Vyberte stranu

Plavba výletnou loďou

s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, cestovatelia

29 Nov 2016

[Total: 34   Average: 4.4/5]
sharing-caring-hearts

Plavba výletnou loďou

Už ste absolvovali plavbu výletnou loďou? Ak ste ešte túto možnosť cestovania neokúsili, veľmi radi sa s vami podelíme o zopár zaujímavých informácií.

Raz večer zasadla rodinná rada a rozhodli sme sa, že by sme radi navštívili Škandináviu (samozrejme s deťmi). Hľadali sme na internete, aké možnosti ubytovania máme v Kodani, či v Goteborgu. Plánovali sme si zajednať apartmány, kde by sme si stravu varili sami a ušetrili tak na strave v reštauráciách. Naše deti boli vo veku Michael 4 a Matej 2. Niekedy hladné, inokedy obed vedeli poprplať, proste typické deti 🙂

Taktiež nás zaujímalo, ako by sme sa najlacnejšie presunuli z Dánska do Švédska, ak by sme cestou tam išli lietadlom. Hľadali sme rôzne možnosti, boli sme aj vo fáze, že sa vydáme na cestu vlastným autom. Pri hľadaní na bookingu nás vysoké ceny za ubytovanie veľmi neprekvapili, nakoľko sme čakali, že v týchto krajinách načrieme hlbšie do vreciek.

Pri surfovaní internetom nás veľmi prekvapilo, keď sme narazili na ponuku sprostredkovateľov plavieb loďou. Ponuka pre plavbu po Škandinávii na 5 dní vyšla 398 € pre 2 dospelé osoby, pričom 2 deti do 18 rokov boli v cene, teda zadarmo.

Naše zistenia

 • Najlepšie je, zakúpiť plavbu v tzv. lastminute termíne. Teda cca 2 týždne pred vyplávaním.
 • Naopak pri bookovaní zaoceánskych plavieb je cenovo najvýhodnejšie urobiť rezerváciu 9 a viac mesiacov vopred (môže sa však stať, že aj na tieto zaoceánske plavby natrafíte na výhodné last minute ponuky).
 • Taktiež podľa našich zistení je cenovo výhodnejšie kupovať plavby cez sprostredkovateľov a nie priamo cez spoločnosti.
 • A logicky najlacnejšie sú plavby mimo hlavnú sezónu.

V cene 398 € = pre 4 osoby = bola k dispozícii kajuta s veľkým oknom, plná penzia formou bufetových stolov a taktiež každý večer návšteva reštaurácií a veselý program.

Plavba výletnou loďou

Ak si 4členná rodina prepočíta náklady spojené s ubytovaním v Škandinávii, náklady na plnohodnotnú stravu 3x denne a prepravu medzi vzdialenými miestami, ktoré plánujete navštíviť, minimálne by ste sa vyšplhali na sumu 200 € / deň. Ak samozrejme neplánujete spať v aute, alebo kempoch. Okrem toho komfort, keď počas vášho spánku vyplávate z Dánska a ráno ste vo Švédsku je s malými deťmi na nezaplatenie 🙂

Mala to byť naša prvá plavba a pravdupovediac, nevedeli sme do čoho ideme. Rozhodli sme však relatívne rýchlo, že vyskúšame aj túto formu cestovania. Nové skúsenosti človek vždy dobre zúročí a pre rodiny to platí minimálne dvojnásobne.

Suma plavby sa líši taktiež podľa výberu kajuty. Ak si vyberiete kajutu s balkónom, zaplatíte najvyššiu sumu, a ak vnútornú kajutu, teda izbu bez okna, zaplatíte najmenej. My sme chceli vedieť, čo sa vonku deje a kadiaľ sa plavíme, nakoľko nás čakala aj jedna celodenná plavba na mori, preto sme si vybrali kajutu s oknom. Okno sa však nedá otvoriť. Každá kajuta má svoju kúpeľňu so sprchovým kútom a toaletou a je plne klimatizovaná. Intenzitu si samozrejme regulujete sami, podobne ako v hotelových izbách.

Plavba výletnou loďou

Plavba výletnou loďou – itinerár

Zarezervovali sme si 5-dňovú plavbu po Škandinávii:

 • Kiel (Nemecko – prístav)
 • Visby (Švédsko – ostrov Gotland)
 • Kodaň (Dánsko)
 • Goteborg (Švédsko)
 • Kiel (Nemecko – prístav)
Plavba výletnou loďou

Možno jediný zádrhel, ktorý ľudí odradí je ďaleká cesta do prístavu, kde vaša loď kotví. Bežne tieto lode kotvia v Janove, Miláne, Hamburgu… (samozrejme podľa trasy plavby) MSC Lirica nás čakala v nemeckom prístave Kiel a cesta z nášho domu až do prístavu bola poriadne dlhá (1100 km).

