Vyberte stranu

Hrad Beckov s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

20 Apr 2018

[Total: 3   Average: 3.7/5]

sharing-caring-hearts

Počuli ste už o našej výzve pre rodiny s deťmi #cestujsnami ?
Odštartovali sme ju našim videom z Beckova.

S deťmi cestujeme po celý rok a pôvodne sme náš blog www.cestujsdetmi.sk nechceli uberať smerom cestovania po Európe a po Slovensku, no desiatky mailov na túto tému nás prinútili zmapovať aj tieto naše cesty a možno článkami inšpirovať rodiny na turistiku, či miesta o ktorých veľmi nepočuli.

Ak ste na našom Facebooku zachytili našu výzvu #cestujsnami, na vaše najobľúbenejšie miesta v regióne nás môžete zavolať a možno vycestujeme práve k vám.

Slovensko ponúka toľko krásnych prírodných, historických a kultúrnych pamiatok, že sa nám ťažko vyberá, preto uvítame pomoc. Budú to všetko inšpirácie hlavne na víkendové výlety, ktoré často nezaťažia rodinné peňaženky.

V každom článku sa budeme snažiť spísať informácie v skratke o danom mieste a pridáme samozrejme zopár fotografií a krátke video.

Hrad Beckov

Tento hrad určite neprehliadnete cestou smerom z Bratislavy do Trenčína za Novým Mestom nad Váhom. Týči sa na 60m vysokom brale.

Prečo sme si vybrali práve toto miesto? Pretože milujeme hrady a zrúcaniny, pretože to máme blízko a aj preto, lebo sme mali chuť stráviť víkend návštevou historickej pamiatky.

Kde:

Hrad sa nachádza iba 18 km od Trenčína a asi 9 km od Nového Mesta nad Váhom.

Kedy:

Hrad je pre návštevníkov otvorený od marca do novembra.

Za koľko:

Výška vstupného je prispôsobená v závislosti od obdobia a konania akcie s programom.
Mimo sezóny (marec – apríl + september – november) – dospelý 3,50 €, dieťa (6-15 r.) za 2,00 € a dieťa (3-6 r.) za 0,50 €; rodinné vstupné 9,00 € (2+2).
hlavná sezóna (máj – august) – dospelý 4,00 €; dieťa (6-15 r.) 2,50 €; dieťa (3-6 r.) 0,50 €; rodinné vstupné 10,00 € (2+2).
Víkend s programom = dospelý 5,00 €; dieťa (6-15 r.) 3,00 €; dieťa (3-6 r.) 0,50 €; rodinné vstupné 12,00 € (2+2).

História v skratke:

Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú z čias vlády uhorského kráľa Bela III (12. storočie).
Vápencové bralo nad brodom Váhu na pomedzí Trenčianskej a Nitrianskej župy malo značný strategický význam, a preto tu postavili kamenný hrad. Skladal sa zo štvorbokej veže s ochranným múrom, ku ktorej pripojili hradný dvojposchodový palác. V čase rozmachu moci Matúša Čáka Trenčianskeho patril Beckov pod jeho panstvo. V druhej polovici 14. storočia hrad vlastnili Ctiborovci, pôvodom z Poľska, ktorí predstavovali v tom čase jeden z najmocnejších rodov Uhorska. Za ich vlády prežil hrad, z ktorého urobili stredisko svojich rozsiahlych majetkov, svoj najväčší rozmach.
Na prelome 14. a 15. storočia pristúpili k jeho honosnej prestavbe, pri ktorej zvýšili hradné veže a postavili horný gotický palác s rytierskou sieňou a kaplnkou. V polovici 16. storočia hrad v dôsledku tureckého nebezpečenstva opevňovali. Vtedy postavili v dolnom nádvorí delovú vežu a zvýšili obvodové múry hradu. V tom čase bol hrad už vo vlastníctve rodiny Bánffyovcov. Po ich vymretí v roku 1646 si hrad a panstvo rozdelili ich nástupcovia. Tí sa však už tak nestarali o jeho údržbu a opravy a hrad začal pomaly chátrať. Požiar, ktorý vypukol na hrade roku 1727, zničil väčšinu budov a od tej doby je opustený.
V súčasnosti je hrad Národnou kultúrnou pamiatkou.

Viac info o hrade sa dočítate na oficiálnej stránke: www.hrad-beckov.sk.

Ako sa sem dostanete:

Hrad sa nachádza v obci Beckov iba pár kilometrov od Nového Mesta nad Váhom. Táto obec je tiež veľmi dobre dostupná z diaľnice D1. Svoje auto zaparkujete priamo pod hradom, odkiaľ vybehnete krátkym kopčekom priamo ku bráne hradu. V okolí je nádherná príroda. Jednoznačne je tento hrad vhodný aj pre rodiny s najmenšími deťmi. Naopak pre tých, ktorí očakávate dlhšiu turistiku cez lesy, odporúčame skôr Tematín.

Akcie na hrade:

Po celý rok sa počas víkendov na hrade konajú rôzne akcie – napr. Beckovské slávnosti, súťaže v lukostreľbe, rytierska škola, dni kováčskych majstrov a iné. Rovnako tu bývajú rôzne výstavy. Nám sa tu veľmi páči hradná knižnica, kútik, kde si môžete zrelaxovať a prelistovať desiatky kníh.

Kam sa vybrať ďalej ?

Čachtický hrad sa nachádza iba 18 km od Beckova, Trenčiansky hrad 20 km, Hrad Tematín sa nachádza iba 28 km od hradu Beckov.

Boli ste na hrade Beckov ? Čo sa vám tu najviac páčilo ?
Zaujíma ťa kam pôjdeme ďalej? Sleduj náš FB a IG a dozvieš sa viac.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2018 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI