Vyberte stranu

Banská Štiavnica s deťmi

Anda White Beach Resort

Marika, Slovakia

12 Aug 2021

[Total: 0   Average: 0/5]

sharing-caring-hearts

Banská Štiavnica ako stvorená pre rodiny s deťmi!

Viete čo je na Štiavnici najúžasnejšie? Túlať sa tu iba tak, pozerať sa srdcom a neriadiť sa itinerárom, pretože na každom kroku objavíte úžasné miesta, čarovné kúty tohto mesta, ktoré si jednoznačne zamilujete.

Ak s deťmi navštívite Štiavnicu a predsalen si radi pomôžete itinerárom, alebo overenými tipmi kam s deťmi vybehnúť, rozdelila som tento článok na miesta kam sa môžete vybrať počas celého roka a tiež počas daždivých dní, ale tiež na zaujímavé miesta, kde plnohodnotne strávite s deťmi čas počas teplých dní.

Prší, alebo je zima? Poďte s deťmi sem:
Hoplandia – https://www.hoplandia.sk/
S najmenšími “nezbedníkmi” poďte určite sem. Hoplandia je detské centrum plné zábavy pre rôzne vekové kategórie detičiek. Ponúka tiež vonkajšie ihrisko, ktoré počas pekných dní umožňuje ďeťom rozvíjať ich fyzické shopnosti na čerstvom vzduchu. Nájdete tu hojdačky, preliezky, ale tiež fantastické dopravné ihrisko.

Banka lásky – https://bankalasky.sk/
Jediný trezor lásky na svete, zážitkový dom o najdlhšej ľúbostnej básni sveta! Zažijete tu 60 minút romantiky, zábavy a zimomriavok. Vhodná pre celé rodiny.

Infinitórium
Ak vám v Štiavnici prší, svoj čas naplno využijete v budove renesančného paláca zo 16.storočia, priamo na námestí. Infinitórium sme pred párdňami sami vyskúšali a určite odporúčame. Nájdete tu umeleckú inštaláciu rôznych optických ilúzií a s väčšími deťmi (podľa nás vhodné od 6 rokov) sa tu zabavíte od 30 do 60 minút.

Terra Permonia – http://www.terrapermonia.sk/
Perfektné miesto, kde deti hravou formou objavujú rôzne techniky. Terra Permonia je absolútna novinka na slovenskom trhu, inšpirovaná holandským know – how. Je to tvorivá dielňa, miesto oddychu, zábavy, učenia a poznávania. V najatraktívnejšej časti sa deti učia hravou formou pracovať s rôznymi technickými zariadeniami, pília, orezávajú, farbia, režú, ohýbajú, vŕtajú, zvárajú a používajú rôzne materiály.

Štôlňa Galzenberg
Najväčšie poklady vždy ukrývala Štiavnica v podzemí a vraj jej to zostalo až dodnes.Dedičná štôlňa Glanzenberg (v preklade Ligotavá hora,) a jej tajomné chodby prechádzajú priamo pod hlavnou ulicou. Kedysi sa tu pravidelne a aktívne ťažilo, a takto sa štôlňa plnohodnotne zachovala až do dnešných dní. Dlhé roky bola najdlhším podzemným tunelom Európy a zaujímavosťou štôlne sú cisárske schody vytesané do kameňa.

Banskoštiavnicky betlehem
Zaraďujeme ho medzi najväčšie drevené, pohyblivé betlehemy na Slovensku. Zobrazuje vývoj, históriu a tradície Banskej Štiavnice v rezbárskej podobe.

Čajovňa Klopačka
Máte radi chute a vône rôznych čajov, prípadne si sem-tam radi doprajete vodnú fajku? V tejto čajovni nájdu svoje miesto jednoznačne aj rodiny s deťmii, ktoré sa tu pohrajú a zabavia (prípradne si môžete spoločne zahrať vankúšovú vojnu). Tejto čajovni bol dokonca udelený certifikát – zariadenie priateľské k deťom (Baby friendly) a môžete tu ochutnať až 150 druhov čajov.

Kaviareň Divná pani
Toto je naozaj divná kaviareň…. ale tak svojsky v dobrom divná, pretože tu nájdete naozaj neobyčajný interiér. Výborná káva, limonády, či domáce zákusky sú veľkou čerešničkou na torte 🙂

Ak vám počasie praje, nevynechajte tieto miesta :
Banské múzeum v prírode – https://www.muzeumbs.sk/sk/banske-muzeum-v-prirode
Nájdete ho v malebnom údolí pod tajchom Klinger na okraji mesta.