Prišli sme sem najbežnejším spôsobom, teda autom a trvalo nám to 12 hodín. Túto dlhú cestu si však viete smelo rozdeliť na viac dní a prespať napríklad v Prahe, alebo Berlíne, kde si môžete taktiež urobiť skvelé výlety.

Napríklad, náš tip je spojiť plavbu s návštevou Berlína, kam lieta Ryanair z Bratislavy často v cenách 9,99 €/os., kde môžete s deťmi navštíviť najväčší krytý aquapark Tropical Islands. Z Berlína sa do Kielu najlepšie dostanete autobusovým spojom – cena od 18€/osoba.

Pokračovanie článku nižšie.

MSC Lirica

Lirica je loď patriaca spoločnosti MSC. Má 13 poschodí (z toho 9 pre pasažierov) a maximálna kapacita je okolo 1500 pasažierov + 700 členov posádky. Je to obrovský hotelový rezort, jednoducho kolos. V podstate ide o hotel na mori. Pred vstupom na loď prejdete viacerými kontrolami, veľmi podobnými ako sú tie letiskové.

Okrem viacerých výťahov, fitnesscentra, víriviek a bazénov priamo na palube, kasína, či detských kútikov, tu nájdete i rôzne salóniky, obchody aj divadlo. Dokonca tu je aj golfové ihrisko a dráha pre korčuliarov.

Plavba výletnou loďou

Aj keď bola teplota vzduchu maximálne 15 stupňov, horúce vírivky sme si užili všetci do sýta.

Na väčších lodiach (áno, sú aj oveľa väčšie a luxusnejšie výletné lode) nájdete aj aquaparky s tobogánmi a megalománske schodiská so swarovski krištálmi. Počas začiatku plavby sa pripravte na skúšku poplachu. Rozhlas vás upozorní na nástup na palubu v záchranných vestách.

Najčastejšie ľudí zaujíma, či je na lodi cítiť vlny, prípadne či sa tu vôbec dá zaspať. Plavbu treba jednoznačne zažiť na vlastnej koži, avšak môžeme smelo vyhlásiť, že loď sedí na mori veľmi pevne a po stoloch sa vám nepohybujú taniere, ani nevylievajú nápoje 🙂 Na morskú chorobu môžete smelo zabudnúť …a spí sa tu veľmi pohodlne. Dokonca často zabúdate, že nie ste na pevnine, ale na lodi.

Plavba výletnou loďou

V štvorlôžkových izbách je jedna manželská posteľ a na stenách sklopené ďalšie dve postele. Počas raňajok vám izbu poupratujú, poustielajú a postele na stenách sklopia. Počas večere vám kajutu pripravia na spánok, teda postele na stenách odklopia, pripravia schody a periny. Aký komfort 🙂

Okrem postelí je v kajute konferenčný stolík s televízorom a ako sme už spomenuli, aj vlastná kúpeľňa a toaleta. V TV je aj vlastný program MSC, cez ktorý môžete sledovať plavbu cez online kamery z pohodlia svojej postele, bez toho, aby ste vyšli na palubu. Taktiež v tomto programe dookola predstavujú loď, večerný program, či denné aktivity. Všetko tu funguje veľmi podobne ako v lietadlách.

Každé ráno sa zobudíte a v izbe máte vhodený buletín s naplánovaným programom dňa a ponukou platených výletov. Nad ránom vám ho stewardi vhodia pod dvere. Ak o organizované výlety nemáte záujem, môžete si program v daných mestách zorganizovať sami podľa seba – zadarmo – ako sme to urobili aj my.

Visby

Našou prvou zastávkou na plavbe bol švédsky ostrov Gotland. Tu sme mali na pláne navštíviť mestečko Visby, ktoré je asi najlepšie zachované stredoveké mesto v Škandinávii. Je to vďaka tomu, že sa tu nachádzajú niekoľko kilometrov dlhé hradby “Ringmuren”. Aj pre toto sa mestečko dostalo na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Visby má len okolo 25.000 obyvateľov a prístav je malý, určite tu nemôže kotviť taký “obor” ako je výletná loď. Zakotvili sme pár stoviek metrov od brehu a na pevninu sme sa dostali motorovými člnmi.

Plavba výletnou loďou

Samozrejme nikoho nenútia z lode vystúpiť. Ak sa necítite na vylodenie, prípadne vás dané miesto nezaujíma, alebo vám nepraje počasie, môžete zostať na lodi.

Na plavbe sme boli v máji a počasie vo Visby bolo nepriaznivé, ale ani to nás neodradilo od prehliadky. Vyloďovať sa s kočíkom z lode do motorového člna bolo trošku komické, no zamestnanci nám s radosťou pomohli. Poprechádzali sme sa po centre mesta, poobdivovali spomínané hradby.

Visby

Po návrate z Visby sme si vychutnávali chvíle na palube lode. Pri každom návrate na loď musíte prejsť samozrejme opäť skenermi.

V noci sme sa plavili do Dánska a na ďalší deň nás čakala Kodaň.

Kodaň

Asi sme mali šťastie, že sme toto mesto navštívili v sobotu a boli sme úplne uchvátení.

Plavba výletnou loďou

Malá morská víla (zo svetoznámej rozprávky Hansa Christiana Andersena) alebo starý prístav Nyhavn sú jednoducho miesta, ktoré nemôžete minúť. Hlavne Nyhavn je úžasný, plný popíjajúcich domácich, ktorí spevom oslavovali sobotu. Samozrejme sme sa pridali k nim.

Plavba výletnou loďou

V Kodani sme mali ešte jedno šťastie – na zaujímavú manifestáciu – v uliciach mesta sa konal pochod za legalizáciu marihuany. Nad účastníkmi pochodu sa vznášal opar trávy a táto vôňa sa niesla celým centrom. Veľmi zaujímavá skúsenosť.

Plavba výletnou loďou

Naše ďalšie články

Goteborg

Našou poslednou zástavkou na plavbe bol švédsky Goteborg.

Plavba výletnou loďou

Toto mesto patrí u Slovákov medzi najznámejšie vďaka zisku titulu majstrov sveta v hokeji v roku 2002. Nejednému z nás pri spomienke na ten šampionát behajú zimomriavky po tele.

Čo nás prekvapilo v tomto meste, že v nedeľu bolo takmer ľudoprázdne.
Vychutnali sme si v kľude historické pamiatky a prešli mestom.

Plavba takouto loďou je mimoriadny zážitok sám o sebe.

Jednoznačne treba priznať aj negatíva :

 • Pre cestovateľov, ktorí chcú danú krajinu naozaj zažiť, nie je tento spôsob cestovania veľmi obľúbený a prikyvujeme tomu aj my
 • O cestovaní sa tu veľmi hovoriť nedá, pretože za jeden deň, resp. pár hodín, strávených v daných miestach toho veľa neuvidíte, ani nezažijete
 • Všetko je vopred nalinkované. Musíte sa na loď vrátiť do stanovených časových limitov, čo naozaj veľmi obmedzuje
 • Na lodi je masa ľudí, preto nečakajte súkromie. Jedine v uzatvorenej kajute
 • Ak vám zrovna nevyjde počasie na vami vysnívané miesto, máte smolu, na druhý deň ste už inde a ďalší pokus nebude…
 • Počas plavby loďou z krajiny do krajiny toho veľa neuvidíte, čo sa nedá porovnať napríklad s cestovaním naprieč krajinami či už autami, vlakmi, …
 • Taktiež veľkým negatívom pre nás Slovákov je vzdialenosť prístavov od našej krajiny.

Určite sme z Dánska a Švédska videli veľmi málo, oproti tomu, ak by sme sa sem vybrali na vlastnú päsť, avšak… a teraz tie pozitíva :

 • Počas jednej dovolenky navštívite veľa známych miest často vo viacerých krajinách
 • Odbremenené plánovanie. Zrušia vám let, alebo nestihnete vlak, prípadne sa vám pokazí požičané auto… riešiť tieto situácie určite počas plavby nebudete
 • Kde jesť, čo jesť, koľko to bude stáť ? Na lodi bez problémov a v cene
 • Porovnanie celkovej ceny plavby Vs. ceny ubytovania a presunov medzi miestami, ak idete na vlastnú päsť, prípadne do Škandinávie cez CK
 • Všetko na jednom mieste – reštaurácie, zábava
 • Pohodlné cestovanie z krajiny do krajiny počas spánku
 • Častokrát ďaleké presuny, ktoré sú už v cene plavby a nenavyšujú váš rozpočet
 • Nakoľko je na lodi veľké množstvo ľudí z celého sveta, deti, ale aj vy si tu nájdete veľa nových priateľov

My máme na výletnú loď naozaj výborné spomienky a jednoznačne ju odporúčame hlavne pre návštevu väčších európskych miest. Naopak, neláka nás zaoceánska loď, ktorá za pár dní navštívi pár ostrovných štátov, alebo ostrovov. V blízkej budúcnosti by sme sa radi opäť na loď vybrali a prešli Francúzske pobrežie.

Ak sme vás inšpirovali, prípadne prekvapili sumou, za ktorú môže 4-členná rodina zažiť plavbu na výletnej lodi, veľmi nás to teší. Budeme radi za každý Váš LIKE, SHARE, COMMENT na sociálnych sieťach.

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2016 cestujsdetmi.sk

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI