Vyberte stranu

Košice región HARAVARA 1

Anda White Beach Resort

Marika, Slovakia

18 Jul 2022

[Total: 0   Average: 0/5]

sharing-caring-hearts

Spomínate si ešte na našu cestu v Čarovnej krajine Havarava?

Haravara – Detský svet, je projekt pre rodiny s deťmi, ktorý vznikol v dielni krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.
Vstupnou bránou do tohto projektu je webová stránka www.haravara.sk kde rodičia, starí rodičia, ale tiež deti, nájdu širokú ponuku výletov a atrakcií na trávenie voľného času v Košickom kraji.

Motivujme deti, a spoznávajme svoju krajinu!

Poďte sa inšpirovať našim dobrodružným itinerárom, ktorý nám práve spomínaný Košický kraj pripravil.

Samotné Košice sme navštívili už niekoľkokrát, preto počas tejto infocesty netvorili GRO nášho putovania po regióne. Och, i tak sme nemohli odolať a v jednom z našich najobľúbenejších miest na Slovensku sme strávili aspoň večer a noc.
Po dlhej ceste zo západu na východ sme večer zakotvili v Tabačka Kulturfabrik.
Toto miesto je ako stvorené na letný oddych pri príjemnej živej hudbe a fantastickom streetfoode. Čo sa jedla týka, na svoje si prídu naozaj všetci a výber majú vynikajúci i pre deti. Určite odporúčame toto miesto. Zastavte sa tu a vychutnajte si atmosféru, ktorá sa nedá opísať vôbec ľahko.

Hotel Bankov

Viete ktorý hotel je najdlhšie fungujúcim hotelom na Slovensku? Ani my sme to dlho nevedeli. Keď sme na to tri roky dozadu prišli a plánovali sme ho navštíviť, prišiel Kovid a plány stroskotali… Konečne nastal náš čas a mohli sme prísť – Hotel Bankov Košice.
S úžasným wellness centrom, bazénom, saunovým svetom a vírivkou pod holým nebom.
Ak zakotvíte v Košiciach a chcete stráviť noc obklopení prírodou, určite zvoľte tento hotel s neopakovateľnou atmosférou “starého” vynoveného hotela.

PODZEMNÉ TAJOMSTVÁ A BANÍCKA HISTÓRIA

Dedičná štôlňa Jozef v Gelnici
Približne 40 minút cesty autom od Košíc nájdete 1,5 kilometra dlhú zrekonštruovanú štôlňu, v ktorej sa v minulosti ťažila meď. Naše putovanie za podzemnými tajomstvami v čarovnom svete Haravara sme začali práve tu, v Dedičnej štôlni Jozef.
Nájdete tu tiež repliky banských strojov, ktoré zaujmú určite každého chlapca. Od sprievodcu dostanete bezpečnostné prilby aj baterky.
Vstup do tejto štôlne je iba na objednávku 24 hodín vopred, takže ak ju plánujete navštíviť, pripravte sa vopred.
V letných horúčavách snáď nie je lepšie miesto ako baňa, štôlňa, či jaskyňa. Konečne sa môžete zhlboka nadýchnuť a ujsť pred silnými lúčami. Počas daždivých dní vás tu tiež neprekvapí zmena počasia a užijete si to úplne rovnako.
Nad štôlňou nájdete Turzovské kúpele a jazero Turzov. Možností na cyklovýlety, či prechádzky je tu neúrekom, stačí si vybrať.
https://www.haravara.sk/atrakcie/exterierove-banicke-muzeum-gelnica/

Obec Smolník

Člnkovanie na jazere Úhorná
Približne 30 kilometrov od obce Turzov sa nachádza obec Smolník.
Ak máte radi člnkovanie, rovnako ako my, určite odporúčame jazero Úhorná. Môžete sa tu člnkovať pokojne aj celý deň :-)))).
Priamo pri jazere sa príjemne občerstvíte a ak vám vyhladne rovnako ako nám, tak odporúčame obed v reštaurácii u Vodnára, kde sme vyjedli asi celú dennú ponuku :-))).
https://www.haravara.sk/atrakcie/vodna-nadrz-uhorna/

Štôlňa Rotenberg

Nie je štôlňa ako štôlňa. Každá je úplne iná a každá vás určite uchváti, no iba niektoré vás neskutočne chytia za srdce. Štôlňa Jozef neďaleko Gelnice je prístupná aj najmenším deťom a prechod ňou zvládnu aj malí bojkovia. Ak však chcete zažiť nepoznané dobrodružstvo a trošku adrenalínu, nevynechajte štôlňu Rotenberg v Smolníku.
Samozrejme, ani sem sa nedostanete bez sprievodcu.
Štôlňa Rotenberg je verejnosti sprístupnená iba zopár týždňov. Prakticky sem ešte nevkročila turistická noha. Nachádza sa v kopci nad obcou. Priamo k jej vchodu vás vezme fantastický sprievodca, vďaka ktorému je štôlňa prístupná už aj nám – turistom. Dostanete samozrejme kompletnú banícku výstroj, teda ochranné prilby, aj baterky.
To, čo tu uvidíte, neuvidíte nikde inde! To vám garantujeme!
Neukážeme vám všetko, čo tu môžete zažiť, pretože z fotiek aj tak nepocítite to tajomno a ten adrenalín. Tak aspoň malá ukážka, že túto štôlňu nesmiete vynechať.
https://www.haravara.sk/atrakcie/geoturisticky-naucny-chodnik-rotenberg/

Ranč pod Ostrou skalou

Ak náš blog Cestuj s deťmi sledujte už dlhšie, určite viete, že sme s chlapcami spali kadetade. Bungalov priamo na pláži v Kambodži, domčeky na stromoch, plachetnica v Národnom parku Komodo v Indonézii, nákladná loď, … ale v Teepee stanoch či v dostavníkových vozoch, tak to sme mali premiéru.
Ak chcete na Slovensku pocítiť atmosféru pravého Divokého západu a užiť si zážitkové ubytovanie, poďte do Stratenej.
Vozenie sa na koňoch, farma s kravičkami, kozy kadetade a niekoľko nádherných psíkov. K tomu detské ihriská, gigantické hojdačky v prírode a úžasná kuchyňa.
Jediná dilema príde, keď si budete musieť vybrať, či zložíte hlavy v Teepee, alebo vo vozoch. My sme si dlho nevedeli vybrať… Ale nakoniec to vyhral …
https://www.haravara.sk/atrakcie/ranc-pod-ostrou-skalou/

A aké ďalšie dobrodružstvá sme prežili v Čarovnej krajine Haravara?
Dozviete sa už o pár dní v ďalšom článku.

Za realizáciu úžasného itineráru ďakujeme Regiónu Košice.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2022 cestujsdetmi.sk