TRAVEL
Zbaľ celú rodinu rýchlo a hravo
Marika & Michal, Cestovatelia, Slovakia
3 Sep 2016
Písať články o cestovaní s deťmi, ale nemať na blogu zoznam vecí čo zbaliť a čo jednoznačne nechať doma ?
Tááááák práve sme ho doplnili 🙂
Ak nemáte čas čítať celý článok :
STRUČNÝ zoznam vecí, ktoré jednoznačne potrebujete nájdete tu
Zbaliť sa na cestu s dieťaťom dá zabrať. Čím máte detí viac, prípadne sú v úplne odlišnom veku, tým je balenie náročnejšie.
Asi v každej rodine má balenie na starosť mamina, u nás nie som výnimkou.
Jednoznačne najväčšie starosti mi vždy robí to, či som náhodou niečo dôležité nezabudla. Celý prvý deň, kedy už sme na cestách, v duchu nenápadne premýšľam, čo nám chýba. Tohto zlého pocitu sa snáď nikdy nezbavím, aj keď už viem, že vďaka zoznamu máme predsa všetko! 🙂
Už roky používam iba jeden zoznam, ktorý si upravujem podľa cesty kam sa chystáme a podľa veku ako nám rastú deti.
Vďaka tomuto listu, si naozaj nepamätám, že by nám niečo dôležité chýbalo a preto sa s ním rada podelím.
Akosi som sa ešte nenaučila písať stručne a vždy sa rozpíšem…
…tento článok nebude výnimkou, avšak na úplnom konci nájdete vložený stručný zoznam v bodoch. Pre jeho stiahnutie Vám postačí, ak vložíte email do formulára, ktorý nájdete na konci článku a pri balení ho môžete smelo používať. Vložili sme sem 2 formáty – PDF a DOC (Word), ktorý si môžete prispôsobiť – podopĺňať podľa seba a veku vašich detí.
Pridávam zopár mojich rád :
Zapojte do balenia svoje deti.
Neverili by ste, ale často Vám pripomenú veci, ktoré by ste možno zabudli doma. A taktiež veľmi dôležitý poznatok dvojnásobnej mamy – deti sa veľmi rady cítia potrebné.
Všímajte si, aké veci denne využívate a tie si určite zbaľte.
Samozrejme, nemyslela som veci z kuchyne, nože a taniere nechajte doma…
Nebaľte sa v hodine dvanástej !
Okrem toho, že určite niečo zabudnete, budete nepríjemná na celú rodinu.
Dve hodiny by Vám na pomalé, ale dôkladné balenie mohli stačiť, tie zdatnejšie maminy to už dajú aj za pol hodku :).
Oblečenie
Samostatná kapitola, ktorú by som nerada rozpísala na dve strany.
Každá mamina vie, čo má deťom na oblečenie zabaliť, tak sem hodím iba zopár rád (v zozname je však oblečenie bodovo vypísané) :
Neberte deťom príliš veľa oblečenia. Ak majú nejaké vyslovene obľúbené kúsky, v ktorých sa dobre cítia, určite im ich zbaľte. Kašlite na to, či tie tričká mali na minulej dovolenke, alebo že tie kraťasy už mali deti na takej, či onakej fotke. Nič nenahradí deťom dobrý pocit v pohodlných nohaviciach. Úplne nové nohavice im určite do lietadla, či auta na dlhé cesty neobliekajte. Na dlhé lety sú najlepšie jednoznačne tepláky/dievčatkám legíny. Myslite na to, že v lietadle budú deti jesť, spať, mrviť sa a vystriedajú prinajmenšom 150 polôh. Okrem toho je tu aj dosť chladno, takže tenká mikinka, prípadne košele nebudú na škodu, práve naopak.
Ponožiek veľa potrebovať nebudete, veď predsa len sme v lete poväčšine všetci naboso.
Do lietadla ich deťom však vziať nezabudnite.
