Vyberte stranu

Prečo uprednostniť Lombok pred Bali?

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, cestovatelia

12 Nov 2017

[Total: 104   Average: 4.5/5]
sharing-caring-hearts

Prečo sme vymenili ostrov Bali za Lombok a z akých dôvodov to radíme aj iným rodinám ?

Ostrov Bali sme navštívili pred tromi rokmi a z nášho pohľadu je to jedno z najmenej vhodných miest v Ázii na cestovanie pre rodiny s deťmi.
Prečo ?

Na ostrove Bali sa deti neokúpu.
Silné prúdy, skaly, vysoké vlny, vhodné pre zdatných surferov a neustále červené a čierne vlajky na plážach. S deťmi naozaj veľmi nevhodné. Zaplatiť kopec peňazí za kúpanie sa v hotelovom bazéne asi nebude vašim splneným snom.

Na ostrove Lombok sa s deťmi okúpete na každej pláži.
Biele pláže, pokojné, alebo aj také, na ktorých sa deti môžu naučiť jazdiť na bodyboardoch. Teplý oceán vhodný na kúpanie a plávanie a pláže plné mušlí. Žiadne obmedzenia pre vstup do vody a ani ostré skaly, či nebezpečné spodné prúdy.

Krásne pláže na juhu Lomboku

Bali = Množstvo mladých párty ľudí.
Bali je raj surferov, drog a diskoték. Najčastejšie sem lietajú výrastkovia z Austrálie, ale pridávajú sa v húfoch aj mladí ľudia z Európy, užiť si život so všetkým, čo im ostrov ponúka. Ak plánujete tiché prechádzky po pláži pri západe slnka, na Bali natrafíte hlavne na plážové bary a hlasnú tuc-tuc hudbu, ktorá vám bude zdvíhať vnútorné orgány.

Lombok = Minimum turistov.
Pláže sami pre seba ? Bežná vec. Taktiež poloprázdne reštaurácie. S nižším počtom turistov však súvisia aj vyššie ceny v reštauráciách, oproti Bali, kde je vyšší dopyt. Lombok sa turisticky prebúdza, preto odporúčame prísť v najbližších rokoch a užiť si jeho atmosféru ešte teraz. Je to moslimský ostrov, na drogy tu bežne nenatrafíte a alkohol kúpite zriedka. Miestne Bintang pivo je v reštauráciách drahšie ako na Bali.

preco vymenit bali za lombok

Bali = Ostrov, kde si ľahšie kúpite drogu ako ovocie.
Na uliciach, počas dňa. Tvrdé, mäkšie,… Magické hríby, ktoré vám sľubujú cestu na Mesiac, extáza, marihuana, kokaín. Popritom hon na turistov, od skorumpovaných policajtov. A to iba preto, pretože je na Bali veľmi veľa turistov, ktorí majú veľký dopyt. Toto nám na Bali prekážalo zo všetkého najviac.

Lombok = Žiadne drogy.
Obyvatelia Lomboku sú z 95% moslimovia. Drogy sa tu bežne neobjavujú. Výnimkou je Kuta. Avšak ani v Kute nám ich bežne na ulici nikto neponúkal. Na blízkych ostrovoch Gili natrafíte na magické hríby, avšak nič tvrdšie sa na uliciach voľne nepredáva. I keď tu žijú prevažne moslimovia, na ostrove vidíte iba zriedka zahalené ženy a miestni nemajú žiaden problém s odhalenými ramenami, či kolenami. Do reštaurácie môžete bez problémov vojsť v plavkách.

Bali = Nebezpečná premávka.
Ulice sú na Bali plné skútrov, nikto nemá prilbu a nikto sa neriadi žiadnymi pravidlami. Vo väčších mestách budete mať problém prepraviť sa, nakoľko natrafíte na veľmi časté zápchy. Motorky sú najčastejšími dopravnými prostriedkami v celej Indonézii. Vlastniť auto je pre miestnych raritou. Každá rodina vlastní skúter a na jednom sa premávajú bez problémov štyri osoby. Najlacnejšou prepravou pre turistov je tiež zapožičanie si skútra. Prakticky každý turista sa tu prepravuje na skútri. Požičovne sú na Bali naozaj na každom kroku. Nie každý turista si vie rýchlo zvyknúť na prepravu v novej krajine a preto tu denne dochádza k množstvu dopravných nehôd. Bude zázrak, ak na Bali nenatrafíte na nehodu. Najviac úmrtí turistov je práve na tomto mieste.

Lombok = Minimálne zápchy.
Na Lomboku je taktiež ako na Bali najčastejší dopravný prostriedok motorka a skúter. Rovnako tu domáci nenosia veľmi často prilby a tiež tu uvidíte celé rodiny na jednej motorke. Premávka je však veľmi plynulá a na zápchy sme ani raz nenatrafili. Najväčšia premávka je v oblasti Mataram a v blízkosti letiska, avšak v kolónach stáť určite nebudete. Sme rovnakého názoru ako pri Bali, motorku si tu nepožičajte, nie je to bezpečné. Na Lomboku je veľké množstvo miestnych taxikárov. Na kratšie trasy sú výhodné modré BlueBird TAXI s taxametrom (nástupné 5500 RP), na dlhšie výlety a presuny nájdete milých pánov na prepravu v miestnych cestovkách. O skvelé kontakty sa s vami podelíme v e-booku.

preco vymenit bali za lombok

Bežný parking pred plážou na Bali

Bali = Nebezpečné, dotieravé makaky.
Z nášho pohľadu najmenej bezpečné miesto na Bali pre rodiny s deťmi je Monkey forest. Popritom je až neuveriteľné, aký veľký ťahák pre rodiny toto miesto je. Samozrejme, opičky by chceli vidieť všetky deti. Na Bali sú však makaky naozaj agresívne. Skáču po ľuďoch hlava nehlava, pretože si zvykli byť kŕmené hlavne od bielych ľudí. Rovnako agresívne sú tieto makaky aj pred chrámami. Miestni na ne kašlú a nekŕmia ich. Oči musíte mať na stopkách a stále dávať pozor na svoje deti. Je bežné, že si na Bali popri cestách kúpite gumipušku na odháňanie opíc.

Lombok = Mierumilovné makaky.
Na Lomboku smelo svoje deti vezmite do Monkey Forestu, či na vodopády do džungle. Všade sú tu tiež makaky, avšak na rozdiel od Bali, nie sú agresívne, nakoľko ich miestni pravidelne kŕmia a preto nepovažujú turistov za jediný zdroj potravy.

preco vymenit bali za lombok

Nebezpečné makaky v Monkey Foreste na Bali

Bali = Raj hotelov s bazénmi v horách.
Je vašim veľkým snom okúpať sa v bazéne a mať pod sebou tisíce paliem ? Tieto bazény sú typickými pre ostrov Bali a nájdete ich tu naozaj veľmi veľa. Sú nádherné, doslova rozprávkové, avšak pri pohľade na cenu za noc v takomto hoteli sa vám často zakrúti hlava. Ďalší dôvod vybrať sa na Lombok.

Lombok = Hotely s bazénmi za cenu bežného hotela.
Ak neveríte, musíte prísť a vyskúšať si ich na vlastnej koži. Za prezidentský apartmán na Lomboku sme dve rodiny platili dohromady 120 €/noc. Mali sme vlastný súkromný bazén, dve spálne a obývačku, terasu a raňajky pre 8 kráľov. 60 €/noc pre 4člennú rodinu
Ak cestujete sami, napríklad vo štvorici, bežná izba sa tu pohybuje od 58 € na noc. Využívať budete obrovský roof top bazén, pod ktorým je vysadený palmový les. Výhľad ako z rozprávky a za cenu bežného hotela. Hotový sen !

Lombok = 3 rajské ostrovy 5 minút od Lomboku.
Na Lomboku nájdete nádherné pláže, vodopády, ryžové polia, veľmi milých domácich, … Jeho ďalšou obrovskou výhodou je jednoznačne poloha.
Iba 5 minút od Lomboku nájdete tri rajské ostrovy Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan.
Link na článok o Lomboku a článok o Gili ostrovoch nájdete nižšie.

Prečítaj si aj:

Čo nájdete na Bali ale na Lomboku nie ?

Chrámy. Lombok je moslimský, nájdete tu samé mešity. Na Bali žijú hinduisti. Ak chcete vidieť tradičné a nádherné hinduistické chrámy, Bali určite na pár dní navštívte.
Vysuté terasové ryžové políčka. Ryžových políčok je na Lomboku veľmi veľa, avšak skôr v nížinách. Terasové sme nevideli. Na Bali je terasových políčok na tisíce a výhľad na ne má naozaj úžasnú atmosféru.
Nemusíte však kvôli vysutým políčkam cestovať na Bali. Rovnaké, ak nie dokonca krajšie, nájdete aj na Filipínach a v prakticky každej ázijskej krajine.

Posledných pár informácií k Indonézii všeobecne.

  • V Indonézii budete milionáááári !!! Svoj prvý milión tu v zmenárni dostanete už za 60 € 🙂 (november 2017 kurz 1€ = 15.950 RP)
  • Či ste na Bali, alebo na Lomboku, pripravte sa na masívny neporiadok. Indonézania neseparujú, plasty sú všade po zemi, smetných košov iba minimum.
  • V Indonézii je neuveriteľné množstvo aktívnych vulkánov. Pred cestou je potrebné zvážiť všetky pre a proti a pripraviť sa na možné predĺženie pobytu. Ak vulkán vybuchne, je veľmi pravdepodobné, že zrušia vaše lety.
  • Na moslimských ostrovoch je veľmi veľké množstvo mešít. Miestni sa modlia celé noci a preto si vyberajte hotel veľmi pozorne. Ak si vyberiete hotel v blízkosti mešity, nevyspíte sa. Platí hlavne pre ostrovy Gili a Lombok.
  • Jedlo je výborné aj pre rodiny s deťmi. Plné zeleniny a ovocia. Ryža, nudle, sladké zemiaky, mrkva, karfiol, ryby (hlavne barakudy a tuniaky), kuracie a hovädzie mäso.
    Platí tu však všeobecné pravidlo pre celú Áziu : Čokoľvek čo kuchár garantuje, že nie je “spicy” aj tak ochutnajte pred tým, ako jedlo podáte deťom.
  • Miestni sú veľmi priateľskí a nezištne pomôžu v akejkoľvek situácii.
  • Na tringelty nie sú domáci zvyknutí. Za každé všimné naviac sú veľmi vďační a často prekvapení, z akého dôvodu ho dostali..

Nezabudnite si pozrieť naše krátke indonézske video.

[Total: 104   Average: 4.5/5]

sharing-caring-hearts

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2017 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI