečítaných recenzií od návštevníkov a taktiež aj cena a služby v parku, ktoré sú väčšinou v cene.

Zanzibar pláže

Xel-ha (šel-ha) je vhodný aj pre najmenšie deti. Nachádza sa tu množstvo tieňa, zóny s hojdačkami, detské ihrisko so šmýkalkami aj lanový park a veľké množstvo voľne pobehujúcich zvieratiek. Papagáje, tukany, leguány,… vo vstupnom je zahrnutá allinclusive strava a nápoje (dokonca aj pivo) Do reštaurácií môžete vstupovať koľkokrát chcete. Sú tu raňajky, obedy a neskoré obedy. Môžete sa prestravovať tradičnou mexickou kuchyňou, aj tradičnou americkou kuchyňou. Domáce hamburgery, pizza, hotdogy, zmrzlina, zákusky, ale tiež kopy ovocia a zeleniny, guacamole, nachos, burritos, paella,… Na každom kroku je k dispozícii čistá voda. Vo vstupnom sú zahrnuté tiež ekologické opaľovacie krémy rôznych UV faktorov, šnorchľovacie potreby, plávacie vesty, uteráky,… dostanete tiež k dispozícii skrinky a lehátka bez poplatku. Do parku si okrem plaviek a šľapiek nepotrebujete nič viac priniesť.

V parku Xel-ha sú atrakcie aj za príplatok (plávanie s delfínmi, potápanie a podobne), avšak kopec aktivít aj bez platenia. Top atrakciou tohto parku je tobogán, ktorý vyzerá ako maják, avšak spúšťajú sa z neho štyri uzatvorené strmé šmýkalky. Nájdete tu divokú vodu, niekoľkokilometrovú plavbu na nafukovačkách, zip-line, rýchlolode, jaskyne, voľne plávajúce raje, ryby rôznych veľkostí, … Park má tiež svoju vlastnú pláž, na ktorej vďaka rôznym atrakciám nikto nie je 🙂 I keď je park z nášho pohľadu vhodný aj pre najmenšie deti, čím väčšie deti máte, tým viac atrakcií môžete spoločne vyskúšať.

Zanzibar pláže

Playa del Carmen

V Playa Del Carmen sme sa ubytovali v hoteli Maya Del Carmen. Tretí a posledný hotel na našej ceste po Mexiku. Tento hotel má veľmi pekný bazén, výhodnú cenu (do 60€/noc aj s raňajkami) a opäť nie je priamo na pláži, ako aj tie predošlé hotely, avšak nachádza sa iba 500m od hlavnej pláže, čo sa dá zvládnuť aj krátkou prechádzkou. Okrem pekného bazéna vyzdvihujeme súkromné strážené parkovisko, ktoré oceníte, ak budete mať požičané auto.

Mesto Playa del Carmen leží priamo na pobreží a nachádza sa tu kopec pekných pláží.
Pláž Playa Parque Fundadores je preplnená domácimi i turistami ale má svoje čaro aj vďaka veľkej soche, ktorá je hneď na vstupe. V jej okolí nájdete kopec reštaurácií, bistrá ale i stánky so suvenírmi. V jej blízkosti je hlavné námestie tohto mesta.

Zanzibar pláže

V Playa del Carmen odporúčame aj ďalšie pláže :
Playa Mamita´s a Playacar.
Oblasť Playacar je uzavretý komplex apartmánových domov a hotelov s all inclusive, ktoré majú pekné pláže. Autom sa sem len tak jednoducho nedostanete, ale odporúčame sa sem ísť peši prejsť z móla, odkiaľ plávajú lode na Cozumel.
Posledné dni mexického dobrodružstva sme strávili iba na plážach.

Cancún

Ak si chcete urobiť jednodňový výlet z Playa del Carmen do Cancúnu, navštívte pláž Playa Delfines. Veľkou výhodou je vzdialenosť Cancúnu iba 65 km. Pri tejto pláži je tiež tradičný mexický nápis, ktorý nájdete vo všetkých plážových centrách. Narovinu povieme, že sa nám tu veľmi nepáčilo – veľké hotely na pláži, žiadne palmy a veľa turistov …

Zanzibar pláže

Avšak ak už ísť do Cancúnu, tak jednoznačne sem na Playa Delfines, ktorá má zadarmo vstup aj parkovanie.

Ak milujete jaskyne/cenotes, v okolí Playa Del Carmen sú dve, ktoré určite nevynechajte. Río Secreto a Chaak Tun sa radia medzi TOP cenotes Mexika !
V Playa Del Carmen si prejdite celú Riviera Maya. Nájdete tu rôzne zaujímavé mexické múzeá. Jedno také tu má aj Frida Kahlo, ktorú tiež objavíte na množstve suvenírov.

Oveľa, oveľa, oveľa viac konkrétnych tipov z našej cesty sme spísali v sprievodcovi. Ak máte cestu do Mexika v pláne, určite si ho nenechajte ujsť.

Viacerí z vás ste sa nás pýtali na nové kufre a prečo vôbec sme si nové museli zadovážiť. V Indonézii nám pri cestovaní na ostrov Flores poškodili obidva príručné kufre, ktoré museli ísť v malom vrtuláku do podpalubia, pretože na palube nie je pre kufre priestor. Potrebovali sme si zadovážiť nejaké nové. Chceli sme malé, ľahké, priestranné a ideálne so štyrmi kolieskami, aby s nimi bola ľahká manipulácia aj pre našich chlapcov. Vybrali sme si Travelite Tourer od www.bagalio.sk . V porovnaní váha/kvalita/cena (cca 59€) ich musíme veľmi pochváliť. Chalani ich z rúk ani nepustili. 🙂 Okrem týchto dvoch kufrov sme mali ešte jeden príručný iba s technikou. Do týchto dvoch kufríkov sme sa teda dokázali zbaliť všetci štyria, čo pokladáme za obrovskú výhodu pri cestovaní. Ak zvažujete kúpu kufrov na leto a letné dovolenky, naozaj ich odporúčame.

Ak premýšľate, koľko nás takéto cestovanie po Mexiku vyšlo, komplet pre celú štvorčlennú rodinu, s letenkami, hotelmi, stravou, požičanými autami, atrakciami,…. tak to tentokrát bolo 2700 €. Celú cestu sme rozpočítali v sprievodcovi, kde okrem itineráru a rád nájdete aj celkový budget a tiež rady ako kúpiť lacné letenky.

Veríme, že sa vám náš článok páčil a že sme vám možno ukázali aj miesta, vďaka ktorým by ste do Mexika určite vycestovali. Postupne pripravujeme ďalšie cesty. V lete nás čaká plavba plachetnicou po Chorvátsku.
V blízkej budúcnosti by sme veľmi radi navštívili Madagaskar, Seychely, Maurícius, alebo Kubu. Lovíme letenky 🙂

sharing-caring-hearts

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2018 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI