Vyberte stranu

Bangkok – čo stihnúť za jeden deň

Anda White Beach Resort

Marika & Michal, Slovakia

4 Nov 2016

[Total: 19   Average: 4.3/5]

Bangkok

Thajská metropola s viac ako 11 miliónmi obyvateľov. Bangkok je známy svojím bujarým nočným životom, výbornými cenami, skvelou kuchyňou, krásnymi chrámami a úžasnými ľuďmi. Pri svojej ceste do Thajska toto mesto určite nevynechajte. Z veľkomiest Ázie, ktoré sme zatiaľ navštívili, je Bangkok pre nás TOP. Hlavným dôvodom je práve jeho kontrast, nakoľko na jednej strane nájdete mesto kozmopolitné, na druhej tradičné. A tá tradičná časť je často neuveriteľná.

Či už si toto ázijské veľkomesto vyberiete sami pre krátku návštevu, alebo tu máte layower, radi vám dáme zopár stručných rád ako cestovať a čo vidieť.

Víza

Pre krátkodobé pobyty (do 30 dní) sme oslobodení od vízovej povinnosti.

Peniaze

Národným platidlom v Thajsku je thajský baht (THB). Aktuálny kurz je 1 € = 38,59 THB (k 18.10.2016). Na letisku odporúčame zmeniť iba nevyhnutné množstvo bahtov (na dopravu do centra/hotela) a zbytok zmeniť až v centre. Kurz v zmenárňach na letiskách je spravidla horší ako v meste.

Letiská a doprava z nich

Bangkok má 2 medzinárodné letiská – Suvarnabhumi (BKK) a Don Muang Airport.
Ak prilietate z Európy, na 99 % budete letieť na letisko Suvarnabhumi (BKK). Obe letiská sa nachádzajú cca 30 km od centra.

Presúvam sa zo Suvarnabhumi

Priamo v prízemí letiska sa nachádza zastávka Airport Rail Link – jedná sa o pohodlný vlak, ktorý vás dopraví do centra mesta za relatívne nízku cenu – 45 bahtov/osoba (cca 1,2 €). Cesta z letiska do centra (Phayathai Station) trvá okolo 30 minút.

Ďalšou možnosťou je taxi, ktorých cena je celkom prijateľná, avšak vzhľadom k neuveriteľným dopravným zápcham túto možnosť neodporúčame (taxi z letiska do centra vyjde okolo 250-400 bahtov/taxi – okolo 6-10 €).

Airport Rail Link

Airport Rail Link (vlak zo Suvarnabhumi Airport)

Bangkok za jeden deň

Presúvam sa z Don Muang Airport

Ak sa potrebujete dostať z letiska Don Muang do centra mesta, odporúčame využiť autobus A1, ktorý štartujepriamo pri termináli letiska a privezie vás až na stanicu Mo Chit, kde môžete prestúpiť na Skytrain alebo na Metro, čiže sa z tejto stanice pohodlne dostanete kdekoľvek v centre mesta. Cena autobusového lístka je okolo 30 bahtov/osoba (cca 0,75 €).

Ak vám nevonia preprava autobusom, môžete využiť taxi, cena sa bude pohybovať okolo 300-350 bahtov/taxi.

Presúvam sa z letiska na letisko

Ak sa potrebujete dostať z jedného letiska na druhé, máte k dispozícii “FREE SHUTTLE BUS”. Stačí, keď pri nástupe ukážete letenku (s odletom z druhého letiska).

Doprava v meste

BTS Skytrain

– vlak, ktorý má svoju dráhu vo výške nad ulicami, takže vás na ceste nezastaví žiadna zápcha. Pohodlne sa dostanete takmer všade vrámci centra. Najbezpečnejšia, najrýchlejšia cesta. Skytrain má 2 linky. Ceny lístkov sa pohybujú od 15 – 45 bahtov/osoba (0,4 – 1 €) – cena závisí od vzdialenosti, ktorú plánujete prejsť. Odporúčame celodenný lístok v cene 140 bahtov/osoba (cena cca 3,5 €).

Bangkok Syktrain

MRT – metro

Momentálne je v prevádzke iba jedna linka metra (Blue Line). Mimochodom Skytrain je populárnejší spôsob dopravy ako metro u domácich ako aj u turistov. Ceny začínajú okolo 16 bahtov a zvyšujú sa samozrejme podľa prejdenej vzdialenosti.

