Zanzibar s deťmi
za cenu Turecka (časť II)
Plánuješ v blízkej dobe navštíviť Zanzibar a vidieť :
- úžasné pláže
- zažiť horúci oceán
- plávať s delfínmi vo voľnej prírode
- šnorchlovať na nádherných koralových bariérach
- kŕmiť 500 kilové suchozemské korytnačky
- či zažiť plavbu na africkej plachetnici?
Neboj sa cestovať na vlastnú päsť, klikni nižšie a my ti dáme stručný návod na cestu do tejto úžasnej krajiny – info o tom, kde hľadáme lacné letenky, kde bookujeme ubytovanie, ako sme po Zanzibare cestovali a hlavne, podrobne ti popíšeme náš itinerár vrátane kontaktov na serióznych ľudí, ktorí ti pomôžu a zavedú ťa na miesta, kam sa s cestovkou nedostaneš.
K dispozícii e-book (PDF) alebo tlačený sprievodca (formát A6).
Zopár ďalších faktov, ktoré ste možno nevedeli o Zanzibare
- Vedeli ste napríklad, že ešte prednedávnom, pred 150 rokmi, bol Zanzibar svetovým obchodným centrom so slonovinou a otrokmi ? Ročne sa tu predalo neuveriteľných 50 tisíc otrokov. V hlavnom meste Stone Town nájdete pamätník všetkým otrokom.
- Možno ste už niekde počuli, že práve Zanzibar bol v roku 1946 rodiskom Freddieho Mercuryho (Queen). Ale viete aj to, že naozaj iba málokto z ostrova dodnes pozná jeho ozajstný rodný dom ? Takže ak vám niekto zaručene povie, že toto je pravý rodný dom Freddieho, nebuďte si takí istí. Každý piaty zanzibarčan vám ukáže vždy inú budovu. Dokonca ani naši priatelia si neboli istí.
- Počuli ste, že z točiek tu tečie slaná voda ? V luxusných hoteloch možno zrovna nie…no v bežných stredných triedach, v ktorých sme bývali my, sme sa sprchovať museli v slanej vode.
- Verili by ste, že na tomto prekrásnom ostrove nájdete aj paneláky ? My sme v Stone Town pozerali ako puk. Postavili ich tu nemci.
- Čo jednoznačne najviac šokovalo našich chlapcov, boli zanzibarské tisícnožky. V bežnej knihe takéto zvieratká deti neuvidia. Z nášho pohľadu je práve takéto objavovanie jedna z najväčších výhod pre deti, ktoré môžu sem tam do sveta vycestovať. Tisíce rôznych druhov zvierat sme už videli vo svete.
V prvom dieli sme vám opísali juhovýchodné pobrežie a tiež výlety, ktoré sa tu dajú podniknúť s deťmi rôznych vekových kategórií.
Pamätáte si na dedinku Kiwengwa a naše bývanie v súkromnej vilke priamo medzi domácimi ?
Z tejto oblasti sa za pár drobných dostanete na dve veľmi blízke a nádherné pláže. Sú to opäť ďalšie pláže východného pobrežia, ktoré jednoznačne stoja za vašu návštevu.
Pongwe a Pwani Mchangani.
My sme navštívili žiaľ iba Pongwe. Na Pwani sme si nenašli čas. No čo už. Vy neurobte rovnakú chybu ako my a vyberte sa na obe pláže.
Pongwe sa nachádza asi 10 minút jazdy od Kiwengwa.
Práve tu je jednoznačne najčarovnejší odliv Zanzibaru.
Pláž Pongwe sme dokonca zaradili na 3.miesto v našom rebríčku – Najkrajšie pláže Zanzibaru.
Pongwe má vo svojom srdci zaujímavý hotel s reštauráciou na útese (Rock Resort).
Keď voda odíde, i tak je tu všade piesok a odliv je príjemný. Topánky do vody tu rozhodne nepotrebujete.
Pri odlive sa na Pongwe objavia dva samostatné zálivy s tyrkysovou vodou. Pri prílive je voda naspäť už o pol hodinu a zaleje dokonca aj útes so schodíkmi vedúcimi k reštaurácii. Verili by ste, že na obed vchádzate do reštaurácie po piesku a z obeda môžete byť až po pás v oceáne ? Jednoducho najčarovnejší odliv a príliv Zanzibaru.
Pwani Mchangani sa nachádza asi 15 minút jazdy z Kiwengwa smerom na sever.
