Vyberte stranu

Madagaskar – TOP 10 miest

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

16 Jan 2019

[Total: 22   Average: 4.8/5]

sharing-caring-hearts

Madagaskar bol našou srdcovkou ešte predtým, ako sme ho navštívili… po prvej návšteve sme sa jednoznačne zhodli, že sa vrátime. Musíme. Nestihli sme všetko prejsť. Videli sme však veľmi veľa krásnych miest a zažili veľmi veľa zážitkov. S radami a skúsenosťami sa s vami delíme v našom sprievodcovi. V tomto článku odporúčame miesta turisticky známe, ktoré sme navštívili, alebo chceli navštíviť a tiež miesta, ktoré nám prirástli k srdcu a chceli by sme na ne poukázať.

1. ILE SAINTE MARIE

Podľa nás neobjavený plážový raj Madagaskaru. Ak chcete na Madagaskare relaxovať na bielych plážach, nevynechajte tento ostrov. Nie je turistický, budete tu mať naozaj kľud a pláže sami pre seba. Pobrežie tu lemujú palmy, ktoré sú často úplne utopené v oceáne. Preto o gýčové fotky z dovolenky nebudete mať núdzu. Oveľa viac o ostrove už čoskoro v našom článku.

2. LAKANA REZORT ILE SAINTE MARIE

Keď už spomíname Ile Sainte Marie, nemôžeme vynechať Lakana Rezort. Bungalovy nad oceánom za 40€ na noc nájdete zrejme iba tu. Veľmi čarovné miesto s božským kľudom. Atmosféra a jedlo v rezorte sú až neuveriteľné. Celé dni sa tu vaše deti vyhrajú s domácimi, priučia ich ako sa dajú chytať ryby bez udice, alebo sa spolu povozia na ich tradičnom drevenom kanoe. Toto miesto určite nevynechajte zo svojich plánov.

3. AVENUE OF THE BAOBABS

Asi najväčšia turistická atrakcia, kam sa určite chce pozrieť každý, kto Madagaskar navštívi. Alej tisícročných baobabov sa nachádza medzi mestami Morondova a Beloni´i Tsiribihina. Uvidíte tu 20-25 monumentálnych baobabov, každý meria viac ako 30 metrov a najstaršie z nich majú viac ako 2800 rokov. Miestne domorodkyne sa touto alejou prechádzajú a na hlavách majú košíky s ovocím, alebo suvenírmi. Tváre majú potreté žltou maskou, ktorá ich pokožku chráni pred silným slnkom. Na tomto mieste síce nestrávite týždeň, prídete sem iba na pár hodín, možno iba pozrieť západ slnka… ale určite tu nasajete tú pravú atmosféru Madagaskaru a nakúpite krásne suveníry.

4. NÁRODNÝ PARK TSINGY DE BEMARAHA

Národný park, ktorý je naozaj jedinečný, úplne iný ako ktorýkoľvek Národný park na svete. Jedinečným ho robia šedé skalnaté útvary ostré ako žiletka. Odporúčame ho spojiť práve s alejou baobabov, nakoľko sú od seba vzdialené iba 3-4 hodinovou jazdou autom. Park je tak veľký, že sem všetci odporúčajú prísť minimálne na dva dni. Uvidíte tu určite aj niekoľko druhov lemurov.

5. ILE AUX NATTES / OSTROV PIRÁTOV

O Madagaskare sa veľmi veľa popísalo v spojitosti s pirátmi. Vraj je v jeho okolí ukrytých niekoľko veľmi cenných a veľkých pokladov a najviac z nich práve na pirátskom ostrove „Ilonat“. Toto keď sme ešte doma čítali našim chlapcom, bolo jasné, že tento ostrov nevynecháme. Biely piesok, tyrkysový oceán, mušle, … no hotový madagaskarský gýč , ktorý dotvárajú obchodníci s čerstvou vanilkou. Kto by odolal… ? Všade tiež pirátske vlajky, takže je jasné, že sme prišli správne. Nečakajte však, že vás v horúčave voda osvieži. Oceán tu má iba o dva stupne menej ako vzduch, takže hotová vaňa 🙂

Láka ťa Madagaskar a chceš získať potrebné informácie k ceste na tento ostrov? Stiahni si náš e-book, alebo objednaj tlačeného sprievodcu TU

6. NOSY IRANJA

Piesočný most medzi dvomi ostrovmi sme zažili už na Filipínach. Je to pre nás jeden z najkrajších úkazov oceánu, aký sme kedy videli. Ak na ostrov prídete hneď ráno, určite vás na piesku prekvapia vyplavené obrovské plachetnice aj s kotvami. Po obede však uvidíte, ako do nich miestni námorníci skáču a odchádzajú. Oceán sa vráti už okolo obeda a stúpne viac ako o meter. Na ostrove sa vo veľkom predávajú tradičné suveníry, hlavne pareá a náhrdelníky. Odporúčame vám Nosy Iranja ako skvelý celodenný výlet, prípadne tu môžete zostať aj dlhšie a ubytovať sa. Ostrov totiž ponúka aj túto možnosť.