Jednoznačne dbajte na to, aby deti neboli počas letu bosé a mali pohodlnú obuv.
Spodné prádlo – jeho počet je taktiež na zváženie. Určite nepotrebujú vaše deti na dvojtýždňové cestovanie 14 „spoďárov“. Ponožky a trenky vyperiete veľmi ľahko a cez deň vám vyschnú behom chvíľky. Okrem toho budú deti minimálne polovicu dovolenky v plavkách.
Na spanie žiadne dlhé pyžamká, stačí tričko.
Určite nezabudnite 2x plavky, plážovú obuv, šiltovky, či klobúčiky a slnečné okuliare – toto je GRO čo sa oblečenia týka. Ostatné aj keby ste zabudli, ľahko kúpite..
Lieky
Lieky sú kapitola sama o sebe.
Nevadí mi, ak zabudnem nejaké to tričko…ale čo ak zabudnem teplomer ?
Aj keď naše deti nebývajú absolútne choré (klopem 3krát), na balenie liekov dávam najväčší dôraz.
Teplomer (beriem pre istotu dva), leukoplasty, manikúrové nožničky, akúkoľvek dezinfekciu, ak by niekto spadol na koleno a krvácal.
Výborné sú určite Burrow kvapky do uška. Pri mori fúka, deti sú celé dni vo vode, ušiam to dáva zabrať. Určite nezabudnite na vatu. Odporučila by som deťom, ktoré mávajú s uškami problémy, aby ste im do nich dali kúsky suchej vaty. Nebojte sa, počuť budú 🙂
A potom klasika – lieky na teplotu, na hnačku a na zvracanie – poradia magistri podľa veku detí v lekárni. Na dehydratáciu Kulíšek, Fenistil kvapky na alergiu (alebo iný liek, ktorý na alergiu využijete), Fenistil gél na štipance a nejaký ten Panthenol na spálenú pokožku. Kvapky a spreje na nádchu vám pri mori netreba. Sprej s morskou vodou taktiež nechajte doma. Neberte drevo do lesa.
Hračky
Zapojili ste svoje deti do balenia podľa mojich rád a priniesli vám hračky, s ktorými sa hrali naposledy na Vianoce ?
Alebo priniesli celú detskú izbu a 10 plyšákov k tomu ?
Vyvarujte sa objemným hračkám, či ťažkým spoločenským hrám. To určite na dovolenke nepotrebujete.
Nechajte deti zbaliť si detské hračky do malého kufríka, ktorý si budú ťahať. Doma ich upozornite, že ak si chcú vziať rôzne nepotrebné veci, ťahať kufrík im nikto nepomôže. Nie je nad to učiť sa z vlastných chýb a uvidíte, že tie malé kufríky nakoniec ťahať po letiskách, či v metre zvládnu a nabudúce si premyslia, či si zbalia tú megaveľkú opicu.
Nechajte ich voziť svoju batožinu ešte doma.
Jednoznačne odporúčam všetkým maminkám, aby kúpili pred cestou zopár nových neobkukaných hračiek. Tu už záleží od veku detí… Našim chlapcom už stačia iba nové časopisy a krížovky, knižky, alebo malé hlavolamy, ktoré nezaberú veľa miesta. Nové hračky deti zabavia na dlhú chvíľu.
O tom, ako deti zabaviť počas dlhých ciest, sa môžete dočítať v našom článku tu.
Nech si hovorí kto chce, čo chce, tablet jednoznačne zbaliť odporúčam ! Taktiež prenosný DVD prehrávač do auta, ak cestujete autom dlhé trasy.