Presúvame sa na úplný sever ostrova
Z Kiwengwa sme sa opäť taxíkom presunuli do najsevernejšej oblasti Zanzibaru – Nungwi. Cesta nám trvala asi 50 minút aj so zastávkami a nákupom ovocia a vody.
Nungwi
Nungwi je mestečko plné života, kde nájdete úplne všetko. Nádherné pláže, rezorty, bungalovy, hostely, reštaurácie, zmenárne i predajne alkoholu. Na hlavnom “námestí” môžete každý večer pozorovať miestnych chlapcov ako hrajú futbal.
Sú tu rôzne lokálne stánky/vývarovne, kde si môžete smelo pochutiť na našom obľúbenom mishkaki skewers /miškaki/ (mäso na paličke) Je tu aj viac kaderníckych salónov, reštaurácie, stánky a aj masajský trh.
Je tu veľmi veľa zvedavých, ale priateľských masajov 🙂
Do jedného z miestnych “salónov” sme sa vybrali, nakoľko tu nášmu Michaelovi počas dvojtýždňového pobytu neuveriteľne narástli vlasy. Teda, bola to skôr búdka, ako salón 🙂
Miestny holič si ho posadil a ukázal mu ponuku najtrendovejších afrických účesov za posledné asi 50 ročné obdobie. Pravdupovediac, nevedeli sme si vybrať 🙂
Našu nerozhodnosť vo výbere postrehol aj pán kaderník a tak sa pustil do Miška sám. Vraj pozná aj pár európskych futbalových strihov. So žiletkou mu to išlo jedna radosť.
V tejto severnej časti Zanzibaru je odliv menej citeľný a more vám tak neuteká ako na východe. To je jednoznačná výhoda.
Oceán tu v Nungwi je jednoducho nádherný, tyrkysový. Pláž je široká, bielo-biela, 100%-tne vhodná na fotenie dovolenkových katalógov. Na vyplavené riasy tu natrafíte iba sporadicky. Kto sa vyberie na Zanzibar a z nejakých dôvodov plánuje sever ostrova vynechať, urobí z nášho pohľadu veľkú chybu.
Vy ju neurobte. 🙂
POZOR : Príliv prináša do plytčiny množstvo medúz a pri odlive je tiež veľká šanca stúpiť na ježkov. Rozhodne sa tu treba mať na pozore a bez topánok do hlbšej vody radšej deti nepúšťajte…
Z nášho pohľadu, ešte jednou nevýhodou tejto lokality sú jednoznačne turisti.
Kde je najviac turistov, je aj veľká príležitosť predať a tak sa práve v Nungwi stretávajú najlepší obchodníci z ostrova. Hlavne plážoví predavači sú veľmi dotieraví a neobídu vás ani keď ležíte v tieni na pláži. Títo beachboys predávajú na pláži kokosové orechy, ovocie, a popri tom si spievajú. Tiež aj predajcovia výletov sú tu na každom kroku.
Vyhnite sa tu ženám obchodníčkam. Ak vám raz miestna “bigmama” ponúkne tovar zo svojho stánku a vy si nič nekúpite, budete ju mať v pätách celý pobyt. Pamäť na tváre majú miestni fantastickú.
Dajte si tiež pozor : Nás tu v masajskom markete oklamali pri predávaní magnetiek (zaplatili sme za 15, pani nám do papierového sáčika zabalila 14 a tú 15tu si šikovne skryla).
Čo sa týka všetkých cien v tejto severnej oblasti Zanzibaru, odporúčame TENTO Jankin článok, kde prehľadne spísala ceny a tipy ako zjednávať.
Kigwedeni villas
Aj v tejto časti ostrova sme ubytovanie riešili s dlhším odstupom vopred a na 4 noci sme sa ubytovali v určite najkrajšej plážovej časti Nungwi, v bungalovoch Kigwedeni Villas. Sú vzdialené asi 200 metrov od pláže a v cene ubytovania sú zahrnuté aj raňajky.
Menšou nevýhodou tohto ubytovania je lokalita, nakoľko musíte k pláži prejsť cez už spomenutý masajský market. Miestne ženy tu sedia na zemi, zapletajú vlasy, vyrábajú náramky a na druhej strane úzkej cesty sú stánky s obrazmi a inými výrobkami. Cez trh sa niekoľkokrát denne musíte priam prebrodiť a predavači vám rozhodne nedajú pokoj.
Pre nás to bola aj s odstupom času asi najlepšia voľba, čo sa v pomere cena : kvalita dala v Nungwi nájsť.
