Vyberte stranu

Región Spiš

s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

08 Aug 2018

[Total: 5   Average: 3.4/5]

sharing-caring-hearts

Na severovýchode Slovenska sme toho navštívili oveľa viac ako len Vysoké Tatry a okolie o ktorom sme písali naposledy. Našim ďalším cieľom bol región Spiš.

Inšpiráciu sme opäť našli na webe www.severovychod.sk.

A ktoré pamiatky a miesta sme navštívili a odporúčame aj ďalším rodinám ?
Poďme pekne poporiadku.

Spišský hrad

Prvý deň sme sa vybrali na tento skvost Spiša. Je to jeden z najväčších hradov v strednej Európe. Jednoznačne odporúčame návštevu pred záverečnou (v lete hrad zatvára svoje brány o 19:00). Ideálne je prísť okolo 17:30, kedy ešte stihnete poslednú skoro hodinovú prehliadku hradu aj s výkladom. Každá prehliadka začína o celej hodine a posledná je od osemnástej. My sme v tejto dobe boli na hrade takmer úplne sami. Dokonca sme vďaka tomu mali prehliadku naozaj súkromnú, iba pre našu rodinu. Vrámci tejto prehliadky sme sa dostali aj do hradnej veže, odkiaľ je nádherný výhľad na celé okolie.

K hradu sa najkomfortnejšie dostanete od obce Žehra, kde zadarmo zaparkujete priamo pod hradom (vo večerných hodinách bolo parkovisko takmer prázdne, cez deň môže byť naopak plné). Od parkoviska sa k bráne hradu dostanete asi za 5 minút. Ideálne pre rodiny s malinkými deťmi. Ďalšou možnosťou je ísť z obce Spišské Podhradie, od parkoviska vám cesta na hrad bude trvať asi 45 minút pešo.

Vstupné na hrad je 8,00 € pre dospelú osobu a 4,00 € pre dieťa. Rodinné vstupné je v cene 19,00 € (2+2 osoby).

Vrámci hradu odporúčame prechádzku po dolnom nádvorí (je obrovské) a ak bude na hrade menej turistov a nebudú veľké horúčavy, určite uvidíte aj zopár sysľov, ktorí sa skrývajú v dierach v zemi. My sme ich videli naozaj veľmi veľa. Vyliezajú hlavne skoro ráno, alebo večer pred západom slnka a vraj ich tu žije viac ako dvesto.

Levoča

Po našej návšteve radíme Levoču aj s Banskou Štiavnicou, Košicami a Trenčínom k najkrajším mestám na Slovensku. Uchvátilo nás hlavne historické centrum plné zaujímavých pamiatok. Nenechali sme si ujsť Chrám svätého Jakuba s dreveným oltárom od Majstra Pavla z Levoče, ktorý patrí k najväčším na svete (škoda, že sa nemohlo fotografovať).

Preto fotografiu oltára v našom v článku nájdete stiahnutú zo stránok severovychod.sk. Ak tu však budete na krste, či svadbe, oltár môžete pokojne fotiť po celý čas.

Kúsok od tohto chrámu sa nachádza Klietka hanby. Táto klietka zo 16. storočia slúžila na potrestanie ľudí, ktorí sa previnili proti dobrým mravom, ako napríklad ohováranie, cudzoložstvo, opilstvo či nočné hýrenie (častokrát to boli pre dnešok iba „malé“ prehrešky). Zavierali sem s obľubou hlavne ženy, a to zvyčajne na 24 hodín, ako trest za to, keď sa v noci pohybovali v uliciach bez sprievodu muža.

Ďalej je tu Evanjelický kostol, Levočská radnica alebo napríklad Župný dom. A nad mestom nemôžete vynechať Mariánsku horu – jedno z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku.

Kežmarok

Z Levoče sme sa presunuli do neďalekého Kežmarku. Tu sme mali v pláne navštíviť hrad a nový evanjelický kostol. Priznávame, že po prvom pohľade na tento kostol sme zostali v nemom úžase, pretože kostol vyzerá skôr ako mešita. Má byzantské, románske, renesančné, maurské, ba aj rôzne orientálne prvky a podobnú stavbu v okolí by ste hľadali len asi veľmi ťažko. Rozhodne toto miesto stojí za návštevu.

Rovnako tak aj Kežmarský hrad, ktorý patrí medzi tzv. mestské hrady. V jeho útrobách nájdete rôzne múzejné expozície a prejsť sa jeho chodbami bolo veľmi zaujímavé pre celú našu rodinu.

V prípade, že s rodinou plánujete výlet na severovýchod Slovenska, veľa informácií nájdete v zaujímavej kampani Kraj kultúrnych pamiatok. Určite nevynechajte prehľadnú brožúru (k dispozícii aj online). Obsahuje 50 TOP tipov na výlety za kultúrnymi pamiatkami v Prešovskom kraji.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2018 cestujsdetmi.sk