Vyberte stranu

Za Santom do Laponska

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, cestovatelia

15 Dec 2017

[Total: 53   Average: 4.4/5]
sharing-caring-hearts

POĎTE S NAMI NAVŠTÍVIŤ SANTA CLAUSA

Možno ste už počuli o čarovnom mieste, kde žije Santa Claus so svojimi sobmi a s ťažkou prácou mu po celý rok pomáhajú jeho kamaráti Elfovia.

My sme ho boli pred pár dňami navštíviť a v tomto článku vás nabijeme informáciami, ktoré by vám mohli pomôcť pred cestou za polárny kruh.

Laponsko s deťmi

Pred dvadsiatimi rokmi sa obyvatelia Rovaniemi chytili šance a propagujú sa ako mesto Santa Clausa. Svojimi jedinečnými nápadmi a rozprávkovou atmosférou prevalcovali akékoľvek iné miesta sveta, ktoré sa o podobnú rodinnú atrakciu rovnako pokúšali, alebo stále pokúšajú.

V okolí mesta Rovaniemi je príroda tak neuveriteľne rozprávková, že lepší domov Santovi ani vystavať nemohli. Odkedy vznikla v tejto oblasti Santova dedinka, nepovie sa Laponsku inak ako domov Santa Clausa.

Hneď na začiatok článku jednoznačne spomenieme adresu, kam môžu všetky deti poslať Santovi svoj list.
ADRESA : Santa Claus Village, 96930 Arctic Circle, Finland
Na všetky listy sa Santa snaží odpovedať.
Veľa listov dorazí k Santovi aj s neúplnou adresou.
Často stačí napísať iba FOR SANTA TO LAPLAND a poštári presne vedia, kam má list cestovať. Nesmiete však zabudnúť pripísať vlastnú adresu, aby vám Santa mohol odpísať. 🙂

Množstvo ľudí stále berie Santu ako americký výmysel a výtvor spoločnosti Coca Cola. Tu v Rovaniemi sa dozviete, že to tak nikdy nebolo. Laponci sú veľmi hrdí na svoje tradície, ktoré hovoria, že bradatého starého pána v červenom kabáte s bielym sobom videli prvý krát v roku 1927 vo veľmi ťažko dostupnej oblasti Korvantunturi, na hranici Fínska s Ruskom. Ruská strana si prisvojila Deda Mráza, fínska Joulupukki.

UŽ STE VIDELI NAŠE VIDEO?

Kedy navštíviť Santu?

Jenoznačne v zime.
Z nášho pohľadu má oveľa väčšie čaro vianočný, resp. zimný čas.
Všade sneh, namrznuté, zasnežené stromy, vyzdobená dedinka, sobie, aj husky záprahy, sánkovačka,… Všetko naokolo je tu prispôsobené hlavne zimnému obdobiu. V Santovej dedinke je tiež ľadová dráha, kde sa môžete s deťmi spúšťať na nafukovačkách.

Ak budete mať šťastie, bude vám dopriaty pohľad na polárnu žiaru. Jediné, čo potrebujete je jasná obloha a veľký kus šťastia. Nám žiaľ toto prírodné divadlo dopriate nebolo, keďže nám celé dni snežilo.
Nevýhodou s ktorou musíte počítať je, že v zimnom období má deň v Laponsku dĺžku ledva 3-4 hodiny. Deň začína okolo 10:00 a končí už pred 14:00. Počas celého potulovania sa v zimnom čase po okolí, budete mať šero a tmu. Čím bližšie sú jarné mesiace, tým sa dĺžka dní predlžuje.
Pozor tiež na deň zimného slnovratu, ktorý zväčša pripadá na 21.december. Vtedy v Laponsku denné svetlo neuvidíte vôbec. Celý deň tu je tma.

V zimnom období je v Rovaniemi hlavná sezóna, s čím súvisí nápor ľudí a rady k Santovi. Avšak ceny oproti letnej sezóne mierne klesnú a môžete mať tiež šťastie na cenové akcie sobích záprahov priamo v Santovej dedinke.