A to by sme neboli my, keby sme pre vás nevydrankali nejakú tú zľavu priamo od majiteľa. 10%-tný „kód“ na zľavu v Kigwedeni villas nájdete v našom ebooku :-). K dispozícii je aj tlačený sprievodca (formát A6).
Raňajky v tomto rezorte vám možno už po treťom ráne budú liezť hore krkom. Vyberať zo širokej ponuky si tu nebudete. Dostanete sladké palacinky a praženicu, spolu na jednom tanieri. Nerobíme si srandu 🙂
Robia tu výborné čerstvé smoothies, každé ráno z iného ovocia.
Mali by ste vedieť : Pár dní pred našim príchodom bol v Kigwedeni ubytovaní Maroš so synom, ktorému tu z izby pri upratovaní zmizlo 400 dolárov. Dokonca volal aj políciu a spísal sťažnosť. Žiaľ, nič sa nevyšetrilo.
Buďte opatrní všade vo svete, ale tu v Nungwi ešte o niečo viac. Peniaze si dôkladne skrývajte, zamykajte kufre.
Ďalší výlet za korytnačkami
Tu v Nungwi máte s detičkami možnosť zažiť vodné korytnačky ako na dlani.
Jednoznačne najväčším ťahákom pre rodiny je tu na severe Mnarani Natural Aquarium (Mnarani Marine Turtles Conservation Pond).
S detičkami môžete plávať v jazierku medzi korytnačkami, nezabudnite si potápačské okuliare. Menej odvážne deti, ktoré by sa báli vstúpiť do vody priamo medzi ne, si ich môžu pohodlne z brehu nakŕmiť. Určite odporúčame 🙂
Viac informácií nájdete tu : http://www.mnarani.org/
Keďže pláž v Nungwi bola z nášho pohľadu vhodnejšia viac na fotenie a opaľovanie sa, ako na dlhšie kúpanie – hlavne pre deti – rozhodli sme sa navštíviť neďalekú pláž v Kendwa.
Kendwa
Do Kendwa sa pri odlive dostanete z Nungwi aj peši po pláži. Vzdialená je asi 4 kilometre. My s deťmi odporúčame komfortnejšiu jazdu taxíkom za 5 USD. Nechajte sa vysadiť pri borovicovom háji, blízko rezortu Kilindi.
Tu v Kendwa je tiež viac turistov ako v ostatných plážových oblastiach Zanzibaru, no oproti Nungwi je tu väčší kľud. Predajcovia iba vo svojich stánkoch, nikto za vami nebeží. Oceán je ako vaňa. Tak kľudnú hladinu sme videli iba na priehradách a tu je takto úžasne kľudný oceán. Dokonca bez medúz. Hotová rozprávka.
Kendwa je 100% vhodná aj pre najmenšie detičky.
Pláž Kendwa je pre nás jednoznačne TOP pláž ostrova Zanzibar.
Okrem toho, že sa tu aj malé detičky vykúpu dosýta, západ slnka do oceánu je tu naozaj najčarovnejší. Okolo piatej hodiny sa na hladine zídu plachetnice a turisti z nich pozorujú úžasné farby zapadajúceho slnka. Najčastejšie sem prichádzajú práve turisti z Nungwi.
Najlepší deň s najlepšími ľuďmi
Ešte zo Slovenska sme sa neskutočne tešili na plavbu a šnorchlovanie pri ostrove Mnemba a modlili sa, aby sme si mohli zaplávať s delfínmi.
Bežná cena za plavbu tradičnou africkou motorovou loďkou s ďalšími turistami vyjde na 20 USD / osoba.
Súkromná plavba na speed boat nám bola ponúknutá za 150 USD (už aj s obedom).
Bolo nás 7, z toho štyria dospelí, takže cena to nebola vôbec zlá. Hlavne, ak sme nemali v pláne deliť sa o loď s ďalšími ôsmymi pasažiermi. Plavbu touto roztrasenou loďkou sme mali za sebou z výletu na Prison Island (pozri prvý článok) a musíme povedať, že cesta naspäť, keď prišli veľké vlny a my sme skoro utopili našu elektroniku, nám zadky pekne zovrela. Cítili sme sa ako nedobrovoľne hodení na raft. Nemali sme akosi chuť opäť niečo podobné s deťmi zažiť.
Preto túto divokú jazdu nemáme ani zdokumentovanú. 🙂
Okrem toho, táto loď neposkytuje žiadne miesto na pohodlné ležanie a oddych pre deti. Polhodinová plavba na Prison Island je fajn, ale 7-8 hodín na mori na takom korábe… ?
