Madagaskar – Ile Sainte Marie
Marika & Michal, Slovakia
04 Feb 2019
Ostrov Ile Sainte Marie / Nosy Boraha bol jednoznačne láskou na prvý pohľad.
Nebudeme klamať ak povieme, že je jedným z TOP ostrovov (určite v TOP 3) na ktorom sme kedy boli…
…a to ich už zopár máme za sebou.
Cesta sem, z hlavného mesta Antananarivo, však nebola prechádzkou v ružovej záhrade. O cestovaní cestou-necestou cez Madagaskar sme napísali náš článok.
Ešte z domu sme mali rezervované ubytovanie na celú dĺžku pobytu. Pôvodne sme sa neplánovali presúvať a chceli sme na ostrove využiť iba jeden typ ubytovania, no nakoniec sme na prvú noc zvolili Lakana Resort a domčeky priamo nad Indickým oceánom.
Chceli sme vyskúšať na Madagaskare aj niečo menej bežné, tak sme si vodné vilky rezervovali na jednu noc s plánom, že ak bude ubytovanie na nič, prežijeme to, pretože sa na druhý deň aj tak sťahujeme. Z fotografií a z hodnotení na internete nám totiž tento rezort neprišiel až tak lákavým. Presvedčila nás však cena, za ktorú boli domčeky k dispozícii (40€ na noc), tak sme si povedali, že ich vyskúšame…
Chyba ! Prvý krát sme sa nechali fotkami zmiasť. Na našom obľúbenom portáli tripadvisor, ale tiež na bookingu, bol rezort odfotený, ako keby bol postavený na špinavej priehrade. Škaredé more, domčeky také nijaké…nič extra lákavé, preto nás recenzie nepresvedčili na dlhší pobyt. Naša škoda…
Na ostrov sme prichádzali pred obedom a už z tuk-tuku sme videli tú nádheru. Hneď sme vykríkli, až tuk-tukára na motorke nadhodilo. Na recepcii si o nás museli myslieť naozaj kadečo, takí sme boli šťastní že ich rezort je nádherný a nie taký ako na fotkách z recenzií. Nikdy sme si tak ubytovanie neužili, nakoľko sme vedeli, že nás tu čaká iba jedna noc, necelé dva dni.
Bonusom k rezortu je úžasná reštaurácia, výborná kuchyňa, bohaté raňajky, milý personál a perfektní domáci, ktorí bývajú v blízkosti viliek. Chovajú kačky, sliepky, ich deti tu lovia rybky holými rukami a bolo vidieť, že sú radi keď našich chlapcov uvideli. Hneď im poukazovali úlovky, ktoré mali uložené v tradičnom africkom kanoe. Hotový africký vidiek na pobreží.
Obrovská výhoda, že domčekov v rezorte je iba zopár. Je tu až neskutočný kľud a minimum turistov. Lakana resort je veľmi vhodný na svadobnú cestu.
Rezort leží v zátoke a oceán sa tu počas dňa skoro ani nepohne. Počuť iba šuchotať palmové listy. Po pláži pobehujú domáce kačice a všade sú obrovské mušle.
No inak toto je veľká “nevýhoda” Madagaskaru. Skoro žiadne malé mušle sme nenašli… Všade na pláži sú biele obrovské kilové mušle, ktoré sa po celom pobreží ostrova využívajú hlavne ako popolníky, alebo sa s nimi dláždia bočné hrany schodov. Sú nádherné a po pláži ich musíte doslova prekračovať.
Po dvoch dňoch na západnom pobreží sme sa presťahovali na druhú stranu ostrova. Už sme síce nebývali priamo nad oceánom, no bungalovy Hotel Club Paradise, do ktorých sme sa presťahovali, sú postavené na pláži iba pár krokov od mora. Práve tu na niekoľko kilometrovej pláži ležia palmy priamo v oceáne a piesok má farbu hladkej múky.
Na každej strane ostrova Ile Sainte Marie sú iné pláže a každý turista si tu nájde svoj raj, preto odporúčame celý ostrov precestovať. Na západe nájdete skôr zelenkavý oceán s hnedým pieskom, na východe vás omráči tyrkys.
Najkrajšie pláže Île Sainte-Marie sú podľa nás jednoznačne na východnom pobreží. Veľmi veľa domácich aj tu žije priamo na pláži. Zatiaľ ich nevysunuli developéri do vnútrozemia. No aj to sa raz určite stane, podobne ako na Zanzibare.
Pri prechádzkach po pobreží natrafíte na pastiera s dobytkom, alebo miestne deti, ktoré sa v deravých vyplavených lodiach len tak hrajú. Väčšinou tu však chlapci lovia ryby a dievčatká pomáhajú maminám v domácnosti. Perie sa ručne a ak chce rodina vyťažiť z turizmu, musí vyrábať rôzne suveníry, najčastejšie z banánových listov a mušlí. Čo najnižšie, až nulové náklady sú nutnosťou, nakoľko ako sme spomínali v predošlom článku, zarobiť na Madagaskare je pre rodiny veľmi ťažký oriešok.