Santu môžete navštíviť aj v letnom období.
Výhodou návštevy Santovej dedinky mimo hlavnej sezóny sú jednoznačne kratšie rady a všade menej ľudí. Sobie farmy sú pre návštevníkov otvorené počas celého roka. I keď tu budete márne hľadať sneh a soby vás určite na saniach neodvezú, budete si ich môcť aspoň pohladkať, alebo nakŕmiť. V tomto období môžete zažiť deň letného slnovratu (nulovú tmu), ktorý pripadá na 21.jún.

Pozor si dajte hlavne na veľké množstvo komárov, ktorí tu v lete lietajú a otravujú všetkých naokolo. Viaceré rodiny nám písali, že je to tu v lete kvôli komárom často až neznesiteľné.

Všetko, čo potrebujete vedieť o LETENKÁCH

Nájsť cenovo zaujímavé letenky za polárny kruh býva naozaj ťažký oriešok.
Do tejto oblasti nebývajú akcie tak často ako napríklad do iných európskych veľkomiest, akými sú Paríž, Londýn, Miláno, … kam sa dopravíte často za pár drobných.
Ceny leteniek do tejto oblasti kolíšu aj podľa ročného obdobia. Čím bližšie sú zimné termíny a s nimi spojená pravdepodobnosť rozprávkovo zasneženej krajiny, tým sú vyššie ceny leteniek. V zime sa sem skrátka rodiny hrnú jedna radosť a lety sú často do posledného miesta vybookované.

Spísať kompletné tipy na lacné letenky nám pomohol Dušan Kráľ z www.kadetade.com
Spoločne sme sa snažili nájsť kombinácie letov vhodné pre rodiny s deťmi, maximálne s jedným prestupom, buď v Helsinkách, alebo v Londýne.
Priletieť do Rovaniemi môžete viacerými spôsobmi :

PRAHA

 • spiatočné lety s jedným prestupom v Helsinkách, alebo v Londýne
 • letecké spoločnosti Czech Airlines (HEL), Norwegian (HEL), FINNAIR (HEL), EasyJet (LON)
 • najlepšie akcie si uchmatnete každý rok v auguste cez Norwegian na veľmi veľa termínov od októbra do februára. Ceny sa pohybujú okolo 150-160€ / spiatočne. (3.800-4.100 CZK)
 • akcie od let.spoločnosti Finnair = ceny pod 200€. (výborná cena pre zimné termíny v hlavnej sezóne)

VIEDEŇ

 • spiatočné lety s jedným prestupom v Helsinkách, alebo v Londýne
 • letecké spoločnosti FINNAIR (HEL), Austrian Airlines (HEL), EasyJet (LON)
 • skôr vyššie ceny, akcie veľmi sporadicky

BUDAPEŠŤ

 • lety s jedným prestupom v Helsinkách
 • letecké spoločnosti Norwegian, FINNAIR
 • ceny pod 200€ iba sporadicky
 • prípadne lacnejšia možnosť s dvomi rozdielnymi leteckými spoločnosťami
 • do Londýna lieta WizzAir, alebo Ryanair (cca 30€) a z Londýna do Rovaniemi spoločnosť Norwegian (pozor však na zmenu letiska v Londýne)

BRATISLAVA

 • môžete si lety tiež nakombinovať s dvomi rozdielnymi leteckými spoločnosťami s prestupom v Londýne
 • do Londýna veľmi lacno s leteckou spoločnosťou Ryanair (pozor však na zmenu letiska v Londýne)
 • z Londýna s leteckou spoločnosťou Norwegian

Ak plánujete návštevu Santu v zime, kúpu leteniek zvažujte už cez letné prázdniny !
My sme si všímali letenky do Rovaniemi dlhšiu dobu a za naozaj výhodnú cenu pre zimné obdobie považujeme spiatočnú letenku okolo 190 € / 4900 CZK / osoba. Táto cena často vyskočí z neďalekej Prahy s leteckou spoločnosťou Norwegian a s jedným prestupom v Helsinkách, alebo v Londýne.