Neodporúčame. Museli sme vymyslieť, alebo nájsť niečo iné…
Naša rada : Pred zakúpením, alebo zajednaním výletu si prezrite loď, na ktorej sa s deťmi budete plaviť. Ak ide o celodenný výlet, buďte obozretní. Všimnite si, či je na lodi dostatočný tieň a tiež miesto na oddych, ak by si deti chceli ľahnúť.
My žijeme v presvedčení, že čo má prísť, príde…
A tak aj bolo, nakoľko nám v jedno ráno na Zanzibare prišiel zaujímavý email na info@cestujsdetmi.sk.
V tomto maili sme si našli povzbudenie pri cestovaní po africkom ostrove a aj výborný tip na plavbu na ostrov Mnemba plachetnicou s Keňanmi (Ali, Auni a Yassir).
Verili by ste, že náš najlepší zážitok z celého putovania po Zanzibare máme práve od slovenky, našej čitateľky ?
Týmto ti Katka ešte raz ďakujeme za úžasný TIP !
Problémom Zanzibaru je, že domáci proste Keňanov nemusia a vyslovene turistom hovoria, že plaviť sa s nimi nie je bezpečné. Dokonca majú aj rôzne vymyslené príbehy.
Súvisiace články
-
Zanzibar s deťmi za cenu Turecka – 1. časť
Navštívili sme exotický Zanzibar s deťmi, v tejto časti sa dočítaš o juhu a východe ostrova -
Najkrajšie pláže Zanzibaru
Náš rebríček zanzibarských pláží vrátane krátkeho videa.
Mnemba
Náš ďalší deň v Afrike priniesol TOP zážitok pre nás dospelých, ale aj pre naše deti. Rozhodli sme sa navštíviť okolie ostrova Mnemba. Okolie spomíname preto, lebo na ostrov sa dostanete iba ako hostia, pričom nemáte umožnený vstup na pevninu.
Môžete plávať na plytčine a šnorchlovať na pestrofarebnom koralovom útese, ale vstúpiť na ostrov je zakázané.
(podľa domácich ostrov Mnemba patrí Billovi Gatesovi).
Asi tri dni pred plánovaním výletu sme sa spojili s chalanmi z Kene a dohodli si miesto a čas vyzdvihnutia. V noci poriadne spŕchlo. Skoro nám odfúklo strechu. A ráno boli obrovské vlny…už sme si vraveli, že výlet nám nevyjde a zostaneme na plážach. Chalani sú veľmi opatrní a výlet nám preložili o pár hodín neskôr, kedy vlny utíchli.
O pol jedenástej nám už kývali z plachetnice a my sme mohli nastúpiť na ich úžasnú loď.
Boli sme trošku smutní, pretože naša pravdepodobnosť vidieť delfínov bola veľmi nízka. Napoludnie už nešantia na hladine tak ako ráno, alebo večer, kedy horúce slnko tak nepáli.
Chalani milujú deti ! A to doslova.
Celú plavbu sme o nich ani nevedeli. Ali, Auni a Yassir ich naučili africké hry, spievať tradičné piesne, spoločne kormidlovali loď, či ťahali kotvu. Dostali výklad o rôznych rybách a samozrejme celú plavbu pozorne hľadali delfínov… 🙂
Pre nich sú šťastné deti najviac, čo môžu počas plavby dokázať. Delfíny sme videli viackrát, dokonca priplávali priamo pod našu plachetnicu, z čoho boli naše deti prešťastné.
Ešte pred vyplávaním sme si spoločne dohodli obed, ktorý sme mali započítaný v cene. Máte možnosť výberu morských príšeriek, alebo rôznych veľkých rýb. My sme si vybrali rybu so šalátom a plackami. V cene sú aj snacky, slané, sladké, ovocné misy a pitný režim.
Preto vám postačí na loď vziať iba uterák, potápačskú výstroj a opaľovací krém. Dokonca, ak nemáte vlastné okuliare so šnorchlom, chalani majú zopár na plachetnici.
Počas plavby máte vy aj vaše deti možnosť úžasného oddychu. Poležať si na mäkkých matracoch v tieni a plaviť sa do neznáma je úžasný pocit. Ak samozrejme netrpíte morskou chorobou 🙂
Chalani nám zakotvili priamo pri koralovom útese a spolu s nami plávali a ukazovali jeho najkrajšie časti. Počas šnorchlovania sme s deťmi kŕmili tisíce rýb africkými plackami priamo z rúk. Videli obrovské kraby aj mušle. Okolo nás delfíny, a my sme vo vode strávili asi dve hodiny. Všetci sme boli úplne rozmočení. Ani sme si nestihli všimnúť, že Yassir už dogriloval obed a pripravený je pre nás na palube 🙂 A jeho šalát v pre nás divokých kombináciách (ovocie + zelenina) bol naozaj úžasný.
