Vyberte stranu

Horný Zemplín – Domaša, Medzilaborce a okolie

Anda White Beach Resort

Marika, Slovakia

23 Aug 2022

[Total: 0   Average: 0/5]

sharing-caring-hearts

Musíme sa priznať, že Východné Slovensko nám uteká pomedzi prsty a naše potulky zo západu na východ žiaľ väčšinou končia už na Spiši.

Minulý rok sme si prešli Údolím smrti Kapišová, videli Opálové bane a navštívili blízke okolie. Článok o našich túlavých topánkach nájdete tu:
https://cestujsdetmi.sk/severovychod-s-detmi/

Tento rok sme sa rozhodli vrátiť a prejsť sa ešte o niečo ďalej. Pozrite sa spolu s nami, čo sme v oblasti Horný Zemplín zažili a ktoré miesta odporúčame.

Slovenské more

Naše dobrodružstvo po Zemplíne začalo na Domaši. Nie nadarmo ju voláme Slovenské more. Veľká Domaša je naozaj obrovská a leto plné zážitkov tu trávia aj tie najnáročnejšie rodiny s deťmi.
Hotely, penzióny, kempy, pláže, vodné športy od výmyslu sveta a čistá voda ideálna na letné osvieženie… naozaj všehochuť.

Plavba výletnou loďou Bohemia

Už ste sa plavili po Domaši? My po prvý krát.
Výletná loď Bohemia pláva z rekreačnej oblasti Domaša Dobrá v smere na Valkov, následne sa loď vracia až k priehradnému múru a prichádza späť do prístavu. Plavba trvá približne 1 hodinu a 15 minút.
Počas náučnej plavby sa dozviete množstvo informácií o histórii vodného diela. Program je vhodný pre všetky vekové kategórie. Hovorené slovo striedajú autentické zvuky z dôb minulých, ale aj hudba vystihujúca obdobie vo vtedajšom Československu a neskôr v samostatnom Slovensku.
Na lodi je priestranná paluba, kde sa môžete opaľovať, alebo skryť pod prístrešok. Počas plavby si môžete vychutnávať nápoje z lodného baru. Ten nájdete vo vnútorných priestoroch lode, kam sa môžete ukryť v prípade horšieho počasia.
ODPORÚČAME VŠETKÝM!

Na večeru sme sa vybrali do Hotela Zelená Lagúna, ktorý má aj vlastný wellness. Večere sa tu podávajú formou bufetových stolov.
https://www.hornyzemplin.sk/vodna-nadrz-domasa/

My sme na Domaši nespali, ale presunuli sme sa do obce Zámutov.
V miestnom rodinnom penzióne Opál sme sa ubytovali a ráno vyrazili na turistiku po okolí.

Zámutovská kolejka

Bývalá úzkorozchodná lesná železnička medzi Vranovom nad Topľou a Zámutovom, ktorou sa v prvej polovici 20. storočia zvážalo drevo z lesov zámutovského regiónu v Slanských vrchoch, dala pomenovanie lesníckemu náučnému chodníku.
Lesnícky náučný chodník má dĺžku 8 kilometrov. Časť trasy = 2,6 km je vyasfaltovaná a dá sa absolvovať aj na bicykli s najmenšími deťmi, či s kočíkom.

V Zámutove nájdete tiež fantastické Múzeum u Cetky

Múzeum u Cetky Dom ľudových tradícií Zámutov v regióne Horný Zemplín je naozaj perfektné. Príbehy prastarých rodičov z ich detstva, tradičná výroba krojov z konope, ale tiež skryté šuflíky v starodávnom židovskom nábytku, v ktorých bol ukrytý desaťročia obrovský poklad. Veľmi milí sprievodcovia, manželia, ktorí vám s nadšením ukážu svoje dedičstvo. Všetkého sa môžete dotknúť, vyskúšať si, oblečiete sa do kroja a ešte vás aj odvážia na starej váhe, ktorá si snáď pamätá i Napoleona. Určite sa choďte presvedčiť na vlastné oči.

Park zvierat v Stropkove

Malinká a nenápadná ZOO v centre Stropkova, určite zláka rodiny s deťmi na návštevu svojho areálu. Ak ste v týchto končinách, vybehnite sa pozrieť. Nájdete tu kone, opičky, plazy, ale tiež vtáky a aj akvárium.

Ak už budete v Stropkove, nevynechajte výstup na kostolnú vežu. Je z nej krásny výhľad na celé okolie mesta. Ako jediná veža na Slovensku má presklený strop, cez ktorý je vidieť 20 metrový krov veže. Každý posledný piatok v mesiaci tu môžete zažiť tiež nočný výstup.
https://www.stropkov.sk/kostolna-veza.html

Giraltovce

Mesto, v ktorom sme nikdy predtým neboli.
Do týchto končín chodíme naozaj sporadicky, preto keď sme sa ocitli v okolí mesta, nemohli sme ho minúť. Ubytovali sme sa v Hoteli Alfa a musíme povedať, že tak krásny hotel s tak fantastickými službami sme už dávno nenavštívilii…
Bowling, wellness a kuchyňa, ktorej sa v tejto oblasti iba veľmi ťažko konkuruje. Naozaj odporúčame!