Ak plánujete navštíviť Santu v letnom období, letenky si určite zakúpite ešte v nižších cenách (často menej ako 170 €/os./spiatočne). Tiež si však potrebujete počkať na akciu. Keďže sa v letných mesiacoch tak masovo nenavštevuje tento kút sveta, lety nebývajú vypredané do posledného miesta a na akcie natrafíte častejšie, dokonca aj pár týždňov pred odletom.

ĎALŠIA MOŽNOSŤ AKO UŠETRIŤ !
Ak plánujete návštevu Santu, ale chceli by ste ešte o niečo skresať svoj rodinný budget, máme pre vás ešte lacnejšiu možnosť dopravy do Rovaniemi.
Výhodnou možnosťou by pre vás mohol byť let do Helsínk napríklad s Norwegian (ceny od cca 90-100€ spiatočne /1 osoba) a následne vlak z Helsínk do Rovaniemi (cena spiatočného lístka cca 70 € / 35€ jedna cesta na 1 osobu).
Treba počítať s tým, že cesta vlakom z Helsínk do Rovaniemi trvá až 8 hodín.
Avšak, z nášho pohľadu je táto možnosť veľmi komfortná pre rodiny s deťmi, keďže si môžete vybrať nočné vlaky. Rodina ušetrí za prvú noc v Rovaniemi, keďže sa vyspí vo vlaku a od rána môžete veselo pobehovať po krajine a naplno si ju užívať.

Upozorňujeme však, že lístky na vlak si treba kúpiť 1-2 mesiace vopred, keďže čím bližšie je váš termín, tým sa zvyšujú ceny lístkov. Taktiež neskôr môžu byť už miesta vybookované. Lístky si zakúpite veľmi ľahko online na stránke www.vr.fi.

Všetko, čo potrebujete vedieť o PREPRAVE

Autobusy
Autobus číslo 8 premáva medzi letiskom, Santovou dedinkou, Santaparkom a mestom Rovaniemi. Premáva takmer každú hodinu od 8:00 do 18:00.
Lístky sa kupujú vždy u šoféra pri nástupe do autobusu.
Najdôležitejšie trasy a ceny:
Letisko – Rovaniemi centrum (cca 8km): jednosmerný lístok 3,90 €, dieťa 2,00 €
Letisko – Santa Claus village (cca 2km) : jednosmerný lístok 3,30 €, dieťa 1,70 €.
Rovaniemi centrum – Santa Claus village : jednosmerný lístok 3,90 €, dieťa 2,00 €
Santa Claus village – Santapark (cca 2km) : jednosmerný lístok 3,30 €, dieťa 1,70 € (táto trasa sa dá zvládnuť s deťmi aj na pešo)

Taxi
Na kratšie vzdialenosti sa vám môže oplatiť aj taxík. Taxík Vám zavolá každý miestny na počkanie a zadarmo. Nástupné začína od 6€ a taxikári vám dajú dokonca automaticky blok po každej jazde. Taxameter je samozrejmosťou. Krátka jazda, približne 5km, vyjde aj s nástupným cca 15€.

Požičovne áut
Ceny sa pohybujú od 30-50€/deň. Odporúčame rezervovať si autá cez porovnávacie portály: Kayak, Momondo, RentalCars, … Pozor však, väčšina požičovní vyžaduje pri požičaní auta kreditnú kartu. Určite sa tiež informujte o poistení a rozsahu krytia poistenia a taktiež rátajte s navýšením ceny o prípadné požičanie detských autosedačiek. Dbajte na dodržiavanie rýchlosti, nakoľko je na cestách veľké množstvo radarov a fotia ako o život.
Benzín cca 1,50 €/l (38 CZK)

Z nášho pohľadu sa auto oplatí požičať, ak plánujete vybehnúť aj ďalej za Rovaniemi a zajazdiť si po Laponsku. Ak chcete zostať iba v okolí, nemá veľký zmysel riešiť požičovňu áut. Všetky atrakcie sú relatívne blízko a s výbornou dostupnosťou mestskej dopravy a taxíkov.