7. MAHAJANGA / TRHY

Ak tradičné madagaskarské trhy, tak v meste Mahajanga. Neuveríte vlastným očiam, čo všetko sa tu predáva. Od snáď všetkých druhov vypreparovaných zvierat, cez zuby krokodílov, panciere korytnačiek, … Krokodílov je na Madagaskare naozaj hojne…preto tu nájdete tiež kabelky, či topánky, ale tiež náhrdelníky so zubami. Ponúkajú sa tu aj veštecké gule, či rôzne drahokamy. Ja som si práve tu kúpila na pamiatku viacero náušníc, keďže o svoje som pri putovaní Madagaskarom dobrovoľne prišla. V ďalšom sektore trhov nájdete tiež čerstvú vanilku, či škoricu, a rôzne koreniny ktoré sa pestujú priamo na ostrove. Na trhu sú naozaj rôzne vône. Ak sa zatúlate ešte ďalej medzi domácich, tak možno ucítite pach krvi od mäsiarov, ktorí sliepky, či kačky predávajú naozaj čerstvé. Malgaši iba ukážu do klietky, o ktorú majú záujem a proces je už rýchly. Pod nohami sa vám určite budú motať miestne deti. Nič si nepýtajú, iba sa usmievajú, alebo vás chcú postískať a chytiť vlasy, či pokožku. Práve na tomto trhu som rozdala celý obsah kabelky.

8. LEMURIA LAND NOSY BE

Madagaskar je ostrovom národných parkov a pri cestovaní ich križujete hneď niekoľko. Ak však chcete s deťmi ísť na istotu a nebrodiť sa cez močiare plné pijavíc, odporúčame na ostrove Nosy Be rezerváciu Lemuria Land. Majú tu ohrozené druhy lemurov, ale tiež obrovské suchozemské korytnačky. Pridanou hodnotou bude pre deti určite zážitok, keď si dvoch lemurov budú môcť nakŕmiť. Žijú voľne na bambusových stromoch, no tak si zvykli na kŕmenie z ruky, že prídu i za vami. Na okraji tejto rezervácie je parfuméria. Vyrábajú sa tu oleje z tradičných kvetov ylang-ylang. Určite odporúčame.

9. NÁRODNÝ PARK ISALO

Podľa viacerých zdrojov je Isalo najlepší park Madagaskaru. Žije tu viac ako 340 druhov živočíchov. V minulosti ho obýval domorodý kmeň Bara, ktorý sa živil chovom dobytka zebu a kočoval pomedzi kaňony, ktorých má park niekoľko. Tento park pôsobí, akoby tu v ére dinosaurov zastal čas. Kaňony, vodopády, lagúny a jaskyne, v ktorých sa dá okúpať… nádherné západy slnka. V niektorých národných parkoch na Madagaskare nepotrebujete sprievodcu a po parku sa môžete presúvať aj sami. Neodporúčame to preto, pretože sprievodca podľa zvukov , či výkalov odhalí rôzne druhy zvierat, ktoré by ste sami iba obišli. Do tohto parku sa však bez sprievodcu nedostanete. V parku odporúčame stráviť aspoň dva dni, niektorí tvrdia, že aj týždeň je málo.

10. MADAGASKARSKÝ VIDIEK

Ak plánujete hlavne letecké presuny cez Madagaskar, odporúčame vám zažiť aspoň jednu cestu lokálnym autobusom s domácimi. Je úplne jedno, ktorou časťou Madagaskaru budete prechádzať. My sme prešli autobusom po Madagaskare 2180 kilometrov a s odstupom času si uvedomujeme, že z lietadla by sme nevideli z krajiny nič, i keď by sme ušetrili veľa času. Je tiež pravda, že mikrobus nechceme vidieť už ani na fotke, nakoľko niektoré naše presuny boli viac ako vyčerpávajúce a strašné (12 hodín, 17 hodín a pod.), ale ten kontakt s domácimi a to, čo uvidíte po ceste, to vo vás zostane celý život. Iba ťažko opisovať madagaskarský vidiek, treba to zažiť osobne.

BONUS: MADAGASKARSKÉ SLÁVNOSTI

Ak vás náhodou počas vášho cestovania domáci zavolajú na slávnosti s kolotočmi, určite neváhajte. Také kolotoče ste ešte nevideli. Elektrina je na Madagaskare veľmi vzácna a šetrí sa s ňou kde sa dá. Preto sú aj kolotoče poháňané ľudskou silou. Na púti si zahráte rôzne stávkové hry a ochutnáte okrem miestnych špecialít aj africkú cukrovú vatu. Veľký zážitok pre našich chlapcov :).

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2019 cestujsdetmi.sk