Pešou chôdzou iba pár minút od Hotela Alfa nájdete tiež vzácny dub letný, ktorý podľa niektorých zdrojov dosahuje vek 600 rokov. Nachádza sa pri terajšom Dome kultúry – ide o pôvodný kaštieľ z polovice 17. storočia

Vladičský raj

Počuli ste už niekedy o tom, že máme na Slovensku Vladičský raj?
My veru po prvý krát. V okolí pohraničnej obce Vladiča v Stropkovskom okrese je naozaj nádherná príroda. Okrem iného tu nájdete tiež Vladičské vodopády. Vodopády nájdete asi polhodinku cesty od miestneho múzea.
Dedinské múzeum vás prevedie od kolísky až po hrob. Vďaka zachránenej časti interiéru 200-ročného chrámu sv. Vasiľa Veľkého sa ocitnete na jednom mieste v kostole či kancelárii minulého režimu. Obdivovať môžete aj historickú hasičskú techniku či vojnovú výstroj. Z Vladiče sa dostanete peši až do poľskej Čeremchy po starej obchodnej ceste.

Knieža Laborec a Drevený chrám v Habure

Prechádzame Haburou, miestom o ktorom sme nikdy predtým nepočuli.
Keď sme zbadali na kopci veľkú bronzovú sochu, postavu muža, museli sme sa k nej dostať. Kto to môže byť?
Autom sa dostanete priamo pod kopec na ktorom sa vypína viac ako 5 metrov vysoká bronzová socha kniežaťa Laborca. Slovanské knieža Laborec vládlo v 9. storočí a po páde užhorodského zámku ho uhorské vojská prenasledovali až k rieke, kde ho dolapili a popravili. Rieku na jeho počesť pomenovali Laborec. Tak hovorí legenda.
S menom kniežaťa si môžeme spojiť tiež Laboreckú vrchovinu.

Priamo pod kopcom nájdete Drevený chrám sv. Mikuláša biskupa. Miestni ľudia ho postavili za približne dva roky a stal sa pamätníkom na všetkých rodákov. Pôvodnú cerkev v dedine postavili v prvej polovici 16. storočia a dnes stojí v Hradci Králové v mestskom parku Jiráskovy sady.
https://www.hornyzemplin.sk/knieza-laborec-a-dreveny-chram-v-habude/

Ak máte s deťmi radi legendy spojené s výletmi v prírode, určite nevynechajte turistiku pod Čertov kameň.
Je to pieskovcový skalný útvar s vytesaným reliéfom hlavy čerta s výhľadom na okolitú prírodu. Ide o najznámejší horský masív v oblasti Laboreckej vrchoviny. S týmto miestom je spojená legenda o čertoch, ktorí chceli zničiť kláštor. Z blízkej hory odvalili veľký kameň a blížili sa s ním ku kláštoru. Keď nad ránom kohút zakikiríkal, čerti stratili svoju moc a kameň im spadol na terajšie miesto.
K Čertovmu kameňu sa dostanete jednoducho z obce Krásny Brod. Prechádzka trvá približne polhodinku. Na trase nájdete aj altánok s ohniskom, kde sa môžete občerstviť.

Medzilaborce – mesto Andyho Warhola, alebo Warhol city.

V meste môžete navštíviť Miniskanzen, alebo Múzeum Andyho Warhola.
S deťmi odporúčame jazdu turistickým vláčikom Andy Express, ktorý práve teraz oslavuje prvé narodeniny. Vyráža od fontány spred Múzea moderného umenia Andyho Warhola (aj v ňom sme samozrejme boli).
Skoro 1,5 hodinovú trasu až do Kalinova a späť vám počas jazdy spríjemní príbeh o histórii okolia, ktoré si prejdete.

Kalinov je prvá oslobodená obec na území bývalého Československa. Sovietska armáda ju oslobodila 21. septembra 1944. V obci oslobodenie pripomína mramorový Pamätník osloboditeľov a je tu tiež rozmiestnená vojenská technika.

Týmto výletom sa skončil náš program na Hornom Zemplíne.
Do tejto oblasti sa určite ešte vrátime, pretože sme tu nenavštívili množstvo miest. Biokúpalisko Sninské rybníky, Národný park Poloniny, je tu taktiež množstvo hradov,…
Už sa nevieme dočkať, keď sa opäť vrátime.
Za podporu ďakujeme Oblastnej organizácii cestovného ruchu Horný Zemplín a Ministerstvu dopravy a výstavby SR. Viac o návšteve Slovenska nájdete: https://slovakia.travel/

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2022 cestujsdetmi.sk