Hotel Club Paradise je úžasne vhodný pre rodiny s deťmi. Okrem skvelej polohy priamo na pláži, tu nájdete aj bazén. Majitelia sú Francúzi, Karine a Thierry. Starajú sa osobne o rezort a žijú tu už niekoľko rokov. Karine je milovníčka zvierat a má tu doslova vlastnú mini ZOO.
Najstarším obyvateľom je Samuel, suchozemská korytnačka, ktorý sa celé dni moce popod nohy a chodí dookola okolo rezortu. Deťmi sa veľmi rád nechá hladkať.
Charlie je veľký psí strážca a hlási hlavne príchod domácich. Turisti mu nevadia a deti miluje.
Určite je však najväčšou atrakciou Zuk. Domáci lemur, ktorý behá a skáče kadetade a väčšinou vám zje celé raňajky. Je neškodný a tiež sa rád nechá pohladiť – ak má náladu. Stane sa, že vás skoro ráno zobudí skákaním po streche bungalovu, prípadne ak prídu noví hostia. Vtedy robí totiž naozaj veľký hluk.
Okolo bungalovov si určite všimnete obrovské jamy v piesku, často aj desiatky centimetrov široké. Patria krabom. Niet sa čomu čudovať, pretože bývate na pláži. Ak však máte paniku z naozaj veľkých krabov, neprechádzajte sa tu po tme, hlavne nie naboso. Naši chlapci “rýchla rota” si to veľmi užívali a s baterkami krabov po zotmení naháňali. Nám však nebolo všetko jedno, keď nám jeden obrí krab vošiel okolo piatej ráno medzi dvere bungalovu, také klepetá sme nikdy na vlastné oči nevideli. Hneď nám bolo jasné, od čoho máme pri dome tak širokú jamu.
Láka ťa Madagaskar a chceš získať potrebné informácie k ceste na tento ostrov? Stiahni si náš e-book, alebo objednaj tlačeného sprievodcu TU
Na ostrove je lákadlom pre turistov pirátsky cintorín. Dá sa tu jazdiť na štvorkolkách, a počas roka tu tiež migrujú veľryby, ktoré je vidieť priamo z pláží. Inak je ostrov stvorený čisto na oddych a spoznávanie sa s domácimi. Neočakávajte tu pouličné stravovanie. Ako turista sa prestravujete iba v reštauráciách, ktoré väčšinou patria k hotelom. Na ulici si kúpite maximálne sladké pečivo, zeleninu a ovocie.
Okrem hlavného ostrova Nosy Boraha, môžete zamieriť aj na menšie ostrovy v okolí a využiť rôzne lodné výlety. Nie nadarmo sa o tejto oblasti hovorí ako o pirátskom území. Vraj je tu ukrytých niekoľko pokladov a stroskotaných lodí a tak je okolie stále plné potápačov. Rozhodne to je aj vďaka krásnemu podmorskému životu.
My sme vybehli na celodenný výlet na malinký pirátsky ostrov. Oceán je všade veľmi kľudný a tak sa lodných výletov nemusíte báť aj ak prídete s menšími deťmi. Pirátske vlajky sú tu na každom kroku a deti samozrejme nadšené.
Celodenná turistika naprieč pirátskym ostrovom, bola s našim sprievodcom Erikom v tom teple naozaj náročná, ale dali sme to. Erik nám ukázal školu, kostol, ako rastie ananás, vanilka, čierne korenie, škorica, či muškátový orech, … I keď sme už všetky koreniny, či ovocie rásť v iných krajinách videli, vždy nás poteší vidieť to opäť.
Prešli sme viacerými osadami, až sme vyšli na najvyšší bod ostrova k majáku. Odtiaľ bol už iba kúsok k pobrežiu.
Pirátsky ostrov je rajom pre potápačov a šnorchlistov a i keď sa v oceáne neosviežite, pretože voda je rovnako horúca ako vzduch, vhupnete do nej ako do vane a vyleziete tak za pol dňa.
Île Sainte-Marie / Nosy Boraha a jeho okolité ostrovčeky jednoznačne odporúčame každému milovníkovi gýčových fotiek a oddychu. Hotový raj pre rodiny s deťmi a potápačov.
Už ste čítali aj naše ďalšie články z cesty po Madagaskare ?
Madagaskar – Putovanie ostrovom
Madagaskar – Nosy Be
Madagaskar – TOP 10 miest
V ďalšom článku popíšeme o najznámejšom ostrove Madagaskaru Nosy Be, o ďalších výletoch a našich pocitoch.
QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“
© 2019 cestujsdetmi.sk