…tablet balím ako prvú vec. Je to výborný pomocník pri 10 hodinových letoch, pri dlhých medzipristátiach, či skorých budíčkoch… do tabletu dáte rozprávky, logické hry,… Niektorí rodičia tvrdia, že sú tablety iba na škodu. Záleží, čo do tabletu deťom posťahujete. Je veľa rôznych edukatívnych hier, ktoré podporia logické myslenie, matematiku, písanie, či čítanie. Taktiež im neuškodia hry pre rozvíjanie reflexov – nejaké skákačky a podobne. Náš Matej sa vďaka rôznym edukatívnym hrám naučil v 3 rokoch čítať práve vďaka nemu. Záleží, čo do tabletov rodičia „namiešajú“ a vie to byť naozaj úslužný pomocník, ak sa používa v zdravej miere a rodič ustriehne, kedy je tabletu už priveľa. 10 hodinové lety dajú každému zabrať, preto trošku odreagovania deťom neuškodí.
Ďalej odporúčam prehrávače do ruky. MP3 balím taktiež medzi prvými. Chlapci si sem vložia pesničky, ktoré radi počúvajú a vedia si pospevovať aj dve hodiny.
My napríklad berieme vždy so sebou aj sedmové karty. Naši chlapci vedia hrať olympijského farára už od nepamäti. V lietadle mastíme o život. Spoločenské hry sú aj v malých cestovných baleniach s magnetickými podložkami. Halmu, šachy a podobné hry si zahráte aj počas turbulencií 🙂
Veľmi vám pomôžu aj obyčajné papiere. V každom lietadle vám letušky prinesú pre deti pastelky (ak vám ich nedajú už pri vstupe).
Deťom, ktoré vedia čítať, dobre poslúžia aj krížovky. Na osemsmerovkách a sudoku fičia naši chalani už veľmi dlho.
Jednoznačne nezabudnite na ruksak !
Veľmi dôležitá vec pri cestovaní s deťmi.
Čo by som vypichla a poradila :
Myslite dopredu a zbaľte svojim deťom ich obľúbené sladkosti – či už keksíky (nečokoládové), cukríky, lízatká, slané pochutiny. Uvidíte, že pri 3týždňovej dovolenke vám veľmi dobre padne zamlsať si na niečom, čo deti majú naozaj rady a poznajú (veľmi nečakajte, že v ázijských krajinách kúpite sladkosti, ktoré budú vašim deťom chutiť – napríklad filipínske cukríky nám veľmi nechutili a to sme si tam kúpili minimálne 5 druhov). Lízatká a cukríky ktoré si prinesieme z domu, naši chlapci rozdávajú miestnym deťom, ale v zálohe im vždy nejaké nechám, aby si na nich pochutili pri presunoch z ostrova na ostrov aj sami.
Určite treba zvážiť, či so sebou ponesiete šnorchle a plutvy, či vám nepostačia iba plavecké okuliare.
Záleží aké veľké batožiny beriete, aký váhový limit má vaša letecká spoločnosť a či ich v oblasti kam cestujete viete využiť.
ČOMU sa môžete vyhnúť:
Bežne dostupné veci na hoteloch ako sú uteráky, so sebou neberiem.
Taktiež ako som už vyššie spomínala, neberte zbytočne veľa oblečenia a objemné hračky.
Vonkoncom nie plyšové 🙂
A na záver jedno video, kde sa naučíte do batohu natlačiť čo najviac vecí 🙂
Ďakujeme
Všetkým, ktorí ste sa dostali až sem, ďakujeme za prečítanie nášho rozsiahleho blogu. Za každú referenciu prípadne sharovanie na sociálnych sieťach budeme vďační. Všetky pozitívne ohlasy nás posúvajú vpred a budeme radi ak nám pod blog napíšete nejaký komentár.
Radi by sme spoznali podobne bláznivú rodinu, ktorá cestuje na vlastnú päsť ako my a má už nejaké skúsenosti z podobného cestovania, možno v budúcnosti vyrazíme na nejaký spoločný trip.
QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“
© 2017 cestujsdetmi.sk
Balíte kufre na cestu?
Vyplňte formulár a o malú chvíľu si môžete stiahnuť nami pripravený prehľadný zoznam vecí, ktoré odporúčame baliť na cesty s deťmi.