Vyberte stranu

Hviezdy s deťmi na dlani

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

03 Aug 2020

[Total: 4   Average: 5/5]

sharing-caring-hearts

Máte deti, ktoré zaujíma astronómia a fascinuje vesmír a chcete si spolu užiť ozajstný zážitok pod hviezdami? Alebo plánujete ísť iba na romantické rodičovské rande a zo spacáku pozorovať hviezdy? Pripravili sme si pre vás článok o miestach na Slovensku, kde môžete spoločne vyraziť a užiť si naozaj čiernu oblohu s výbornou viditeľnosťou bez potrebnej techniky.

Park tmavej oblohy v Poloninách

Najtmavšie miesto Slovenska, kde je naozaj čiernočierna tma, zároveň prvý park tmavej oblohy u nás. Nájdete ho v Národnom parku Poloniny, ktorý sa vyznačuje najnižšou hustotou osídlenia u nás. Iba 6 obyvateľov na 1km2. Stal sa 20.parkom tmavej oblohy na svete.
Bez ďalekohľadov tu dokážete voľným okom pozorovať viac ako 2000 hviezd. (V porovnaní s mestami, kde kvôli svetelnému smogu vidíme iba okolo 200 hviezd.) V tejto oblasti je tiež výborne viditeľná Mliečna cesta a nepotrebujete si so sebou priniesť žiadnu špeciálnu výbavu.
Určite sa rozhodnite oblasť navštíviť na viac dní, pretože Poloniny sú vynikajúcim miestom pre celodenné výlety. Nachádza sa tu niekoľko nádherných drevených kostolíkov, ale tiež naša najväčšia vodná nádrž pitnej vody. Cez deň vybehnite do observatória na Kolonickom sedle. Výnimočná kvalita oblohy predurčuje toto observatórium k získavaniu vysokokvalitných údajov.

(Foto: matuslosonsky.sk)

Park tmavej oblohy vo Veľkej Fatre

Iba pred pár rokmi pribudol do rodiny najtmavších miest na Slovensku Park tmavej oblohy vo Veľkej Fatre. Tento park je perfektným miestom pre rodiny s deťmi, dokonca aj s tými najmladšími astronómami, pretože ponúka rodinám ubytovanie v horskom hoteli Kráľova studňa.
Ľudskému zásahu do prírody sa nemusí prispôsobovať okolitá príroda, pretože hotel sa narábaním so svetelnými zdrojmi prispôsobuje jej. V noci sa do tmy ponorí spolu s oblohou. Ak neveríte, prídite sa presvedčiť sami.

Horné Kysuce

Ďalšia oficiálna rezervácia, kde je iba minimálne znečistená nočná obloha smogom sa nachádza na hranici s Českom. Menšiu časť tmavého územia tvorí slovenská oblasť Kysuce a tá väčšia časť patrí českým Beskydom.
Taktiež je tu výborná kvalita nočnej oblohy a voľným okom dokážete pozorovať tisícky hviezd, Mliečnu cestu, aj zodiakálne svetlo.

Prírodná hvezdáreň Ďurkovec v Slovenskom raji

Prírodnú hvezdáreň nájdete v lokalite Ďurkovec v katastri obce Spišské Tomášovce. Je východzím bodom turistických trás do Slovenského raja. Aj toto miesto ponúka vynikajúcu viditeľnosť nočnej oblohy počas jasnej noci. Môžete tu pozorovať hviezdy, Mesiac, či planéty, počas príjemnej večernej prechádzky po krásnej lokalite Ďurkovec.

(Foto: ilustračné)

Práve nastal čas sledovať padajúce hviezdy.

Perzeidy sú meteorický roj v súhvezdí Perzeus a sú viditeľné každý rok od polovice júla. Ich najväčšia aktivita je od 8. augusta do 14. augusta. Počas maxima je bežné vidieť za hodinu aj viac než sto meteorov. Perzeidy patria medzi najobľúbenejšie roje. Vďaka príjemným letným teplotám ich môžeme ľahko sledovať celú noc. Ľudovo sa nazývajú „slzičky svätého Vavrinca“, pretože sú činné okolo 10. augusta, na sviatok svätého Vavrinca.

Ak máte ešte maličké deti a vonku počas tmavej noci by sa veľmi báli, vezmite ich na výlet do observatórií, planetárií, alebo hvezdární. Na Slovensku ich máme hneď niekoľko. Všetky zariadenia nájdete označené na tomto linku : https://hvezdarne.vesmir.sk/mapa-zariadeni/
Ľahko nájdete zariadenie v blízkosti vášho mesta. Na webe tiež nájdete zaujímavé články – aj pre laikov-pozorovateľov ako sme my s deťmi.

Prečo si myslíme, že by zážitok s pozorovaním nočnej oblohy mala vyskúšať každá rodina?
Môžete sa spoločne dovzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia, zažijete spoločné zážitky pri padaní hviezd a určite sa vám splnia všetky sny, ktoré pri pozorovaní spoločne vyslovíte.

(Foto: ilustračné)

Naše rady na záver :

Do mobilu si stiahnite aplikácie pre ľahšiu orientáciu pri pozorovaní hviezd a súhvezdí. My ich sami využívame doma, keď si sem tam večer ľahneme na záhrade na deku.
Pre Apple – Night Sky
Pre Android – Star Walk 2

Nechcete s deťmi cestovať ďaleko od svojho bydliska? Miesta s relatívne ľahšie znečisteným svetelným smogom nájdete aj v okolí svojho mesta.
Na uvedenom linku si ľahko stiahnete mapu : http://www.lightpollution.it/
(Najviac znečistené miesta sú vyznačené červenou, oranžovou a žltou farbou)

VEĽMI ĎAKUJEME, že naše články posúvate medzi svojich kamarátov a zdieľate nás na sociálnych sieťach.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2020 cestujsdetmi.sk