Štiavnické tradície starých rodičov
Sú tvoje deti zručné a radi tvoria, vyrábajú rôzne nové veci? Tak tento zážitok bude pre ne ako stvorený. Priučte sa tradíciám našich starých otcov a prežite s nimi šikovnosť ukrytú v nástrojoch, čo kedysi používali gazdovia aj gazdiné.
Chceš vedieť viac? Klikni https://www.zahoramizadolami.sk/podujatia-zazitky/ako-si-vyrobit-brezovu-metlu/edate/2021-08-18

Vláčik Štiavnická Anča
Tento vyhliadkový turistický vláčik si v Štiavnici určite všimnete, Premáva a zastavuje kadetade a zavezie vás k najznámejším a najnavštevovanejším pamätihodnostiam Banskej Štiavnice. Určite využite jazdu s ním aj s najmenšími detičkami.

Krištálový kameňolom
Kameňolom v Banskej Štiavnici, je vo svete známy bohatým výskytom minerálov, rôznych druhov kameňa, železa a titánu. Rodinám s deťmi je tu sprístupnená jeho časť,v ktorej môžete hľadať a zbierať minerály do vlastných zbierok. Tento zážitok je spojený s množstvom geologických informácií a terénnych ukážok. Základná prehliadka priestorov kameňolomu s výkladom trvá 1,5 hodiny.

Banskoštiavnická Kalvária
Ak máte radi pamiatky, jednoznačne odporúčame prejsť celú kalváriu. Je to súbor 22 sakrálnych stavieb, z toho je 17 kaplniek a troch kostolov.Komplex bol vybudovaný v rokoch 1744 – 1751 v barokovom štýle. Odporúčame so staršími deťmi.

Zveropark – https://www.zveropark.sk/
Asi 30 minút jazdy autom od Banskej Štiavnice sa nachádza Zveropark v Žarnovici. Miesto, na ktorom jednoznačne vaše deti odložia mobily a tablety… kde je dovolené zvieratká pohladkať, pritúliť sa k nim… kde budete relaxovať popri tom ako budú deti spoznávať prírodu, hrať sa a zabávať sa…

Menhir nad Štiavnicou
Ak vás s deťmi láka turistika, určite nevynechajte dvojmetrovú megalitickú stavbu s viac ako dvojmetrovým centrálnym menhirom. Je netypická nielen pre Štiavnicu, ale i pre Slovensko. Podľa autorov stavby má kamenný kruh slúžiť na harmonizáciu a dočerpanie vitálnej energie.

ZŠ M.Hella v Štiavnických Baniach
Pre nás TOP zážitok našej cesty v okolí Banskej Štiavnice. Iba 5 kilometrov od Banskej Štiavnice, v obci Štiavnické Bane, nájdete unikátnu základnú školu, kde je sokoliarstvo zaradené medzi povinné predmety. V areáli Avespark môžete s deťmi za malú chvíľu navštíviť japonskú či provensálsku záhradu, dažďový prales s krokodílom, piškótami nakŕmite papagáje a každý deň o 14tej hodine tu zažijete fantastický program pre rodiny s deťmi so sokolmi, orliakmi a sovami. Už ste videli letieť výra lesného? Spoznáte v prírode obrovského orliaka bielohlavého?
Chceš vedieť viac? Klikni
https://www.zahoramizadolami.sk/podujatia-zazitky/zazi-sokoliarske-umenie-v-stiavnickych-vrchoch/edate/2021-08-21/

A čo tak Štiavnické Tajchy?
V okolí Štiavnice je ich hneď niekoľko… Najobľúbenejším je určite Počúvadlo, veľmi pekné tajchy sú Klinger a Evička. Naši sledovatelia odporúčajú tiež Veľkú vodárenskú nádrž.

Tento článok vznikol za pomoci Banskobystrického kraja, portálu https://www.zahoramizadolami.sk/ a tiež na základe skúseností, rád a tipov od našich sledovateľov na Facebooku CESTUJSDETMI, za čo každému kto prispel VEĽMI ĎAKUJEM 🙂
Marika / Cestujsdetmi.sk

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2021 cestujsdetmi.sk