Najviac, čo sa nám na tomto výlete páčilo, bolo to ich ozajstné chcenie urobiť tento deň pre nás výnimočným. Chalani sú námorníci, ktorých to stále baví a zrejme nikdy neprestane. Sú to také tri veľké deti a to je na nich najúžasnejšie. Okrem skvelých námorníkov sú aj úžasní zabávači a kuchári a po pár minútach strávených s nimi aj vaši najlepší priatelia z Afriky.
Bez pochyby tá najlepšia partia pre rodiny s deťmi.
Kontakt na nich nájdete v našom ebooku. K dispozícii 2 verzie – e-book (PDF) alebo tlačený sprievodca (formát A6).
Ceny nezjednávajte, ihneď vám napíšu najnižšiu ponuku, keď im napíšete, že máte kontakt od Cestuj s deťmi 🙂
Okrem celodennej plavby na ostrov Mnemba si s chalanmi môžete dohodnúť aj iné výlety. Západ slnka v Kendwa, východ slnka, šnorchlovanie na rôznych iných ostrovoch v okolí Zanzibaru, či plávanie s delfínmi.
Naše cestovanie po Zanzibare sa žiaľ blížilo ku koncu a posledný africký západ slnka sme pozorovali na pláži v Nungwi…
Na úplný koniec vám dáme náš tip na TOP zážitok na Zanzibare
Ak ste sa rozhodli pre Zanzibar a cestujete so svojimi deťmi staršími ako 15 rokov, odporúčame jednoznačne Cheetah’s Rock (tzv. Gepardia skala).
Skúšali sme ešte z domu, asi mesiac pred odletom cez mailovú komunikáciu prehovoriť majiteľov, aby sme sem mohli vstúpiť s našimi deťmi, no žiaľ pre bezpečnosť ako detí, tak aj zvieratiek sa to nedalo uskutočniť.
Vstup je striktne vekom ohraničený.
Vo viacerých zahraničných rebríčkoch : “Čo zažiť na Zanzibare” je práve táto rezervácia na prvých priečkach. Vstupné 140 USD / osoba zahŕňa 4 hodinový celoživotný zážitok a aj spiatočný transfer do Nungwi. Zažijete tu priamy blízky kontakt s rôznymi zvieratami (gepard, lev, zebra, hyena, …). Rezerváciu je potrebné urobiť v dostatočnom predstihu vopred, nakoľko vstup je pre komfort zvierat limitovaný iba na pár osôb a Cheetah´s rock je otvorený iba utorky, štvrtky a nedele. Spojte sa s Reinhartom mailom reinhartlutzrl@gmail.com
Prípadne sa s ľuďmi, ktorí sa o rezerváciu starajú skontaktujte priamo cez formulár na ich webe : http://www.cheetahsrock.org/contact-us/
A koľko nás takéto cestovanie vyšlo ?
Letenka | 399,00 € |
Ubytovanie (13 nocí) | 236,00 € |
Preprava po ostrove | 30,00 € |
Ostatné (strava, …) | 62,00 € |
Víza | 48,00 € |
Spolu | 775,00 € |
uvedené ceny sú v priemere na 1 osobu
Ešte stále si myslíš, že cestovanie do vzdialených kútov sveta je vymoženosťou iba bohatých ? Ak premýšľaš, že tento rok vymeníš turecký rezort za Zanzibar, malo písanie tohto článku pre nás naozaj zmysel.
Na záver musíme povedať, že sme si Afriku naozaj veľmi zamilovali. Je to úplne odlišné cestovanie ako po Ázii, odlišné kultúry aj ľudia, ale pritom všetko tak podobné, až to nevieme vysvetliť. Prejdeme si ešte posledné ázijské miesta, ktoré nás lákajú a potom sa vrhneme na ďalšie africké dobrodružstvo.
Už teraz máme dohodnuté výlety po čarovných miestach v Keni.
Tak HAKUNA MATATA a hor sa na Afriku.
Budeme vám vďační za zdieľanie tohto článku medzi kamarátov.
Vezmite aj vy svoje deti na Zanzibar, vďaka našim tipom naozaj ušetríte.
Chceli by ste čítať naše články medzi prvými ?
Vložte svoj email do tabuľky a my vám ich budeme automaticky posielať.
QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“
© 2017 cestujsdetmi.sk