Bangkok mapa metra

Mapka mestskej dopravy (Zdroj: Wikimedia.org)

Bangkok za jeden deň

Vodné taxi

– sú to väčšie loďky. Premávajú z južného Bangkoku na sever. V bežnom dennom čase po 6:00 do cca 19:30 zastavujú vodné taxíky na všetkých dostupných mólach. Mimo týchto časov premávajú aj express vodné linky (skoro ráno a neskôr večer) a zastavujú iba na hlavných mólach. V bežných denných časoch majú veľa zastávok, ale nakoľko na vode nie je zápcha, ako na cestách, preprava je relatívne rýchla. Mapku zastávok prikladáme nižšie. Doprava loďou po rieke Chao Phraya je veľmi obľúbená medzi turistami. Stačí si vybrať linku a viete sa rýchlo, pohodlne a lacno dostať k najznámejším pamiatkám.
Cena cca 20-40 bahtov.

Chao Phraya

Mapka prepravy po Chao Phraya

Bangkok za jeden deň

Malé miestne loďky

– po kanáloch sa plavia aj menšie loďky a väčšinou ich využívajú domáci. Avšak samozrejme aj turistov radi vezmú na palubu. Sú malé a úžasne lacné, ale často prekračujú počet osôb, ktorý kapacitne spĺňa daná loďka. I keď veľa dostupných zdrojov uvádza, že sú tieto loďky bezpečné, nezdieľame tento názor. Lístky predávajú páni v prilbách a ceny sa pohybujú od 8 do 20 bahtov.

Bangkok Chao Phraya

Taxi

– samozrejme, ďalšia z možností ako sa presúvať v Bangkoku z jedného miesta na druhé. Tento spôsob prepravy cez bežný denný prevoz neodporúčame, hlavne kvôli zápcham. Ak však už nepremávajú hromadné prostriedky, pretože je napríklad neskorá noc, určite neurobíte zle, ak si jeden chytíte.
Rada č.1 – nikdy neberte zaparkované taxi, vždy radšej zamávajte na taxi na ulici. Prázdnych taxíkov premáva po cestách veľmi veľa.
Rada č.2 – trvajte na použití taxametra. Cena samozrejme závisí od dĺžky cesty. Krátke jazdy, vrámci centra, sú lacné – jazda okolo 100 bahtov.

Tuk-Tuk

– je to typické ázijské trojkolesové vozidlo, najrozšírenejší dopravný prostriedok – zväčša motorka s priestorom na sedenie pre 2-4 cestujúcich. Tuk-tuk využívame veľmi často po cestách v Ázii. Zväčša nejazdia veľkou rýchlosťou, aj napriek tomu je to vraj najmenej bezpečná preprava.
Rada č.1 – vždy si dohodnite cenu vopred a kľudne zjednávajte koľko sa dá.
Upozornenie – veľmi často práve v BKK sa môže stať, že vás namiesto na vopred dohodnuté miesto, zavezie vodič najskôr do obchodov s bižutériou, oblečením a pod. (dostáva totiž províziu – najčastejšie na benzín – od týchto obchodov, ak im privezie turistov). V takomto prípade odporúčame vystúpiť a šoférovi skrátka nezaplatiť !
Rada č.2 – po dohode na cene upozornite šoféra, že ak vás vezme na iné miesto, ktoré ste si vopred dohodli, za jazdu mu nezaplatíte.

Bangkok tuk-tuk

Tuk-tuk – najtypickejší dopravný prostriedok v Ázii

Bangkok za jeden deň

Autobusy

– autobusová doprava je najlacnejšia a najvyťaženejšia. Jazdia veľmi často, vlastne stále, je ich veľa a frčia veľmi rýchlo a nebezpečne. Túto dopravu využívajú hlavne domáci a je to taká malá samovražda. Autobusy sú preplnené a často neklimatizované. Preto autobusy vrámci mesta neodporúčame.
Ceny od 7bahtov.

Ubytovanie

V Bangkoku nebudete mať problém s ubytovaním. Či už hľadáte príjemný a lacný hostel, alebo hotel strednej kategórie, či hotel vyššej kategórie. Boli sme tu dvakrát. Prvý krát sme si dopriali vyššiu kategóriu (Sivatel Bangkok), nakoľko sme si chceli užiť aj bazény na streche a druhý krát sme išli do strednej kategórie (Bangkok City Hotel). Problém s ubytovaním mať nebudete, ani ak si ho vopred nezarezervujete.

Nájsť hotel

bangkok roof top pool

Roof Top Pool

Sivatel Hotel, Bangkok za jeden deň

pokračovanie článku nižšie

Naše ďalšie články

Stravovanie

V Bangkoku je na každom kroku reštaurácia, alebo pouličný predajca so svojim stánkom. Či už cestujete s deťmi, alebo bez detí, nestane sa vám, že by ste tu hladovali, alebo krútili hlavami nad cenami, či nad strohým výberom.

Okrem jedla tu na každom kroku kúpite kokosové orechy a fresh z granátového jablka. Pri cestovaní s deťmi si dávajte extra pozor na štiplavé jedlá. Stánkar a kuchár v jednom vám môže povedať, že jedlo nie je v žiadnom prípade spicy, radšej všetko vopred ochutnajte, kým tanier položíte pred dieťa.

Bangkok strava
Bangkok jedlo z ulice
Bangkok ulica

Stánky nájdete naozaj na každom kroku, no najväčší výber je jednoznačne v China town vo večerných hodinách. Taktiež indická štvrť Pahurat stojí za návštevu. Nepotrebujete silné žalúdky. V Bangkoku, resp.v každom kúte Ázie vždy preferujeme pouličné jedlo a naše deti tiež. Okrem toho že je výborné a lacné, nečakáme kým si objednáme a kuchár navarí. Konzumujeme hneď. V zahraničných reštauráciách často tŕpneme, čo nám nakoniec na stôl prinesú. Pri stánkoch ukážete prstom na jedlo, na ktoré máte chuť a už držíte misku v ruke. Tradičné jedlá z čerstvých surovín vám vo woku pripravia za minútku priamo pred očami. Možností je tu nekonečne veľa. Od pečeného mäsa – všetkých druhov, rôznych plnených listov, rýb, ryže a nudlí na tisíc spôsobov, vyprážaných banánov, palaciniek, …. nájdete tu aj rôzne jednohubky, slané sladké, alebo neidentifikovateľné.

Za 15 bahtov som si dala výbornú pollitrovú misu tofu polievky, plnej zeleniny, tofu a nudlí a keď si prepočítate, že 1€ = 40bahtov, rozprávka.

Morské plody, príšery, ale aj šváby, chrústy, larvy aj červy – na nich si pochutíte hlavne na slávnej ulici Khao San Road. Treba to tu jednoznačne zažiť.

Ak neholdujete strave z ulice, najlepšie reštaurácie v Bangkoku nájdete okolo Thanon Sukhumvit a Thanon Silom.

Khao San Road

Pochúťky z Khao San Road – vyprážané kobylky, larvy a škorpióny

Khao San Road, Bangkok za jeden deň

Bangkok kobilky

Večera je na stole, všetko to treba ochutnať!

Khao San Road, Bangkok za jeden deň

Bangkok škorpión

Zábava

V meste sa stretáva toľko kultúr a náboženstiev, že sa tu zriedkakedy nič nedeje. Slávnosti a rôzne iné udalosti sú tu na dennom poriadku. Ak však v Thajsku umrie kráľ, ako sa to stalo pár dní dozadu (október 2016), na slávnosti zabudnite – na dlhú dobu.

Keď sa povie zábava v Bangkoku, predstavíme si jednoznačne Khao San Road.

Khao San Road je ulica, na ktorej sa zastaví asi každý turista, dokonca aj takí ako sme my – rodina s deťmi. Najznámejšia ulica Bangkoku ponúka úžasné jedlo zo stánkov, lacné bary (alkohol je tu povolený od 21 rokov), reštaurácie, nákupy oblečenia, suveníry, ručne vyrábané predmety, lacné ubytovanie, zábavu 24 hodín denne a množstvo ďalších atrakcií, ktoré neustále lákajú každého turistu.

Ponúkne vám aj veľmi zaujímavé gurmánske špeciality, ako napríklad vyprážané škorpióny, lúčne koníky, larvy, červy, alebo šváby.

Upozornenie – pred konzumáciou lúčnych koníkov nezabudnite odlomiť nohy, mohli by vám zostať zakliesnené v hltane, alebo nepríjemne medzi zubami 🙂

jesť kobilky

Na tejto ulici nebudete mať núdzu stretnúť miestnych ladyboys. Boli sme v Bangkoku 2x, prvý krát v roku 2014 a druhý krát v 2015 a postretali sme ich naozaj dosť, hlavne po 22-23:00. Naozaj nádherné, štíhle a vysoké ženy, akurát s ohryzkom na krku a v nohavičkách o niečo viac výbavy.

Pre mnohých mužských návštevníkov z celého sveta, je noc signálom pre návštevu miestnych sex barov. My sme ich síce nenavštívili, ale napíšeme vám, kam sa vybrať, ak o návštevu máte záujem.

Najznámejšia štvrť, kde je veľmi veľa sex barov je Patpong. Nie sú nenápadné a zastrčené do tmavých uličiek, práve naopak. Už z diaľky na vás blikajú pútače Show Girls, Super Pussy a podobne. Na tejto ulici je aj veľa sexshopov.

Ak ste vyznávačmi bojových umení, v Bangkoku sa oplatí vidieť zápasy v thajskom boxe. Najväčšie zápasy sa konajú na národných štadiónoch a určite sa ich oplatí vidieť naživo, pretože sú oveľa lepšie ako cez TV prenosy.

Chrámy – tradičný Bangkok

Ak ste v Bangkoku naozaj iba na 1 deň, alebo na pár hodín, odporúčame týchto pár historických pamiatok, aj keď chrámov je tu neúrekom. Naviac, prvá trojica sa nachádza veľmi blízko pri sebe (pri rieke Chao Phraya), takže nestrávite dlhý čas presunmi medzi nimi.

Grand palace – 150 rokov slúžil ako domov thajskému kráľovi, najvyššiemu súdu a administratíve vlády. Palác je výnimočný svojou architektúrou a úžasným dielom thajských remeselníkov.

Bangkok Grand Palace
Grand Palace

Wat Pho – najväčší a najstarší wát v Bangkoku, s najväčšou zbierok podobizní Budhu. Preslávil ho ležiaci Budha, ktorý je naozaj obrovský. Je dlhý 46 metrov, jeho chodilá majú 3 metre a je pokrytý zlatými listami.

Reclining Budha

Wat Arun – taktiež známy ako Chrám Svitania – jedná sa o budhistický chrám, ktorý je jednou z najznámejších pamiatok v Bangkoku. Je pomenovaný podľa hinduistického boha svitania – Aruna a hovorí sa, že najkrajší je počas svitania, keď sa od jeho povrchu odrážajú lúče slnka. Jeho najvyššia veža má výšku okolo 86 m.

Bangkok Wat Arun

Wat Traimit – chrám zlatého Budhu. Nájdete tu najväčšiu socha zlatého Budhu na svete (5,5 tony, výška 3 m). Zaujímavosťou v tomto chráme sú automatické veštiarne.

Staré mesto (Meuang Boran) – viac ako 100 modelov thajských pamiatok, najväčšie múzeum pod holým nebom na svete.

Do tradičného Bangkoku jednoznačne zaraďujeme Floating Market TalingChan
Ak chcete zažiť autentické miesto a ste v Bangkoku cez víkend, určite musíte navštíviť “plávajúci trh”.

Bangkok plávajúci trh

Kozmopolitný Bangkok

Úplným opakom tradičných štvrtí Bangkoku je štvrť Sathorn, ktorá je pokrytá mrakodrapmi, modernými stavbami a veľkými obchodnými domami. Je to bizniscentrum Bangkoku. Ak chcete zažiť novodobý Bangkok, navštívte nákupné centrá Central Chidlom, alebo Siam Paragon, kde nájdete všetko. Okrem obchodov, reštaurácií, kín nájdete v Siam Paragon aj najväčšie akvárium v juhovýchodnej Ázii – Sea Life Ocean World.

Bangkok Siam Paragon
Bangkok s deťmi
Bangkok za jeden deň

Baiyoke Sky Tower je najvyššia thajská budova (88 poschodí, 309 metrov vysoká), ktorá ponúka výhľadovú plošinou na 84. poschodí.

Tento článok je prvým zo seriálu – Veľkomesto – čo stihnúť za jeden deň. Nasledovať budú mestá Kuala Lumpur, Singapur, Dubaj a Abú Dhabí. Ak sa Vám článok páčil, budeme radi za Váš Like, komentár alebo Share 🙂

QUOTE: „a journey of a thousand miles begins with a single step“

© 2016 cestujsdetmi.sk

Súvisiace články

01_sidebar 03_sidebar 02_sidebar

INDONÉZIA S DEŤMI

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY

FILIPÍNY S DEŤMI