Vyberte stranu

Vodopády na Slovensku

pre rodiny s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

12 Aug 2020

[Total: 3   Average: 5/5]

sharing-caring-hearts

Chcete zažiť niečo zaujímavé a zároveň sa s deťmi vo veľkých horúčavách príjemne osviežiť? Ovzdušie v blízkosti vodopádov je ideálne pre horúce letné dni.
Mrknite výber tých NAJ vodopádov podľa nášho blogu Cestujsdetmi.sk a vyberte sa na nenáročnú turistiku s tými najmenšími.

1. Vodopády Dierového potoka v Jánošíkových dierach (vysoké 1-4m)

V prírodnej rezervácii Rozsutec, neďaleko Terchovej, zažijete úžasnú turistiku cez Jánošíkove diery v ktorých sa nachádza viac ako 20 vodopádov. Je to jednoznačne najkrajšia a najobľúbenejšia časť Malej Fatry a skladá sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery.
V Dolných dierach sa nachádzajú dva vodopády s výškou 1 m a 3,5 m a táto trasa je pomerne nenáročná a vhodná aj pre malé deti.
V Nových dierach nájdete štyri vodopády s výškou 1 až 2 metre.
Horné diery tvoria sústavu deviatich vodopádov s výškou 2 až 4 metre. V období veľkých dažďov sú nepriechodné, pretože sa dajú zdolať iba pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Táto časť Jánošíkových dier je na výstup najnáročnejšia a s malými deťmi ju neodporúčame.

2. Lúčanský vodopád (vysoký 12m)

Jeden z najľahšie dostupných vodopádov pre rodiny s deťmi na Slovensku je práve Lúčanský vodopád. Nájdete ho priamo uprostred kúpeľnej obce Lúčky na Liptove. Meria 12 metrov a tvoria ho nádherné kaskády. Tento vodopád je unikátny tým, že nikdy nezamŕza a môžete ho navštíviť aj s najmenšími deťmi.
(Trasa = pár minút)

3. Šútovský vodopád (vysoký 38m)

Tento 38 metrov dlhý vodopád nájdete v Národnom parku Malá Fatra uprostred Šútovskej doliny. Je najvyšším vodopádom Malej Fatry. Ideálny prístup k nemu je od obce Šútovo, alebo z osady Rieka, patriacej ku Kráľovanom. Až k vodopádu vedie náučná trasa (3,7 km) s tabuľami, ktoré približujú rôzne prírodné zaujímavosti z tejto lokality (flóru, aj faunu) ale tiež na nich nájdete množstvo informácií o samotnom vodopáde. Nenáročná a príjemná turistika aj s malými deťmi.
(Trasa = 1,5h.)

4. Mamutí vodopád (Vyhniansky travertín vysoký 3,5m)

Ak patríte medzi obdivovateľov unikátnych prírodných krás Slovenska, nemali by ste vynechať nádherný Vyhniansky travertín. Nachádza sa v malebnej obci Vyhne asi 10 km od Banskej Štiavnice. V 3,5 metrov vysokom travertíne sa môžete smelo aj osviežiť. Prečo sa tento vodopád volá Mamutí? Ak sa naň pozriete z diaľky, bude Vám svojím tvarom pripomínať práve toto majestátne zviera z doby ľadovej. (Veľmi ďakujeme Evke za skvelý tip aj fotografiu).

5. Králický vodopád pri Banskej Bystrici (vysoký 7m)

V Kremnických vrchoch, neďaleko obce Králiky, nájdete tento 7 metrov vysoký Králický vodopád. Ide o nenáročnú túru, skôr pokojnú prechádzku lesným terénom, ktorá je ideálna aj pre tých najmenších, či rekreačných turistov. Pod vodopádom sa tiež môžete osviežiť. (veľmi ďakujeme Monike za skvelý tip aj fotografiu).