Laponsko s deťmi

Všetko, čo potrebujete vedieť o ATRAKCIÁCH

1. STRETNUTIE SO SANTOM v Santovej dedinke.
Všetky rodiny prichádzajú na toto miesto kvôli Santovi. Stretnúť sa s ním môžete počas celého roka.

 • stretnutie so Santa Clausom je zadarmo
 • Santova obývačka je otvorená od 9:00 – 19:00
 • vaše stretnutie so Santom nie je limitované časom
 • pozor, rady môžu byť dlhé aj na 2-3 hodinové čakanie
 • pri čakaní na Santu sa rodiny môžu rozdeliť, kedy jeden bude stáť v rade a druhý sa bude s deťmi sánkovať rovno pred Santovým domom
 • nezabudnite si priniesť listy pre Santu
 • ak si deti svoje listy zabudnú, v Santovom obchode vám dajú papiere a požičajú pastelky
 • ceny fotiek začínajú od 20€ za fotografiu veľkosti A5
 • rovnako vám vyhotovia aj video cca 50€
 • fotiť na vlastný mobil, či fotoaparát nie je povolené
 • ceny magnetiek v Santovom obchode sa pohybujú od 5€/kus
 • ceny pohľadníc sa pohybujú od 0,80€/kus
 • celý december a január uvidíte online Santove stretnutia s deťmi na tomto linku https://www.youtube.com/watch?v=394uBgwavFY&feature=youtu.be
  prípadne na www.santaclauslive.com

Laponsko s deťmi

2. SANTOVA DEDINKA / SANTA´S VILLAGE
Dedinka je relatívne rozľahlá a dokáže pohltiť aj masy ľudí. Určite sa v nej nebudete cítiť stiesnene.

 • v reštauráciách sa finančne oplatí objednávať celé menu /polievka + hlavné jedlo + dezert/ cena cca 12€/osoba (toto je asi najlacnejšia možnosť stravovania na tomto mieste)
 • priamo pri Santovom dome môžete s deťmi spoločne prekročiť Polárny kruh. Nájdete tu postavené vysoké stĺpy, ktoré tvoria hranicu kruhu. Ak toto miesto nebudete vedieť nájsť, pýtajte sa na ARCTIC CIRCLE.
 • v obchodoch v Santovej dedinke môžete deťom kúpiť boby na sneh za 10€
 • ak sa vám do batožiny zmestia lopaty, zbaľte si ich 🙂
 • v niektorých typoch ubytovania vám boby pre deti požičajú na celý pobyt zadarmo.
 • obchodov je v dedinke viac, ceny sú vo všetkých viacmenej rovnaké a aj tovar ponúkajú podobný (magnetky od 5€, tričká, vankúšiky, čiapky, šálky, …)
 • v dedinke je tiež Santova pošta, kde môžete s deťmi pomáhať Elfom pri triedení listov z celého sveta
 • na Infocentre vám dajú do pasu krásnu pečiatku o dôkaze, že ste prekročili polárny kruh 1€/1pas
 • POZOR ! Na letisku pečiatky nedávajú.

3. ATRAKCIE V SANTOVEJ DEDINKE
Priamo v Santovej dedinke, za Santovým domom nájdete oplotené mini safari. Práve tu sa môžete previezť na soboch za veľmi prijateľné sumy v tejto oblasti :

 • sobí okruh v oplotenom mini safari 400m dospelý 18€, dieťa 14€
 • lesný okruh (prechádzka lesom) 1000m dospelý 29€, dieťa 23€
 • tieto ceny sme si všimli v období december / 2017
 • veľmi veľa aktuálnych informácií nájdete tu https://www.santaclausvillage.info

Rovnako sa môžete previezť aj na husky záprahu. V dedine nájdete totiž aj Husky park.

Veľmi odporúčame perfektnú ľadovú dráhu priamo v dedinke v areáli SNOWMANWORLD, kde sa s deťmi spúšťate na gumových kolesách. Dráhu otvárajú vždy v zime, podľa počasia. Tento rok bola otvorená 2.decembra, práve keď sme boli v Santovej dedinke a úžasne sme sa tu vybláznili. V prevádzke je samozrejme iba v zime.

 • vstupné 20€/každá osoba nad 3 roky
 • otvorené 11:00 – 17:00
 • po zaplatení vstupného na túto ľadovú dráhu, budete mať vstup aj do Igloo Hotela a do ľadového baru a reštaurácie.
 • Igloo hotel určite stojí za zmienku. Môžete sa tu ubytovať v pravom iglu zo snehu a stráviť noc zababušení v spacáku. Výborný tip na zážitok s väčšími deťmi. Cena od 300€/noc.
 • v areáli je aj korčulko 🙂
 • jednoznačne výborne strávený čas s deťmi
 • my odporúčame veľmi !
 • viac nájdete tu http://snowmanworld.fi/snow-fun/winter-activities/
Laponsko s deťmi

4. SANTA PARK
Santa Park je od Santovej dedinky vzdialený iba 2km. Táto vzdialenosť sa dá prekonať aj krátkou nenáročnou prechádzkou s deťmi. Je to veľký uzatvorený areál, v ktorom je viacero atrakcií. Pôjdete do podzemia, ako keby do jaskyne a v šatniach odovzdáte svoje bundy a zimné doplnky.
Vstup je jednorázový, za ďalšie atrakcie neplatíte a nie je časovo obmedzený.

Dospelý 33 € / Dieťa 27,5 €

 • všade pobehujú milí elfovia a za každými dverami je iné predstavenie a program.
 • zažijete tu milé divadlo elfov v elfskej škole, kde sa priučíte aj základom fínskeho jazyka.
 • je to jediné miesto na svete, kde môžete prekročiť severný polárny kruh pod zemou a vyslúžite si za to aj certifikát
 • nájdete tu tiež malinký ľadový dom, v ktorom je úplne všetko z ľadu. Sú tu nádherné ľadové sochy a aj bar. Pred vstupom do ľadového domu vás oblečú do bielych vetroviek.
 • rovnako sa môžete zastaviť aj v Santovej pekárni, kde si deti ozdobia medovníky. Za každý medovník sa však pripláca a k medovníku dostanú deti aj vianočný punč.
 • jedlo a pitie je v celom Santa Parku extrémne drahé
 • v strede parku je pre deti vybudované ihrisko so šmýkalkami, okolo ihriska sú predražené reštaurácie. Za plnohodnotný obed pre rodinu 2+2 tu pokojne miniete viac ako 80€.
 • odporúčame vziať si so sebou vlastné pitie, prípadne aj ovocie, či iné jedlo.
 • priznáme sa, že nás toto miesto veľmi nenadchlo, odporúčame skôr pre menšie detičky. My sme sa tu cítili veľmi stiesnene, veľa ľudí na malom priestranstve a program nás veľmi nezaujal.
 • viac nájdete na www.santapark.com
 • lístky do Santa Parku je možné zakúpiť aj online vopred https://santaparkarcticworld.com/tour/santapark-ticket-winter-season-2017-2018_66
Laponsko s deťmi

5. SAFARI MIMO SANTOVEJ DEDINKY
My sme sa dostali do Lapland Safari, kde sme mali v programe okrem jazdy v saniach ťahanými sobmi aj predstavenie v tradičnej Laponskej chatrči, kde sme sedeli pri ohni a popíjali punč. Pred návštevou safari je potrebné prezliecť sa do erárnych čierno červených kombinéz. Prvý kontakt s ľuďmi zo safari budete mať práve tu na ich základni v meste Rovaniemi pri veľkom jazere. Odtiaľto vás dopravia asi 30-minútovou jazdou autobusom priamo do parku.
Čo všetko tu môžete zažiť ?