6. Hájske vodopády (Vodopády Hlboký jarok vysoké 1-7m)

Tieto nádherné vodopády nájdete v Hájskej doline na východnom Slovenskom v Košickom okrese. Tvorí ich skupina viacerých vodopádov a najznámejší z nich je Stredný Hájsky vodopád. Vodopády sú vysoké 1 až 7 metrov. V zimnom období krásne zamŕzajú a tvoria ľadové steny. Najmenej náročný na túru pre rodiny s deťmi je prvý vodopád – Dolný Hájsky vodopád s výškou 5 metrov. Od asfaltovej cesty je tento vodopád označovaný ako vodopád č.1.
1.Dolný Hájsky vodopád (5m)
2.Hájsky vodopád Veľký most (3,1m)
3.Malá Hájska kaskáda (2m)
4.Hájsky vodopád Malý most (3m)
5.Hájsky vodopádik (1,5m)
6.Kamenný žľab (1,4m)
7.Smaragdový vodopád (1,7m)
8.Veľký Hájsky vodopád (7m) / nájdete tu tiež altánok a lavičky
9.Stredný Hájsky vodopád (5,9m) / nájdete tu tiež lavičku
10.Horný Hájsky vodopád (5,3m)

7. Studenovodské vodopády

Nazývané tiež Vodopády Studeného potoka, nájdete vo Vysokých Tatrách. Vytvárajú prekrásne kaskády. Počas turistiky s deťmi ľahko hneď natrafíte na niekoľko z nich. Obrovský, Malý, Veľký, Skrytý, Dlhý, … Zvoľte si turistické trasy napríklad z Tatranskej Lomnice, Tatranskej Lesnej, Starého Smokovca, z Hrebienka, alebo zo Skalnatého plesa. My sme ich navštívili už niekoľkokrát zo Skalnatého plesa, kam sme sa vyviezli lanovkou, ale tiež z Hrebienka, kam sme sa vyviezli pozemnou lanovkou.

8. Dúhový vodopád (vysoký 8,5m)

Tento vodopád určite zahrňte do svojho TO DO listu v Slovenskom raji. Nachádza sa v Kláštorskej rokline a vysoký je až 8,5 m. Jeho obrovským plusom je rebrík v jeho tesnej blízkosti, po ktorom vyjdete až na vrch vodopádu. Navštíviť Dúhový vodopád môžete počas celého roka, no jednoznačne najkrajší je na jar po silnejších dažďoch. K vodopádu vedú príjemné turistické trasy z Hrabušíc, Letanoviec, Spišských Tomášoviec, Smižian alebo zo Spišskej Novej Vsi.

9. Vodopád Skok (vysoký 25m)

Ak ste vo Vysokých Tatrách s malými deťmi, určite sa vyberte na nenáročnú turistiku k 25 metrovému Vodopádu Skok. Dostanete sa sem približne 3 hodinovou ľahkou turistikou zo Štrbského plesa. Prechádzať budete Mlynickou dolinou po príjemných chodníkoch, neskôr vystúpite kamenným chodníkom a serpentínami až ku vodopádu, ktorý budete už z diaľky počuť padať. Vodopád Skok patrí podľa nás jednoznačne k najkrajším na Slovensku.

10. Hrhovský vodopád (vysoký 15m)

S výškou 15 metrov sa tento travertínový vodopád stal najvyšším vodopádom oblasti Slovenský kras. Nachádza sa priamo v obci Hrhov. Neuveríte, ale je priamo medzi obytnými domami! Návšteva vodopádu je vhodná aj pre malé deti a zvládnete ju prejsť aj s kočíkom.

NAJVYŠŠIE VODOPÁDY SLOVENSKA

Kmeťov vodopád (vysoký 80m)

Najvyšší vodopád Slovenska, až 80 metrov vysoký Kmeťov vodopád nájdete vo Vysokých Tatrách. Spodná časť vodopádu je prístupná z Kôprovej doliny. Dostanete sa sem tiež túrou z Troch studničiek. Pre cyklistov je výborný prístup k vodopádu z obce Podbanské po cyklistickom chodníku a odporúčame ho navštíviť s väčšími deťmi, ktoré už majú zopár túr v nohách.

Závojový vodopád (vysoký 75m)

Závojový vodopád je druhý najvyšší vodopád Slovenska. Nájdete ho v Slovenskom raji a dosahuje výšku až 75 metrov. K vodopádu vedie turistická trasa zo Spišských Tomášoviec, ktorá je doplnená rebríkmi, mostíkmi a stupačkami. Je to technicky namáhavá cesta. Úsek trasy, ktorý vedie okolo vodopádu patrí k najnáročnejším v Slovenskom raji, preto je táto túra vhodná skôr pre rodiny so staršími deťmi alebo zdatnými turistami.

Ďakujeme všetkým rodinám, že čítate naše články a zdieľate ich medzi sebou. V týchto mesiacoch je náš blog najnavštevovanejším v celej histórii nášho písania. ĎAKUJEME! ❤️

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2020 cestujsdetmi.sk