 • jazdu na snežných skútroch
 • husky záprah
 • sobie sane
 • lov rýb zo zamrznutého jazera
 • lyžovanie
 • nočné pozorovanie polárnej žiary
 • ceny sa veľmi líšia. Záleží, ako si vyskladáte balík s aktivitami
 • rovnako tu viete stráviť celý deň, alebo iba hodinu. Záleží na vás.
 • viac info nájdete na https://www.laplandsafaris.com/en/activities

Všetko, čo potrebujete vedieť o UBYTOVANÍ

Ubytovanie priamo v Santovej dedinke
Ubytovanie priamo v dedinke je jednoznačne najnákladnejšie, avšak ponúka možnosť užiť si všetky aktivity bez časového stresu a presunov. Budete však musieť načrieť poriadne na dno peňaženky. Za noc približne 300-1200 € / záleží, ktoré ubytovanie v dedinke zvolíte a v ktorom období prídete. V zime je samozrejme ubytovanie najdrahšie, keďže je po ňom veľký dopyt.

Ubytovanie, ktoré odporúčame mimo Santovej dedinky
Rôznych chatiek je v okolí neúrekom. Dostali sme tip napríklad na túto 2-spálňovú chatku pre 5 osôb (Ounasvaaran Sporttimajoitus) Cena závisí od obdobia, kedy si ju chcete rezervovať, ale približne vychádza na 100€/noc. Na túto lokalitu výborná cena pre jednu rodinu.

Odporúčame tiež v Rovaniemi:
Niemelän Talo apartmán s kuchynkou za 100€ / noc
Cumulus Resort Pohjanhovi (120€ / rodina)
Arctic Resort Delight (apartmánový hotel) (125€ / rodina)
Helppo Hotelli Apartments Rovaniemi apartmán so saunou 110€ / noc.

Súkromné ubytovanie pre 2-3 rodiny
Pre maximálne skresanie nákladov je veľmi výhodné, vybrať sa do Laponska ako skupinka 2-3 rodín. Rezevovaním súkromných apartmánov veľmi ušetríte na ubytovaní. V okolí dedinky sa nachádza veľké množstvo domčekov s vlastnými saunami, s lôžkami pre 8 – 14 osôb, za približnú cenu 150-250 € / noc.
Napríklad Santa Claus´s Neighbors (cena 230 € na noc za domček pre 14 ľudí = 70 € / rodina).

Čo by sme ešte poradili ?

Ak sa v tejto lokalite zdržíte dlhšie, v meste Rovaniemi si môžete užiť s deťmi ďalšie aktivity. Možno ste netušili, že Rovaniemi je najväčším mestom Európy – čo sa týka rozlohy a to vďaka rozľahlým lesom, ktoré k mestu patria. Rovaniemi je hlavným mestom Laponska, má 60.000 obyvateľov a v jeho lesoch voľne pobehuje až 14.000 sobov.
S deťmi si tu môžete užiť :

 • Arktikum (Science centre&museum)
 • Pilke (Science centre)
 • Korundi (House of Culture)
 • vstupné do múzeí je najvýhodnejšie zakúpiť ako spojený kultúrny poukaz = spoločná cena za vstupy do všetkých múzeí, prípadne aspoň do dvoch z nich (Arktikum+Pilke), ktoré sú blízko vedľa seba.
 • oveľa viac tipov na zaujímavé miesta v tomto meste, nájdete na www.tripadvisor.com

Veľmi by sme sa chceli poďakovať za pomoc pri písaní článku Majke Babiakovej Kapcalovej. Na záver článku ešte pripojíme zopár ďalších fotografií z nášho výletu za polárnym kruhom.

Ak vám tento článok ponúkol dostatok nových informácií, prosíme, posuňte ho prostredníctvom mailu, alebo facebooku ďalej svojim známym. Bude to pre nás najväčšia odmena, za čas, ktorý sme strávili pri jeho písaní.

[Total: 53   Average: 4.4/5]

sharing-caring-hearts

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2017 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI